Skocz do zawartości
pucek2000

Czy EVGA GTX 970 to taka grzałka?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio kupiłem używkę EVGA GTX 970. Czy to normalne, że ta karta bez problemu dobija, a nawet zdarza jej się przekroczyć 80C w grach? Bez żadnego podkręcania. Zmieniłem pastę na rdzeniu - bez zmian.

 

Ściągnąłem MSI afterburner i zmieniłem krzywą wentylatorów, ale żeby utrzymać 75-77C to wentylatory muszą już przekraczać 2,2K obrotów i robi się bardzo głośno. Temperatury w idle są spoko, zazwyczaj do 40C, a wentylatory nie kręcą się.

 

Buda to Modecom Oberon, nie jest jakoś specjalnie przewiewna (nawet myślałem o wycięciu otworu z przodu i może tak zrobię), ale mam 2 x 140mm wentylatory na przodzie, jeden 120 na górze i jeden 120 z tyłu.

 

W każdym razie moje pytanie - czy to normalne, że ta karta tak się grzeje w średnio przewiewnej budzie, czy jest z nią coś nie tak? I drugie pytanie - jakiej trwającej przez dłuższy czas temperatury lepiej nie przekraczać?

Edytowane przez pucek2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

otwórz panel boczny i sprawdz wtedy temperatury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewne wersja sc? sprawdź w gpu-z na jakim napięciu i zegarach pracuje karta, bo może mieć przerobiony bios i stąd takie temperatury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewne wersja sc? sprawdź w gpu-z na jakim napięciu i zegarach pracuje karta, bo może mieć przerobiony bios i stąd takie temperatury

 

Chyba tak, sądząc po napisie na boku karty. Czym charakteryzuje się ta wersja?

Wrzucam screen z gpu-z.

6b06c44acee78.gif

 

 

Klikając w "lookup" w tym gpu-z kieruje mnie tutaj.

 

Edytowane przez pucek2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czym charakteryzuje się ta wersja?

słabym chłodzeniem

 

co do gpu-z, to nie ta zakładka (chociaż zegary wyglądają na fabryczne)... uruchom grę z odpalonym gpu-z w tle i sprawdź w zakładce sensors na jakim napięciu karta operuje pod obciążeniem - pomimo bieda chłodzenia nie powinna przekraczać 8 dych w otwartej budzie

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słabym chłodzeniem

 

co do gpu-z, to nie ta zakładka (chociaż zegary wyglądają na fabryczne)... uruchom grę z odpalonym gpu-z w tle i sprawdź w zakładce sensors na jakim napięciu karta operuje pod obciążeniem - pomimo bieda chłodzenia nie powinna przekraczać 8 dych w otwartej budzie

 

 

No to lipa, chyba kiepską wersję kupiłem jak ma słabe chłodzenie...

Nowy screen z Wiedźmina 3, zużycie karty 80-100% przy ograniczeniu fps do 60.11d2e7ceae25e.gif

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz starą wersje Gpu-z ale co trzeba widać

Tutaj test z laba

https://pclab.pl/art68055-4.html

Wady

 

przeciętna kultura pracy układu chłodzenia pod obciążeniem

mało efektywny układ chłodzenia (wysoka temperatura rdzenia przy stosunkowo dużej głośności)

 

Wniosek:

 

Ten typ tak ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz starą wersje Gpu-z ale co trzeba widać

Tutaj test z laba

https://pclab.pl/art68055-4.html

 

 

Wniosek:

 

Ten typ tak ma

Ale jakich temperatur w grach nie przekraczać? Jak ustawię krzywą, żeby obroty wentyli mocno rosły od 75C to starczy? Czy lepiej starać się zbijać niżej?

 

 

bios fabryczny, więc zostaje Ci grać z vsync

 

Niby tak, ale coś to da już tylko w starszych grach, w Wieśku 3 na ultra przy 1650x1050 i tak już karta często dobija do 100% i zdarzają się spadki poniżej 60 fps :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

78-82*C jest zazwyczaj limitem temperaturowym na GTXach 9xx. Od tej temperatury karta zaczyna zrzucać

Boosta w dół

Spróbuj zrobić UV

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

78-82*C jest zazwyczaj limitem temperaturowym na GTXach 9xx. Od tej temperatury karta zaczyna zrzucać

Boosta w dół

Spróbuj zrobić UV

 

Rozumiem. Ale czy powiedzmy te 78C jest to to jeszcze bezpieczna temperatura na dłuższa metę, czy już mocno skróci żywotnośc karty? Wiadomo, jest to już stara używka i nie chciałbym, żeby mi padła w ciągu paru miesięcy.

 

Coś tam słyszałem o undervoltingu, a znasz może jakiś poradnik najlepiej po polsku dla tych gtx-ów?Rozumiem, że uv wiąże się z modyfikacją biosu karty?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV tablicą można robić od pascala wzwyż, na 970 w AB można zmniejszyć co najwyżej power limit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV tablicą można robić od pascala wzwyż, na 970 w AB można zmniejszyć co najwyżej power limit.

 

O ile próbować zmniejszyć ten power limit? Czy to obniża napięcia podawane na rdzeń? Czy mogę uwalić kartę jak przesadzę i obniżę za dużo?

Edytowane przez pucek2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie power limitu obniży wydajność tak samo jak za wysoka temperatura :E To już lepiej ten power limit leciutko obniżyć, przynajmniej będzie ciszej.

