Skocz do zawartości
Plucik

Chłodzenie AIO do Ryzena 9 3900X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Proszę o poradę jakie AIO polecacie do chłodzenia 3900X. Górna granica budżetu to 650 zł ile uda się zaoszczędzić tym lepiej.

Kryteriami jest wydajność i kultura pracy. Nie wiem jak się odnieść do gwarancji, wyciek płynu i uszkodzenie podzespołów przemawiają za nią.

Maszyna ma renderować na CPU w V-ray'u dlatego chcę aby Ryzen mógł boostować swobodnie lub utrzymać OC.

 

Obudowa 275R daje możliwość montażu chłodnicy 280/360 na perforowanym frocie lub 240 na topie.

Swoją ceną kuszą Navisy EVO 280/360. W okolicy 600 zł Kraken x62, Corsair H115 i Fractal Design Celsius S36 z niemal 2 krotnie dłuższą gwarancją niż SPC.

 

Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami z ww. chłodnicami lub innymi, których nie brałem dotąd pod uwagę.

Jeśli macie pomysł na inną lepsza obudowę koniecznie białą w cenie do 350zł piszcie. Szkło, RGB i inne bajery są zbędne.

 

PS: nie przekonujcie mnie do Noctua czy DR4pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Navisy to naprawdę fajna opcja, taka 360tka nadaje się do schłodzenia... podkręconego 3990X :P

post-612767-15828267590016_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Fractal Design Celsius S36 - wydajnosc, gwarancja + dobre wentylatory w zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Fractal Design Celsius S36 - wydajnosc, gwarancja + dobre wentylatory w zestawie.

 

Miałem i również polecam, bardzo fajne AIO. Wentylatory pod względem wydajności są dobre, ale jakość wykonania jest średnia(1 wentylator połamał mi się w ręce).

 

Navis do maszyny renderującej ( zakładam, że 24/7) to słaba opcja. Pompka raczej za długo nie pożyje, 2 lata gwarancji mówią same za siebie.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem i również polecam, bardzo fajne AIO. Wentylatory pod względem wydajności są dobre, ale jakość wykonania jest średnia(1 wentylator połamał mi się w ręce).

 

Navis do maszyny renderującej ( zakładam, że 24/7) to słaba opcja. Pompka raczej za długo nie pożyje, 2 lata gwarancji mówią same za siebie.

Patrzenie przez pryzmat długości gwarancji jest trochę błędny IMO - popatrz na Silent loopy - w nich padały pompki (a gwarancja niby dłuższa od Navisów, bo 3-letnia), jak na razie nie słyszałem, żeby ten problem dotykał aż tak inne AiO, które obecnie są na rynku, włączając w to Navisy od SPC :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzenie przez pryzmat długości gwarancji jest trochę błędny IMO - popatrz na Silent loopy - w nich padały pompki (a gwarancja niby dłuższa od Navisów, bo 3-letnia), jak na razie nie słyszałem, żeby ten problem dotykał aż tak inne AiO, które obecnie są na rynku, włączając w to Navisy od SPC :P

 

Problemem NAVISow sa mocno srednie wentylatory w zestawie a nie gwarancja. Wentyle od FD sa cichsze i lepiej dmuchaja i wlasnie dlatego byl polecal Celsiusa. Gwarancja to tylko mily dodatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście rozważyłbym Arctic Liquid Freezer II, bo ma cichą pompkę i dobrą wydajność, a do tego przyzwoitą cenę. Navisy są bardzo ok w swoim segmencie cenowym i bez problemu poradzą sobie z tym prockiem. Fabryczne wentylatory nie są jakieś super, ale dają radę. Kraken czy H115i to topowe chłodzenia - drogie, ale bardzo dobre. Jest z nimi też relatywnie mało problemów.

 

3900X na stocku to nie jest jakiś potwór niemożliwy do schłodzenia, każde z AiO z chłodnicą +240mm da sobie z nim radę przy zachowaniu dobrej kultury pracy. Wszystkie AiO, które pojawiają się w tym wątku są ok - tak naprawdę możesz brać cokolwiek i będzie ok chyba, że trafisz na jakąś wadliwą sztukę.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście rozważyłbym Arctic Liquid Freezer II, bo ma cichą pompkę i dobrą wydajność, a do tego przyzwoitą cenę. Navisy są bardzo ok w swoim segmencie cenowym i bez problemu poradzą sobie z tym prockiem. Fabryczne wentylatory nie są jakieś super, ale dają radę. Kraken czy H115i to topowe chłodzenia - drogie, ale bardzo dobre. Jest z nimi też relatywnie mało problemów.

