Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ktory monitor VA jest lepszy Benq 22 GW2280 LED 5ms/MVA/20mln:1 czy iiyama ProLite XU2290HS 22"/VA/LED/1920x1080/4ms/3000:1 ?

Edytowane przez ---

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I do takiej grafy chcesz monitor 1920x1080 60Hz? Nawet do biura, do exela takich monitorów już nie kupujemy.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolalbym zeby nie mial wiecej niz 22 cale.I chce miec dobra czern.Nie moge znalezc nic lepszego.

Edytowane przez ---

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął tego Acera - https://www.x-kom.pl/p/506950-monitor-led-22-acer-nitro-qg221qbii-czarny.html

75 Hz, więc zawsze coś, do tego jest gamingowy, więc może ma bardziej ogarnięty overdrive od powyższych.

OLED nie nadaje się do użytkowania jako uniwersalny monitor, 4k to też przegięcie do 21.6" jeżeli chodzi o filmy i gry, już nawet 1080p wygląda gładko.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam ips xv253q i zamierzam zwrocic .Sprawdze tego Acer Nitro QG221QBII.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4k to też przegięcie do 21.6" jeżeli chodzi o filmy i gry, już nawet 1080p wygląda gładko.

Odpaliłem kiedyś benchmark z najnowszego World OF Tanks na monitorze 1920x1080 21,5" i aliasing był jeszcze dosyć paskudny (oczywiście rozmywacze pokroju FXAA/TXAA itp. wyłączone).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowych grach i tak trzeba mieć włączone TAA żeby wszystko co półprzezroczyste nie migotało.

 

Obecnie mam ips xv253q i zamierzam zwrocic .Sprawdze tego Acer Nitro QG221QBII.

Dlaczego zwracasz? Tylko ze względu na wielkość?

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowych grach i tak trzeba mieć włączone TAA żeby wszystko co półprzezroczyste nie migotało.

Miganie, występuje kiedy np. tekstury/obiekty nie są idealnie spasowane (lub z powodu zwykłych zniekształceń wynikających z aliasingu). Przy niższych rozdzielczościach w połączeniu z nie małym ekranem (1920x1080) to widać bardziej. TXAA/FXAA itp. po prostu rozmazują obraz, wiec to "miganie" widać mniej. Przy wysokich rozdzielczościach, bez TAA też to miganie mniej widać, bo "zabłąkane" piksele są po prostu mniejsze i stanowią mniejszą procentową zawartość całej sceny.

 

ps. praktycznie ten cały "shimmering" to po prostu aliasing - MSAA w praktyce często nie pomoże, dopiero wysoka rozdzielczość/SSAA/VSR/DSR/TXAA/FXAA problem "zaciera".

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FXAA to zwykły post processowy filtr, więc tylko rozmazuje obraz i nie robi absolutnie nic w sprawie migotania. TAA działa na zupełnie innej zasadzie, w dzisiejszych grach wykorzystujących deferred shading nawet 8x MSAA działa zauważalnie gorzej od podstawowego TAA https://thumbs.gfycat.com/BackBasicAlbertosaurus-mobile.mp4

Oczywiście jakość TAA zależy od implementacji, ale 8x MSAA to wyższa rozdzielczość renderowania od 4k(bazą było zapewne 1080p), więc 4k/SSAA/VSR/DSR dalej będzie mieć wyższy shimmering od 1080p z TAA.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowych grach i tak trzeba mieć włączone TAA żeby wszystko co półprzezroczyste nie migotało.

 

 

Dlaczego zwracasz? Tylko ze względu na wielkość?

 

Troche za duzy ,z przejscia z tn na ips bije troche po oczach i czern wieczorem ,ips glow.

Edytowane przez ---

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche za duzy ,z przejscia z tn na ips bije troche po oczach i czern wieczorem ,ips glow.

Nie zauważyłem tej "lepszej czerni" na TN. Może zależy od IPS. Natomiast jak to "bije po oczach"? Może za jasno ustawiłeś podświetlenie (jak obniżysz jasnosć, to przestanie "bić po oczach" a dodatkowo czerń się polepszy}. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na tym filmie zwraca uwagę efekt mory, na tej rączce od broni. NA Unity TAA jest nieco zmniejszony, a na CTAA nie ma tego efektu. MSAA na takich elementach nie działa zupełnie (zachowuje się jak przy braku AA)

 

8x MSAA to wyższa rozdzielczość renderowania od 4k(bazą było zapewne 1080p)

Tak, ale MSAA nie działa na elementach pół-przezroczystych, nie działa na elementach generowanych przez "shadery", nie działa na stykających się równo bryłach (podłoga/kafelki w Mass Effect 2), no i nie działa na takich drobnych elementach jakie widać na tej broni na rączce. W praktyce na wielu grach wolałem ustawić 2xSSAA od 8xMSAA (np. Mass Effect2, Crysis 1) , bo SSAA działało na każdym elemencie, natomiast MSAA działało super ... tylko tam gdzie działało. Teraz to już zupełnie preferuję po prostu wyższą rozdzielczość, bo więcej widać niż przy SSAA (np. 4K bez AA vs FHD z 4xSSAA).

 

Oczywiście jakość TAA zależy od implementacji

Ja tam wspominam TAA źle. Tutaj widać, że pewne elementy znikają na tym AA:

Adaptive_Temporal_Anti-Aliasing_-_NVIDIA_zapowiada_nowy_Anti-Aliasing_(3).jpg?time=1533106197761

Szkoda, że obok nie dodali obrazu z 2x większej rozdzielczości (4x więcej pikseli, czyli mniejsze piksele).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem tej "lepszej czerni" na TN. Może zależy od IPS. Natomiast jak to "bije po oczach"? Może za jasno ustawiłeś podświetlenie (jak obniżysz jasnosć, to przestanie "bić po oczach" a dodatkowo czerń się polepszy}.

