Skocz do zawartości
zajecc

Wybór monitora ~1000 zł (internet)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, potrzebuję Waszej pomocy w dokonaniu wyboru najlepszego monitoria. Monitor kupuję dla rodziców ma zastąpić stary wysłużony LG W2220P. Posłuży głównie do przeglądania internetu tak 75% reszta to YouTube i HBO/Netflix.

 

Mam na oku takie modele:

 

1. LG 27MP89HM-S

 

2.ASUS VZ279HE-W Ultra-Slim

 

3. ASUS Designo MX279HE

 

4. Philips 276E8VJSB/00 4K

 

wszystkie są w okolicach 1000 zł, wszystkie to matryca IPS (do internetu chyba najlepsza). Monitor będzie stał na biurku ok metra od twarzy, na wprost. Sęk w tym że Philips to matryca 4K - i tu pytanie czy do czytania taka matryca będzie z taką rozdzielczością będzie dobra ?

 

Który z nich jest Waszym zdaniem najlepszy, a może coś konkrecyjnego jest na rynku ?

 

wszystkie w jednym miejscu: https://www.x-kom.pl/comparison/457453,392322,372366,506638,491674

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Philips to matryca 4K - i tu pytanie czy do czytania taka matryca będzie z taką rozdzielczością będzie dobra ?

Będzie idealna. O niższej rozdzielczości bym nie brał. Ustawisz skalowanie systemowe na np. 200% i wszystko będzie wygodnie duże, gładkie i ostre jak brzytwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholerka, zapomniałem że grafika to Integra Intel 4400 (i3-4170):

 

Maks. rozdzielczość (HDMI 1.4)

4096x2304@24Hz

 

Maks. rozdzielczość (DP)

3840x2160@60Hz

 

ale nie powinno być problemu , prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po DisplayPort wszystko będzie w takim układzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte GA-B85N nie ma DisplayPort :( i zaczynają się schody, jak sądzicie po HDMI jest sens ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy HDMI 1.4 będzie "skaczące" 30Hz w 4K.

 

W razie czego rozważ Philips 245E1S/0 - 23,8" 2560x1440 IPS (w pracy tego używamy, ja ustawiam skalowanie 150% w systemie) - kosztuje jakieś 630zł i po HDMI 1.4 nie będzie problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholerka, 30hz do tekstu to nie bardzo, ciekawe jak ten monitor skaluje do HD, zawsze mógłbym ustawić rozdzielczość, i na spokojnie kupić jaką grafikę używkę do 250 zł z DP i z głowy na lata problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS najlepsze do internetu? Hmm...

Dużo osób od ipsa ma problem z oczami, musi zakraplać itp. Według mnie lepiej VA, np. Samsung LC27JG50QQUXEN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS najlepsze do internetu? Hmm...

No lepsze niż te rozłażące się czasem niektóre VA (piksele o dziwnej budowie, co powoduje zniekształcenia czcionek)

 

 

Dużo osób od ipsa ma problem z oczami, musi zakraplać itp.

Przesiadłem się z EIZO na PVA, na LG na IPS i nic zakraplać nie musiałem, ale monitor po pierwsze trzeba umieć ustawić, a po drugie nie kupować "ziarna" np. na poziomie 90ppi.

 

Według mnie lepiej VA, np. Samsung LC27JG50QQUXEN

109 PPI to nie tragedia, ale 163 PPI na 27" 3840x2160 zmiata do czytania ten worek pikseli.

 

ps. "męczące IPS" to mity i legendy . Jak ktoś się przesiadł na IPS i oczy mu się męczą, to powód jest inny (jasność, PPI, powiększenie, temp. barwowa, miganie podświetlenia z wysoką częstotliwością). ... a że akurat kupił IPS, to myślał, że to przez typ matrycy.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo dziękuję lance za podpowiedź myślałem nad Acer ED273URPBIDPX ale jakoś uciekł mi z głowy a ten samsung może i ładniejszy. Problemem jest jednak nadal to, że komp jest z 2015 r. i płyta główna ma wyjście tylko HDMI procek to i3-4170 z integrą, Sądzisz że po HDMI w tym przypadku wyciągnę z tego monitora WQHD? czy dokupić tanią używaną kartę graficzną z DisplayPort ?

 

No lepsze niż te rozłażące się czasem niektóre VA (piksele o dziwnej budowie, co powoduje zniekształcenia czcionek)

 

 

Przesiadłem się z EIZO na PVA, na LG na IPS i nic zakraplać nie musiałem, ale monitor po pierwsze trzeba umieć ustawić, a po drugie nie kupować "ziarna" np. na poziomie 90ppi.

 

109 PPI to nie tragedia, ale 163 PPI na 27" 3840x2160 zmiata do czytania ten worek pikseli.

 

ps. "męczące IPS" to mity i legendy . Jak ktoś się przesiadł na IPS i oczy mu się męczą, to powód jest inny (jasność, PPI, powiększenie, temp. barwowa, miganie podświetlenia z wysoką częstotliwością). ... a że akurat kupił IPS, to myślał, że to przez typ matrycy.

 

chcesz powiedzieć, że ten Philips 276E8VJSB/00 4K będzie lepszy od Samsunga ?

 

x-kom.pl/comparison/457277,491178,457453

trochę różnic jest hmm

Edytowane przez zajecc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz powiedzieć, że ten Philips 276E8VJSB/00 4K będzie lepszy od Samsunga ?

