Skocz do zawartości
Caroozo

Zewnętrzny dysk USB-C lub USB 3.1 tylko do odczytu

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję dodatkowego dysku do odczytu sampli/bibliotek brzmieniowych do softu muzycznego (VSTi). Próbki są spore, ale jako że mam w standardzie dysk HDD muszą być ładowane z SSD (tylko odczyt sekwencyjny plików do kilkunastu gigabajtów, niemal zero zapisu). Myślałem o NVMe ale prawda jest taka że potrzebuję korzystać z tych bibliotek od czasu do czasu i wolałbym nie wykorzystywać do tego dysku NVMe, który i tak potrzebuję zakupić (obecnie jest tylko HDD) :).

 

Niestety, biblioteki zajmują ponad 130 GB, ale mogę je "obciąć" do 120GB tak, aby weszły na nośnik o pojemności 120-128 GB. Zastanawiałem się, czy przez USB 3.1 lub USB-C nie mógłbym podpiąć a) pendrive'a USB 3.1 o pojemności 128GB b) kieszeni na dysk zewnętrzny z dyskiem SSD 128/256 GB SATA III lub c) dysku NVMe 128 GB przez złącze USB-C lub gotowego dysku przenośnego z wykorzystaniem w/w łącza? W pierwszym przypadku byłoby miło mieć dysk o dobrych parametrach i wymiarach nano (czyli ledwo wystający ze slotu), ale pewnie będzie wolno i drogo. W drugim przypadku - niezbyt chętnie - ograniczać mnie będzie sama prędkość kontrolera dysku. Poza tym taki dysk gdzieś "dynda" na kablu. Trzecie rozwiązania może być dość drogie - ale biorąc pod uwagę, że pojawiają się już takie nośniki, zaś mnie interesuje głównie odczyt, jestem skłonny kupić nawet najbardziej paździerzowaty dysk NVMe bez własnego DRAM itd - aby odczyt był dość wysoki w myśl zasady "wczytać dane raz i trzymać długi czas".

 

Czy ktoś przerabiał szczególnie tę trzecią opcję? Mam tylko 2 złącza USB 3.1 w lapku i jedno USB-C, które "bezczynnie" sobie jest i byłoby grzechem nie sprobówać go wykorzystać :). Laptop to Lenovo Ideapad 300 15ICH. Wprawdzie będę zmieniał go na coś z Zen2 w drugiej połowie roku, ale teraz chyba wszystkie laptopy mają złącze USB-C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...