Skocz do zawartości
Engets

FX 8350 throttling?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Witam

Ostatnio postanowiłem pokatować swojego staruszka fx 8350 w BF5. Podczas grania zauważyłem intrygujące mnie zjawisko skręcenia zegarów na sekundę na 1 rdzeniu (losowo na 1 z 8).

Czy jest throttling ? Czy może to normalne zjawisko dla fx ? Procesor nie podkręcany.

fVENAvK.jpg

Mój sprzęt to:

CPU FX 8350

GPU MSI GTX 1060 3gb gaming x

RAM 4x2GB ddr 1333

PŁYTA GA-970-UD3 rev 1.0

Chłodzenie CPU Silentium PC Fortis 3

Zasilacz Thermaltake SPS 630AH3CCB 630W

Dysk; Crucial MX 100 256 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FX throttluje już przy 70 st.,więc jeśli temperatura przekracza ustaloną,to następuje zbijanie zegara z 4 GHz do 1,4 GHz dla FX-8350

Druga sprawa jest przy throttlingu z powodu przekroczenia TDP procesora(tzw.APM - włączony czy wyłączony w biosie?)

 

Sugerowałbym zajrzeć do wnętrza komputera,bo możliwe że masz zakurzonego kompa/wyschniętą pastę na chłodzeniu(nie chcę mi się wierzyć żebyś na Fortis 3 miał takie temp. na niepodkręconym FX-8350)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podczas grania w BF5 przy tym procu na 4.6Ghz 1.4v miałem sekundowy skok do 60c a ogólnie były to okolice 55c jak u ciebie tak to wygląda bez OC to masz za ciepło, płyte miałem tą samą tylko rewizja 1.2 jak uporasz się z temperaturą to APM też należy wyłączyć a na tej płycie wszystkie rewizje poniżej 3.0 mają tą opcje w biosie nie trzeba nic kombinować. Patrząc na temperaturę 1060 w wersji gamingX to też jest coś nie halo, ta karta jest mega chłodna nawet po OC i przy użyciu 99% a u ciebie już 69c przy wykorzystaniu 54% :E albo trzymasz części w puszce bez wentylacji albo jest tonę kurzu tam

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyte miałem tą samą tylko rewizja 1.2 jak uporasz się z temperaturą to APM też należy wyłączyć a na tej płycie wszystkie rewizje poniżej 3.0 mają tą opcje w biosie nie trzeba nic kombinować.

Na pewno będzie miał możliwość wyłączenia APM w biosie - ma rev.1.0 opcja APM Master Mode lub coś w tym stylu

Bardziej uwierzę tym temp.,jak ma zakurzonego kompa bądź wyschnięta pasta na procu i chłodzeniu

 

Patrząc na temperaturę 1060 w wersji gamingX to też jest coś nie halo, ta karta jest mega chłodna nawet po OC i przy użyciu 99% a u ciebie już 69c przy wykorzystaniu 54% :E albo trzymasz części w puszce bez wentylacji albo jest tonę kurzu tam

Przypominają się moje błędy z początku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie miał możliwość wyłączenia APM w biosie - ma rev.1.0 opcja APM Master Mode lub coś w tym stylu

Bardziej uwierzę tym temp.,jak ma zakurzonego kompa bądź wyschnięta pasta na procu i chłodzeniu

Msi gtx 1060 6gb gamingX jak miałem u siebie to po OC z przeciagniętym powerlimitem do końca z wentylatorami na 45% robiła max 67c przy 99% użycia, więc patrząc na OSD autora jest tam ogólny problem w obudowie na to bym stawiał.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś pokazać swoje ustawienia w biosie ? W celu inspriacji do OC.

