Skocz do zawartości
voltq

AMD RYZEN 3700X stokowe ustawienia napiecie 1.49 volta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy to normalne ze w biosie nic nie zmienialem i mam ustawienione 1.49 volta na procesorze? z tego co wiem max 1.45 jest bezpieczne

 

Prosze o pomoc co mam zrobic

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Auto ci dobija do 1,49V ? No to grubo, ustaw mu 1,3V i sprawdź przy jakim taktowaniu będzie stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obnizylem do 1,4 volta , podkrecilem do 4250mhz i narazie 0 bledow itp , ramy mam 1,35v i 3200mhz cl 15 , cos moge jeszcze zmienic?

Edytowane przez voltq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taak.... w lecie jak będziesz miał w pokoju 50 stopni zrób undervolting przez offset. Na razie ciesz się ciepełkiem.

Edytowane przez miemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obnizylem do 1,4 volta , podkrecilem do 4250mhz i narazie 0 bledow itp , ramy mam 1,35v i 3200mhz cl 15 , cos moge jeszcze zmienic?

chcesz go zjarać totalnie? daj mu max 1,325-1,35v i zejdź najwyżej z 50-75 z tej częstotliwości jakby nie był stabilny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie normalny tryb pracy do ~1.5V na stocku dla tych CPU, nie siejcie niepotrzebnego zamętu po raz n-ty:

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stocku owszem, ale on dał na stałe i na sztywno mnożnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stocku owszem, ale on dał na stałe i na sztywno mnożnik

Z treści posta to nie wynika, dopiero później napisał, że ustawiał jakieś taktowanie na sztywno.

 

Info na wszelki wypadek: napięcie ~1,5V jest wynikiem czegoś, co określane jest m.in. mianem "race to sleep". Kiedy rdzeń jest wybudzany ze stanu uśpienia, robi on wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć zlecone mu zadanie. Dostaje wtedy nawet ~1,5V i najwyższe możliwe taktowanie, które pozwoli zmieścić się w limitach energetycznych i termicznych. Jeśli zadanie było jakieś trywialne (np. otwarcie menu start, albo system zechciał odświeżyć ikonki), to rdzeń wykonał swoją misję i może iść z powrotem spać. Jeśli zadanie jest bardziej skomplikowane i zajmie więcej czasu, odpowiednio dostosowuje taktowanie i napięcie, żeby były bardziej rozsądne, z reguły mieszcząc się między ~1,2 a ~1,4V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stocku owszem, ale on dał na stałe i na sztywno mnożnik

Ale Ryzen gen. 3 (Zen 2) mają gdzieś, czy mnożnik na stałe i napięcie na stałe, i tak będą modulowały natężeniem - układem EDC.

Gdy mam na swoim R5 3600 ustawione "na sztywno" 4,2 Ghz @ 1,3V, to w idel temp 35C, zegary efektywne od 100-600mhz na wątek.i pobór całej platformy 70W (przy testach np. w CR20 145W).

Takżę, jeżeli nie bęzie go katował w Prime lub jakimś syntetyku, to nie ma opcji, zęby zajechać proca, nawet przy 1,45V.

EDIT. Chyba, że coś pozmienia w planach zasilania i usztywni EDC.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok czyli na stocku nie musze nic ruszac 1,49 volta ktore on automatycznie ustawia w biosie przy 3600mhz auto jest ok? , a ramy mi ustawia na 1,36 volta i 3200mhz cl 15 , jest ok ?

 

na oc daje 4200 i napiecie 1,35 volta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Ryzen gen. 3 (Zen 2) mają gdzieś, czy mnożnik na stałe i napięcie na stałe, i tak będą modulowały natężeniem - układem EDC.

Gdy mam na swoim R5 3600 ustawione "na sztywno" 4,2 Ghz @ 1,3V, to w idel temp 35C, zegary efektywne od 100-600mhz na wątek.i pobór całej platformy 70W (przy testach np. w CR20 145W).

Takżę, jeżeli nie bęzie go katował w Prime lub jakimś syntetyku, to nie ma opcji, zęby zajechać proca, nawet przy 1,45V.

EDIT. Chyba, że coś pozmienia w planach zasilania i usztywni EDC.

masz rację w 100%, ale po co ma w jakiejś grze która korzysta z wielu rdzeni katować go na 1,4v jak moze znaleźć jakieś napięcie duzo niższe kosztem tych 50 czy 75 mhz których i tak nie odczuje w grze? (w smarkach owszem , jakieś punkciki zyska, ale do takich rzeczy to sobie chwilowo może i 1,45v ustawić i dac 4,4ghz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok czyli na stocku nie musze nic ruszac 1,49 volta ktore on automatycznie ustawia w biosie przy 3600mhz auto jest ok? , a ramy mi ustawia na 1,36 volta i 3200mhz cl 15 , jest ok ?

 

na oc daje 4200 i napiecie 1,35 volta

Tak wysokie napięcie jest i nie jest ok.

Jest bezpieczne (sprawdź sobie temp w stanie spoczynku i przy jakiś testach - np. w Cinebench R20), natomiast tak wysokie napięcie wynika z tego, że działa CPU boost oraz PBO, które podbijają ci zegary i dają sporą nadwyżkę napięcia, aby go na 100% nie brakło żadnej sztuce. Gdy sam kręcisz CPU, możesz spokojnie spróbować niższych napięć (da ci to lepszą temp. i być może lepsze rezultaty).

