Skocz do zawartości
Raven325

Monitor - prośba o poradę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W tej chwili używam monitora 24 cale, płaski, IPS, 60 Hz oraz jakiegoś starego 17 calowego.

Mam zamiar dokupić drugi monitor 24 cale, który ma służyć jako główny monitor a stary 24 calowy jako drugi monitor.

Monitor będzie używane jako główny monitor do:

- nauki i pracy (programowanie),

- gry FPS, głównie CS:GO i Fortnite.

Zależy mi na dobrym obrazie ale również na jak najszybszym czasie reakcji przy 144 Hz, mam na oku dwa modele: AOC 24G1 oraz AOC 24G2U.

Wiem że są to całkiem inne matryce i jeden jest zakrzywiony.

 

Moje pytania są takie:

- który z tych monitorów lepiej nada się do pracy, mniej męczy i psuje wzrok?

- który z tych monitorów jest "szybszy" i lepiej nada się do gier PFS?

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tekstu przydałoby się więcej niż 94PPI (ostatnio składałem tekst na monitorze 89PPI, to tylko się utwierdziłem w przekonaniu, że ~90PPI to jedno wielkie ziarno*).

 

* - oczywiście rozmawiamy, o odległości z jakiej patrzy się typowo na monitor, czyli powiedzmy 60-70cm, a nie jakieś metry jak od telewizora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G2U będzie bardziej odpowiedni i raczej nic lepszego nie znajdziesz za podobne pieniądze.

Odpowiada Ci gładkość tekstu na obecnym monitorze? Jeżeli tak, to nawet tym bardziej weź 1080p, a skoro masz zamiar używać obu jednocześnie, to nie bierz zakrzywionego.

PS: Kyle jest nieco zbyt sfiksowany w temacie PPI, nie przejmuj się zbytnio. :D

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS: Kyle jest nieco zbyt sfiksowany w temacie PPI, nie przejmuj się zbytnio. :D

Po prostu na 90 PPI pewnych rzeczy nie widać/trudniej widać (różnice między czcionkami, niektórymi znakami) ale oczywiście można mówić, że jestem "zafiksowany" pomimo tego, że w praktyce widzę na co dzień* kiepskość monitorów 90PPI przy pacy z tekstem. ;)

 

* - w pracy mamy jeszcze kilka niedobitków, kupionych ponad 10 lat temu, mających tak fatalne PPI (19" 1440x900) i czasem jestem zmuszony z tego złomu korzystać - tym samym w dzisiejszych czasach nie mogę się nadziwić, jak ktoś kupuje nowy monitor z podobnym PPI (okolice 90, czyli 24" 1920x1080) do czytania czegokolwiek :)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w pracy mamy jeszcze kilka niedobitków, kupionych ponad 10 lat temu, mających tak fatalne PPI (19" 1440x900)

Wczoraj podłączyłem takiego złomka, bo używałem go przed wymianą na nowy i chciałem teraz porównać po paru miesiącach. Jak zobaczyłem napis powitalny z Windowsa to się zaśmiałem :D Jest pikseloza, nie ma co ukrywać.

 

@Raven325

Z tych dwóch do gier zdecydowanie lepiej nada się 24G2U. Ta matryca jest bardzo szybka jak na IPS w tej cenie, i na pewno szybsza niż matryca VA z tego C24G1. Która mniej będzie męczyć wzrok - nie mam pojęcia. Nie ma żadnego parametru, który by to określał. Wzrok może męczyć zbyt wysoka jasność, zbyt wysokie smużenie, zbyt duża ilość niebieskiego światła i pewnie jeszcze kilka innych rzeczy.

Jeśli prześladujesz przed kompem wieczorami to pomyśl o jakimś delikatnym oświetleniu okolic monitora. Wzrok znacznie mniej się męczy jeśli otoczenie za monitorem nie jest całkowicie czarne.

Gdybyś się zdecydował na 24G2U to będziesz musiał poczekać na dostawę, bo wymiotło go ze sklepów, a jeśli gdzieś jest to 200 zł drożej niż na premierę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu na 90 PPI pewnych rzeczy nie widać/trudniej widać (różnice między czcionkami, niektórymi znakami) ale oczywiście można mówić, że jestem "zafiksowany" pomimo tego, że w praktyce widzę na co dzień* kiepskość monitorów 90PPI przy pacy z tekstem. ;)

 

* - w pracy mamy jeszcze kilka niedobitków, kupionych ponad 10 lat temu, mających tak fatalne PPI (19" 1440x900) i czasem jestem zmuszony z tego złomu korzystać - tym samym w dzisiejszych czasach nie mogę się nadziwić, jak ktoś kupuje nowy monitor z podobnym PPI (okolice 90, czyli 24" 1920x1080) do czytania czegokolwiek :)

No widzisz, tak to wygląda dla Ciebie, a np. dla mnie nie ma znaczącej różnicy między 14" 1080p a 24" 1080p, mogę komfortowo czytać na jednym i drugim przyzwyczajając się w moment. Na 27" jest już nieco gorzej, fakt.

