Skocz do zawartości
ppawel26

Undervolting czy na pewno jest bezpieczny?

Rekomendowane odpowiedzi

naprawia karty, ma sprzet żeby pomierzyć napięcia to niech posprawdza wszystkie napięcia przed i po ostrym undervoltingu bo puki co to tylko przypuszcza ze inne części po dupie dostają a ogłasza to jako fakt nie sprawdzając tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalcie sobie GPU-Z, otwórzcie przeglądarkę, włączcie sobie np film na YouTube, przełączcie na kolejny i popatrzcie wtedy co robi wasza karta graficzna.

 

 

Karta graficzna działa w zakresie np od 0,6V do 1,050V i nie da się jej uszkodzić bazując na napięciach, na których normalnie pracuje.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Karta graficzna działa w zakresie np od 0,6V do 1,050V i nie da się jej uszkodzić bazując na napięciach, na których normalnie pracuje.

 

Niby tak, ale czy wydajność w tym niskim zakresie czasem nie spada wraz z zegarem? A wysoki zegar i obniżone napięcie to chyba akurat nie to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale czy wydajność w tym niskim zakresie czasem nie spada wraz z zegarem? A wysoki zegar i obniżone napięcie to chyba akurat nie to samo.

A jaka to różnica? Układ będzie mniej stabilny, tak samo jak jest mniej stabilny po samym OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale czy wydajność w tym niskim zakresie czasem nie spada wraz z zegarem? A wysoki zegar i obniżone napięcie to chyba akurat nie to samo.

Bingo. A teraz wszyscy będą się kłócić, bo moja prawda jest mojsza.

 

Z tego filmiku o UV najbardziej chodziło forestowi o to żeby nie zagładzać karty, czyli nie mieć jej na granicy stabilności i dodać jej trochę więcej papu. Każdy kto porobił parę OC i UV tak robi, ale połowa będzie się czepiać liczb które podał. Mógł to pominąć gdyby miał przygotowaną mowę, ale tego nie zrobił. Teraz będziecie szukać tej igły w stogu siana i lecieć z hejtem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jemu chodziło tylko o to, żeby nie zagładzać GPU to nie byłoby tej dyskusji. Ja kwestionuję jego stwierdzenie, że jest to szkodliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym,że każdy ma włąsne zdanie na temat UV,nikt nie potwierdził solidnym argumentem jak jest dokładnie a w mojej ocenie jest racji 50/50 i nadal wielka nie wiadoma.Kto rozwiąże tę zagadkę? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej zagadki. Nikt ci tego nie potwierdzi, ponieważ to jest bzdura wymyślona przez jednego kolesia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w dzisiejszych czasach nie musisz znać dokładanie zasad działania danej rzeczy, żeby ją naprawić... czasami poprzez naprawy uczysz się, jak dana rzecz działa - i są ludzie, którzy jeszcze za to pieniądze biorą szczerbaty.gif

 

Temu elektronikowi

Problem w tym, że to nie jest elektronik inaczej by nie plótł głupstw z początku filmu. Przykładowo na Pascalach z GDDR5X są 4 podstawowe napięcia - PLL dla GPU i MEM, VMEM i VGPU wszystkie są niezależne od siebie. Nie występuje między nimi żadna zależność, proporcje i nie ma możliwości przy UV któryś z pozostałych "linii" płynęły większe prądy. Dodatkowo przy odkręcaniu GPU można by jeszcze zejść z napięciem PLL by jeszcze bardziej zredukować pobór mocy. Poza tym odwrotnie jest niż co to ten człowiek mówi na płytach głównych występuje generalnie więcej układów zasilających i CPU jest zasilany przez większą liczbę źródeł napięcia.

 

 

Bingo. A teraz wszyscy będą się kłócić, bo moja prawda jest mojsza.

 

Z tego filmiku o UV najbardziej chodziło forestowi o to żeby nie zagładzać karty, czyli nie mieć jej na granicy stabilności i dodać jej trochę więcej papu. Każdy kto porobił parę OC i UV tak robi, ale połowa będzie się czepiać liczb które podał. Mógł to pominąć gdyby miał przygotowaną mowę, ale tego nie zrobił. Teraz będziecie szukać tej igły w stogu siana i lecieć z hejtem.

Nie istnieje w elektronice/elektrotechnice takie zjawisko jak głodzenie. Tego typu szpeców na YT jest sporo, a później płacz, że jest dręczony za swoje głupoty wink.gif

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto rozwiąże tę zagadkę? ;)

Może producenci kart i układów graficznych, którzy UV kilkoma kliknięciami umożliwiają od kilku dobrych lat i do tej pory tej możliwości nie wyłączyli?

Nie uważasz, że gdyby UV rzeczywiście miało negatywny wpływ na kartę i powodowało wzrost awaryjności (i związany z nim wzrost kosztów serwisu) ta możliwość zostałaby zablokowana? Nie trzeba być Einsteinem, żeby dojść do wniosku, że Nvidia, AMD i ich AIB zatrudniają ludzi z nieco większym doświadczeniem i kompetencjami od przypadkowego typka, który nauczył się korzystać z miernika i stacji lutowniczej i zgrywając eksperta żebrze o kasę na YT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nawet nie trzeba jakieś wiedzy tylko czysta logika się kłania.

