Skocz do zawartości
ppawel26

Undervolting czy na pewno jest bezpieczny?

Rekomendowane odpowiedzi

 

Oglądając film Foresta twierdzi on że zbyt mocny UV może zaszkodzić karcie. Sam mojego rtx 2070 obniżyłem do 900mv i działa już tak praktycznie ponad rok bez żadnych problemów. Chciałbym poznać wasze opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forest to cymbał jakich mało, nie polecam słuchać jego bajek. Może na naprawach kart się zna, ale na ich użytkowaniu już nie...

Wracając do pytania to nie, nic nie zaszkodzi. Poprostu karta ma działać stabilnie, żeby nie wywalało od zbyt niskiego V i tyle.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę w to, w której minucie on to powiedział ? :E

 

 

Ogólnie obniżenie napięcia to same zalety, niższy pobór prądu, niższe temperatury, niższe obroty wentylatora.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem UV GPU I CPU...same plusy

no nie wiem czy same plusy drastycznie zmniejszają sie mozliwosci OC a to juz żaden plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę w to, w której minucie on to powiedział ? :E

 

 

Ogólnie obniżenie napięcia to same zalety, niższy pobór prądu, niższe temperatury, niższe obroty wentylatora.

 

Ogólnie mówił tam, że ZBYT duży UV powoduje, że jakiś układ dostaje wtedy po dupie i były konkretne przypadki, gdy dana karta źle to znosiła (opisywał to tak, że zaczęło dużo konkretnych kart wpadać na naprawę i okazało się że wszystkie były po UV).

Jeśli ktoś jest debilem i ten filmik odebrał na zasadzie "UV=ZŁO" no to niech sobie debilem zostanie. Forest mówił o ekstremalnych przypadkach, gdzie ktoś ustawia np. -0.3V na rdzeniu, gdzie karta działa na skraju stabilności.

0.9V to totalnie bezpieczna wartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja obstawiam ze moja i5 6500 padła wlasnie od zbyt niskiego napięcia. Zresztą poruszyłem na forum temat, wszyscy obstawili płytę, ale wróciła z gw gdzie tylko zrobili aktualizacje biosu. Po włożeniu celerona wszystko banglało. Więc tak, ja stwierdzam że zbyt niskie napięcie może uwalić sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mówił tam, że ZBYT duży UV powoduje, że jakiś układ dostaje wtedy po dupie i były konkretne przypadki, gdy dana karta źle to znosiła (opisywał to tak, że zaczęło dużo konkretnych kart wpadać na naprawę i okazało się że wszystkie były po UV).

Jeśli ktoś jest debilem i ten filmik odebrał na zasadzie "UV=ZŁO" no to niech sobie debilem zostanie. Forest mówił o ekstremalnych przypadkach, gdzie ktoś ustawia np. -0.3V na rdzeniu, gdzie karta działa na skraju stabilności.

0.9V to totalnie bezpieczna wartość.

 

 

Jeżeli dasz za niskie napięcie, to karta nie będzie poprawnie pracowała, tak samo jest z CPU, DDR4.

 

Karcie możesz dać np 0,7V, kwestia tylko jakie taktowanie uzyskasz. ;)

 

 

A ja obstawiam ze moja i5 6500 padła wlasnie od zbyt niskiego napięcia. Zresztą poruszyłem na forum temat, wszyscy obstawili płytę, ale wróciła z gw gdzie tylko zrobili aktualizacje biosu. Po włożeniu celerona wszystko banglało. Więc tak, ja stwierdzam że zbyt niskie napięcie może uwalić sprzęt.

 

Zbyt niskie napięcie powoduje niepoprawną prace procesora, nie jest to szkodliwe dla procesora.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dasz za niskie napięcie, to karta nie będzie poprawnie pracowała, tak samo jest z CPU, DDR4.

