Skocz do zawartości
PiXel2.0

Uszkodzone sektory a treści plików

Rekomendowane odpowiedzi

Na starym dysku HDD liczba realokowanych sektorów wzrosła nagle z 0 do 15 po nagłym wyłączeniu, spowodowanym przegrzaniem się CPU (prawdopodobnie w trakcie zapisu do pliku wymiany...).

 

1) Zrobiłem pełny (nie "Quick") skan HD Tune, ale wszystko na zielono.

2) Ustawiłem diagnostykę narzędziem CHKDSK przy rozruchu, ale po ponad 3-godzinnej analizie nie stwierdził żadnych problemów.

 

Pytanie:

Czy powyższe oznacza, że treść żadnego pliku nie została uszkodzona (logicznie, z uwagi na ewentualność przeniesienia) ?

Chciałbym wiedzieć, czy treści jakichś plików zostały logicznie naruszone, a jeśli tak, to konkretnie jakich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.

 

Jedyny sposób na sprawdzenie, czy jakieś pliki się nie uszkodziły, to porównanie ich ze sprawdzoną kopią.

 

Przeniesienie sektora w żaden sposób nie gwarantuje zachowania treści pliku.

Jeżeli dysk miał problem z odczytem, to treść pliku została utracona. Po prostu po X próbach odczytu, żadna nie była udana, więc tak na prawdę nie wiadomo czy odczytane dane są poprawne. Po takim błędzie sektor może być oznaczony jako uszkodzony i będzie czekał na przeniesienie.

 

Relokacja ma najczęściej miejsce przy błędzie zapisu do sektora, zwłaszcza jak wcześniej został oznaczony jako uszkodzony.

Przy zapisie nie ma utraty danych, bo i tak byłyby nadpisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sektory z treścią plików, które nie były używane, nie zostały przeniesione.

Rozumiem, że gdyby z tymi sektorami było coś nie tak, to przeprowadzone testy wykazałyby błędy (na podstawie sum kontrolnych) ?

Jeśli tak, to czy z powyższego wynika, że od dawna nieużywane pliki przetrwały ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam na tyle tych algorytmów, żeby dać jakąkolwiek gwarancję.

 

O jakich sumach kontrolnych piszesz?

Żaden standardowy test nie gwarantuje braku błędów. Można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że jest ok ale 100% pewności nie dostaniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='24 Luty 2020 - 11:56' timestamp='1582541796' post='15805648']

O jakich sumach kontrolnych piszesz?

Żaden standardowy test nie gwarantuje braku błędów. Można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że jest ok ale 100% pewności nie dostaniesz.

No jasne, 100% nie :)

Nie zagłębiałem się w mechanizmy kontroli poprawności danych w sektora, ale na logikę - każdy nośnik cyfrowy posiada mechanizmy weryfikacji poprawności danych.

Choćby przy użyciu najprostszych sum (typu CRC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi coś powiedzieć, bo nigdy tak głęboko w temat nie wchodziłem.

 

Problem może być w tym, że to wewnętrzne mechanizmy dysku i nie muszą posiadać publicznie dostępnej dokumentacji.

Kolejna przeszkoda, to nie wiem czy interfejsy protokołów system-kontroler-dysk mają w ogóle takie polecenia przewidziane i zaimplementowane, żeby odczytać sumę kontrolną.

 

chkdsk leci na poziomie systemu plików.

Skanowanie powierzchni, to chyba w większości programów polega na zmierzeniu czasu odpowiedzi dysku i poprawności operacji (odczyt lub zapis).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='24 Luty 2020 - 14:07' timestamp='1582549637' post='15805788']

...nie wiem czy interfejsy protokołów system-kontroler-dysk mają w ogóle takie polecenia przewidziane i zaimplementowane, żeby odczytać sumę kontrolną.

...

Skanowanie powierzchni, to chyba w większości programów polega na zmierzeniu czasu odpowiedzi dysku i poprawności operacji (odczyt lub zapis).

Wydaje mi się, że właśnie sam odczyt wiąże się z policzeniem sumy kontrolnej na niższym poziomie.

Wyżej pewnie jest tylko informacja, czy operacja się powiodła - nie ma potrzeby liczenia, ani odczytu sumy z niższych warstw.

Kojarzę, że w przypadku uszkodzeń dysku może wywalić błąd CRC przy odczycie.

Oczywiście powyższe to tylko moje domysły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...