Skocz do zawartości
Melon77

Ciche chłodzenie CPU do obudowy microATX

Rekomendowane odpowiedzi

Złożyłem kompa z Ryzenem 3200G, na płycie MSI Mortar Max i w obudowie Fractal Design 1100. Wszystko fajnie, ale chłodzenie od AMD Wraith Stealth jeśli chodzi o akustykę to jakieś nieporozumienie - chodzi jak traktor już od najwolniejszych obrotów. Potrzebuję więc czegoś przede wszystkim cichego, myślę że skuteczność chłodzenia nie musi być najlepsza z możliwych, bo ten procek ma tylko 65 TDP. Wiele dobrych konstrukcji odpada, ponieważ w tej obudowie maksymalna wysokość chłodzenia to 148mm. Co byście polecili?

 

Moje dotychczasowe typy:

1. Spartan 3 PRO RGB HE1024 - ok. 100zł

2. Raijintek PALLAS 120 SERIES 0 ok. 160zł

 

Ten drugi robi na mnie lepsze wrażenie, większy wentylator wróży większą ciszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Noctua ma wentylatory 92mm, więc obawiam się, że się będzie bardziej rozkręcał i hałasował niż większe, no i nie wiem czy ta wyższa cena przekładałaby się u mnie na realną korzyść, czyli ciszę.

 

A co sądzicie o tym: Fera 3 RGB HE1224 - mogę to dostać za ok. 140zł, powinien wejść do mojej budy prawie na styk i wentylator 120mm wygląda na dobrej jakości. Jedyne, co mnie boli do dopłacanie za bezsensowne RGB, ale ich model bez RGB jest już za wysoki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety odpada, bo wysokość 157 mm.

 

często w budach mATX piszą standardowo że chłodzenie do 155mm ale 157mm wchodzi bezproblemowo, najlepiej zmierz to będziesz wiedział czy się zmieści

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mojej to max jest 148mm więc to nie tylko 2mm do nagięcia. Mierzyłem linijką faktyczną wysokość i mniej więcej to 148mm by się zgadzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego Pure Rocka brałem pod uwagę, ale mam wątpliwości co do jego cichości, ponieważ używa wentylatora PW 2, a mam taki zamontowany do starego zasilacza i jednak słychać z niego pracę łożysk - słabo, ale w nocy słychać. No poza tym też 92mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dasz obroty na max to każdy wentylator będzie głośny. bq daje bdb wentyle do chłodzenia i jak ustawisz w bios krzywą chłodzenia do max 1200-1300 obrotów to będzie bezgłośny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten PW 2, który mam chodzi na dosyć wolnych obrotach, nie wiem ile, ale dostaje ok. 5.2V i mimo to słychać łożyska - takie terkotanie, na które wolne obroty nie pomagają. Mam porównanie do 8-letniego coolera Arctic Freezer 7 Pro Rev.2 - tamten jest faktycznie bezgłośny pod względem łożysk, jedyne co słyszę to szum powietrza jak się rozkręci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Noctua ma wentylatory 92mm, więc obawiam się, że się będzie bardziej rozkręcał i hałasował niż większe, no i nie wiem czy ta wyższa cena przekładałaby się u mnie na realną korzyść, czyli ciszę.

[...]

 

Smiem twierdzic, ze ta Noctua bedzie bardzo cicha. Na maxymalne obroty wentylatora patrz z dystansem, gdyz w zestawie jest tez low noise adapter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz za 50 pln używanego Spartana Pro i dokup Noctua NF-B9 redux 1600 PWM lub Noiseblocker BlackSilent Pro Fan ( PE-P ) wentylatory są w miarę cichutkie, a gdyby Ci jednak ich głośność przeszkadzała na MAX to są sterowane poprzez PWM, zawsze możesz zmniejszyć obroty trochę.

Ewentualnie Fera 3 RGB HE1224 jest cichsza troszkę od Grandisa.

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Noctuę NH-L12S na procu 65W (8700-nie-K) w obudowie mini-itx i bardzo ją sobie chwalę. Z wiatrakiem zamontowanym u góry ma 85mm. Przez większość czasu chodzi sobie na 600-650rpm.

