Skocz do zawartości
MrAriel

Płyta główna pod Ryzena 7 i szybki RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mój sprzęt przechodzi modernizację. Kilka dni temu zamontowałem nową grafikę, wymieniłem monitor na AD27QD, czyli rozdziałka oraz odświeżanie do góry. Powoli przygotowuję się na zmianę platformy. Myślałem naturalnie nad Intelem, ale po zobaczeniu testów stwierdziłem, że tym razem pójdę w AMD, na którym kompletnie się nie znam, więc potrzebuję pomocy. Otóż, będę kupował Ryzena 7 3700x, może 3800x, jeszcze zobaczę, do tego chcę jakieś pamiątki 3600Mhz. Jaką płytę polecacie? W grę wchodzi tylko Aorus i Asus. Na które pozycje tych producentów warto spojrzeć? Oczywiście w standardzie ATX. Oczekuję współpracy z szybkimi pamięciami i mocnej sekcji zasilania. Nie potrzebuję WiFi, ale mile widziane jest duża ilość slotów USB. Budżet do 1000zł, ale może być lekko nadszarpnięty. W oko na razie wpadło mi coś takiego https://www.asus.com/pl/Motherboards/PRIME-X570-PRO/ oraz http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/b450_aorus_eliterev_10#kf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre płyty wymieniłeś. Jedne z lepszych w kwocie w okolicy 1000zł.

Jeśli Ci się nie spieszy to możesz poczekać na premierę Tomahawk x570 - powinna być w okolicy 900zł i w tej kwocie byłaby killerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk to MSI, a MSI omijam szerokim łukiem, podobnie AsRocka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI robi bardzo dobre płyty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI robi bardzo dobre płyty :)

 

Nie jeśli chodzi o maksymalne oc ramu.

 

Do kręcenia ramu najlepiej wypadają AsRock i Asus.

 

...podobnie AsRocka.

 

AsRock robi bardzo dobre płyty Extreme 4 lub najlepiej Fatality/Taichi. Sam posiadam Z390 Extreme 4 i jest prawie tak dobra jak OC Formuła.

 

... jeszcze zobaczę, do tego chcę jakieś pamiątki 3600Mhz...

 

Ryzen lubi grymasić z wysoko taktowanym ramem celuj w jak najniższe timmingi bo procki AMD lubią niskie czasy dostępu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No chyba własnie na odwrót, jeśli chodzi o budżet do 1k, to zawsze na MSI wykręca się najlepsze wyniki.

 

Ogólnie najlepiej wypada Asus w swoich topowych płytach, ale one kosztują fortunę...

 

AsRock wypada słabo w kwestii OC, chyba Ci się coś pokręciło :E

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen lubi grymasić z wysoko taktowanym ramem celuj w jak najniższe timmingi bo procki AMD lubią niskie czasy dostępu.

 

Chcesz powiedzieć, że lepszy będzie RAM 2600 CL14 od 3600 CL15?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wrzucasz 4x16gb, to bierz ram z jak najlepszym potencjałem. 4x8gb idzie nawet dość sensownie ukręcić, tak samo 2x16gb , więc ram z potencjałem 3600-3733mhz będzie Oki. Lepsze jest ręcznie podkrecone 3200mhz cl14 niz 3600cl15 z xmp, jeśli chodzi o wydajnosc. Asusy B.dobrze prowadzą 2 moduły ram, daisy chain maja, 4600cl18 z fclk 1200 uruchomiłem w pełni stabilnie na asus x570-p. Na asrocku x370 4000mhz max uruchomiłem z fclk 1200 , ale plyta z topology t i w dodatku starszy chipset :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No chyba własnie na odwrót, jeśli chodzi o budżet do 1k, to zawsze na MSI wykręca się najlepsze wyniki.

 

Ogólnie najlepiej wypada Asus w swoich topowych płytach, ale one kosztują fortunę...

 

AsRock wypada słabo w kwestii OC, chyba Ci się coś pokręciło :E

 

Miałem Z170 OC Formuła a teraz mam Z390 Extreme4 i z ramu wyciągam max za to na MSI (G43 i Gaming 5) nigdy nie mogłem wyciągnąć max z ramu. Do tego na forach od OC polecają właśnie Asusy i AsRocki a odradzają MSI i Gigabyte.

 

Chcesz powiedzieć, że lepszy będzie RAM 2600 CL14 od 3600 CL15?

 

3200/3466 na 100% ci ruszą za to 3600/3733 pójdą ci na 90% bo Ryzen 3 ma trochę poprawiony kontroler względem Ryzen 2. Oczywiście najlepszy kontroler ramu to ma od wielu lat Intel. Przede wszystkim sprawdź czy producent ramu testował moduły które chcesz kupić z twoją płytą i na odwrót czyli czy producent płyty testował twój ram. Jak w obu przypadkach jest Tak to ram ci będzie działać stabilnie. Celuj w 3600MHz CL15 lub 3466MHz CL14 lub 3200Mhz CL12.

