Skocz do zawartości
Pistrix

Problem z PC - system failed to boot several times before

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Wczoraj zauważyłam dziwne zachowanie mojego pc - niektóre porty USB przestały działać, lub potrzebowały niezwykle dużo czasu aby urządzenie peryferyjne zaczęły działać (mysz, klawiatura etc.). Dzisiaj rano przy próbie uruchomienia systemu zaskoczył mnie niemiły komunikat zaczynający się "System failed to boot several times before...", po czym system wstał (po ok. 2-3 minutach). Przy kolejnej próbie uruchomienia, komunikat pojawił się ponownie, jednak przy trzecim razem system wstał bez niego, jednak po zauważalnie długim czasie (ok 2 minuty).

Generalnie system działa dobrze po uruchomieniu, wydajność taka jak wcześniej, jedynie co to trochę 'laguje' po zalogowaniu.

 

Inne dziwne rzeczy, które zauważyłam to:

- na początku system nie rozpoznaje drugiego monitora, dopiero po uruchomieniu przechodzi na monitor główny,

- porty USB zaczynają działać zazwyczaj dopiero po pojawieniu się ekranu logowania lub po paru sekundach (do ok. 1 minuty),

- czasami również nie załapuje LED w obudowie pc

 

A oto specyfikacja:

- AsRock B150A-X1,

- i5 6500,

- 16 GB RAM od Goodrama,

- Palit GTX1060 6GB,

- SSD Goodram Iridium Pro 250 GB (na którym stoi system),

- HDD WD Blue 1TB,

- PSU Corsair CX450M,

- Windows 10.

 

Rzeczy, które próbowałam to:

- skan SSD z HDTune, wygląda okej,

- przywrócenie ustawień BIOS do domyślnych (co sugerował owy komunikat i parę forów co do AsRocka)

 

Jakieś pomysły? :)

Jak uda mi się zrobić zdjęcie komunikatu to również dorzucę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LEDy masz podpiete jakoś do płyty głównej czy do zasilacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zasilacza, ale są już od samego początku i nigdy problemów nie było (a to już z 3 lata)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zasilacza, ale są już od samego początku i nigdy problemów nie było (a to już z 3 lata)

 

 

A masz możliwość podłączenia innego zasilacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie

Z ciekawych rzeczy, przy ostatnich próbach uruchomienia, komunikatu nadal brak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie

Z ciekawych rzeczy, przy ostatnich próbach uruchomienia, komunikatu nadal brak

 

 

Sprawdz w OCCT PSU test.Na starym kompie Corsair vs 450 nie trzymał napięć i miałem zbliżony problem.Tylko ja miałem najtańsze LEDy z biedry to je tam Bóg wiedział.

 

I to wskazuje na problem z nim skoro LEDy podpięte są bezpośrednio do niego.Ewentualnie nie wiem,listwa?

Edytowane przez Choryski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałam robić test zasilacza tym programem i.. no cóż, nawet się nie uruchomił, zobaczymy co będzietym razem :'D

Po memtest, który właśnie jest w trakcie, zrobię OCCT

I raczej nie listwa. Biorąc pod uwagę kiepską stabilność prądu w domu, starałam się wybrać jak najlepszą (marka dpm)

Jak nie ma innych pomysłów, jutro prawdopodobne go poślę do serwisu. Wolę nie czekać aż stanie się coś gorszego

 

I w sumie ledy nie załapały tylko raz, gorzej z peryferiami

Edytowane przez Pistrix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałam robić test zasilacza tym programem i.. no cóż, nawet się nie uruchomił, zobaczymy co będzietym razem :'D

Po memtest, który właśnie jest w trakcie, zrobię OCCT

I raczej nie listwa. Biorąc pod uwagę kiepską stabilność prądu w domu, starałam się wybrać jak najlepszą (marka dpm)

Jak nie ma innych pomysłów, jutro prawdopodobne go poślę do serwisu. Wolę nie czekać aż stanie się coś gorszego

 

I w sumie ledy nie załapały tylko raz, gorzej z peryferiami

 

 

Może ta kiepska "stabilność prądu" w jakiś sposób uszkodziła zasilacz.

 

Może coś się wypieło?Nie styka?Sprawdź wszystkie kabelki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone, wszystko git

 

Ile ok. powinien trwać test PSU w OCCT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone, wszystko git

 

Ile ok. powinien trwać test PSU w OCCT?

 

Tak z max 40 min raczej wystarczy skoro miał problem tylko z uruchomieniem.Jeżeli jest coś z nim nie tak to przez te 40 raczej wykaże.Mój corsair wykrzaczył się chwile po uruchomieniu tego testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy testy i po testach.

