Skocz do zawartości
koneser

Jaka płyta pod Ryzen 9 3900x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, powoli coraz bardziej zaczynam przekonywać się do ryzena 9 3900x, chciałbym go poprostu wsadzić w płytę i używać te 3-4 lata zanim wejdzie DDR5 i zacznie mieć sensowną wydajność. Na kompie tylko gram nic innego. I teraz pytanie jaką wybrać płytę do tego ryzena w kwocie +- 1000 zł, mam jedno bardzo ważne wymaganie- niesłyszalny wentylator chipsetu w idle i cichy w obciążeniu. Światełka mnie nie interesują.

Sekcja zasilania powinna być chłodna, no bo będzie robione mocne OC + wyciskanie ostatnich soków z pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie do wyboru x570 tuf od asusa , lub x570 aorus elite od gigabyte . Obie plyty mocne sekcje maja , chyba obie z daisy chain, więc B.dobrze prowadzą ram . Zadna z tych płyt nie ma wzmacniacza słuchawkowego, największy ból dla gracza . Wiatraczek nie halasuje , raczej jest nieslyszalny, czy to w idle , czy to przy obciążeniu. Ewentualnie jak się mocno nie spieszysz, to na dniach powinien się pojawic x570 tomahawk od msi , ma mieć mocna sekcje , audio z wzmakiem, lan intela i kosztować będzie około 199$ . Do tego przy zakupie msi+ ryzena możesz liczyć na cashback, jest taka promka od paru dni .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spieszy mi się , zobaczymy może się zdecyduje na tego tomahawka, tylko ciekawe co z chipsetem. Zmiana termopadow na np: thermal grizzli mogła by coś pomoc?

 

Co do wydajności tego ryzena to po odpowiednim skalibrowaniu pamięci i OC to raczej różnic w grach na minus nie będzie względem i7 9700k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na msi czipset chlodniutki i w trybie pasywnym działa przez 99% czasu .

W asusie, wiem ze zmieniali pastę/termopad pod chipsetem i dawało dobre korzyści. U mnie zdarza się, ze chipset pracuje pasywnie .

Jak i7 nie była wykrecona do oporu , to da się uzyskac bardzo podobna wydajnosc, i tez kwestia czy fullhd i każdy fps na wagę zlota , czy 1440p np

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o MSI X570 Unify ? Taka pozbawiona LEDów i drugiej sieciówki wersja ACE - jest na nią prawie 300 PLN cashbacku , więc efektywnie wychodzi circa 250 PLN drożej niż Aorus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jak się mocno nie spieszysz, to na dniach powinien się pojawic x570 tomahawk od msi , ma mieć mocna sekcje , audio z wzmakiem, lan intela i kosztować będzie około 199$ . Do tego przy zakupie msi+ ryzena możesz liczyć na cashback, jest taka promka od paru dni .

Skąd info że na dniach będzie? Bo ja też czekam na tę płytę. Jak na razie to tylko pojawiła się w tabelce tego cashbacku. Unify miała premierę dawno już a jak u nas z dostępnością jest to każdy widzi. Nowy Tomahawk ma mieć premierę w tym kwartale, więc równie dobrze może pojawić się dopiero pod koniec marca. Tymbardziej że teraz jest wszystko opóźnione i droższe przez Koronawirusa. Czas pokaże..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o MSI X570 Unify ? Taka pozbawiona LEDów i drugiej sieciówki wersja ACE - jest na nią prawie 300 PLN cashbacku , więc efektywnie wychodzi circa 250 PLN drożej niż Aorus.

 

Jeśli, taki koszt plyty jest dla Ciebie akceptowalny, to wiadomo ze plyta ma więcej bajerów, względem tańszych.

 

@parcu wlasnie, przez tą promocje, podejrzewam , ze premiera toma to kwestia dni . Wcześniej czytałem, ze miała być na początku marca, ale faktycznie, moze byc lekki poślizg przez ta epidemie . Wedle wstępnej specyfikacji , jak komuś się nie pali, to warto poczekać na ta płytę. Jeśli będzie w pl w granicach 800-900zl , to wyjdzie ze bedzie to najlepsza plyta z budżetowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiera x570 Tomahawka będzie w marcu ale z dostępnością może być różnie.

Nie spodziewałbym się płyt w sprzedaży szybciej niż w kwietniu i to w ograniczonej ilości. Zwłaszcza z epidemią koronawirusa w Chinch które są największym producentem płyt.

Ograniczona ilość to również wyższe ceny. Obstawiam 1000-1100 w pierwszych tygodniach i pewnie maj/czerwiec cena się ustabilizuje ok 800-900.

 

Zobaczcie na MSI x570 Unify. 4 miesiące po premierze. Płyta kosztuje 300$ wiec powinna być w Polsce max za 1400. Ale startowa cena była ok 1600zł. Po ponad trzech miesiącach aktualnie można ją kupić za 1470 minus cashback 294 zł jak kupisz też CPU. Dostępność też słaba bo obecnie można ja nabyć tylko w sklepie owocowym i chyba w jakimś innym sklepie ale tam chyba było drożej i sklep nie kwalifikował się do cashback

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie robione mocne OC

Jakie OC? Przy ręcznym OC traci się na sprawnie działającym booście, a to bez sensu gdy pc ma być do gier.

