Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od tygodnia posiadam monitor AOC CQ32G1 (link). Ten monitor jest niesamowity, jest o wiele większy od poprzedniego (32 vs 24, chociaż stary monitor jest używany jako dodatkowy), ma większą rozdzielczość (QHD vs FHD), odświeżanie (144Hz vs 60Hz) i najważniejsze jest "Flicker free".

 

Niestety bez minusów to było zbyt piękne, aby było prawdziwe :D

Na chwilę obecną jedyne z czym mam problem to ghosting, który jest wyraźnie widoczny przy ciemnych kolorach, najczęściej go zauważam przy przeglądaniu stron z ciemnym tłem podczas scrollowania lub gdy macham jakimś okienkiem np. z ustawieniami widzę jakby piksele nie były rozjaśniane na czas. Zdziwiło mnie gdy machałem tym okienkiem na białym tle i nie widziałem podobnego efektu, ale już na ciemno-szarym tle już widać, jak "cień podąża" za okienkiem. Zauważyłem też to w CS:GO, gdy leży jakaś postać ze śladami po kulach, gdy patrzę na tą postać i macham celownikiem to widzę, że plama krwi "przemieszcza się" po ekranie jakby z lagiem i małym blurem, wszystko inne "przemieszcza się" po ekranie bez zastrzeżeń.

 

Ogólnie przy graniu czy też przeglądaniu innych stron nie przeszkadza to za bardzo, ale chciałbym się dowiedzieć, czy jest jakaś możliwość zredukowania takiego efektu? Nie chodzi mi o eliminację, bo domyślam się, że w pełni tego nie wyeliminuję. Jakimi ustawieniami mam się bawić, aby zredukować ten efekt?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

 

P.S. Bym zapomniał, monitor podłączony przez złącze DP 1.2

Edytowane przez Bart2_3_4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz może siłę dopalacza/overdrive w monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień na 100hz i overdrive na medium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz może siłę dopalacza/overdrive w monitorze.

 

Jeżeli na ciemnym tle występuje ghosting, to raczej trzeba zwiększyć overdrive. Przy zbyt silnym pojawiłby się na jasnym tle overshoot (inverse ghosting), ale zmniejszyłby się ghosting na ciemnym.

 

Generalnie jest to matryca VA, która ma najlepszy kontrast ze wszystkich matryc i dzięki temu najlepszą czerń, ale jest on kosztem ghostingu. Przerabiałem już kilka monitorów z matrycami VA i każdy ma większy lub mniejszy ghosting. Dodatkowo zwiększa się on wraz z wyższym odświeżaniem matrycy, bo ta najzwyczajniej nie nadąża na czas wygasić pikseli. W tej kwestii lepiej jest na porządnej matrycy IPS, a jeszcze lepiej na TN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Overdrive miałem wyłączony, po zmianie na "strong" miałem tak jak pisze GunarDAN czyli overshoot (inverse ghosting), jednak ustawienie tego na "medium" zredukowało ghosting ciemnych i pojawił się lekki białych, ale jest lepiej. Przetestowałem w CS'ie i nie rzucało mi się to w oczy (gdzie poprzednio co chwilę odwracało to moją uwagę).

Na stronach z ciemnym tłem jest mniej widoczny. A częstotliwość odświeżania na pulpicie mam 60Hz.

 

Chyba będę musiał się bliżej przyjrzeć ustawieniom, bo jeśli przez tydzień korzystałem z tego monitora będąc przekonanym, że działa w 144 Hz, a tak na prawdę cały czas chodziło w 60Hz to będzie mi wstyd :D

 

Dzięki wielkie za pomoc ;)

 

@Edit: No i jest mi wstyd... musiałem ich aplikację zaisntalować, aby móc działać w 144hz, jak przestawiłem różnica w działaniu od razu widoczna (wcześniej jak byłem przekonany, że jest 144, a było 60hz to myślałem, że dupy nie urywa :D )

Edytowane przez Bart2_3_4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...