 

Karcie możesz dać np 0,7V, kwestia tylko jakie taktowanie uzyskasz. ;)

 

 

To tylko takie gdybanie, ale ja myślę, że chodzi tu o sytuację podobną do UV procka gdzie np. OCCT zgłasza błędy, ale crasha ani bluescreena nie ma. Czyli tak na prawdę procek jest niestabilny, ale pracuje powiedzmy że normalnie. No i teraz wyobraźmy sobie taką samą sytuację jeśli chodzi o GPU, czyli błędy się kumulują, choć wygląda to tak że GPU chodzi normalnie. Dlatego właśnie jeśli minimum dla stabilnego działania to 0.9V to jak ktoś da 0.91V to będzie po prostu bezpieczniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej szkodliwe dla procesora to nagła duża zmiana napięcia w biosie. A przynajmniej tak wszyscy głoszą. Co do UV w moim gtx 1080 to nie widzę sensu robienie większego UV od 0.95V, ale zakładam że 0.9V też będzie jeszcze oki.

 

Edit: Nie warto ustawiać OC czy UV na skraju stabilności. Tyle się nauczyłem na własnej skórze i forest też o tym dobrze wie.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem czy same plusy drastycznie zmniejszają sie mozliwosci OC a to juz żaden plus

Jak nie kręcisz to nie jest żaden problem a jak kręcisz nie bawisz się w UV...proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej szkodliwe dla procesora to nagła duża zmiana napięcia w biosie.

Tylko nagle i samoczynnie w biosie nie może się zmienić napięcie na wyższe. Procka można zabić jak ktoś nieogarnięty nie rozpozna źle działającego LLC i pod dużym obciążeniem napięcie podskoczy w pod niebiosa wink.gif

 

Do tego kiepska sekcja zasilania, która ma spore skoki napięcia(widoczne na oscyloskopie) może w pewnych warunkach obniżać żywotność.

 

 

Jak nie kręcisz to nie jest żaden problem a jak kręcisz nie bawisz się w UV...proste

Jak najbardziej można uskutecznić UV z OC. Patrz u mnie karta robi 2100Mhz przy 0.96v wink.gif A jeszcze lepsza 1070 przy 0.86v robiła 1987Mhz wink.gif

 

Do tego jak masz limit mocy, którego nie możesz/nie chcesz lub nie potrafisz obejść przy zapodaniu UV poprawiasz wydajność na wat, a co przekłada się na wzrost wydajności.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak najbardziej można uskutecznić UV z OC. Patrz u mnie karta robi 2100Mhz przy 0.96v wink.gif A jeszcze lepsza 1070 przy 0.86v robiła 1987Mhz wink.gif

 

Do tego jak masz limit mocy, którego nie możesz/nie chcesz lub nie potrafisz obejść przy zapodaniu UV poprawiasz wydajność na wat, a co przekłada się na wzrost wydajności.

Fakt...da się tak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja obstawiam ze moja i5 6500 padła wlasnie od zbyt niskiego napięcia. Zresztą poruszyłem na forum temat, wszyscy obstawili płytę, ale wróciła z gw gdzie tylko zrobili aktualizacje biosu. Po włożeniu celerona wszystko banglało. Więc tak, ja stwierdzam że zbyt niskie napięcie może uwalić sprzęt.

 

 

Obstawiasz tezę jak cyfry w totka...

głupoty i tyle

 

sprzęt może walić błędami od za niskiego napięcia - ale nie paść ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od lat undervoltuje wszystko co mi wpadnie w ręce. procesory, karty graficzne, pamięć i telefony. dotąd jeszcze nic się nie spieprzyło :E miałem w rękach sprzęty wszystkich producentów. zazwyczaj zbijałem od 0.1V do 0.15V i było ok/.

 

A ja obstawiam ze moja i5 6500 padła wlasnie od zbyt niskiego napięcia. Zresztą poruszyłem na forum temat, wszyscy obstawili płytę, ale wróciła z gw gdzie tylko zrobili aktualizacje biosu. Po włożeniu celerona wszystko banglało. Więc tak, ja stwierdzam że zbyt niskie napięcie może uwalić sprzęt.

