Skocz do zawartości
yoachim

Problem z płytą AsRock X470 Taichi i Ryzen 7 3800X

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ;)

 

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc z moją nową platformą opartą o procesor Ryzen 7 3800X i płytę AsRock X470 Taichi.

 

Największym problemem jest trudność uruchomienia komputera. "Na zimno" podczas pierwszego uruchomienia po odłączeniu zasilania komputer się względnie poprawnie uruchamia. Opcja "Uruchom ponownie" kiedy komputer jest włączony też poprawnie uruchamia komputer. Problem ze startem pojawia się po zamknięciu systemu (zarówno zwykłym, jak i tym z klawiszem Shift). Wówczas po włączeniu wentylatory zaczynają się obracać, podzespoły zaczynają się podświetlać, ale komputer nie boot'uje, ani nie wykonuje testu POST. W tym stanie komputer też nie reaguje na przycisk Power czy Reset. Pomaga jedynie odłączenie go od zasilania. Raczej nie jest to też typowy "boot loop".

Ponadto podczas zimnego rozruchu po wejściu do BIOS i ustawieniu wyższych zegarów pamięci RAM (ponad 2133 MHz lub 2400 MHz) komputer się włącza i Windows wskazuje, że faktycznie uruchomiono pamięci z wyższym zegarem. Jednak po ponownym uruchomieniu komputer nie może "zaskoczyć". Odłączenie go od zasilania powoduje, że uruchamia się dosyć długo i przywraca zegary pamięci do bazowych (przywraca ustawienia w BIOS do domyślnych).

 

Początkowo platofrmę testowałem z pamięciami G.Skill RipjawsV 3000 MHz (F4-3000C15D-16GVRB), potem z G.Skill TridentZ 3400 MHz (F4-3400C16D-16GTZ) i ostatecznie z HyperX Fury 3600 MHz (HX436C17FB3AK2/32). Sytuacja z uruchamianiem też nie wyglądała lepiej, kiedy zastosowałem jakieś standardowe kości DDR4 (MTA8ATF1G64AZ-2G3E1). Generalnie za każdym razem jest tam samo - pierwsze uruchomienie pozwala na pracę pamięci RAM z wyższymi zegarami, ale kolejne już nie. Czy może spróbować odpalić kości z wyższymi zegarami i pod Windowsem przetestować ich stabilność? Jeżeli chodzi o ustawienia pamięci to próbowałem uruchamiać profile XMP lub wpisywać parametry z kalkulatora i podnosić napięcie dla pamięci - nic to nie pomogło.

 

Komputer był sprawdzany na zasilaczu bequiet! Pure Power 600W oraz SilentiumPC Supremo FM2 750W. Wgrany jest oczywiście najnowszy BIOS (zastanawiam się czy nie wgrać dla sprawdzenia tego BIOS'u). Windows został zainstalowany ze świeżo wypalonego pendrive'a, na którym był pobrany najnowszy Windows ze strony Microsoft. System jest zainstalowany na dysku M.2 NVMe i już zastanawiam się czy nie zainstalować go na jakimś SSD na SATA i sprawdzić czy może to mieć jakikolwiek wpływ, ale wątpię. W pewnym momencie płyta też informowała o jakimś problemie z PCI-E - odpalałem platformę z GTX 1080 TI i RX 470 - bez różnicy...

 

Pozostaje mi jeszcze kwestia wolnego uruchamiania wynoszącego ponad 20 s. Podobno pomaga włączenie opcji Ultra Fast Boot i wyłączenie WiFi i Bluetooth, ale to już problem drugorzędny i może wynika z tego, że płyta sprawdza te pamięci... Sam nie wiem czy to jeszcze problem z pamięciam czy raczej coś jest nie tak z płytą główną lub procesorem... :hmm:

 

Pozdrawiam, Joachim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płycie nie masz zamontowanego dodatkowego urządzenia na pci tzn karta dźwiękowa itp ? Jakis czas temu , jeszcze był problem podobny do Twojego po zamontowaniu dodatkowego urzadzenia pci. Jeśli masz coś zamontowane, to zdemontuj i zobacz , czy problem nie znikł. W ostateczności, może problem leżeć w plycie głównej, lub np trafiłeś wadliwy procesor , co się zdarzyło juz tu na forum . Możesz napisać pw do kolegi @art385 on ma x370 taichi i z tego co się orientuję B.dobrze zna wszelkie bolączki swojej plyty . Zapewne też wie , w jaki sposób je naprawić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z urządzeń zamontowana jest tylko i wyłącznie karta graficzna. Odpiąłem również pozostałe dyski i inne dodatkowe urządzenia, które nie są niezbędne do uruchomienia komputera. Dziękuję za namiary do kolegi. Na początku marca będę miał dostęp do innego komputera, który działa bezbłędnie (płyta AsRock B450M Pro4, procesor Ryzen 3 2200G i kości pamięci BallistiX Sport LT) to będę mógł sprawdzić czy jest poprawa z innym procesorem lub na innej płycie.

Edytowane przez yoachim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak , to napisz do kolegi , może uda się naprawić. Jak nie to jedynie zostanie podmiana procesora , jak będziesz miał taka możliwość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Napisałem już do kolegi z prośbą o rzucenie okiem na ten wątek. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...