 

3900X na stocku to nie jest jakiś potwór niemożliwy do schłodzenia, każde z AiO z chłodnicą +240mm da sobie z nim radę przy zachowaniu dobrej kultury pracy. Wszystkie AiO, które pojawiają się w tym wątku są ok - tak naprawdę możesz brać cokolwiek i będzie ok chyba, że trafisz na jakąś wadliwą sztukę.

Problemem Freezera jest to, że ma grubą chłodnicę i nie do każdej obudowy wejdzie na top - bo raczej wolałbym nie podgrzewać nim karty graficznej, montując go na froncie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto po prostu zmierzyć to czy wejdzie czy nie - chłodnica Arctica ma 38mm w porównaniu do standardowych 30mm.

 

Przy dobrze wentylowanej obudowie, gdy masz wyciąg na topie i tyle, chłodzenie na froncie wcale nie podgrzewa środka obudowy. Temperatura GPU skoczy o 2-4 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak swoja droga przypomnialo mi sie, ze EKBW wypuszcza za 3 tygodnie wlasne AiO. Zawszem mozna poczekac ;)

LINK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Designed in Slovenia, EU

Made in China

 

Ek tego nie robi, klepie to pewnie jeden z głównych producentów OEM AiO jak CoolIT Systems czy Asetek. Chłodnica alu, kiepska pompka = typowe AiO i z resztą produktów EK nie ma to nic wspólnego (może to i dobrze biorąc pod uwagę los Predatora :E). Nie mówię, że będzie to zły produkt - ot kolejne AiO na rynku :). Zaletą będą dobre wentylatory - o ile nie będą klikały, bo Vardary często miały taki problem.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ek tego nie robi, klepie to pewnie jeden z głównych producentów OEM AiO jak CoolIT Systems czy Asetek. Chłodnica alu, kiepska pompka = typowe AiO i z resztą produktów EK nie ma to nic wspólnego (może to i dobrze biorąc pod uwagę los Predatora :E). Nie mówię, że będzie to zły produkt - ot kolejne AiO na rynku :). Zaletą będą dobre wentylatory - o ile nie będą klikały, bo Vardary często miały taki problem.

 

Kurcze... liczylem na autorskie AiO a jednak wyglada, ze to bedzie jednak tylko skok na kase przy wspolpracy z Asetekiem :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę konstrukcję blokopompki (dwa węże umieszczone jeden na drugim), obstawiam, że OEMem jest w tym przypadku DeepCool, bo ich produkty często mają taką konstrukcję + chłodnica jest podobna :). Generalnie masz racje, te AiO to skok na kasę i wykorzystanie marki EK, nic więcej :P.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem NAVISow sa mocno srednie wentylatory w zestawie a nie gwarancja. Wentyle od FD sa cichsze i lepiej dmuchaja i wlasnie dlatego byl polecal Celsiusa. Gwarancja to tylko mily dodatek.

Skąd info, że wentylatory w navisie są słabe? Hardwareluxx regularnie sprawdza testowane coolery AIO z wentylami Noctuy i można sobie porównać. Nie wiem jak mają się one do Fractali (tego akurat nie sprawdzałem), ale z pewnością nie są one złe ani poniżej średniej czy coś

 

Witam,

 

Proszę o poradę jakie AIO polecacie do chłodzenia 3900X. Górna granica budżetu to 650 zł ile uda się zaoszczędzić tym lepiej.

Kryteriami jest wydajność i kultura pracy. Nie wiem jak się odnieść do gwarancji, wyciek płynu i uszkodzenie podzespołów przemawiają za nią.

Maszyna ma renderować na CPU w V-ray'u dlatego chcę aby Ryzen mógł boostować swobodnie lub utrzymać OC.

 

Obudowa 275R daje możliwość montażu chłodnicy 280/360 na perforowanym frocie lub 240 na topie.

Swoją ceną kuszą Navisy EVO 280/360. W okolicy 600 zł Kraken x62, Corsair H115 i Fractal Design Celsius S36 z niemal 2 krotnie dłuższą gwarancją niż SPC.

 

Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami z ww. chłodnicami lub innymi, których nie brałem dotąd pod uwagę.

