Skocz do zawartości
Melon77

Dlaczego prędkość wentylatora wzrasta wbrew ustawieniom w biosie?

Rekomendowane odpowiedzi

Płyta B450M Mortar Max, CPU Ryzen 3200G, chłodzenie Fera 3 RGB.

 

Nie mogę zrozumieć, dlaczego wentylator CPU zaraz po włączeniu komputera, kiedy wszystko jest zimne, kręci się z prędkością ok. 560 rpm, a po ok. 5 minutach dochodzi do ok. 800 rpm i już się tak utrzymuje bezpowrotnie - tzn. do ponownego wyłączenia lub uśpienia, aż się wszystko wychłodzi. Oczywiście mówię tu o sytuacji, kiedy system siedzi bezczynnie, więc temperatura samego procesora nie wzrasta jakoś specjalnie, a poza tym krzywą w biosie mam ustawioną tak, że do 60 stopni powinna być stała prędkość na 25%.

 

Kiedy system nic nie robi, to temperatura daleka jest od osiągnięcia tych 60 stopni, więc skąd się bierze wzrost obrotów? Na moje oko albo coś z biosem jest nie tak, albo oprócz krzywej, którą sobie ustawiamy, brana jest pod uwagę jeszcze temperatura z jakiegoś innego czujnika i "za plecami" płyta zwiększa obroty ponad to, co sobie ustawimy. Chciałbym mieć prędkość ok. 600 rpm aż do 60 stopni, ale z powodu tego dziwnego zjawiska, nie mogę tego tak ustawić. Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć, o co tu chodzi?

 

Poniżej screeny, pierwszy zaraz po uruchomieniu systemu (zimny), drugi po ok. 5 minutach siedzenia w idle i krzywa w biosie:

 

post-222863-15828220327409_thumb.png

 

post-222863-15828220394891_thumb.png

 

post-222863-15828220474556_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na forum o skokach napięcia w Ryzenach 3XXX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już o skokach napięciach, nie za bardzo widzę tu związku z opisywanym przeze mnie problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności dodam, że wzrost obrotów następuje również, jeśli ustawię płaską krzywą temperatury - czyli np. stałe 25% dla wszystkich temperatur, więc żadne skoki napięć nie powinny mieć na to wpływu. Dzieje się to również poza Windowsem, jak sobie siedzę w biosie. Różnica obrotów wynosi 560 - 800 rpm. Zaraz po włączeniu jest 560 i powoli stopniowo wzrasta aż do 800 w czasie ok. 5 minut.

 

Sprawdzałem, jak to się zachowuje na sterowaniu DC zamiast PWM na najniższym napięciu, na jakim wentyl startuje, czyli 4.92V. Efekt jest podobny, choć trochę różnica jest mniejsza - 650 - 730 rpm, więc trochę lepiej.

 

A czy może to być wina samego wentylatora? Sam zwiększa obroty, pomimo że dostaje stały impuls PWM lub stałe napięcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co problem rozwiązałem podłączając wentylator przez kabelek z rezystorem 56 ohm i ustawiając z powrotem sterowanie PWM. Teraz zakres w spoczynku wynosi 500 - 660 rpm (czyli ostatecznie ustala się na 660).

 

Z efektu jestem zadowolony, choć nadal pozostaje dla mnie zagadką, skąd się biorą takie różnice w obrotach na płaskiej krzywej. Wygląda to tak, jak by wentylator się rozgrzewał i obroty rosły z temperaturą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...