Skocz do zawartości
r@dek

Konwencja MLI

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem dwa artykuły KLIK i KLIK które sugerują że osoby nie posiadające rodziny (małżonka i dzieci) nie maja obowiązku rozliczenia dochodów z zagranicy (Austrii i Słowenii bo tych krajów aktualnie dotyczy konwencja)za rok 2019 jesli nie uzyskały dochodu w Polsce. Natomiast na ulotce ministerstwa finansów każdy podatnik ma obowiązek rozliczenia dochodów z Austrii i Słowenii niezależnie od dochodów w kraju: PDF

 

Czy te artykuły wprowadzają w błąd? czy tez może te artykuły blednie założyły ze osoby pracujące za granica i nie mające rodziny nie maja rezydencji podatkowej w Polsce ? Tylko w takim wypadku chyba nic się nie zmieni ale to oczywista oczywistość . Juz sie w tym pogubiłem :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kluczowa jest tutaj rezydencja podatkowa a nie posiadanie rodziny. Są dwa niezależne warunki stwierdzające, że masz rezydencję podatkową w Polsce (wystarczy jeden z nich):

1. Przebywasz przez większość czasu w kraju.

2. Masz w kraju swoje żywotne interesy.

 

Żona i dzieci pozostające w kraju generalnie liczą się jako żywotne interesy właśnie. Podejrzewam, że stąd bierze się taka a nie inna interpretacja w artykułach. Poza kwestią rodziny określenie, co jest twoim żywotnym interesem nie jest już takie proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chyba chodzi o żywotne interesy. Zresztą w Austrii rok temu bank(tutejszy) mnie zapytał gdzie jest moja preferowana ordynacja podatkowa i podałem Austrię.

Zresztą ten przepis jest tak głupi i będzie komplikować normalnym ludziom niepotrzebnie życie(tym z rodzinami)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chyba chodzi o żywotne interesy. Zresztą w Austrii rok temu bank(tutejszy) mnie zapytał gdzie jest moja preferowana ordynacja podatkowa i podałem Austrię.

Zresztą ten przepis jest tak głupi i będzie komplikować normalnym ludziom niepotrzebnie życie(tym z rodzinami)...

Ten przepis jest przede wszystkim słabo zdefiniowany. Kwestia przebywania w tym czy tamtym kraju jest prosta i oczywista, ale żywotne interesy nie są nijak określone i przez to jest ryzyko dowolności interpretacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą ten przepis jest tak głupi i będzie komplikować normalnym ludziom niepotrzebnie życie(tym z rodzinami)...

 

Nie tylko im , gdyby udowodnili ze mam rezydencje w Polsce bo przebywam w niej ponad 6 miesięcy to tez bym musiał składać rozliczenie mimo ze u nas nie zarabiam ani grosza .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...