Jednak wracając do tematu - moim zdaniem łączenie dwóch monitorów o różnych PPI to bardzo kiepski pomysł, więc autor musiałby kupić dwa nowe 1440p/4k albo po prostu może kupić jeden 1080p.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem łączenie dwóch monitorów o różnych PPI to bardzo kiepski pomysł,

Tak.

 

Niestety generalnie łączenie różnych monitorów jest problematyczne (różne charakterystyki kolorystyczne, w sensie gamuty) - system nie najlepiej to ogarnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc.

Rozumiem, że lepszą opcją jest 27 cali 1440p bo są lepsze czcionki ale nie stać mnie na takie dwa.

Myślę, że do pracy 2 x 24 cale Full HD to nie jest też taka zła opcja.

 

Czyli z tego wynika żeby brać AOC C24GU2, ma dobrą i szybką matrycę tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOC 24G2U / 24G2U/BK, tak, jak znajdziesz, bo były swego czasu problemy z dostępnością.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na morele jest 24G2U ale za 999 zł

Edytowane przez Majs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam ponownie.

Jak się ma pod względem input laga, szybkości, kolorów itd. BenQ ZOWIE XL2411P (TN) w stosunku do AOC 24G2U (IPS)?

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Jak się ma pod względem input laga, szybkości, kolorów itd. BenQ ZOWIE XL2411P (TN) w stosunku do AOC 24G2U (IPS)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam ponownie.

Jak się ma pod względem input laga, szybkości, kolorów itd. BenQ ZOWIE XL2411P (TN) w stosunku do AOC 24G2U (IPS)?

Niee, olej TNki 144 Hz, IPS jest dużo lepszym wyborem.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS albo VA. Zadne TN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

jesli nie przeszkadza ci jakosc kolorow, czcionki, slabe katy widzenia to TN tez monitor obraz wyswietli grac sie da ale teraz w fajnych pieniadzach tez sa szybkie panele z 1ms i 144 hz na matrycach VA i IPS

 

TN przy aktualnych cenach IPS , VA o takich samych parametrach no traci sens no. Kiedysn argumentem za TN bylo 144 hz 1ms i brak smuzenia. Dzis to samo jest w matrycach IPS czy VA i na dodatek w cenach TN

 

Oba te AOC sa spoko ale ...ja np mialem zakrzywiony i powiem ze wole plaski. Przy 24 calach to zakrzywienie nic nie daje.

 

Teraz jeszcze sie pojawil nowy model od MSI tj Optix G241. 144 hz, 1 ms, IPS, freesync, DP czyli mozliwosc korzystania z gsync compatible

https://pl.msi.com/Monitor/Optix-G241

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...DP czyli mozliwosc korzystania z gsync compatible

Przecież Aoc 24g2u też ma gsync compatible

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

no tak tez mozna sobie wlaczyc bo ma DP. Ten AOC 24G2U kosztuje 1000 zl i jest to chyba jeden z najlepszych modeli o takich parametrach w tej cenie

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak tez mozna sobie wlaczyc bo ma DP. Ten AOC 24G2U kosztuje 1000 zl i jest to chyba jeden z najlepszych modeli o takich parametrach w tej cenie

Jeżeli chodzi o specyfikacje to tak, zresztą do góry masz recenzje.

Z wad można by wymienić nierównomierne podświetlenie w zależności od egzemplarza(ja np mam maly blb 3cm od górnego prawego rogu przy ramce, ale widać to tylko w ciemnym pokoju na czarnym tle więc w normalnym użytkowaniu tego nie widać), i kiepskie przyciski do regulacji.

Ogólnie jestem zadowolony.Szkoda że nie jest 2k no ale nie można mieć w tych pieniądzach wszystkiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za opinie, ten MSI Optix G241 jak się ma do AOC 24G2U? Lepszy, gorszy? Jak z podstawką itd, może się ktoś podzieli opinią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

to jest nowy model i raczej nikt w pl go nie ma

 

Biorac pod uwage to jakie sa ich inne modele to jakosc wykonania bedzie na bardzo wysokim poziomie. Podstawa raczej na bank jest metalowa

 

Mysle ze to bedzie model w tym wzgledzie bardzo podobny do np MSI Optix MAG241C ktorego sam mam i ktory jest bardzo chwalony za matryce i jakosc wykonania

 

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Względem 24G2U, G241 ma pełną 8-bitową matrycę, podczas gdy ten pierwszy ma 6 bit+FRC. Kolory będą lepsze, i w niektórych przypadkach oczy mogą mniej boleć (24G2U sprawia niektórym problemy pod tym względem). Jest na displayspecifications.com pełny spis parametrów, ale o G241 nie ma jeszcze, jaka to matryca tam siedzi (poza tym, że wiadomo IPS).

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te G241 ciekawie wyglada pod katem specyfikacji. wizualnie tez spoko mi sie podobaja monitory MSI, solidne bez zbednych pierdol, bezramkowe, dobrze wykonane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8-bit nie musi oznaczać lepszych kolorów od 6-bit + FRC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tzn? Jak wbijesz na kogoś profil to nie widać, chyba że jest to jakaś ukryta opcja  ale na swoim widać kolorowo  
    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...