Skocz do zawartości
EyeMaze

Upgrade z i7 2700k

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie posiadam:

 

i7 2700k

Asrock P67 Pro 3

2x4GB 1333Mhz

 

W zasadzie sprzęt nadal się sprawdza jednak ze względu na jego wiek zastanawiam się nad jego odświeżeniem stosunkowo niskim kosztem z możliwością rozwoju na przyszłość. Wybrałem taki zestaw:

 

https://proline.pl/koszyk/041970d7

 

Co o tym sądzicie? Do obecnego procka mam chłodzenie Fera 3, będzie ono wystarczające do 1600AF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, fera wystarczy do 1600af.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile zapinki do am4 masz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens zmieniac. Poziom i7 2600k po OC takze jezeli bym zmienial to na ryzena 3600. Tym bardziej ze ceny ryzena 1600 af poszly w gore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, jeśli zmieniać to na coś szybszego bo tutaj boost będzie mizerny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje. Z jednej strony może warto się pozbyć sandy póki jest coś warte, z drugiej... czy faktycznie jeszcze jest warte? Wymiana na 1600 to nie będzie przepaść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1600AF to będzie sidegrade, dostaniesz 2 rdzenie więcej tylko.

 

3600 to minimum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1600AF to przypominam 6 core 12 thread. 2700k to tylko 4 core 8 thread. W ogolnych zastosowaniach to bedzie przepaść. W grach wielkiej roznicy nie bedzie przy czym FPS 1% low w wiekszosci gier bedzie znacznie wyzszy na rysiu. Im nowsza gra tym wieksza przewaga w płynności dla 1600AF.

 

Ew. weź sobie tanią płytę - np. DS3H lub S2H za mniej niż 300 i jak położysz w przyszłości 3600/3700x to nie będzie problemu a stówka w kieszeni zostanie. Skecja wytrzyma. Ew. MSI. Wybór duży.

 

Fera3 to aż nadto chłodzenie. Zapinka dla AM4 jest taka sama jak dla AM3. AMD ma najmniej problematyczne montowanie chłodzenia........... na intelu nie masz backplate - trzeba dokupywać. Tutaj ładujesz byle co z zapinką rodem z socket A jak za dawnych dobrych czasów. Docisk dobry. Nie psuje się. Tanio. Czego chcieć więcej.

Edytowane przez Adamiakadam100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównujecie proce zapominając, że autor tematu ma żałosne pamięci do tego Sandy bridge - to dziś większy hamulec.

 

1600AF z RAM 3600MHz rozjedzie go, aż przykro będzie patrzeć.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1% też tak bardzo nie urośnie

 

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3547-amd-r5-1600-af-cpu-review-best-cpu-under-100

 

imho zmiana na mniej niż 3600 jest słabym pomysłem.

Przecież to jest (1600af) lepszy procesor od i7 6700k (no-oc) a co dopiero i7 2600 k :E :E :E :E

 

6_aco-1440p-1600-af-review.jpg

 

 

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-2600K+%40+3.40GHz&id=868

i7 2600k = 8429 pts passmark

 

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Ryzen+5+2600&id=3243

r5 2600 = 13497 pts passmark (1600af minimalnie słabszy)

 

Wg. mnie nie ma co porównywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem z i7 2600 (non k) na ryzena 1600af i ogólnie znacznie poprawiła się płynność gry. Maksymalny fps podskoczyl może o 20%. Przy twojej wersji, po oc różnice się mogą zmniejszyć. Więc aby faktycznie odczuć zmianę, musiałbyś sięgnąć po r3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na załączonym screenie jak byk widać, że 3600@stock jest wyraźnie szybszy niż podkręcony 1600AF, więc jak autor wątku ma na to wydać ponad kafla to lepiej, żeby wziął pamięci Cruciale 3000 CL15 na Micronach E, zjechał z mobasem do tego sugerowanego kilka postów wyżej i dołożył do 3600 i miał naprawdę odczuwalny przyrost wydajności.

 

https://proline.pl/koszyk/abbd8af6

 

1600AF dla posiadaczy intelowskich i7 ma sens conajwyżej jako procek na kilka miesięcy, aczkolwiek nawet wtedy lepiej po prostu poczekać bo zaraz wyjdą mobasy na B550 z obsługą pci-express 4.0 i platforma B550 z Ryzenem 4000 czy przecenionym wtedy 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci pci express 4.0? :lol2: :lol2: :lol2::E :E :E W domowych zastosowaniach 4.0 jest niepotrzebne. B550 nie będą rozdawać za darmo przecież.

 

A AF ma sens. Wydajność poza grami jest znacznie większa. Jak sam pisał. Wszyscy spieprzają z inteli. Za jakiś czas procesory na LGA1151 będą miały wartość jak e2140. Tyle co wisiorki. AMD opuszcza ceny wszystkich procesorów. 3900x zaraz będzie na codzień za 2000zł i jeszcze spadnie.

 

Już nie mówię że płytę zmieni na tanie B450 i będzie dużo USB3.0. Więcej sata3, m.2 obsługa najciekawszych procków na rynku...

Edytowane przez Adamiakadam100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie porady, po namyśle zdecyduję się na taki zakup. Silentium widziałem po dowodzie zakupy procka i fery wysyła kupon na darmowy zestaw montażowy dla AM4, więc też spoko.

 

Żeby nie zakładać nowego wątku niepotrzebnie może polecicie jakiś SSD dla tego zestawu? Upatrzyłem sobie taki model https://proline.pl/adata-ssd-xpg-sx8200-pro-512gb-m-2-nvme-2280-asx8200pnp-512gt-c-p1319387

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...