Skocz do zawartości
kamil2022

PC startuje za drugim razem po ustawieniu profilu XMP i7-8700 + ASUS X HERO (WI FI AC) + 4x8GB DDR4 XMP: 3200mhz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem nowym użytkownikiem forum, proszę o wyrozumiałość.

Znalazłem się tu, bo mam problem z komputerem. Mianowicie po ustawieniu w UEFI profilu XMP przy włączeniu przyciskiem zasilania, komputer załączą się na około 2 może 3 sekundy (w tym czasie czarny ekran), ekran ładowania nie pojawia się, następuje odcięcie zasilania. Komputer startuje ponownie i już w tym momencie wszystko rusza prawidłowo. Gdy wejdę do podglądu zdarzeń wyświetla się zdarzenie krytyczne kernel-power 41 (63). Dodam,że na ustawieniach fabrycznych wszystko jest w porządku, komputer zachowuje się prawidłowo, brak błędów i ostrzeżeń. Problemy zaczynają się po zmianie profilu pamięci ram pomimo, że ten model jest niby do płyty dedykowany. Bios zaktualizowany, sterowniki najnowsze, procesor nie jest podkręcony. Nie ukrywam, że chciałbym aby pamięci pracowały szybciej niż przy standardowym ustawieniu . Poniżej specyfikacja PC:

procesor: i7 8700K

płyta: Asus X Hero (WI FI AC)

grafika: Asus GeForce GTX 1080 Ti ROG Poseidon (ROG-POSEIDON-GTX1080TI-P11G-GAMING)

pamięć: CORSAIR VENGEANCE LPX 32GB (4x8 GB) 3200 MHz, CL 16, 1.35 V, CMK32GX4M4B3200C16

dysk: SSD SAMSUNG 960 EVO M.2 250GB MZ-V6E250BW

zasilacz: CORSAIR RM850x 850W 80+ Gold

chłodzenie: NZXT Kraken x62

system: Windows 10 home

Dziekuję, pozdrawiam

Edytowane przez kamil2022

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładuje Ci profil, czy nie? Bios czasem potrzebuje trochę by dobrać resztę ustawień, nie znaczy ze nie zostały one załadowane. Z jaką częstotliwościowa itd. działa pamięć możesz sprawdzić w programie CPU-Z w zakładce memory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładuje Ci profil, czy nie? Bios czasem potrzebuje trochę by dobrać resztę ustawień, nie znaczy ze nie zostały one załadowane. Z jaką częstotliwościowa itd. działa pamięć możesz sprawdzić w programie CPU-Z w zakładce memory.

Po drugim starcie ładuje profil normalnie, ale w zdarzeniach jest odnotowany błąd krytyczny kernel power. Po ustawieniu profilu XMP pamięci działają w zadana częstotliwość tj. 3200mHz wiec tu jest ok. Martwi mnie podwójny start komputera i błąd krytyczny w rejestrze zdarzeń. Przy ustawieniach standardowych PC odpala za pierwszym razem i brak błędów za to jest taktowanie ramu chyba 2133mHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ten sam problem jak wymieniłem procesor, ram i płytę główną. Ktoś coś może podpowiedzieć. Ram ustawiłem na XMP 3600. Jak włączam komputer to wszystkie wiatraki chodzą na maksa tak z 3 sekundy a potem ponowny start i bardzo szybkie ładowanie win 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor to 8700 czy 8700K? Profil XMP automatycznie podnosi BCLK, co przy zablokowanych procesorach czasami skutkuje takim zjawiskiem jak podwójny boot. Spróbuj ustawić BCLK na sztywno na 100 i zobacz czy startuje normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarządzanie energią - jakie macie ustawienia. Ustawcie na maksymalną wydajność. Wyłączcie wszelkie oszczędzanie energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profil XMP niestety nie daje gwarancji poprawnego działania, czasem by pomogło, wystarczy np. podnieść napięcie a czasem trzeba wpisywać wszystko ręcznie i próbować innych częstotliwości.

 

Temat ogromny ale mozna w nim znaleźć wszystko ;) BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2, DDR3 i DDR4- dowolna platforma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Procesor to 8700 czy 8700K? Profil XMP automatycznie podnosi BCLK, co przy zablokowanych procesorach czasami skutkuje takim zjawiskiem jak podwójny boot. Spróbuj ustawić BCLK na sztywno na 100 i zobacz czy startuje normalnie.

U mnie nie ma takiego zjawiska. I5 8400 na Z370. Po ustawieniu w UEFI profilu XMP taktowanie BCLK automatycznie się ustawia na 102,3 MHz.

 

Zarządzanie energią - jakie macie ustawienia. Ustawcie na maksymalną wydajność. Wyłączcie wszelkie oszczędzanie energii.

A może nie chcą żeby CPU non stop chodził na max mnożniku.

 

Autorze, sprawdź czy będziesz miał dualboot przy taktowaniu 3000MHz.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o podwójnym starcie PC w sieci,może cię to naprowadzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor to 8700 czy 8700K? Profil XMP automatycznie podnosi BCLK, co przy zablokowanych procesorach czasami skutkuje takim zjawiskiem jak podwójny boot. Spróbuj ustawić BCLK na sztywno na 100 i zobacz czy startuje normalnie.

Mój procesor to 8700K a przy włączonym XMP BCLK jest 100

 

U mnie nie ma takiego zjawiska. I5 8400 na Z370. Po ustawieniu w UEFI profilu XMP taktowanie BCLK automatycznie się ustawia na 102,3 MHz.

 

 

A może nie chcą żeby CPU non stop chodził na max mnożniku.

 

Autorze, sprawdź czy będziesz miał dualboot przy taktowaniu 3000MHz.

Profil XMP ustawia taktowanie BCLK na 100, spróbuje wartości wpisać z palca a jak nie będzie poprawy to zmienię na 3000MHz tylko jakie ustawić timingi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...