Skocz do zawartości
vvyczesany

Płyta micro ATX pod Ryzen 3900X

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

szukam płyty pod Ryzen 3900x, będę korzystał z dwóch dysków nvme (w razie braku dwóch slotów można jeden z dysków podpiąć przez przejściówkę PCI-E, prawda?) i jednego ssd na sata. Zależy mi na microATX z uwagi na 4 sloty ramu, więc ITX odpada. Nie będę robił żadnego OC, chciałbym też zeby było USB-C, a komputer ma służyć dożywotnio - nie planuję w nim nic zmieniać przez nabliższe 6-7 lat. Znajdzie się coś ciekawego do 800-900zł?

 

Oczywiście jak nie ma wyjścia to nie ma i wybiorę ATX, ale rozmiar komputera jest dla mnie istotny.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wszedłeś chociaż na strony sklepów by się cokolwiek rozejrzeć?

W Twoim zakładanym budżecie i wymaganiach jest tylko jedna płyta :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wszedłeś chociaż na strony sklepów by się cokolwiek rozejrzeć?

W Twoim zakładanym budżecie i wymaganiach jest tylko jedna płyta :lol2:

Oczywiście, że rozejrzałem się po sklepach. Pewnie masz na myśli uATX ASRocka, ale to chyba jedyna płyta uATX z X570. Nie wiem czy w moim przypadku jest sens iść w x570, bo tak jak mówiłem - nie będę nic podkręcał. Myślę czy jest coś ciekawego na B450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI B450 Tomahawk (akurat ma porty m2 więc w sam raz) albo ten Asrock na X570 - innych sensownych opcji nie ma.

Edytowane przez michaelius33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk i mATX?

Jeżeli już coś z oferty MSI, to jest Mortar. Tyle, że drugie M.2 tej płyty jest takie, że równie mogłoby go nie być - jest rozłączne ze slotem x16@2.0 x4. Branie innej płyty B450 z dwoma fizycznymi x16 wychodzi na to samo po użyciu adaptera.

 

Generalnie jest kilka mATX B450 które dają radę z tym prockiem na stock - niektóre mogą potrzebować lekkiego nawiewu -> KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mortar ma za słaby vrm do 3900x. b450m bazooka plus bez oc się nada, ale uważaj aby nie kupić wersji bazooka v2

 

w Niemczech jeszcze idzie ją kupić:

https://www.schwanthaler-computer.de/detail/index/sArticle/5653

 

a jak koniecznie chcesz wydać 800-900 to na dniach będzie x570 tomahawk w sklepach i to będzie najlepsze mobo do 1000pln, plus jeszcze 200pln cashback z 3900x

 

https://pclab.pl/news83566.html

 

niestety nie matx ale mobas na lata

https://www.anandtech.com/show/15362/ces-2020-msi-announces-x570-tomahawk-wifi-189-

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk i mATX?

Jeżeli już coś z oferty MSI, to jest Mortar. Tyle, że drugie M.2 tej płyty jest takie, że równie mogłoby go nie być - jest rozłączne ze slotem x16@2.0 x4. Branie innej płyty B450 z dwoma fizycznymi x16 wychodzi na to samo po użyciu adaptera.

 

Generalnie jest kilka mATX B450 które dają radę z tym prockiem na stock - niektóre mogą potrzebować lekkiego nawiewu -> KLIK

 

Sorry miało byc Mortar.

 

A rozwiązanie z drugim M2 dzielącym linie ze slotem PCI-Express jest zdecydowanie lepsze niż wyłączanie portów sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest Twoja subiektywna opinia. To lepsze dla tych, którzy potrzebują do czegoś więcej niż dwóch portów SATA.

Jak ktoś nie potrzebuje, to może mieć drugi dysk M.2 i w pełni sprawne gniazdo PCIe jednocześnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w moim przypadku (2x nvme + 1x ssd) zostają mi płyty z x570, tak? Nie wiem czy to ma znaczenie, ale grafiką będzie 2080 super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się że u mnie od kilku dni siedzi teoretycznie słabiutka MSI B450 Mortar Max ( mniejszy Tomahawk) razem z 3900X .

Nie ma żadnych problemów w bardzo dobrze chłodzonej budzie , sekcja VRM ma 62'C na zapętlonym Cinebenchu.

