Skocz do zawartości
fiszek

Polskie rozliczenie PIT a praca za granicą

Rekomendowane odpowiedzi

Witam może jest tutaj ktoś kto zagłębiał temat ujawniania zarobków w Niemczech.(Zameldowany na stałe jestem w Polsce, w Niemczech pracuję na zasadzie delegacji)

W Polsce nie pracuję więc muszę wypełnić PIT-36 zerowy + jakiś załącznik ZG.

Czy ja muszę wypełniać ten załącznik/ujawniać rzeczywistą kwotę moich zarobków? Bo żeby rozliczyć się w Niemczech muszę mieć zaświadczenie że jestem rozliczony w Polsce. Czy jeśli przekręcę zarobki na tym załączniku mogę mieć później problemy z rozliczeniem Niemieckim?

 

Chodzi mi o to że muszę się rozliczyć w Niemczech z 3 ostatnich lat.

 

Aha i muszę ewentualnie operować kwotami wynagrodzenia za przepracowane h czy diety i kilometrówki muszę dopisywać?

Edytowane przez fiszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś zatrudniony o masz działalność gospodarczą?

W przypadku UoP rozliczasz wszystko w Polsce według tego co przysłał Ci pracodawca. Normalnie zarobki wpisujesz w pit.

W przypadku DG też w Polsce to rozliczasz, ale tutaj lepiej udaj się do księgowej, bo na koszty potrzebujesz chyba faktur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko UoP jeszcze.

A takie pytanie kontrolne po co im ile zarobiłem w innym kraju? I czy koniecznie muszę podać prawdziwą kwotę? Czy później jakieś problemy z rozliczeniem niemieckim będą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi zarówno u uniknięcie opodatkowania w dwóch krajach (jako strata dla pracownika) jak i unikanie opodatkowania w obu (oszustwo).

To tak jak z niektórymi zapomogami. Żeby otrzymać je w Niemczech musisz udowodnić, że nie pobierasz ich również w Polsce.

Tutaj Niemcy zapewne chcą, abyś pokazał, że rozliczasz zarobki w Polsce, bo rozumiem, że zatrudniony jesteś w Polskiej firmie i jesteś na delegacji w Niemczech.

W takim wypadku polski pracodawca daje Ci pit 11,a ty według tego co tam masz wypełniasz pit 37.

W Niemczech się nie rozliczasz. Pokażesz im tylko, że faktycznie cały czas płacisz podatek w Polsce.

Edytowane przez michasm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatrudniony jestem w Niemieckiej firmie i tak sobie jeżdżę po europie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatrudniony jestem w Niemieckiej firmie i tak sobie jeżdżę po europie

No to w kwestii rezydencji podatkowej kluczowe jest:

1. Czy mieszkasz w Polsce przez większość roku?

2. Czy masz w Polsce żywotne interesy (rodzina, firma czy co tam innego)?

 

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi "tak", to musisz też rozliczyć swoje dochody w Polsce na zasadach określonych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Niemcami a Polską.

 

Jeśli odpowiedź na powyższe w obu przypadkach brzmi "nie", to w Polsce nie musisz rozliczać dochodów z Niemiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Większość czasu jestem poza granicami Polski.

2. W Polsce mam konta bankowe, zarejestrowany samochód. Tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...