PBO + autoOC, albo całkiem dać sobie spokój i działać na stock.

 

Przy ustawieniach które nie pałują sekcji i zastosowaniach które nie pałują sekcji można sobie pozwolić na tańszą płytę. Nawet na B450.

 

Sam wybór procesora ma być "przyszłościowy"? Bo na dzień dzisiejszy 3900x do gier to overkill.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten tomahawk pojawił się w tym cash-backu msi ale on się kończy 17 marca, raczej się przed końcem promocji nie pojawi w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi wrzucając tą płytę do promocji, raczej wie co robi, więc tym bardziej jestem przekonany, że kwestia dni i płyta będzie na półkach sklepowych :).

Jeśli się pojawi do 900zł to będzie killerem cena/jakość/wyposażenie do 1200zł około, bo jakaś tam konkurencja od asusa to pewnie strix x570-f , więc koszt nawet 1300zł, od gigabyte pewnie jakaś porównywalna płytka się znajdzie do 1200zł , ale to wciąż nie 900zł, i msi ma tę zaletę z b.dobrze umieszczonym wentylatorem chipsetu , praktycznie non stop pasywnie działa, więc żywotność tego ustrojstwa będzie długa.

Po tym tomahawku widać, że wyciągnęli lekcję z wcześniejszego błędu, pakując jedne z najsłabszych sekcji do wszystkich modeli poniżej 1000zł. Dla niektórych to nie problem, bo z nadmuchem te sekcje w tańszych msi dają radę z 3900x, ale z drugiej strony, płacąc prawie 1000zł za płytę, to czegoś się wymaga , przynajmniej ja tak mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Promocja jest na większość Europy więc pewnie gdzieś się pojawi, ale pewności, że dotrze do nas nie ma.

 

200$ przy obecnym kursie dolara da 950 PLN z VATem conajmniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@parcu wlasnie, przez tą promocje, podejrzewam , ze premiera toma to kwestia dni . Wcześniej czytałem, ze miała być na początku marca

Premiera x570 Tomahawka będzie w marcu ale z dostępnością może być różnie.

Msi wrzucając tą płytę do promocji, raczej wie co robi, więc tym bardziej jestem przekonany, że kwestia dni i płyta będzie na półkach sklepowych :).

 

Ja jeszcze tylko dodam od siebie że Jezus z GamersNexus już w styczniu opisując x570 Tomahawk na CES powiedział cytuje "I suppose release in May", cokolwiek to znaczy ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę swojego asusa odstąpić, plyta prawie idealna. Brakuje mi w niej wzmacniacza słuchawkowego i 0rpm na wentylatorach pwm . 3900x obsłuży z palcem w nosie , mocna sekcja , bardzo dobrze prowadzi ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę swojego asusa odstąpić, plyta prawie idealna. Brakuje mi w niej wzmacniacza słuchawkowego i 0rpm na wentylatorach pwm . 3900x obsłuży z palcem w nosie , mocna sekcja , bardzo dobrze prowadzi ram.

 

Widzisz, tak to jest. Mogles od razu Strixa X570-E kupic i by bylo po problemie :E;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mogłem, ale plyta prawie 2x droższa od procka to trochę dziwne :E .

 

Teraz mam asrocka o połowę tańszego od procka i jako tako to wygląda:).

 

Plusy x570 dla mnie nie istnieją, nawet nie mam jednego dysku m2 , a karta dobrze śmiga na gen3 pcie :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie trochę dziwna jest sprawa z tym x570 Tomahawkiem. Po 1 jest wymieniona w tej promocji cashback, która trwa do 17 marca więc został jeszcze tydzień a płyty w sklepach nie widać. Po 2, na głównej stronie MSI w Newsie z 8 stycznia pisało że pojawi się w tym kwartale - na CES poza Tomahawkiem zaprezentowali też inną płytę pod nowe Threadrippery - Creator TRX40 który już jest dostępny:

 

www.morele.net/plyta-glowna-msi-creator-trx40-6400695/

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałeś TV ostatnio. Wszystko jest opóźnione prze wirusa. Prawdopodobnie płyta jest składana w Chinach lub jakimś innym azjatyckim kraju, a przynajmniej wiele komponentów pochodzi z Chin.

Fabryki w Chinach pracują na 1/3 mocy lub wcale. Do tego są mega opóźnienia jeśli chodzi o transport wewnętrzny w Chinach i później załadunek na statek/samolot bo wielu pracowników nie może wrócić do pracy ze względu na kwarantanne

 

Podobno porty w Chinach uginają się od dziesiątek tysięcy kontenerów czekających na załadunek, w portach są materiały zalegające ponad 2 miesiące

 

Myślę ze x570 Tomahawk będzie dostępny pod koniec 2Q i to tylko jak sytuacja się nie pogorszy

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...