Można też np. wyłączyć CPU boost oraz PBO, wtedy Ryzen 3 gen. przy 3600mhz daje 1.1V na auto; a podkręcać sobie proca kiedy to będzie konieczne, już z poziomu systemu, aplikacją Ryzen Master.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok jestem laikiem oc , nie bede walczyl o kilka fps co mam zrobic zeby go nie spalic i ustawic stabilnie

 

Napiecie 1,30v-1,35v , i predkosc 4100/4200mhz , ?

 

A co do ramow moze byc 3200mhz cl 16 i napiecie 1,35v czy tez za duzo?

 

 

Wylaczylem Precision Boost Overdrive ( PBO ) i CPU BOOST i napiecie spadlo do 1,016 v

 

tutaj zdjecie

 

obvyatk3skjp.jpg

Edytowane przez voltq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tworzysz sobie profil w Ryzen Master. Przechodzisz do zakładki manual i zadajesz taktowanie dla każdego rdzenia (od C1 do C8 u ciebie) oraz napięcie. RAMu w Ryzen Master nie musisz ruszać (pewnie będzie ok, jeżeli ustawiłeś w biosie profil DOCP).

Co do taktowania i napięcia, to tak jak napisałeś.

W przedziale 1.30 V - 1.35 V powinno być ok. dla 4,1 - 4,2 GHZ, natomaist należałoby to sprawdzić (opcja Apply & Test w Ryzen Master nie dowodzi w 100% stabilności - spróbuj jeszcze testu w Cinebechu R20 i np. OCCT, tak jak próbowałeś - talko na przynajmniej kilkanaście min.).

 

EDIT

I pamiętaj o 2 rzeczach:

1. Przy podkręcaniu przez Rryzen Master, po restarcie kompa, CPU wrócić do stocku (3,6ghz i 1,1V lub mniej u ciebie), chyba, że ustawisz inaczej.

2. W masterze można podbić napięcie, natomiast jego zmniejszenie wymusi restart PC.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tworzysz sobie profil w Ryzen Master. Przechodzisz do zakładki manual i zadajesz taktowanie dla każdego rdzenia (od C1 do C8 u ciebie) oraz napięcie. RAMu w Ryzen Master nie musisz ruszać (pewnie będzie ok, jeżeli ustawiłeś w biosie profil DOCP).

Co do taktowania i napięcia, to tak jak napisałeś.

W przedziale 1.30 V - 1.35 V powinno być ok. dla 4,1 - 4,2 GHZ, natomaist należałoby to sprawdzić (opcja Apply & Test w Ryzen Master nie dowodzi w 100% stabilności - spróbuj jeszcze testu w Cinebechu R20 i np. OCCT, tak jak próbowałeś - talko na przynajmniej kilkanaście min.).

 

 

jest ok? czy cos zmienic??

 

gfkc6wsibgjv.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wygląda ok.

Zobacz jeszcze, czy w stanie spoczynku (np .sam pulpit) spada natężenie (np. czy Ryzen Master EDC spada do kilku procent z 100% of 90A - te zegary, które masz u góry w Ryzen Master).

Powinno spadać

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wygląda ok.

Zobacz jeszcze, czy w stanei spoczynku (np .sam pulpit) spada natężenie (np. czy Ryzen Master EDC spada do kilku procent z 100% of 90A - te zegary, które masz u góry w Ryzen Master)

 

 

p6ery5ih5xdb.jpg

 

Rozumiem ze moge juz odpalic Assassin's Creed Odyssey i testowac w grach procek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze moge juz odpalic Assassin's Creed Odyssey i testowac w grach procek?

Jak najbardziej - tylko to podkręcanie mogłeś zrobić sobie na profilu 1 lub 2 - łatwiej potem je wczytywać (po restarcie komp wróci ci do stocku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej - tylko to podkręcanie mogłeś zrobić sobie na profilu 1 lub 2 - łatwiej potem je wczytywać (po restarcie komp wróci ci do stocku).

 

 

ok tak zrobie , nie ogarniam jeszcze tego dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze limity sobie sciągnij bo masz TDC 60A i EDC 90 na nowej agesie się to buguje

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sendziu jak sie ściaga te limity? miałem wcześniej powyzej 90a, a teraz wyłączyłem na chwile PBO, zrobiło sie EDC 90A, jak wróciłem do auto to i tak nadal jest 90A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj opcji żeby przestawić limity ręcznie na mobo, coś takiego https://zapodaj.net/19591e03c9013.bmp.html

dzięki, już jest ok, widocznie wześniej jak miałem na auto PBO to tak je ustawiło, a teraz jak wróciłem to coś poprzestawiało - teraz dałem na advanced i limity na mobo i jest gitara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze limity sobie sciągnij bo masz TDC 60A i EDC 90 na nowej agesie się to buguje

Nie wiem czy tak jest na każdej płycie, ale na ASUSach nie ma konieczności ściągania tych limitów przy kręceniu ręcznym (Bios lub Ryzen Master).

Nawet po ściągnięciu limitu (zmiana z 90 na 255A) CPU nie przekroczy 90A w EDC (Ryzen Master będzie wskazywał 35% z 255A).

Jedynie jeżeli ręcznie ustawimy PBO, wtedy CPU może przekroczyć ten limit, ale wtedy nie kręcimy już ręcznie, a przez PBO :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...