Skocz do zawartości
Siematoja

Podkrecenie ryzen 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podkręcić ryzena 3600 do ok 4 GHz, posiadam chłodzenie Spc Fortis 2, płytę Msi b450-a pro max oraz zasilacz seasonic 650 w.

W poradniku jaki znalazlem czyli

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_amd_ryzen_5_3600_zen_na_trzecim_biegu-9706-3.html

 

Jest napisane by ustawić napięcie na 1.45 .

Dziwi mnie fakt że moja płyta posiada bazowo ustawione 1.47.Wysylam zdjęcie .

https://imgur.com/a/Vo4r5Sz

 

Mam 3 pytania :

Jaka waszym zdaniem powinienem ustawić wartość napięcia ?

Czy drugie pole CPU NB/soc voltage należy coś zmieniać ?

Czy jeśli zmienię podstawowa wartość z 3600 do 4000 to czy w trybie boost tak samo wartości wskoczą o dodatkowe 400 MHz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla 4GHz ustaw napięcie 1,1V dla procesora i 1V dla NB/soc, włącz OCCT AVX2 małe dane i zrób test 10-15 min, jak przejdzie, możesz schodzić z napięciem, jak nie to podnosisz.

 

Obecnie nowe Ryzeny 3600 są bardziej podatne na OC, u mnie 4GHz są stabilne przy 1,0250V.

 

 

Co do bazowego napięcia, kwestia szt, ja mam 1,364V i bez problemu osiąga w boost 4,2GHz, a u ciebie jak jest z boost ?

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grałem w Crysis to skakało do 4200 MHz.

Ok tylko skąd takie wysokie napięcie w biosie jak nic nie zmieniałem ? To chyba nie jest bezpieczne że auto i skacze do takich wartości .

Czy jak zwiększę do tych 4000 MHz to boost także będzie przyspieszał do 4600 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz 4GHz na sztywno, to cały czas będziesz miał 4GHz, jeżeli trafiłeś na bardzo dobrą szt, to 4,3GHz powinieneś osiągnąć w okolicach 1,2V.

 

 

A co do domyślnych wartości, to nie ma się co martwić, to normalne u AMD.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak znajomości w temacie , powróciłem do Pc po kilku dobrych latach i nadrabiam zaległości :)

Jeśli mamy bazowe 3600 MHz i 4200 Boost to co mam zrobić by osiągać 4000 MHz jako podstawy i 4600 w booscie ? Da się tak ?

Czy o czymś jeszcze powinienem pamiętać przed tym zabiegiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź OC z taktowaniem na sztywno.

 

4,6GHz w boost, nie widziałem takiego, ja miałem na sztywno ustawione 4,6GHz i jedynie CBR15 przechodził.

Takie taktowania to bardziej realne będą przy ZEN3.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1.1 procesor / 1.0 nb/soc wywaliło bsod.

Na 1.2 procesor / 1.05 nb/soc testuje się od 10 minut i jest dobrze.

To proszę niech mi ktoś wytlumaczy po co mam podkręcać do 4 GHz skoro procesor sam przyspiesza do 4.2 GHz w obciążeniu w trybie boost ?

Chyba jestem zacofany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość uzyskania 4,3GHz, na niższym napięciu, to dlaczego nie ?

 

U mnie na Auto procesor dobija do 4,2GHz ale z napięciem 1,364V, 4,3GHz mam stabilne przy 1,1875V, więc jest różnica co nie ?

 

Nie zapomnij też podkręcić pamięci, bo dzięki nim można zyskać dużo więcej niż z OC procesora.

 

Na 1,1V nie ogarnia 4GHz ? To nie zdziwi mnie jak będziesz miał 4,3GHz na 1,3V, jaki masz batch procesora ?

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się to sprawdza jaka to partia ?

Odpaliłem 4 GHz z napięciem 1.1 i dosłownie ulamek sekundy po odpaleniu occt poszedł bsod

Czy wraz z podnoszeniem wartosci napięcia procesora mam także podnosić napięcie nb/soc ?

Edytowane przez Siematoja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga linijka na IHS procesora 4 cyfry np 1921, 19 to rok, 21 to tydzień

 

Nie zostaw go i podnoś napięcie, ja sprawdzałem u siebie wpływ nb/soc na stabilność CPU i 1V stabilny jak skała, dopiero przy 0,950V działy się cuda. Zostaw jak masz, czyli 1,050V.

 

 

Najszybciej będzie ustawić 4,3GHz i 1,3V, daj znać czy procesor ogarnia.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, musiałbyś chłodzenie ściągnąć, sprawdzaj 4,3GHz, jak nie ogarnie na 1,3V, ani na 1,325V, to sprawdź wtedy batch.

 

Gdzie kupiłeś procesor ?

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś mu do 1,325V

 

 

Jak temperatury ?

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Proline

 

Na 4.0 i 1.2 miał max 67 stopni .

Zaraz będę próbował i dam znać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam kupiłem swojego Ryzena, tak samo inny forumowicz i trafił na podobnego.

 

Sprawdź te 4,3GHz, jak nie ogarnie, to sprawdzaj batch, jestem ciekaw, który to rok i tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem 4300 i dałem 1.350 / 1.075 i w trakcie testu temperatury doszły do 80 stopni.

Wyłączyłem test .

Dziwne, skoro na standardowych ustawieniach napięcie skacze do 1.45 i nie miałem więcej niż 73 stopnie to dlaczego tutaj temperatury tak wzrosły ?

Edytowane przez Siematoja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 80C nic mu nie zrobi, w normalnym użytkowaniu, nie obciążysz tak procesora. Możesz ustawić mu zamiast małych danych duże dane dla AVX2, powinien mniej się grzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w biosie coś źle robię ?

Bo jak klikam na CPU Core Voltage to muszę wybrać pomiędzy override mode/offset mode/ AMD Overclocking, i to samo przy nb/soc .

Jak wybiorę AMD Overclocking to mam więcej opcji do ustawienia

Edytowane przez Siematoja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw override mode.

 

Jak z 4,3GHz potrzebuje takiego napięcia to ustaw 4,2GHz i 1,3V, powinien być stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i idzie 4200 MHz na 1.3, temperatury ok 80 stopni.

Tylko po co mi to skoro ustawiam normalny tryb, w booscie kręci mi się do takich samych wartości z większym napięciem i mniejsza temperatura ?

Przecież to jest sprzeczne jedno z drugim :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,2GHz w boost = 4,1GHz na sztywno.

 

A temperatury cpu sprawdzisz sobie w grze, a nie w programie co obciąża znacznie bardziej procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dobrą sztukę że Ci się tak udało .

Mnie się nie trafiło.

Więc może żeby nie przedobrzyc najlepiej będzie jak znajdę stabilne napięcie dla 4.2 GHz ? Tak żeby tempy były w granicach 70 stopni, nie zależy mi na ogromnym przyroście Mocy

 

Jeszcze pytanie jak to tłumaczyć że na napięciu mniejszym mam większą temperaturę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tzn? Jak wbijesz na kogoś profil to nie widać, chyba że jest to jakaś ukryta opcja  ale na swoim widać kolorowo  
    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...