 

 

Pierwszy test, bez określonego czasu - wykrzaczenie po ok. 25 minutach, Windows zapodał takiego oto loga:

 

24.02.2020 19:30:24-System.ArgumentOutOfRangeException: Indeks był spoza zakresu. Musi mieć wartość nieujemną i mniejszą niż rozmiar kolekcji.
Nazwa parametru: index
  w System.ThrowHelper.ThrowArgumentOutOfRangeException(ExceptionArgument argument, ExceptionResource resource)
  w LiveCharts.Helpers.NoisyCollection`1.System.Collections.IList.get_Item(Int32 index)
  w   .get_CurrentValue()
  w   .(Double , Double , Double )
  w   .()
  w System.Windows.Threading.Dispatcher.Invoke(Action callback, DispatcherPriority priority, CancellationToken cancellationToken, TimeSpan timeout)
  w System.Windows.Threading.Dispatcher.Invoke(Action callback)
  w   .()
  w   .(Object )
  w LiveCharts.Wpf.Charts.Base.Chart.ChartUpdated()
  w LiveCharts.Wpf.Components.ChartUpdater.UpdaterTick(Boolean restartView, Boolean force)
  w System.Windows.Threading.DispatcherTimer.FireTick(Object unused)
  w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.InternalRealCall(Delegate callback, Object args, Int32 numArgs)
  w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.TryCatchWhen(Object source, Delegate callback, Object args, Int32 numArgs, Delegate catchHandler)
  w System.Windows.Threading.DispatcherOperation.InvokeImpl()
  w MS.Internal.CulturePreservingExecutionContext.CallbackWrapper(Object obj)
  w System.Threading.ExecutionContext.RunInternal(ExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state, Boolean preserveSyncCtx)
  w System.Threading.ExecutionContext.Run(ExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state, Boolean preserveSyncCtx)
  w System.Threading.ExecutionContext.Run(ExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state)
  w MS.Internal.CulturePreservingExecutionContext.Run(CulturePreservingExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state)
  w System.Windows.Threading.DispatcherOperation.Invoke()
  w System.Windows.Threading.Dispatcher.ProcessQueue()
  w System.Windows.Threading.Dispatcher.WndProcHook(IntPtr hwnd, Int32 msg, IntPtr wParam, IntPtr lParam, Boolean& handled)
  w MS.Win32.HwndWrapper.WndProc(IntPtr hwnd, Int32 msg, IntPtr wParam, IntPtr lParam, Boolean& handled)
  w MS.Win32.HwndSubclass.DispatcherCallbackOperation(Object o)
  w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.InternalRealCall(Delegate callback, Object args, Int32 numArgs)
  w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.TryCatchWhen(Object source, Delegate callback, Object args, Int32 numArgs, Delegate catchHandler)
  w System.Windows.Threading.Dispatcher.LegacyInvokeImpl(DispatcherPriority priority, TimeSpan timeout, Delegate method, Object args, Int32 numArgs)
  w MS.Win32.HwndSubclass.SubclassWndProc(IntPtr hwnd, Int32 msg, IntPtr wParam, IntPtr lParam)
  w MS.Win32.UnsafeNativeMethods.DispatchMessage(MSG& msg)
  w System.Windows.Threading.Dispatcher.PushFrameImpl(DispatcherFrame frame)
  w System.Windows.Application.RunDispatcher(Object ignore)
  w System.Windows.Application.RunInternal(Window window)
  w   .(Container )

 

Generalnie śmieszne rzeczy b:

 

 

Drugi test, czas 20 minut, wszystko ok.

 

 

I trzeci test, 40 minut, również nic złego się nie wydarzyło. A napięcia były takie.

Z tego co widzę, darmowa wersja nie ma opcji wygenerowania żadnego raportu..? Starsze chyba miały. Więc daje takie coś jak się przyda.

Co do temperatur, CPU max 55, GPU max 73.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiary napięć z OCCT możesz schować między bajki Andersena, a Braci Grimm tak jak test zasilacza. Jak masz jakiś miernik to zmierz napięcia w spoczynku oraz podczas obciążenia, jeśli będą okej to lecisz z testem pamięci, karty graficznej. Z łatwiejszych jakie jeszcze możesz spróbować, sprawdź czy przypadkiem nie masz źle wpiętego kabla od karty, płyty, procesora, dysku, sprawdź dyski w CristalDiskinfo, jeśli jest zasyfiony to przedmuchaj i świeża pasta na procek. Jeśli coś zmieniałeś w ostatnim czasie to przywróć do poprzedniego stanu i upgrade biosu.

 

Mi to wygląda na ram, dyski, system coś w tym kierunku chociaż nie koniecznie dlatego ,że miałem już mega dziwne przypadki i może to być uszkodzony element na płycie głównej ( ostatnio się z takim pacjentem głowiłem na Z97 Asrock). Sprawdzałem kompa na kilku prockach, pamięciach, kartach graficzny ( na jednej działał, po wyjęciu i włożeniu innej nie działał, a jak włożyłem kartę na której działał to znów okazywało się ,że nie działa) :E

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...