Skocz do zawartości
andi82

Lenovo Legion Y27q-20 czy Gigabyte Aorus FI27Q

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po długim poszukiwaniu zamiennika AOC CQ32G1 ma placu boju zostały dwa monitory.

Według wszelkich testów i opinii z internetów najlepsze zostały Lenovo Legion Y27q-20 i Gigabyte Aorus FI27Q.

Proszę użytkowników tych monitorów o swoje wrażenia.

Pozdrawiam

Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam 3x Aorus FI27Q-P i jestem bardzo zadowolony. Co prawda musiałem kable DP załączone do monitorów wymienić po Surround mi nie chodził. ALe jak jeden monitor to i kable ok. Po zakupie zero martwych pikseli. Zakupione zagranicą po w Polsce nieosiągalne. Rożnica pomiędzy FI27Q a z literką P jak pisał DisconnecT bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W X-Kom z kodem ready2play Fi27Q w cenie 1999zł. Dobry deal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FI27Q w cenie 2000 zł to rewelacyjna oferta, ale z tego co wiem już się rozeszły i cena wróciła do poziomu ~ 2200 zł, co nadal jest dobrą ofertą za sprzęt o takich parametrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FI27Q w cenie 2000 zł to rewelacyjna oferta, ale z tego co wiem już się rozeszły i cena wróciła do poziomu ~ 2200 zł, co nadal jest dobrą ofertą za sprzęt o takich parametrach.

To znaczy że lenovo gorszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy co rozumiesz przez słowo gorszy. Generalnie Lenovo jest sporo uboższy pod względem wszelakich dodatkowych funkcji, dość ubogie OSD, mniej portów wideo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam że mam dylemat.

Zależy mi na jak najlepszej płynności i braku duszków.

Już miałem upolowanego na x-kom wczoraj Aorusa, ale zrezygnowałem bo ponoć lepszy obraz pod tym względem ma Lenowo. Z drugiej jednak strony Gigabyte ma lepszy kontrast.

Ręce opadają ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duszki to przede wszystkim występują w momencie przesterowania matrycy i w ten sposób można zarżnąć nawet najszybsze TN'ki.

 

Lenovo to generalnie konstrukcja zbudowana z tych samym komponentów co LG 27GL850-B, co oznacza że jeden i drugi sprzęt ma wspólne cechy, a także i fanaberie.

W testach wygląda to tak LG osiąga dość wysoki współczynnik ostrości na tle ruchomego obrazu, ale kosztem overshootu.

Im wyższy poziom Overdrive żyłujący matrycę do mitycznej 1ms czasu reakcji tym poziom błędów robi się większy.

 

Także uzyskujesz coś kosztem czegoś, każda matryca LCD posiada swój czas zwłoczności i nie da się tego ominąć w żaden normalny sposób, sam overdrive to nic innego jak sztuczne zawyżenie napięcia sterującego, im bardziej żyłujesz tym bardziej zwiększa się współczynnik błędu włącznie z ghostingiem, a i przy tym skraca się żywotność wyświetlacza który z czasem się wypali i takich monitorów było już sporo.

 

Aorus pod względem motion blur jest wolniejszy, ale nie generuje błędów i być może właśnie producent poszedł po rozum do głowy wysterowując matrycę tak aby nie przedobrzyć.

 

Warto też wiedzieć że Lenovo korzysta z innego oprogramowania układowego niż LG, ma także inne poziomy OD, a testów Lenovo praktycznie nie ma, więc też nie wiadomo jakie nastawy zostały dobrane.

 

Decyzja należy do kupującego, zgodnie z normą pomiarową i tak przyjmuje się że każda wartość poniżej 8ms uwzględniając pomiar Rise/Fall Time @ Max jest bardzo dobra. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug testow Hardware Unboxed LG prawie nie generuje owershootu (2.5%avg to bardzo malo) w ustawieniu Fast (przedostatnie), RTINGS przedstawia to podobnie tyle ze dla ustawienia Normal przy podobnych czasach i bledzie okolo 4%. Nie wiem skad wziales ze Aorus NIE GENERUJE bledow na testowanym Balanced, jakby nie bylo jest to tak samo jakis poziom przesterowania wiec jakis niski procent tez bedzie, pytanie jaki?