Edytowane przez vault

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za propozycje. Ostatecznie kupiłem Fera 3 RGB za 138 zł. Po ustawieniu niskich obrotów w biosie jest cisza, jakiej nigdy nie uświadczyłem. Po przyłożeniu ucha słychać bardzo cichą pracę łożysk, ale po zamknięciu w obudowie z normalnej odległości nie słyszę żadnego dźwięku z komputera, cisza totalna w nocy! Mogę stwierdzić, że w porównaniu z wentylem Pure Wings 2 12cm, jaki mam w starym zasilaczu, to ten z Fery jest o niebo cichszy, nie ma nawet porównania.

 

Dziwna rzecz, że producent się pomylił i na pudełku napisał wysokość 155mm, a nie 146mm jak jest na oficjalnej stronie. Trochę mnie to zaniepokoiło jak to zobaczyłem, ale sprzedawca zmierzył wysokość linijką i wyszło, że mi się zmieści - i faktycznie się zmieścił.

 

Te Noctuy już są droższe, a nie sądziłem, że byłyby specjalnie lepsze dla mnie za dodatkową cenę. Poza tym L9x65 jest wg producenta do 84W, więc wolałem wziąć coś mocniejszego w razie gdybym za jakiś czas zapragnął większej mocy.

 

W składanie chłodzenia z używek nie chce mi się bawić jeśli są dobre gotowe alternatywy.

 

Mam za to czerwoną latarnię w budzie, niech się podzespoły cieszą! Ale ten świecący panel z radiatora na szczęście udało się usunąć - mnóstwo tam złomu dostałem do tego, jakieś przejściówki, złączki, piloty... :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wadliwy sztukę masz tego PW2, mam 4 szt i nie słyszę łożysk w żadnym z nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że trafiła mi się gorsza sztuka PW2. Ale zauważyłem, że głośność jest bardzo subiektywna, więc ciężko na forum do czegoś dojść, jeśli się samemu na własne uszy nie wypróbuje. A wystarczy inny pokój, inne otoczenie, inna pora dnia, inna obudowa, inne umiejscowienie, inny słuch, itd. i już efekt akustyczny się zmienia. A ponieważ jestem maniakiem ciszy, to wolę dmuchać na zimne niż być potem nie do końca zadowolonym z efektu.

 

A wiesz jaki obecnie jest najgłośniejszy element mojego komputera? Myszka! Kto by pomyślał? Ale tak, po wyciszeniu wszystkiego co się da, została myszka, która wydaje bardzo ciche buczenie, którego do tej pory nigdy nie słyszałem, bo coś innego je zagłuszało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

A wiesz jaki obecnie jest najgłośniejszy element mojego komputera? Myszka! Kto by pomyślał? Ale tak, po wyciszeniu wszystkiego co się da, została myszka, która wydaje bardzo ciche buczenie, którego do tej pory nigdy nie słyszałem, bo coś innego je zagłuszało.

WTF? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam taką i tak jest świetna(działa ale jest w stanie spoczynku i nie piszczy)...ale co najwyżej może piszczeć rolka do przewijania w gwoli ścisłości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolka to elegancko terkocze, coś jak ryjąca dzika świnia, a myszka po przyłożeniu do ucha piszczy - pierwszy raz w życiu zacząłem przykładać myszkę do ucha :D Pewnie mam taki urokliwy egzemplarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak wyciszyłem komputer że zacząłem słyszeć pracujący SSD, zasilacz w monitorze i właśnie mysz. Nie ma w tym nic dziwnego, elektronika też wydaje dźwięki ale zwykle są zagłuszane przez wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD czasem może i zapiszczy...sam tak miałem z 1 egzemplarzem ale co do myszki się nie zgodzę na jakieś 10 myszek jakie miałem żadna nie piszczała...problemów z słuchem nie mam a na dodatek zawsze mam wyciszonego kompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co dywagować, w zależności jaki się trafi egzemplarz, może piszczeć lub nie. W myszce też są układy pracujące z wysoką częstotliwością i mogą piszczeć w zależności od modelu i konkretnego egzemplarza, choć pewnie w myszkach się to rzadziej zdarza niż w innych komponentach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...