O ile próbować zmniejszyć ten power limit? Czy to obniża napięcia podawane na rdzeń? Czy mogę uwalić kartę jak przesadzę i obniżę za dużo?

Spróbuj najpierw z 10% i zobacz co jak działa, nie uwalisz karty obniżaniem power limitu.

Edytowane przez Babymoore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile próbować zmniejszyć ten power limit? Czy to obniża napięcia podawane na rdzeń? Czy mogę uwalić kartę jak przesadzę i obniżę za dużo?

napięciami możesz się bawić edytując bios, PL nie obniża napięcia ale zmniejsza ilość prądu który karta może pobrać, więc temp też trochę powinny spaść razem z wydajnością :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak może zmniejszyć ilość pobieranego prądu bez obniżania napięcia? obniżasz powerlimit, to zmniejszasz napięcie i zegary - proste... uv serii 900 jest czasochłonny (jak chcesz zrobić najlepszy perf/wat) i autor tematu raczej sobie z tym nie poradzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie power limitu obniży wydajność tak samo jak za wysoka temperatura :E To już lepiej ten power limit leciutko obniżyć, przynajmniej będzie ciszej.

 

Spróbuj najpierw z 10% i zobacz co jak działa, nie uwalisz karty obniżaniem power limitu.

 

Więc zmniejszyłem o 10%. temperatury spadły o ok. 4C, nie chciało przekroczyć 72C, więc już spoko. Napięcie w grze było 1.110-1.140V czyli niższe. Wydajność chyba nie spadła, boostował podobnie, chwilami chyba tylko ok. 40 MHZ mniej na rdzeniu.Tak więc wygląda na to, że rozwiązanie idealne. Na co w zasadzie wpływa ten power limit? On obniża napięcia?

Próbować zejśc jeszcze niżej? Co się stanie jak przesadzę? restart, artefakty?

 

@edit: teraz widzę, że chwilami napięcia trzyma i tak tak jak bez zmniejszania power limitu, a temperatury i tak dalej niższe. Jak to możliwe?

 

Edytowane przez pucek2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zejść nawet do 50%, power limit ogranicza ile prądu(nie napięcia)karta może "pociągnąć", jak karta bierze mniej prądu to jest chłodniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

78-82*C jest zazwyczaj limitem temperaturowym na GTXach 9xx. Od tej temperatury karta zaczyna zrzucać

Boosta w dół

Limit temperaturowy fabryczny dla tej konkretnej karty to 79 st.,przy tej temperaturze zrzuca zegary

 

słabym chłodzeniem

Moja EVGA GTX 970 SC nie łapie takich wysokich temperatur,75-76 st. u mnie i Boost 1380 MHz,1.21 V napięcie GPU

 

W każdym razie moje pytanie - czy to normalne, że ta karta tak się grzeje w średnio przewiewnej budzie, czy jest z nią coś nie tak? I drugie pytanie - jakiej trwającej przez dłuższy czas temperatury lepiej nie przekraczać?

EVGA GTX 970 SC ma taką wadę chłodzenia,że rdzeń chłodzą 2 rurki cieplne,a nie 3 jak jest na chłodzeniu.Później to chyba poprawili.

Co do mojej SC,to nie powiem czy mam wersję z wadliwym chłodzeniem czy z poprawionym - nie rozbierałem jeszcze karty.

Najlepiej nie przekraczać 80 st. na karcie przez dłuższy czas.

 

UV tablicą można robić od pascala wzwyż, na 970 w AB można zmniejszyć co najwyżej power limit.

:thumbup:

Na 970 UV zrobi się,chyba tylko grzebając w biosie karty :(

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że uv wiąże się z modyfikacją biosu karty?

W tym przypadku tak będzie

Na Pascal/Turing i Polaris/Vega/Navi UV zrobisz w łatwiejszy sposób za pomocą wspomnianego wyżej MSI Afterburner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zejść nawet do 50%, power limit ogranicza ile prądu(nie napięcia)karta może "pociągnąć", jak karta bierze mniej prądu to jest chłodniejsza.

 

No ale na coś powinno to wpływać, na wydajność czy niższe napięcia - skąd więc bierze się mniejsze zapotrzebowanie karty na prąd po zmniejszeniu power limitu?

 

Jaką masz temp w pokoju?

 

Było ok. 23C podczas pomiarów.

 

Limit temperaturowy fabryczny dla tej konkretnej karty to 79 st.,przy tej temperaturze zrzuca zegary

 

 

Moja EVGA GTX 970 SC nie łapie takich wysokich temperatur,75-76 st. u mnie i Boost 1380 MHz,1.21 V napięcie GPU

 

 

EVGA GTX 970 SC ma taką wadę chłodzenia,że rdzeń chłodzą 2 rurki cieplne,a nie 3 jak jest na chłodzeniu.Później to chyba poprawili.

Co do mojej SC,to nie powiem czy mam wersję z wadliwym chłodzeniem czy z poprawionym - nie rozbierałem jeszcze karty.

Najlepiej nie przekraczać 80 st. na karcie przez dłuższy czas.

Przestawiałeś wentylatory, czy działały na fabrycznej krzywej? Do ile Ci dobijało w takim rtazie, do ile stopni?

 

Ja mam chyba tą lipną wersję chłodzenia o ile dobrze pamiętam z rozbiórki. Może masz już lepszą. A jaką miałeś obudowę z tą Twoją kartą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...