Do czytania? - o niebo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym rodzicom podłożyć miny, znajduję sporo opinii " 3840x2160 na 27 calach to bardzo złe rozwiązanie do pracy z tekstem"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym rodzicom podłożyć miny, znajduję sporo opinii " 3840x2160 na 27 calach to bardzo złe rozwiązanie do pracy z tekstem"

Piszą to nooby żyjący mentalnie w 1997 roku, którzy nie słyszeli o czymś takim jak systemowe skalowanie DPI (ustawiasz na 200% w Windows 10 i po problemie ... no chyba, że siedzą rodzice na Windows 95) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli siedzisz w odległosci metra to wystarczy FullHD

Serio siedzicie metr od monitora?

 

IPS nie ma czerni a w filmach jest ważna

No faktycznie typowy IPS 1000:1 ma do filmów nierewelacyjną czerń, ale pisane znowu, że jej zupełnie nie ma, to trochę przesada. Nie mniej jednak z powodu czerni warto rozważyć VA.

 

zawsze najlepszy jest IPS 4K

Jak kupi 4K, to nawet jak trafi na "dziwne piksele" to nie będzie problemu z czcionkami (ostrością). Nie mniej jednak z powodu czerni, w przypadku kolegi warto rozważyć VA ... ale nie 1920x1080 na 27" na litość boską. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach ta Twoja schiza :)

FullHD wyglada z metra tak samo jak 4K z pół metra, więc pytanie, czy 4K z pół metra jest dla Ciebie za mało ostre?

Nie jest mało ostre, ale 1 metr to znowu dosyć daleko od ekranu monitora komputerowego. Kupować monitor, na który trzeba patrzyć z 1m to też nie najwspanialszy wybór (nie każdy jest dalekowidzem).

 

Może dla kolegi najlepszy będzie VA 2560x1440 27" - lepsza czerń niż na IPS (do filmów dobre), zagęszczenie do czytania OK (w Windows można ustawić skalowanie na 133%, by wszystko było wygodnie duże dla rodziców) , nie będzie musiał kupować nowej karty.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale skoro rodzice ogladaja z metra

Nie zauważyłem, by kolega coś takiego napisał. Patrzenie na monitor z jednego metra jest nietypowo dużą odległością.

 

ps. jak wspomniałem, poza FHD i 4K jest jeszcze 2560x1440 i w przypadku kolegi w połączeniu z VA (bo zapomniałem o filmach) może to być najlepsze wyjście, bo tej karty nie będzie musiał kupować. Tylko byle by kupił model na VA z normalnymi pikselami.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat: "Monitor będzie stał na biurku ok metra od twarzy, na wprost"

OK. ... jednak i tak profilaktycznie bym wybrał przynajmniej te 2560x1440 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozpisaliście się ale to pozytywnie, precyzując - do metra, siedząc teraz przy biurku mam twarz ok 67 cm, od monitora :) będąc pochylonym bliżej. Filmy z większej odległości ok 2,5m Wybieram ten monitor - PHILIPS 27" 276E8VJSB/00. póki co podepnę go przez HDMI - niestety procek to i3-4170 więc Maks. rozdzielczość (HDMI 1.4 obsługiwana to 4096x2304@24Hz więc przy 3840 x 2160 może wyciągnie te 30hz. Po czasie kupię kartę graficzną pokroju ASUS GeForce GT 1030 używana za jakieś 200 zł ma DP więc będzie pakiet na X lat. Zgadzacie się ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozpisaliście się ale to pozytywnie, precyzując - do metra, siedząc teraz przy biurku mam twarz ok 67 cm, od monitora :) będąc pochylonym bliżej. Filmy z większej odległości ok 2,5m Wybieram ten monitor - PHILIPS 27" 276E8VJSB/00. póki co podepnę go przez HDMI - niestety procek to i3-4170 więc Maks. rozdzielczość (HDMI 1.4 obsługiwana to 4096x2304@24Hz więc przy 3840 x 2160 może wyciągnie te 30hz. Po czasie kupię kartę graficzną pokroju ASUS GeForce GT 1030 używana za jakieś 200 zł ma DP więc będzie pakiet na X lat. Zgadzacie się ? :)

Jedyne co może Ci nie podejść, to czerń (to typowy IPS 1000:1 - do czytania to zupełnie nie przeszkadza, ale przy filmach gorzej). Przetestuj, jak nie podejdzie, to wymienisz na VA ;)

 

ps. no i w Windows 10 możesz ustawić skalowanie na 200% (lub dowolne inne, wg. Twoich wymagań) by wszystko było wygodnie duże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skalowanie nie ma problemu, ale ten wybór zmotywował mnie także do lekkiego upgrade PC w końcu raz na 5 lat rodzicom można coś nowego sprezentować :)

znalazłem płytę z wyjściem display port 1.2 (czy ten monitor obsługuje 1.4?) za 230 zł (Gigabyte B365M D3H) więc oddam im swoje i3-8100 i będzie hulało aż miło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem płytę z wyjściem display port 1.2 (czy ten monitor obsługuje 1.4?)

Do 3840x2160 60Hz i to przy 10 bit kolor/kanał (30bit kolor) wystarczy DisplayPort 1.2.

 

DP 1.4, czy jakiś 2.0 jak się pojawi, nic nie da (są modele z DP 1.2, które obsługują HDCP 2.2, by netflixy chodziły w 4K). Oczywiście po podpięciu monitora pod nowszy DP (1.4) wszystko będzie hulać bez problemu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...