No ale jak masa ludzie w 2020 roku wierzy ze Ziemia jest płaska to w sumie to tez nie powinno dziwić. szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bingo. A teraz wszyscy będą się kłócić, bo moja prawda jest mojsza.

 

Z tego filmiku o UV najbardziej chodziło forestowi o to żeby nie zagładzać karty, czyli nie mieć jej na granicy stabilności i dodać jej trochę więcej papu. Każdy kto porobił parę OC i UV tak robi, ale połowa będzie się czepiać liczb które podał. Mógł to pominąć gdyby miał przygotowaną mowę, ale tego nie zrobił. Teraz będziecie szukać tej igły w stogu siana i lecieć z hejtem.

 

 

 

Jeżeli karta graficzna będzie miała zbyt niskie napięcie, to będzie występował brak jej stabilności przy pełnym obciążeniu, przez co nie będziesz mógł normalnie z niej korzystać, to samo tyczy się procesorów, pamięci, płyt głównych.

 

"Z tego filmiku o UV najbardziej chodziło forestowi o to żeby nie zagładzać karty"

 

Zatrzymacie tą karuzelę śmiechu. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje w elektronice/elektrotechnice takie zjawisko jak głodzenie. Tego typu szpeców na YT jest sporo, a później płacz, że jest dręczony za swoje głupoty wink.gif

Czyli według Ciebie nie da się ustawić GPU na skraju stabilności? Bo do tego użyto potocznie słowo "głodzenie". Bardzo dziwne, ponieważ moje pierwsze podejście do UV tak właśnie się skończyło. Dalej raz w przypadku ram i raz w przypadku cpu myślałem że mobo mi podziękowało za współpracę - jeden cmos nie wystarczył i nawet ram musiałem wyjąć więc trochę się najadłem strachu.

 

Zaraz się mi przypomina qrek1 który nie znosi słownictwa potocznego w dziale karty graficzne. Piętnuje wszystkich co piszą, że dana karta graficzna jest za mocna do danego procesora. W tym stwierdzeniu nie widzę żadnej krzywdy, ponieważ sprzęt dobiera się tak żeby bottleneck był jak najmniejszy. Po jego wypowiedziach widać jak bardzo gardzi innymi i odpowiada obelgą. Przykład drastyczny, ale takie dręczenie gdzie po części ma rację wydaje się mi przesadą.

 

Nie wiem ile ma rację z innymi napięciami, ale z swojego doświadczenia wiem że różne dzieją się rzeczy z sprzętem na granicy stabilności i najlepiej tak tego nie zostawiać i dodać trochę papu albo zejść jedno oczko niżej.

 

"Z tego filmiku o UV najbardziej chodziło forestowi o to żeby nie zagładzać karty"

 

Zatrzymacie tą karuzelę śmiechu. :lol2:

O kolejny co piętnuje potoczne stwierdzenie.

Jeżeli karta graficzna będzie miała zbyt niskie napięcie, to będzie występował brak jej stabilności przy pełnym obciążeniu, przez co nie będziesz mógł normalnie z niej korzystać, to samo tyczy się procesorów, pamięci, płyt głównych.

Jesteś w błędzie. U siebie przynajmniej miesiąc grałem na mało stabilnym sprzęcie i jak wywaliło mi raz błąd to już regularnie zaczęło się sypać.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli karta graficzna będzie miała zbyt niskie napięcie, to będzie występował brak jej stabilności przy pełnym obciążeniu, przez co nie będziesz mógł normalnie z niej korzystać, to samo tyczy się procesorów, pamięci, płyt głównych.

 

"Z tego filmiku o UV najbardziej chodziło forestowi o to żeby nie zagładzać karty"

 

Zatrzymacie tą karuzelę śmiechu. :lol2:

Głodzę swoją kartę-jestem okropny :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I leci fala hejtu za "głodzenie". Zdajecie sobie sprawę, że to potoczne stwierdzenie? Idźcie obejrzeć jakiś kabaret. Dobrze wam zrobi.

 

W ogóle to przestaję czytać ten temat, bo służy on tylko w poszukiwaniu sensacji. Autor chciał się upewnić czy UV który zrobił jest bezpieczny. Dostał odpowiedź że jak najbardziej jeśli jest w pełni stabilne i osobiście uważam temat za zakończony.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I leci fala hejtu za "głodzenie". Zdajecie sobie sprawę, że to potoczne stwierdzenie? Idźcie obejrzeć jakiś kabaret. Dobrze wam zrobi.

Nie lubię kabaretów a Tobie zalecam więcej dystansu bo Ci żyłka pęknie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię kabaretów a Tobie zalecam więcej dystansu bo Ci żyłka pęknie ;)

To puść sobie cokolwiek z czego zdrowo się pośmiejesz.