 

nie pogniewaj się ale to jest zwyczajne zgadywanie. równie dobrze mogło go po prostu strzelić tak jak czasem dzieje się ze sprzętem działąjacym na stock. to mógł być zbieg okolizcności. nie mówię że tak było ale twoja anegdota ma raczej małą wartość.

 

Dlatego karty w 2d wybuchają przy 0.6v lol2.gif

 

właśnie. jak miałoby to działać? karta idlująca na 700mV to już praktycznie łoże śmierci :E może trzeba jej dobić z 300mV aby przedłużyć jej żywotnosć? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jak zmniejsze napiecie to inne napięcia na karcie się zwieksza? bo jak nic innego się nie zmienia w karcie po undervoltingu to na 100% sa to brednie ze może się uszkodzić karta. jak karta padala po undervoltingu to był zwyczajny zbieg okoliczności bo karta i tak by padla niezależnie od tego a to ze teraz każdy undervolting robi to nie dziwne ze popsute karty były w większości po zmniejszaniu napiecia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Film Foresta trwa godzinę, bo to był live. O undervoltingu jest pierwsze ~12 minut. Piszę to dlatego, że odnoszę wrażenie jakby nikt tego filmu nie obejrzał (bo długi), a komentuje. Gość tam wszystko tłumaczy co i dlaczego.

A konkluzja jest taka - nie "głodzić" elektroniki i nie zmuszać jej do pracy na granicy stabilności. Dodać te 30-50 mV do najniższego stabilnego napięcia i będzie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Putout to ddr3 które wymagało 1.5v robiłeś UV? Po jakiego grzyba... Na temat telefonu się nie wypowiem, ale raczej mało kto bawi się tam w OC i UV. Trochę przesadzasz z tym UV. A Forest chciał tylko przekonać żeby karta graficzna nie pracowała na granicy. Przy CPU nawet się dodaje oczko wyżej to czemu nie GPU. Popadacie w paranoję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem te pierwsze 12 minut. Żadnych argumentów na poparcie tej tezy, tylko coś w stylu: dostałem uszkodzoną kartę, zadzwoniłem do kolesia a on mi powiedział, że robił na niej UV. Gdyby rzeczywiście zmniejszanie napięcia wiązałoby się z takim ryzykiem, to byłoby zablokowane przez NVidia lub producentów kart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej można uskutecznić UV z OC. Patrz u mnie karta robi 2100Mhz przy 0.96v wink.gif A jeszcze lepsza 1070 przy 0.86v robiła 1987Mhz wink.gif

 

Do tego jak masz limit mocy, którego nie możesz/nie chcesz lub nie potrafisz obejść przy zapodaniu UV poprawiasz wydajność na wat, a co przekłada się na wzrost wydajności.

Sam tak robię, np moja 2060 ventus to padlina na stock zegary poniżej 1900mhz na rdzeniu i 2000rpm, po UV w grach bez RT (0.931) na rdzeniu trzyma 1995mhz i wbite na sztywno 1650rpm które startuje od 60c + przeciągnięty limit mocy do końca i nie dość że wydajniej to sporo ciszej. W grach z RT drugi profil zrobiony (0.943v) nie spada poniżej 1965mhz. Taka kombinacja jest najlepsza UV + przeciągnięty limit mocy i mamy najlepszą wydajność, na pascalu też taką stosowałem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby rzeczywiście zmniejszanie napięcia wiązałoby się z takim ryzykiem, to byłoby zablokowane przez NVidia lub producentów kart.

W przypadku CPU masz blokadę? Jedynie to tylko w biosie pokazuje na czerwono ale chyba nie wszędzie.

 

Jak miałem i5-4670k to przez przypadek wklepałem 19v zamiast 1.9v Input Voltage. Potwierdziłem zmianę i jak pokazało się logo systemu to szybko zrobiłem reset żeby sprawdzić czy dałem "." i jej brakowało. O jakich zabezpieczeniach mowa. Gdybym się nie zerwał z tą myślą to albo blue screen albo prawdopodobnie płyta główna pa pa.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gadasz o magicznych blokadach, które nvidia może dać ale wcale nie musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...