Skocz do zawartości
xpris

Awaria Windows 8.1, opcja "odświeżenie" nie przynosiła efektów, jak naprawić i uratować dane?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Mam taki problem, bo na laptopie z systemem Windows 8.1 podczas uruchamiania zaczął pojawiać się brązowy obraz (w momencie kiedy powinien pojawić się system).

Próbowałem dwukrotnie opcji "odświeżenia" systemu w celu jego naprawy i jednoczesnego zachowania plików, ale za każdym razem po naprawie, system bootuje ponownie do brązowego ekranu.

Myślę, że pozostała tylko jedna opcja, wgrać system od nowa. Jednak tutaj się obawiam, bo to sprzęt firmowy(własny) i ważne jest aby zachować wszystkie dane z dysku oraz nie stracić licencji.

Hardware jest sprawny, sprawdzałem pod linuksem i wszystko wygląda na sprawne, więc raczej padł sam system. Niestety nie mam punktów przywracania...

 

Coś polecacie? Może jakaś opcja odzyskiwania, której nie znam? Może da się naprawić ten system z płyty? Właśnie pobieram ISO Windows8.1 ze strony Miscrosoftu.

Jak to właściwie najlepiej rozwiązać?

PS. możliwe byłoby przy tej sytuacji od razu migracja do W10?

Edytowane przez xpris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wykonaj reinstalację systemu z pena lub płyty, stosując opcję "Zachowaj tylko pliki osobiste". Nie polecany jest wybór "Zachowaj pliki osobiste i aplikacje", jeśli twój komputer nie działał jak powinien.

Na przyszłość najlepiej cenne pliki umieścić w partycji pozasystemowej D i dodatkowo wykonać kopie, np. na dysku zewnętrznym.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się odpalić system w trybie awaryjnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tryb awaryjny nie działa. Raz pojawiła się informacja, że nie można uruchomić trybu awaryjnego podczas instalacji systemu. Stało się to wówczas jak po odświeżeniu systemu znowu pojawił się brązowy ekran.

 

A czy da się teraz skopiować pliki np na pendrive pod linuksem? Tak na wszelki wypadek. Tylko nie wiem gdzie je system po tym odświeżeniu trzyma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: duplikat sorry.

Edytowane przez xpris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sry za duplikat posta. Piszę z komórki i wpadłem na jakiegoś loopa serwera czy coś. Stąd duplikaty.

Edytowane przez xpris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Linux odpali, to oczywiście pliki powinno dać się skopiować. Są one w folderze z profilem, a ten jest w C:\Users.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem tylko w tym, że w Documents and Settings/All Users/Desktop/ są jedynie skróty programów takich jak Spotify itp.

Dokumenty i inne foldery również nie zawierają plików.

To samo w c: users, tam są jedynie foldery administaror, users, all users, public, default, default users. Tam nic nie ma wartościowego, jakieś pliki .ini i praktycznie nic więcej.

 

Gdzie te pliki mogą być po uruchomieniu opcji odśwież?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Partycje NTFS Windowsa muszą być zamontowane, a jeżeli Windows jest w stanie hibernacji (włączony szybki start), to może być to utrudnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie nie wchodzi bo zgubił konto, czyli ścieżkę do konta - chyba? że twoje konto to administrator, sprawdź

 

jeśliby konto było dałoby się naprawić, bo to pewnie problem z rejestrem, tzn nie ma właściwej ścieżki w rejestrze, może nie ma ścieżki w ogóle do users, musi być żeby zalogował się na konto - jeśli nie ma w ogóle folderu konta to jakiś inny problem; gdybyś miał oryginalną płytkę mógłbyś spróbować naprawić w rejestrze, ewentualnie założyć nowe konto

 

z płytki\pena można przekopiować pliki i foldery - jak wystartuje nacisnij shift + f10, wpisz notepad, jak się pojawi z menu plik wybierz otwórz, i klikając na litere windows możesz przeglądać, tylko jak wejdziesz do folderu musisz na dole wybrać wszystkie pliki, zamiast pliki tekstowe - bo normalnie pokaże ci tylko pliki txt w folderze - możesz też kopiować, ale tylko pliki, nie foldery- zaznacz plik - ctrl+ c, powędruj w notatniku na inny dysk albo pena, otwórz, ctrl+v - wklei plik; jeśli chcesz kopiować całe foldery najlepiej użyć robocopy, jest na płytce\penie - ale polecenia sprawdź w sieci, nietrudne, w zasadzie musisz tylko wpisać polecenie copy, zródło, tzn folder do skopiownia, parametr, żeby kopiował także podfoldery, i cel, czyli inny dysk albo pen; twoje konto powinno być w users, jeśli nie może w tym users w users, choć takiego folderu raczej nie powinno być - może dlatego właśnie nie może załadować, bo twój profil powinien być w users, nie users\users - wtedy zmiana ścieżki w rejestrze by poskutkowała, możesz ją zmienić z instalatora

 

ale najpierw spróbuj sprawdzić przez notatnik, czy profil w ogóle jest - nie pamiętasz, jak nazywał się twój profil?; ewentualnie utwórz nową partycję, jeśli masz trochę miejsca, i na niej zainstaluj 8 - stara partycja pozostanie nietknięta z wszystkimi plikami; jeśli zainstalujesz na dawnej partycji z opcją zachowaj moje pliki chyba? utworzy ze starego systemu folder windows.old, i w nim będą wszystkie pliki, włącznie z kontem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem przez notatnik. Pokazuje kilka partycji obok tej głównej. Niestety nigdzie nie ma plików które chcę odzyskać. W kilku folderach jak Windows.old są foldery użytkowników jak Administarator, All user, default ale są puste, lub znajdują się w nich jedynie pliki ini.

 

Co ciekawe, na dysku jest np. program wgrany ręcznie z płyty (nie ze sklepu MS Store), który zajmuje kilkadziesiąt GB. I o dziwo on jest, ale innych rzeczy nie ma...

 

Myślę nad użyciem programu do odzyskiwania danych. Dobry pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie masz innego wyjścia

 

ale jeśli pliki zniknęły z tablicy plików będzie trudno odzyskać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...