Skocz do zawartości
Furman_

[Ryzen 5 3600] - uporczywe freezy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! :yuppie:

 

Zamówiłem w x-komie w niedziele nowy komputer do złożenia oto podzespoły:

 

Płyta: MSI B450-A PRO MAX

Procek: AMD RYZEN 5 3600 Socket AM4

Dysk systemowy: SSD 128gb Transcend ( ze starego komputera, był oczywiście formatowany i jest zainstalowany świeży system )

Ram: DDR4 Crucial 16GB(2x8GB) 3000MHz CL15 BallistixSport LT Gray

Grafa: Niestety karta którą zamówiłem przyszła uszkodzona (RTX 2070 Gaming OC od Gigabyte) wywalało zielone artefakty i każde włączenie gry lub programu graficznego kończyło się restartowaniem przeze mnie kompa. Także na ten moment mam włożoną poprzednią kartę graficzną czyli GTX'a 1060.

Opis problemu:

Po złożeniu komputera pierwsze co zrobiłem to pobrałem niezbędne sterowniki do karty graficznej a następnie zaktualizowałem bios do najnowszej wersji ( 7B86vM5 ). Niestety pojawiają się co jakiś czas nieregularnie freezy systemu. Muzyka ze spotify leci dalej i mogę ruszać myszką, ale niestety nie ma reakcji aplikacji na jakiekolwiek klikanie, cały pulpit stoi w miejscu.

 

Sprawdziłem dysk programem HD Tune Pro i nic nie wykazał.

 

K73QigT.png

hGI8ce8.png

F8SkjnH.png

 

Czy ktoś się spotkał z takim problemem? Co może to powodować?

Edytowane przez Furman_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się spotkałem, kombinuj z planami zasilania. Może też nie masz od chipsetu sterowników które mają właśnie plany zasilania pod ryzeny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się spotkałem, kombinuj z planami zasilania. Może też nie masz od chipsetu sterowników które mają właśnie plany zasilania pod ryzeny.

Pobrałem i zainstalowałem wczoraj sterowniki pod chipset B450 z głównej strony AMD LINK i dalej niestety to samo. :(

Edytowane przez Furman_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale czy sprawdzałeś inne plany zasilania? U mnie np. poprawnie działają jedynie te o maksymalnej wydajności. W chwili obecnej używam ryzen high performance. Na innych trybach np. zbalansowany miałem identyczne objawy jak u Ciebie.

Czyli w skrócie zmień plan zasilania na maksymalna wydajność, albo ten co ja mam i wtedy zobacz.

Edytowane przez lukibossss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale czy sprawdzałeś inne plany zasilania? U mnie np. poprawnie działają jedynie te o maksymalnej wydajności. W chwili obecnej używam ryzen high performance. Na innych trybach np. zbalansowany miałem identyczne objawy jak u Ciebie.

Możesz mi wytłumaczyć jak to zrobić? Chętnie wypróbuje jak Tobie pomogło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi wytłumaczyć jak to zrobić? Chętnie wypróbuje jak Tobie pomogło

Panel sterowania/opcje zasilania/wysoka/najwyższa wydajność.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel sterowania/opcje zasilania/wysoka/najwyższa wydajność

Faktycznie jest coś takiego, było ukryte w planach dodatkowych. Do teraz myślałem że takie opcje ustawia się tylko w laptopach a tu proszę. No nic przetestuję na razie opcję "AMD Ryzen High Performance" i zobaczę czy problem zniknie.

 

Dzięki Panowie za pomoc!

eplICRq.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest coś takiego, było ukryte w planach dodatkowych. Do teraz myślałem że takie opcje ustawia się tylko w laptopach a tu proszę. No nic przetestuję na razie opcję "AMD Ryzen High Performance" i zobaczę czy problem zniknie.

 

Dzięki Panowie za pomoc!

 

Przy czym nie gwarantuje to poprawy. Temat freezów i czym mogą być spowodowane jest ogromny, od planów zasilania procka/karty, przez czyszczenie pamięci, taktowań pamieci, pliku stronmicowania, zależności ssd vs hdd po g-free-synk, do tego przewałkowany tutaj mnóstwo razy, wystarczy poszukać. Oczywiście nie wszystkie tematy dotyczą tego konkretnego procesora i ogólnie twojej konfiguracji, ale w wielu można znaleźć porady jak ogólnie zoptymalizować PC w celu właśnie zminimalizowania wszelkich ścin.

 

Edit:

PS Wątpię żeby na ściny w pulpicie pomógł plan zasilania.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź stabilność systemu za pomocą OCCT, lub testu w Aida64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, padake cpu. Wejdź do biosu i przy ustawieniach CPU vcore zmień na offset+ i dodaj 0.05V lub ustaw na sztywno 4ghz 1.3V i sprawdź czy pomogło. Jeśli pomogło to cpu padaka.

 

Lub ustaw ramy na 2133mhz.

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz zasilacz ? bo coś mi tu śmierdzi żę GPU zwalone i teraz jeszcze to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale czy sprawdzałeś inne plany zasilania? U mnie np. poprawnie działają jedynie te o maksymalnej wydajności. W chwili obecnej używam ryzen high performance. Na innych trybach np. zbalansowany miałem identyczne objawy jak u Ciebie.

Czyli w skrócie zmień plan zasilania na maksymalna wydajność, albo ten co ja mam i wtedy zobacz.