 

Po 2 dniach oczy pieka.Sprawdzalem rozne ustawienia nic to nie da.Wlasciwie juz spakowalem ten monitor gotowy do zwrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2 dniach oczy pieka.Sprawdzalem rozne ustawienia nic to nie da.Wlasciwie juz spakowalem ten monitor gotowy do zwrotu.

Jaki monitor miałeś wcześniej? Czy nie był to czasem jakiś CCFL? (starsze LCD były podświetlane świetlówkami CCFL)

 

ps. mi po kalibracji wszystkie monitory świecą tak samo: TN LED, PVA CCFL, IPS LED, TN CCFL - także kwestia ustawień. Domyślam się, że oczy pieką bo temp. barwowa jest za wysoka (albo przyzwyczaiłeś się do mocno ocieplonej, bo jak CCFL się wypala, to kolorki robia się cieplejsze), no i na pewno za wysoka jasność (skoro wspomniałeś o kiepskiej czerni) ... a może jeszcze karta graficzna ustawiła sie na obcięty zakres dynamiki (na HDMI częsty przypadek, przynajmniej na starych sterownikach do Intel tak miałem)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym filmie zwraca uwagę efekt mory, na tej rączce od broni. NA Unity TAA jest nieco zmniejszony, a na CTAA nie ma tego efektu. MSAA na takich elementach nie działa zupełnie (zachowuje się jak przy braku AA)

Otóż działa na wszystkich krawędziach, a na tym łączeniu magazynka z uchwytem shimmering nadal występuje.

Tak, ale MSAA nie działa na elementach pół-przezroczystych, nie działa na elementach generowanych przez "shadery", nie działa na stykających się równo bryłach (podłoga/kafelki w Mass Effect 2), no i nie działa na takich drobnych elementach jakie widać na tej broni na rączce. W praktyce na wielu grach wolałem ustawić 2xSSAA od 8xMSAA (np. Mass Effect2, Crysis 1) , bo SSAA działało na każdym elemencie, natomiast MSAA działało super ... tylko tam gdzie działało. Teraz to już zupełnie preferuję po prostu wyższą rozdzielczość, bo więcej widać niż przy SSAA (np. 4K bez AA vs FHD z 4xSSAA).

Z tego co wiem MSAA działa na wszystkie wykryte krawędzie, efekty półprzezroczyste czy alpha oczywiście nie mają krawędzi wewnątrz tekstury.

Ja tam wspominam TAA źle. Tutaj widać, że pewne elementy znikają na tym AA:

https://ithardware.pl/admin/ckeditor/filemanager/userfiles/DanielGorecki/2018/sierpie%C5%84/Adaptive_Temporal_Anti-Aliasing_-_NVIDIA_zapowiada_nowy_Anti-Aliasing_(3).jpg?time=1533106197761

Szkoda, że obok nie dodali obrazu z 2x większej rozdzielczości (4x więcej pikseli, czyli mniejsze piksele).

Zależy od gry, polecam sprawdzić exy na PS4, np. Horizon Zero Dawn/Uncharted 4/God of War.

https://www.dualshockers.com/guerrilla-lighting-tech-horizon-zero-dawn-2160-checkerboard/

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem MSAA działa na wszystkie wykryte krawędzie,

Z tego co widziałem w Mass Effect 2, Crysis 1, benchmarku Street Fighter 4 i innych grach, to MSAA w pewnych sytuacjach na bryłach zupełnie nie działa (w MassEffect 2 na schodach, na broni która jest na plecach sterowanego bohatera, na podłodze na statku{krawędzie kafli/płyt}, w Crysis 1 choćby na broni, w SF4 na podłodze kaflowej jednej z plansz). Jak będzie okazja to może porobię zrzuty.

Otóż działa na wszystkich krawędziach, a na tym łączeniu magazynka z uchwytem shimmering nadal występuje.

Przy wyświetlaniu tego filmu bez zoom (1:1) na 3840x2160 na 31,5" (czyli film jest małym wycinkiem) tego nie widzę (po prostu mały piksel robi robotę). Tylko efekt mory na wspomnianej rączce. Choć widzę jeszcze jak w CTAA w ruchu zanika linia/łuk na boku magazynku - nawet przy braku AA nie znika. Ten TAA jest po prostu taki, że niektóre detale znikają (co też widać na screenie który wrzuciłem). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiasz w tych nowych monitorach od acera w opcjach Bluelight 50% to juz nic nie mozna zmienic w kontrascie i jasnosci bo sie resetuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiasz w tych nowych monitorach od acera w opcjach Bluelight 50% to juz nic nie mozna zmienic w kontrascie i jasnosci bo sie resetuje.

"Blue Light XX%" najlepiej zupełnie nie używać, bo jedyne co to robi, to po prostu przycina składową niebieską, co można zrobić na dowolnym monitorze, regulując R G B. Oczywiście przy opcji bluelight kolory będą przekłamane. Korekcja ekranu ma sens, jeśłi LED są nieco zużyte i świecą na niebiesko ... ale nie robi się tego opcją "blulight", tylko opcją R G B .

 

Z tego co wiem MSAA działa na wszystkie wykryte krawędzie,

Chyba masz rację. Te elementy broni w Crysis które nie podlegały AA, przy MSAA, to pewnie po prostu tekstury, których MSAA nie przetwarza:

 

674a0b0c9971.png

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...