 

Nie pęknie. Spokojnie. Jest parę użytkowników na forum co mnie zdenerwowało, ale zaraz po tym przechodzę do relaksu ;) Tutaj jeszcze trochę do tego brakuje. Niemniej uważam że ten temat zakończył swoją przydatność, jeśli chodzi o GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może producenci kart i układów graficznych, którzy UV kilkoma kliknięciami umożliwiają od kilku dobrych lat i do tej pory tej możliwości nie wyłączyli?

Nie uważasz, że gdyby UV rzeczywiście miało negatywny wpływ na kartę i powodowało wzrost awaryjności (i związany z nim wzrost kosztów serwisu) ta możliwość zostałaby zablokowana? Nie trzeba być Einsteinem, żeby dojść do wniosku, że Nvidia, AMD i ich AIB zatrudniają ludzi z nieco większym doświadczeniem i kompetencjami od przypadkowego typka, który nauczył się korzystać z miernika i stacji lutowniczej i zgrywając eksperta żebrze o kasę na YT.

Masz rację,jeden coś palnie a reszta przez niego kłóci się na forum.Ale muszę przyznać iż na YT bardzo dużo filmów jest mało rzetelna i wszyscy tam żebrzą o pieniądze,większą połowę materiałów a raczej śmieci na youtube powinni zamknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że temat dalej drążony bez stosownej wiedzy, a side chyba za mało napisał... KLIK - obszerne i zrozumiałe wyjaśnienie, jak działa zasilanie w karcie graficznej (co prawda po angielsku, ale to przystępny język a i można się translatorem posłużyć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Ciebie nie da się ustawić GPU na skraju stabilności? Bo do tego użyto potocznie słowo "głodzenie". Bardzo dziwne, ponieważ moje pierwsze podejście do UV tak właśnie się skończyło. Dalej raz w przypadku ram i raz w przypadku cpu myślałem że mobo mi podziękowało za współpracę - jeden cmos nie wystarczył i nawet ram musiałem wyjąć więc trochę się najadłem strachu.

 

Zaraz się mi przypomina qrek1 który nie znosi słownictwa potocznego w dziale karty graficzne. Piętnuje wszystkich co piszą, że dana karta graficzna jest za mocna do danego procesora. W tym stwierdzeniu nie widzę żadnej krzywdy, ponieważ sprzęt dobiera się tak żeby bottleneck był jak najmniejszy. Po jego wypowiedziach widać jak bardzo gardzi innymi i odpowiada obelgą. Przykład drastyczny, ale takie dręczenie gdzie po części ma rację wydaje się mi przesadą.

 

Nie wiem ile ma rację z innymi napięciami, ale z swojego doświadczenia wiem że różne dzieją się rzeczy z sprzętem na granicy stabilności i najlepiej tak tego nie zostawiać i dodać trochę papu albo zejść jedno oczko niżej.

 

 

O kolejny co piętnuje potoczne stwierdzenie.

 

Jesteś w błędzie. U siebie przynajmniej miesiąc grałem na mało stabilnym sprzęcie i jak wywaliło mi raz błąd to już regularnie zaczęło się sypać.

Wszystko da się ustawić na skrajną stabilność niektórzy przekonują się o tym jak przychodzą cieplejsze dni i korygują napięcia. W przypadku GPU na etapie poprawiania sterowników z biegiem czasu też może wymagać lekkiej korekty napięć lub zbicia taktowania.

 

Nie znam słowa bottleneck znam słowo wąskie gardło wink.gif

 

Jak się macie czego bać to tylko jakości i wartości napięć, które płyta czy karta dostaje bezpośrednio z zasilacza.

 

Karty czy płyty główne padają to jest masówka i nie ma nic do tego czy ktoś robi UV czy nie. Mnie płyta Z390 padła w parę godzin po zabawie w oc pamięci, ale nie twierdzę, że to zabiło płytę i nie wolno tego robić. Płyta miała wadę i tyle w temacie.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amzbY74.png

 

To jest moje aktualne UV. Karta jest zdecydowanie "głodzona" ;) , ponieważ podniesienie częstotliwości o kolejne 15 MHz dla napięcia 800 mV powoduje już niestabilność. Jak od tego kiedyś padnie to dam wam znać. :E

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że temat dalej drążony bez stosownej wiedzy, a side chyba za mało napisał... KLIK - obszerne i zrozumiałe wyjaśnienie, jak działa zasilanie w karcie graficznej (co prawda po angielsku, ale to przystępny język a i można się translatorem posłużyć)

Schemat coś popsuli. Jest kontroler VRM dla vGPU, a nie ma dla pamięci ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest jakiś inny sposób aby obniżyć napięcie GPU niż klikanie w ta krzywą ? szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest jakiś inny sposób aby obniżyć napięcie GPU niż klikanie w ta krzywą ? szczerbaty.gif

Jasne. Trzeba tylko zmniejszyć TDP sporo poniżej 100%. To ci zagwarantuje, że karta nie będzie wbijała na wyższe napięcia. Dodatkowo możesz jeszcze zwiększyć Core Clock, co spowoduje podniesienie częstotliwości dla każdego z napięć.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...