Skocz do zawartości
PeterQ

Monitor 4K - 60 Hz w 4K i jednocześnie obsługa 120 Hz w FullHD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Jakiś czas temu w sieci widziałem test na blurbuster odnośnie monitora 4K 120 Hz, który ogarniał 240 Hz w FullHD i 480 Hz w 540p. Temat bardzo ciekawy bo to byłoby idealne rozwiązanie dla każdego. Rozdzielczość 4K do normalnej pracy, a FullHD i 540p do grania.

 

I teraz przechodzimy do meritum. Czy jest na rynku monitor 4K, który ogarnia 120 Hz w FullHD, a w 4K obsługuje tylko 60 Hz? To samo pytanie kieruję do monitorów WQHD. Większość obsługuje natywnie 144 Hz tylko w rozdzielczości 2560x1440, natomiast po przeskalowaniu do 1080p dostępne jest tylko 60 Hz. Wyjątkiem było EIZO FORIS FS2735, które obsługiwało 144 Hz zarówno w 1440p jak i 1080p. Niestety monitor nie na moją kieszeń.

 

 

Zapytacie pewnie po co mi FullHD skoro mogę kupić monitor WQHD i korzystać z 1440p. Chodzi o budżet jakim dysponuję na PC. Nie stać mnie na RX 5700 XT czy RTX 2080, więc gaming 1440p odpada.

 

 

Coś ktoś wie?

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie każdy nowy TV z matrycą 120 Hz, jeżeli chodzi o monitory, to musisz szukać takiego z natywną matrycą 120 Hz, te z 60 Hz raczej nie ogarną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ma być monitor, a nie flickerujące TV. Dodatkowo max 27".

 

Właśnie przeglądałem manuala od Acera Nitro XV273K i niestety tak jak w przypadku monitorów WQHD. Są tryby 120 Hz i 144 Hz dla 3840x2160, a dla niższych rozdzielczości marne 60 Hz. Wiem, że pewnie to można wymusić, ale ja nie chcę nic grzebać. Ma być plug&play. Domyślam się, że nie ma takich monitorów? Jeśli tak się okaże to pozostanie mi zakup marnego 1080p, żeby móc grać a w pracy będzie trzeba się przebiedować z pikselozą :E

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale problemy skalowania i Hz to najczęściej wina sterowników nie monitorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale problemy skalowania i Hz to najczęściej wina sterowników nie monitorów.

 

Chodzi mi o standard VESA dotyczący synchronizacji dla danego monitora. Dla Acera pełna częstotliwość odświeżania jest dostępna tylko w natywnej rozdzielczości i żeby ustawić przy niższych coś więcej niż marne 60 Hz trzeb pewnie skorzystać z CRU i tam modyfikować ustawienia, czego nie chciałbym robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz rozumiem.

W sumie ciekawe zagadnienie.

 

Pamiętam w czasach CRT niższe rozdzielczości zazwyczaj dawały możliwość ustawiania znacznie wyższych Hz ale od czasów LCD gdzie skalowanie w dół znacznie pogarsza jakość obrazu może producenci po prostu "odpuścili" takie możliwości sprzętowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz rozumiem.

W sumie ciekawe zagadnienie.

 

Pamiętam w czasach CRT niższe rozdzielczości zazwyczaj dawały możliwość ustawiania znacznie wyższych Hz ale od czasów LCD gdzie skalowanie w dół znacznie pogarsza jakość obrazu może producenci po prostu "odpuścili" takie możliwości sprzętowo.

 

 

CRT to były piękne czasy. Gdyby miał sprawny monitor CRT to bym do niego wrócił i używał go do gamingu, a do pracy monitor 4K 60 Hz :)

Niestety z LCD nie jest tak pięknie - jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam.

CRT nie dość że miał znacznie lepszy kontrast i kolory to jeszcze "natrulany" AA który idealnie sprawdzał się w grach. Dziś z LCD trzeba jakieś kombinacje robić żeby uzyskać podobny efekt.

Aktualnie posiadam MSI MAG271CR i muszę powiedzieć ze udało mi się ten efekt uzyskać kombinacja sterowników Nv i możliwościami tego własnie monitora. Jego wadę obróciłem w zaletę Up_to_something.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie posiadam MSI MAG271CR i muszę powiedzieć ze udało mi się ten efekt uzyskać kombinacja sterowników Nv i możliwościami tego własnie monitora. Jego wadę obróciłem w zaletę Up_to_something.gif

 

Z całym szacunkiem, ale ten monitor od MSI o którym wspominasz jest na matrycy VA, która jest najwolniejsza z wszystkich dostępnych w technologii LCD. Takie monitory nie wyrabiają z klatkarzem 144 Hz. Smużenie murowane, więc do CRT to nawet się nie zbliżyło.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze "natrulany" AA który idealnie sprawdzał się w grach.

Podobny AA jest jak odpalisz 2560x1440-3200x1800 na ekranie LCD 4K (tak na mój gust to wygląda)

 

Natomiast co do kontrastu na CRT, to pamiętam na jakimś tańszym SONY Trinitron nie był on taki super. Stare dzieje ... szkoda, że nie zmierzyłem.

 

I teraz przechodzimy do meritum. Czy jest na rynku monitor 4K, który ogarnia 120 Hz w FullHD,

Sądzę, że każdy 4K 144Hz/98Hz 10bpp powinien to potrafić. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale ten monitor od MSI o którym wspominasz jest na matrycy VA, która jest najwolniejsza z wszystkich dostępnych w technologii LCD. Takie monitory nie wyrabiają z klatkarzem 144 Hz. Smużenie murowane, więc do CRT to nawet się nie zbliżyło.

 

Nie pisałem ze nie smuży. Dla mnie każdy monitor LCD smuży ale prawda jest ze matryce VA smużą najbardziej ,taka cena najlepszego kontrastu w technologi LCD. Po prostu każdy wybiera mniejsze zło w zależności od preferencji.

I uwierz mi 144Hz w VA tez robi spora różnicę bo przeskoczyłem z VA 60Hz i to jest niebo a ziemia.

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że każdy 4K 144Hz/98Hz 10bpp powinien to potrafić.

 

I pewnie potrafi, gdy mu się zmodyfikuje wartości za pomocą CRU, ale fabrycznie niestety - wg. VESY nie da się osiągnąć takiej synchronizacji. Sprawdzałem w monitorach Asusa i Acera (tabelka w manualu). Jednak EIZO to EIZO. W FS2735 można było ustawić FullHD i 144 Hz (wg. manuala bo monitora nigdy nie widziałem na oczy). Gdyby EIZO wypuściło teraz nowy monitor z serii FORIS nawet z gorszą rozdziałką pokroju FullHD to brałbym w ciemno i problem z głowy.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...