Poza tym RTINGS dla LG podaje wartosci rise/fall ktore odzwierciedlaja 10-90% przedzial krzywej, wartosci dla Aorusa sa podane 0-80% i patrzac na krzywa mozna golym okiem zauwazyc ze odcinek 10-90 bedzie mial dluzszy czas bo krzywa bardzo zwalnia po 80%. Wg mnie ten czas bedzie znacznie woilniejszy od tego co osiaga LG, co do overshootow to tak jak pisalem, jestem pewny ze jakis maly procent tez bedzie, oby jak najmniejszy.

 

Trzeba poczekac na poprawne testy, fajnie by bylo jakby HU je tez zrobili bo sa dosc dokladni w swojej procedurze testowej. No i moze RTINGS tez swoje zrobi w nowej rewizji co mi troche smierdzi bo nie rozumiem dlaczego test LG jest w 1.1 a Aorusa w 1.0 skoro LG testowali duzo wczesniej.

Sam rozwazam oddanie LG i kupno Aorusa wiec nie bronie zadnego bo go mam, poprostu staram sie znalec najlepszy model dla siebie, a w gaszczu wszystkich za i przeciw mozna zeswirowac.

Jedynym problemem LG jest tylko i wylacznie kontrast gdzie Aorus jest znacznie lepszy. Troche tez odbieglismy od tematu bo wszystko to powyzej jest duzym zalozeniem ze Lenowo ma podobne osiagi do LG.

Edytowane przez Sheeneek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już sobie wyjaśniliśmy w temacie LG, próbujesz porównywać dwie różne procedury testowe, co w ogóle nie ma prawa bytu.

Pomiar odnośnie AD27QD który jest bliźniaczym modelem FI27Q osiąga 0 współczynnik overshoot według nowej procedury testowej na podstawie którą można porównać bezpośrednio do LG.

 

Zakładać to można się na pieniądze, dopóki Lenovo nie zostanie przetestowany pod względem czasu reakcji, to nie wiadomo jakie prezentuje wyniki. Zmodyfikowany współczynnik overdrive o czym Lenovo wspomina całkowicie może zmienić przebieg krzywej i zarazem czas reakcji wraz ze współczynnikiem poziomu błędu, na dzień dzisiejszy ta informacja jest nieosiągalna, więc możesz co najwyżej gdybać.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko o Aorus. Po hdmi podpięty tv, po dp monitor. Włączone rozszerzanie ekranu. Dlaczego po wyłączeniu monitora system jakby go dalej widział? Można jechać kursorem poza obszar teoretycznie tylko dostępny. Czy to normalne że gdy komputer jest wyłączony monitor można włączyć, wejść na chwilę w menu ale chamsko gaśnie nie pozwalając na żadne ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem z obu monitorów, wybrałem Lenovo i nie żałuję.

Co cie sklonilo ku takiemu wyborowi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co cie sklonilo ku takiemu wyborowi?

 

Wygląd(w najmniejszym stopniu), dużo mniejsze BLB i ips glow, szybkość matrycy. Oraz opinie kilku osób, które również chwaliły Lenovo.

Plus to, że nie są mi potrzebne te bajery w OSD jakie ma Aours.

Co ciekawe, przy Lenovo ludzie narzekali na słabą kalibrację kolorów po wyjęciu z pudełka a ja uważam, ze była lepsza niż w Aorusie no ale to już kwestia osobista.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląd(w najmniejszym stopniu), dużo mniejsze BLB i ips glow, szybkość matrycy. Oraz opinie kilku osób, które również chwaliły Lenovo.

Plus to, że nie są mi potrzebne te bajery w OSD jakie ma Aours.

Co ciekawe, przy Lenovo ludzie narzekali na słabą kalibrację kolorów po wyjęciu z pudełka a ja uważam, ze była lepsza niż w Aorusie no ale to już kwestia osobista.

Dzieki,dosc zauwazalna byla roznica w szybkosci? ja mam lg 27gl83 ktory ma ta sama matryce ale bez nano filtra i wcg i rozwazalem zamiana na aorusa. Ale widze ze opinie sa rozne ktory lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...