Skocz do zawartości
Magik II

B450 - prędkość kopiowania na dysk USB 3.0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z szybkością transferu na nowo nabytej płycie Asrock B450 K4. Miałem z nią więcej problemów ale ze wszytymi się uporałem poza tym. Moje dyski zewnętrzne WD Elements(1tb i 1,5tb) pracują na dowolnym porcie jakieś 20-30% wolniej niż było to na wcześniejszym intelu Z97. O ile byłbym w stanie przeżyć spadek transferu z 80-90 mb/s do 50-70 mb/s to niepokoi mnie niestabilność tegoż na nowej platformie. Mowa o kopiowaniu pliku na dysk zewnętrzny. Niemal zawsze na początku kopiowania dużego pliku (2-3GB) mam 30 mb/s, po kilkunastu sekundach wartość podnosi się do 50-70 mb z tym że jest to niestabilne i zdarzaj się spadki do 20-30mb.

 

I tutaj moja prośba o sprawdzenie przez Was jak zachowują się standardowe dyski HDD USB 3.0 na płytach z B450. Chciałbym mieć pewność czy ten chipset "tak ma" czy moja płyta jest faktycznie walnięta.

 

Dla ciekawości dodam, że ten wolniejszy czyli dysk 1tb na lapku z i8250u miał stałe 90 mb/s, a na starym P55 jakimś cudem wyciągnął stałe ponad 100mb/s. Niedowidziałem i kopiowałem kilka większych plików i nic się nie zmieniło. Co tu się wyprawia...?

 

Zakładam ten wątek bo w większości recenzji wątek ogólnej wydajności USB jest niemal pomijany lub katuje się w nich tylko najnowsze rozwiązania czyli USB 3.2. A mój problem dotyczy standardowego USB 3.0 czy tam 3.1 gen 1 jak zwał, na standardowym zewnętrznym dysku hdd.

 

Mam czas na zwrot płyty do poniedziałku, z góry dziękuję za podzielenie się wszelkimi obserwacjami.

Edytowane przez Magik II

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2,9 GB skopiowało się w 23s na szyfrowany dysk WD elements 1TB, szło ze stałą prędkością 135MB/s

Edytowane przez e2140

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2,9 GB skopiowało się w 23s na szyfrowany dysk WD elements 1TB, szło ze stałą prędkością 135MB/s

 

Jaką masz płytę główną i CPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyy tak naprawdę ciężko spojrzeć w sygnaturkę kolegi wyżej? Wszystko opisane jak krowie na rowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyy tak naprawdę ciężko spojrzeć w sygnaturkę kolegi wyżej? Wszystko opisane jak krowie na rowie.

 

Sryy, mój błąd! Rzadko korzystam z forów bo zazwyczaj sam sobie radze, stąd brak tego nawyku. Proszę o dalsze testy.

Edytowane przez Magik II

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku to bez znaczenia. Nieco lepiej działa tylko na gnieździe USB 3.2 gen2 ale są to subtelne różnice. Sprawdzałem na wszystkich gniazdach.

Tak czy tak zdecydowałem się oddać płytę. Zamówiłem drugą taką samą z innego sklepu i zobaczę wtedy. Nie sądzę żeby tak niskie i przede wszystkim niestabilne transfery miały być cechą chipsetu AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wspominałeś o kablach USB. Jeżeli ten sam dysk na tym samym kablu podpięty bezpośrednio do złącz na płycie nie osiąga tych samych prędkości co na innym komputerze to coś nie tak z płytą albo systemem operacyjnym.

U mnie te 125MB/s jest zarówno na kilkuletnim kompie jak i na obecnym z B450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable mam oryginalne z zestawu, są w dobrym stanie. Na każdym kompie były używane tylko te. Testowałem je też naprzemiennie - bez zmian.

System stawiałem kilka razy na świeżo. Obraz z pendrive stworzony za pomocą kreatora od ms. Po instalacji systemu sterowniki od chipsetu ze strony amd i już wtedy testowałem żeby wykluczyć wpływ czegokolwiek innego.

 

Czyli wychodzi, że coś z płytą nie tak. Kurde ja to mam szczęście...

 

Dodam, że stawiałem też specjalnie system na dysku SATA bez wpiętego m.2 żeby i to wykluczyć, że coś się gryzie. Oczywiście było tak samo.

 

Poczekam aż dotrze druga płyta i wtedy ją odeślę, mam na to 2 tyg :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<post do usunięcia>

Edytowane przez Magik II

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...