Ja podczas grania w BF5 przy tym procu na 4.6Ghz 1.4v miałem sekundowy skok do 60c a ogólnie były to okolice 55c jak u ciebie tak to wygląda bez OC to masz za ciepło, płyte miałem tą samą tylko rewizja 1.2 jak uporasz się z temperaturą to APM też należy wyłączyć a na tej płycie wszystkie rewizje poniżej 3.0 mają tą opcje w biosie nie trzeba nic kombinować. Patrząc na temperaturę 1060 w wersji gamingX to też jest coś nie halo, ta karta jest mega chłodna nawet po OC i przy użyciu 99% a u ciebie już 69c przy wykorzystaniu 54% :E albo trzymasz części w puszce bez wentylacji albo jest tonę kurzu tam

 

 

Otworzyłem obudowę i za czysto tam nie jest :D

Postanowiłem kupić nową (stara mocno zniszcozna) dam znać czy poprawiły się temp :) Dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem kupić nową (stara mocno zniszcozna) dam znać czy poprawiły się temp :) Dzięki za pomoc

Jak będzie całkiem znośna wentylacja w nowej obudowie(mógłbyś podać,jaką zakupiłeś),to tempy na pewno spadną ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie całkiem znośna wentylacja w nowej obudowie(mógłbyś podać,jaką zakupiłeś),to tempy na pewno spadną ;)

 

Po pracy jadę odebrać do sklepu.

SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White

W miarę dobra obudowa,nie zapomnij o wyczyszczeniu komponentów z kurzu i wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura procesora teraz podczas gry wynosi około 35 stopni. karty natomiast około 60. Jest wyraźna poprawa ale myślę ,że musiałbym też wymienić pastę termo pod radiator karty a miałem tylko 1 porcję na cpu. Dzięki za pomoc. Spadanie zegara znikło spróbuje może jakieś małe oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny tych 35 stopni ? :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 stopni na tym fxie to chyba na pulpicie masz, nagle z 68 ci się zrobiło 35 grając w tak wymagającą od cpu grę jak bf5 ? :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 stopni na tym fxie to chyba na pulpicie masz, nagle z 68 ci się zrobiło 35 grając w tak wymagającą od cpu grę jak bf5 ? :E :E

Monitoruje tym samym programem co wcześniej. Zmieniłem obudowę. Podczas przerzucania z jednej obudowy do drugiej wypadła tona kurzu(filtry były zapchane to mało powiedziane). Wyczyściłem porządnie chłodzenie fortis 3 i zmieniłem pastę pod procesorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas przerzucania z jednej obudowy do drugiej wypadła tona kurzu(filtry były zapchane to mało powiedziane). Wyczyściłem porządnie chłodzenie fortis 3 i zmieniłem pastę pod procesorem.

W sumie od razu wpadało do głowy,że problem leżał właśnie tutaj

 

Monitoruje tym samym programem co wcześniej.

U mnie FX-8350 niepodkręcony przy napięciu ok.1,3 V podczas obciążenia ma ok.50 st. i to przy coolerze Wraith Max.

Raczej odczytałeś temperaturę w spoczynku aniżeli podczas obciążenia.Przy Fortisie 3 powinieneś mieć ok.50-55 st. jak obciążysz tego proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury po godzinie grania mierzone hwinfo i afterburner. CPU oc na 4.4 Ghz 1.41 V. Brak zjawiska skręcania zegarów. Wszystko w normie poza ty ,że fx powinien pomału odejść na wieczny odpoczynek :D HWINFO najwyższą temp zanotował 55 stopni

Ad5MHO6.jpg

Edytowane przez Engets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz się zgadza, 55c dlatego się spytałem skąd ci się wzieło to 35c wcześniej :E:thumbup: granie w bfa na tym procu jest ciężkie na 32 graczach TDM jeszcze jako tako to chodziło ale na 64 nie byłem w stanie grać normalnie bo nie było nawet 60fps i ciągle szarpało ( 8350 @ 4.6 ram 2000mhz CL10)

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz się zgadza, 55c dlatego się spytałem skąd ci się wzieło to 35c wcześniej :E:thumbup:

tamtą temp podałem na stock bez oc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tamtą temp podałem na stock bez oc

To ile miałeś w idle 15? :D coś ci zle pokazało bo to jest niemożliwe, splendor też o tym wspomniał :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...