 

 

Przy czym nie gwarantuje to poprawy. Temat freezów i czym mogą być spowodowane jest ogromny, od planów zasilania procka/karty, przez czyszczenie pamięci, taktowań pamieci, pliku stronmicowania, zależności ssd vs hdd po g-free-synk, do tego przewałkowany tutaj mnóstwo razy, wystarczy poszukać. Oczywiście nie wszystkie tematy dotyczą tego konkretnego procesora i ogólnie twojej konfiguracji, ale w wielu można znaleźć porady jak ogólnie zoptymalizować PC w celu właśnie zminimalizowania wszelkich ścin.

 

Edit:

PS Wątpię żeby na ściny w pulpicie pomógł plan zasilania.

 

 

Obstawiam, padake cpu. Wejdź do biosu i przy ustawieniach CPU vcore zmień na offset+ i dodaj 0.05V lub ustaw na sztywno 4ghz 1.3V i sprawdź czy pomogło. Jeśli pomogło to cpu padaka.

 

Lub ustaw ramy na 2133mhz.

 

 

Jaki masz zasilacz ? bo coś mi tu śmierdzi żę GPU zwalone i teraz jeszcze to

 

 

Panowie freezy zniknęły, mam nadzieję że na dobre :D Nie pojawiają się od zmiany planu zasilania. Dzięki jeszcze raz za pomoc!

 

Co do GPU kupowałem z outletu xkomu na allegro pierwszy i ostatni raz. Zobaczymy co mi odpiszą w RMA

Edytowane przez Furman_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie freezy zniknęły, mam nadzieję że na dobre :D Nie pojawiają się od zmiany planu zasilania. Dzięki jeszcze raz za pomoc!

 

Co do GPU kupowałem z outletu xkomu na allegro pierwszy i ostatni raz. Zobaczymy co mi odpiszą w RMA

 

Od początku wiedziałem że to to, miałem tak samo, a dlaczego tak jest to nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku wiedziałem że to to, miałem tak samo, a dlaczego tak jest to nie wiem...

Może padaka cpu i działa na cienkiej czerwonej linii, przy wysokiej wydajności w opcjach zasilania lepiej go dovoltowuje lub nie rzuca tak napięciami i zegarami . Taka tam moja teoria :E

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od:

 

-HARD RESET BIOS przez CLEAR CMOS

-SCIAGNIJ NAJNOWSZE ISO WINDOWS 10

-ZRÓB BOOTOWALNEGO PENDRIVE ZA POMOCĄ RUFUS

-CZYSTA INSTALACJA

-PO INSTALACJI ZAŁADUJ STEROWNIKI - CHIPSET + GPU ZE STRON PRODUCENTÓW (CHIPSETÓW NIE PODZESPOŁÓW)

-SPRAWDŹ STABILNOŚĆ

-JAK STABILNE WŁĄCZ XMP

-JAK STABILNE SPRAWDŹ GRANICĘ OC CPU

-JAK STABILNE SPRAWDŹ GRANICĘ MEM

 

-ENJOY

 

Ja ostatnio miałem tak że comodo CIS się bardzo skonfliktowało z systemem i raz wstawał OK raz nie mogłem uruchamiać procesów żadnych. Myślałem że to od CPU. Okazało się że problem jest programowy. Reinstall pomógł.

Edytowane przez Adamiakadam100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież napisał, że zmiana planu zasilania pomogła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zadnym planie nie powinno tak sie dziac.

no patrz, koń mądrzejszy od jeżdźca :E

po co ci bidni inżynierowie z amd dają zatem cały czas w sterownikach coraz to bardziej poprawione plany zasilania dla ryśków zen2 i chipsetów 450 wzwyż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no patrz, koń mądrzejszy od jeżdźca :E

po co ci bidni inżynierowie z amd dają zatem cały czas w sterownikach coraz to bardziej poprawione plany zasilania dla ryśków zen2 i chipsetów 450 wzwyż

Myslisz ze sterowniki do chipsetu instalujesz tylko po to zeby stan energetyczny dodatkowo sie pojawil?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki objaw mialem na i5 z miesiąc temu , plan zasilania broił. Procesor boostował do 4.7ghz na 1 core , zamiast 4.6 , widać jaki windows jest bezproblemowy :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslisz ze sterowniki do chipsetu instalujesz tylko po to zeby stan energetyczny dodatkowo sie pojawil?

a ty w ogóle myślisz? skoro dają w sterownikach dodatkowe plany zasilania to nie po to , żeby ci sie na pulpicie wyświetlało, tylko żeby z nich korzystać

na standardowym planie oszczędzania energii spod windy tez mam dziwne freezy i przycięcia nawet na pulpicie, po zmianie na amd high performance jak ręką odjął

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie że działałem bez sterowników (te co W10 sam pociągnął miałem) i nie było problemu. Pewnie zainstalował coś co robiło konflikt. I ogólnie biosy AM4 też są dziwne bo często płyty do nowych pamięci / procesorów najlepiej zresetować CLR_CMOS. A system na czysto instalować. Na R5 3600 + NVMe trwa to może 5 minut.

Edytowane przez Adamiakadam100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez działałem bez sterowników pod windę długi czas, dopóki mi o nich kolega z tego forum nie napisał, standardowo winda działa na trybie zbalansowanym i pod tym nie miałem problemów żadnych, ale z ciekawości przełączyłem na oszczędny i się jaja zaczęły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

system instalowany po kupnie dysku nvme na gwiazdkę, więc raczej czysty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...