Jeśli macie pomysł na inną lepsza obudowę koniecznie białą w cenie do 350zł piszcie. Szkło, RGB i inne bajery są zbędne.

 

PS: nie przekonujcie mnie do Noctua czy DR4pro.

Pakowanie do tego procesora AIO to po prostu głupota. Cooler klasy Dark Rocka Pro 4 czy Noctuty D15S w zupełności ogarnie ten CPU i to jeszcze ciszej. Szczególnie że w tej obudowie sensownego AIO na topie nie zamontujesz, a ilośc miejsca na cooler powietrzny CPU jest rozsądna

post-286890-15828339409331_thumb.png

Edytowane przez Born

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem i wiele cennych komentarzy.

 

Tak, planowałem zamontować chłodnice na froncie aby uzyskać najwydajniejsze chłodzenie procesora, kartą się nie przejmuję bo teoretycznie nie będzie pracować podczas obciążenia CPU. 3900X będzie siedział na Asus TUF x570 z uwagi na dobre sekcje zasilania więc nie powinna się przegrzewać nawet z grzejącym AIO.

 

Skoro uważacie, że chłodnice 360 to overkill to jak waszym zdaniem sprawdzają się zestawy 240 mm, mają jakąś przewagę nad wymienionym tutaj DR4P? Wycenione są podobnie.

Noctua z tego co się zorientowałem nie pozwala zagospodarować wszystkich 4 slotów Ramu więc odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlodnica 360 nie bedzie overkillem. Jasne - 240 tez schlodzi R9 3900X ale wentylatory beda obracac sie szybciej czyli wiekszy halas. Jesli ktos sobie ceni cisze to zawsze warto brac najwiekszy mozliwy do zainstalowania u siebie rozmiar chlodnicy.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto po prostu zmierzyć to czy wejdzie czy nie - chłodnica Arctica ma 38mm w porównaniu do standardowych 30mm.Przy dobrze wentylowanej obudowie, gdy masz wyciąg na topie i tyle, chłodzenie na froncie wcale nie podgrzewa środka obudowy. Temperatura GPU skoczy o 2-4 stopni.

 

Dokładnie, przekładam fabryczne wentylatory z frontu na top aby wyciągały nagrzane powietrze. Chłodnica ląduje wtedy na ich miejsce aby zmaksymalizować chłodzenie procesora.

Arctic wejdzie na styk ale najlepszym wyborem wydaje mi się Navis (Evo - dłuższa gwarancja) 280.

 

Liczne porównania pokazują, że Kraken x62 konkuruje z chłodnicami nawet 360mm a TechLipton w swoim materiale, że Navis Evo 280 dorównuje Krakenowi.

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3296-nzxt-kraken-x72-review-and-benchmark

 

Cena nie wiele większa od DR4P więc wyrzutów miał nie będę, że przepłacam za AIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, przekładam fabryczne wentylatory z frontu na top aby wyciągały nagrzane powietrze. Chłodnica ląduje wtedy na ich miejsce aby zmaksymalizować chłodzenie procesora.

Arctic wejdzie na styk ale najlepszym wyborem wydaje mi się Navis (Evo - dłuższa gwarancja) 280.

 

Liczne porównania pokazują, że Kraken x62 konkuruje z chłodnicami nawet 360mm a TechLipton w swoim materiale, że Navis Evo 280 dorównuje Krakenowi.

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3296-nzxt-kraken-x72-review-and-benchmark

 

Cena nie wiele większa od DR4P więc wyrzutów miał nie będę, że przepłacam za AIO.

 

 

Miałem Navisa EVO 280, wadliwy egzemplarz, hałasująca pompa na cały pokój, wentylatory skręcone, cisza, w jednym łożysko się odzywało, no i trzeci dźwięk, coś podobnego do tego, lecz oczywiście nie tak głośny

 

https://youtu.be/BeiW_37rS-U?t=626

 

Nawet jeżeli pompa byłaby cicha, to ten dźwięk w nocy był męczący podczas przeglądania internetu.

 

 

Co do wydajności w porównaniu do Cryorig Ultimate R1 z 1 wentylatorem, Ryzena 3600 3-4C mniej, w przypadku Rzyena 1600AF 7-8C mniej.

 

Daj znać czy trafiłeś na egzemplarz wolny od wad i czy zadowala cię praca tego AIO.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się na allegro patrzy na aio z drugiej ręki to prawie zawsze "nówka po wymianie gwarancyjnej" :E bardzo zachęcające

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...