Skocz do zawartości
Phate25

Migracja systemu czy czysta instalacja ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem właśnie przed wymianą dysku w laptopie na SSD i mam do was kilka pytań pytanie.

 

1) Lepiej (i łatwiej) będzie mi zrobić migrację całego obecnego systemu z HDD na SSD i później po instalacji nowego SSD w laptopie zrobić z poziomu ustawień Systemu "reset ustawień komputera do stanu początkowe" z zaznaczeniem opcji usunięcia wszystkiego ? - Polecicie jakiś dobry poradnik i program żeby ta operacja migracji poszła sprawnie ? Google wyrzuca tysiące poradników a ja nie chciał bym się naciąć na jakiś słaby i musieć później ratować dysk z systemem.

2) Zainstalowanie systemu na nowo na nowym dysku ? W tej opcji jest jednak więcej rzeczy które mnie niepokoją np.:

- Mam windows 8.1 w wersji box który później na laptopie zaktualizowałem do 10 i nie wiem czy przez to nie będzie jakiś problemów z instalacją 10-tki na nowym dysku.

- Nie bardzo wiem jak to zrobić - Pewnie trzeba by wymienić dysk w lapku na pusty SSD, przygotować flash USB* z instalką Win 10 i ustawić jakoś bootowanie z tego USB. (Czy mogę wykonać tą operację jakoś przed wymianą dysków ? podłączając ten nowy przez zewnętrzną kieszeń do kompa w którym mam obecnie stary dysk HDD ?)

 

* Pewnie głównie pytanie ale czy Flasch YSB to jest zwykły USB tylko taki który został przygotowany zewnętrznym programem do tego aby można było z niego zainstalować Win ?

 

Pomożecie w tym procesie trochę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie łatwiej i szybciej jest postawić system na świeżo i w dodatku co na świeżo to na świeżo.

 

 

Normalna instalacja "dziesiątki" przebiegnie bez problemów i konieczności aktywacji, jeśli "dyszka" już na twoim PC była instalowana/aktualizowana wcześniej

 

I tak masz zamiar wymienić dysk, to po co zabawy w jakieś "operacje" z podłączaniem dysku zewnętrznie?

 

Tworzysz bootowalny pendrive za pomocą "narzędzia" ze strony MS, które poprowadzi Cię krok po kroku " za rączkę", lub np za pomocą programu "rufus", bootujesz z pendrivea i tyle.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej czysta instalacja.

Robisz bootowalny pendrive w10 zestrony MS. Wkładasz dysk Ssd do laptopa, ustawiasz bootowanie z pendrive i instalujesz windowsa. Podczas instalacji wpisujesz klucz z w8.1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie będzie tak źle.

Dziękuje za radę w weekend działam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie będzie tak źle.

Dziękuje za radę w weekend działam :)

 

"Panie", to przy SSD 15 min roboty :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zawsze boje, że coś pójdzie źle i będę miał dzień z głowy przy dłubaniu :P

 

Pewnie więcej spędzę na późniejszym szukaniu sterowników itp.

 

BTW. W sumie pewnie starzy wyjadacze będą wiedzieć jak szybko uporać się z tym tematem - chodzi właśnie o instalowanie sterowników do wszystkich podzespołów. Istnieje jakiś program który hmmm np. skanuje system i pokazuje jakie się ma podzespoły i jakie jeszcze sterowniki są nieaktualne albo nie ma ich w ogóle ? Jak to załatwić bezboleśnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje multum, takich programów, większość sprawia kłopoty, tych co ich nie sprawiają, nie znam...choć zaraz zaraz, jednym z takich programów jest w zasadzie Windows 10 :E On sam pobierze Ci większość sterowników i pewnie będziesz musiał zainstalować tylko te od dedykowanej karty graficznej (jeśli lapek taką posiada).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze, że to będzie takie proste :o:P

 

Do dedykowanej już sobie ściągnąłem stery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze, że to będzie takie proste :o:P

 

Do dedykowanej już sobie ściągnąłem stery.

 

Zazwyczaj jest. Po instalacji wchodzisz w menadżer urządzeń i sprawdzasz czy wszystko tam ok(czy nie ma przy jakimś urządzeniu wykrzyknika, informacji o błędzie)

 

Sterowniki do grafiki instalujesz zawsze, bo Windows często wybiera jakieś stare. Resztę sterowników Win 10 powinien pobrać sam, czasem trzeba pobrać sterowniki do chipsetu, ale jeśli nie występuje żaden błąd, to raczej nie trzeba. Więcej roboty jest przy jakichś specyficznych urządzeniach jak jakieś "rzadkie" drukarki, stare scannery itp. oraz z instalacja oprogramowania, tu już kwestia indywidualna kto do czego komputera używa, jakiego oprogramowania potrzebuje.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniałem dyski w laptopach to i tak trzeba było dogrywać wszystkie możliwe stery żeby działały w 100% prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem problem z kartą sieciową po zainstalowaniu systemu na nowo, wifi nie działało ani kabla nie wykrywał trzeba było sterowniki pobrać na pena na innym komputerze i przegrać na laptopa, ale to chyba rzadko się zdarza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ xtn Jakie sterowniki? Do czego? Zazwyczaj, albo coś działa, albo wysypuje błędy = / nie działa. Czasem, ale rzadko pojawiają się jakieś małe problemy np z Wi-fi, dźwiękiem, gdzie od razu widać z czym jest problem i zazwyczaj pomaga właśnie szybkie przeinstalowanie sterowników z tych które wybrał sobie Windows, na te ze strony producenta.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ xtn Jakie sterowniki? Do czego? Zazwyczaj, albo coś działa, albo wysypuje błędy = / nie działa. Czasem, ale rzadko pojawiają się jakieś małe problemy np z Wi-fi, dźwiękiem, gdzie od razu widać z czym jest problem i zazwyczaj pomaga właśnie szybkie przeinstalowanie sterowników z tych które wybrał sobie Windows, na te ze strony producenta.

Dźwięk, system oszczędzania baterii, wifi, najrzadziej bt. Dlatego teraz przed instalacja nowego syestemu zawsze pobieram wszystkie stery do chipsetu itp. Potem od razu wgrywam. Z PC praktycznie nigdy takich numerów nie miałem. Kompy działają bezproblemowo w 95% przypadków na sterach z windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy laptopach rzadko(nie znaczy ze nigdy) mi się zdarzały problemy a w PC "dziesiątka" potrafiła mi pobrać i poprawnie zainstalować nawet jakąś 15(na oko) letnią kartę wi-fi USB, gdzie przy Win 7 za chiny nie mogłem zainstalować/znaleźć do niej poprawnych sterowników. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z planem usiadłem do tematu w piątek wieczorem i o dziwo cała operacja zajęła mi jakieś 1,5 h roboty (z czego 30 minut wgrywania systemu na nowo i później programy itp.). Sterowniki zostały bezbłędnie zainstalowane przez sam Win10.

 

Gdybym wiedział, że to będzie takie proste to by, już dawno się zainteresował tematem. Teraz mój laptop to demon prędkości a w grach osiągi poprawiły się bardzo znacząco :)

 

Dzięki Panowie za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam podpinam się do tematu bo też mam zamiar w laptopie Dell Inspiron podmienić hdd na ssd i zainstalować na nowo win 10 ale na dysku hdd znajduje się recovery czy mam go przegrywać czy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzuć monetę ;)

 

jeśli instalujesz na nowo po co ci recovery

 

miałoby sens, gdybyś migrował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...