 

Sam proc to jakaś zagadka dla mnie bo raczej sie nudzi 90% czasu . Ostatnio gram w Division 2 i na moim RTX2070S procesor ma 35% obciążenia i 62'C a poprzedni 9600K@4.9Ghz miał ponad 90% cąły czas i 66-68'C .

Max zegary jakie widuje na w grach to 4325Mhz . Chce zostać kilka dni na AUTO zanim zacznę się bawić w jakiekolwiek OC .

 

Cinebench 7050pky mam zwykle na stocku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w moim przypadku (2x nvme + 1x ssd) zostają mi płyty z x570, tak? Nie wiem czy to ma znaczenie, ale grafiką będzie 2080 super.

Napisz co konkretnie będziesz robić na komputerze - od zastosowań zależy, czy w ogóle jest sens zawracać sobie głowę sekcją zasilania.

 

Na płytach mikro B450 podłączysz dwa NVMe, ale będzie małe "ale" - drugi dysk będzie pracować na połowie liniowych osiągów - 3.0 x2 albo 2.0 x4.

Pierwszy wariant - 3.0 x2 - jest na płytach które mają to kosztem dwóch gniazd SATA z chipsetu. W formacie micro robi to tylko Asus B450M TUF Pro Gaming.

2.0 x4 uzyskasz na każdej płycie w której jest drugi długi slot poprzez adapter. No chyba, że to mortar, to wtedy adaptera nie potrzebujesz, a efekt ten sam.

 

3.0 x2 ma przewagę w sytuacji użycia dysku który natywnie posiada tylko dwie linie komunikacyjne - wtedy wydajność jest zgodna z reklamowaną. Użycie takiego dysku w gnieździe 2.0 x4 obcięło by mu osiągi o połowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprzęt będzie używany w do pracy: programowanie (80%) i fotografia - obróbka zdjęć(20%), do tego niedługo będę zaczynał naukę uczenia maszynowego i chciałbym, żeby komp się świetnie w tym sprawdzał, nawet za jakiś czas. Planuję wziąć dwa dyski, na jednym z nich będzie Linux, a na drugim Windows.

 

PS. tak jak wspominałem, nie będę robił żadnego OC.

Edytowane przez vvyczesany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz co konkretnie będziesz robić na komputerze - od zastosowań zależy, czy w ogóle jest sens zawracać sobie głowę sekcją zasilania.

I jak, patrząc na mój post wyżej myślisz, że jest sens pakować się w x570?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla samego chipsetu nieszczególnie. Problem w tym, że mało jest dobrych mATX (z przyzwoitym VRM i wyposażeniem) już płyty ITX lepiej wypadają.

 

Ja bym brał ASRock X570M PRO4, 750 zł to nie jest tak strasznie dużo, a reszta płyt będzie tak trochę za bardzo na styk jak na mój gust.

Tu zestawienie VRM

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

A tu fajne ogólne zestawienei parametrów płyt.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit?ouid=110407890379453872936&usp=sheets_home&ths=true

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

Aorus Master jest mega, ale to pełne ATX, nówki są po 1700 zł, używki z gwarancją po 1400, a ta pewnie pójdzie za minimum 1200.

 

Asrock X570M Pro4, ma właściwie wszystko co potrzeba, przyzwoitą sekcję (może nie szał na tle płyt ATX z wyższego segmentu, ale do 3900X wystarczy spokojnie), odpowiedni zestaw złącz, jest mATX i nie kosztuje kroci.

Nawet ma wsparcie dla Thunderbolta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc Panowie. :) Tak czułem, że ciężko będzie znaleźć coś lepszego od Asrocka. Najwyżej poszukam jakiegoś ATX, bo Asrockowi jakoś średnio ufam. :)

 

Problem w tym, że mało jest dobrych mATX (z przyzwoitym VRM i wyposażeniem) już płyty ITX lepiej wypadają.

Trochę nie rozumiem producentów, ale widać musi mieć to jakiś sens. :)

Edytowane przez vvyczesany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asrock spoko płyty robi, teraz wszyscy producenci są dość podobni. Jeśli Ci zależy na formacie to nie bałbym się specjalnie Asrocka.

 

Z ATX to już masz spory wybór, praktycznie każda nawet "tańsza" X570 da Ci to czego potrzebujesz. Opcja lowcostowa to MSI B450 Tomahawk*, albo polowanie na jakąś przyzwoitą X470.

 

*Jeśli zależy Ci na USB-C, A-Pro i Gaming Plus to właściwie te same płyty - różnią się konfiguracją wyjść.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...