Edytowane przez R84MK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Miałem Z170 OC Formuła a teraz mam Z390 Extreme4 i z ramu wyciągam max za to na MSI (G43 i Gaming 5) nigdy nie mogłem wyciągnąć max z ramu. Do tego na forach od OC polecają właśnie Asusy i AsRocki a odradzają MSI i Gigabyte.

 

 

Zobacz sobie na temat podkręcania i stabilności RAM, na MSI i ASUSie wykręca się najwięcej.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Z170 OC Formuła a teraz mam Z390 Extreme4 i z ramu wyciągam max za to na MSI (G43 i Gaming 5) nigdy nie mogłem wyciągnąć max z ramu. Do tego na forach od OC polecają właśnie Asusy i AsRocki a odradzają MSI i Gigabyte.

 

Ale co Ty porównujesz płyty na Intela do tych na AMD...

 

Generalnie jakakolwiek zależność między OC ramu a marką płyty nie istnieje, rekordy świata były bite już na płytach każdego producenta, duże znaczenie ma też BIOS, a generalnie prawda jest taka, że na płytach o podobnej specyfikacji i cenie to różnice w OC będą znikome i nic nie znaczące dla zwykłego użytkownika, który nie mierzy w jakieś rekordy OC.

 

On topic:

 

Moja rada jest taka, że do 3700x pakowanie płyty wartej 1000zł jest idiotyzmem, kup sobie jakąś dobrą płytę b450 i wyjdzie Ci na to samo, jeżeli zależy Ci tylko na OC ramu, na dobrych b450 można spokojnie wyciągnąć na prawdę dobre wyniki.

 

Na tą chwilę sens kupowania dobrych płyt x570 jest właściwie od 3900x, a najlepiej 3950x. Płyty b450 z dobrym VRM bez zająknięcia uciągną 3700x/3800x, także jeżeli nie potrzebne Ci PCI-E 4.0 albo jakaś niestworzona ilość portów, ani nie jesteś jedną z 7 osób na świecie, która nadal używa Crossfire, to daj sobie na luz i włóż pieniądze gdzie indziej.

 

Pamięci spokojnie możesz wziąć E-Die, są tanie i są bardzo bardzo blisko topowych B-Die.

Edytowane przez Marvelm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co Ty porównujesz płyty na Intela do tych na AMD...

 

Generalnie jakakolwiek zależność między OC ramu a marką płyty nie istnieje, rekordy świata były bite już na płytach każdego producenta, duże znaczenie ma też BIOS, a generalnie prawda jest taka, że na płytach o podobnej specyfikacji i cenie to różnice w OC będą znikome i nic nie znaczące dla zwykłego użytkownika, który nie mierzy w jakieś rekordy OC.

 

Amen :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Moja rada jest taka, że do 3700x pakowanie płyty wartej 1000zł jest idiotyzmem, kup sobie jakąś dobrą płytę b450 i wyjdzie Ci na to samo, jeżeli zależy Ci tylko na OC ramu, na dobrych b450 można spokojnie wyciągnąć na prawdę dobre wyniki.

 

Na tą chwilę sens kupowania dobrych płyt x570 jest właściwie od 3900x, a najlepiej 3950x. Płyty b450 z dobrym VRM bez zająknięcia uciągną 3700x/3800x, także jeżeli nie potrzebne Ci PCI-E 4.0 albo jakaś niestworzona ilość portów, ani nie jesteś jedną z 7 osób na świecie, która nadal używa Crossfire, to daj sobie na luz i włóż pieniądze gdzie indziej.

 

Pamięci spokojnie możesz wziąć E-Die, są tanie i są bardzo bardzo blisko topowych B-Die.

 

Dlaczego idiotyzmem jest kupowanie MOBO do 3700x, ale do 3900x już nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co kolego jeszcze potrzebujesz dodatkowo na tej płycie?

Mam jeszcze asusa x570-p, którego użytkowałem od września.

Ogólnie dobra płyta, mocna sekcja, całkiem oki wyposażona, jak na podstawową płytę x570 tego producenta.

Ale zauważyłem jedną rzecz. W najnowszym biosie, jest jakiś bug, który powoduję zawyżone zużycie prądu przez cpu. Przez co są wyższe trochę temperatury.

Poza tym, brakowało mi w niej wzmacniacza słuchawkowego i możliwości ustawienia 0rpm dla wentylatorów pwm . Poza tymi rzeczami, dobrze wspominam tamtą płytę.

Ram prowadziła bardzo dobrze, ale głównie 2 moduły, na 4 nie testowałem, ale na 2x8gb z fclk 1200 podkręciłem na niej ram na 4600mhz cl18 , dziś to się nie przydaję, ale może przy zen3 będzie to przydatne? Sam nie wiem. Procesor również, kręcił się tak samo jak na obecnej płycie, którą posiadam.

Z b450 z dobrą sekcją nie ma dużego wyboru, msi osobiście nie polecę, wystarczy przeczytać ostatnią stronę tematu "uszkodzony port pci-express" i to jest dla mnie mocny argument, żeby jednak sobie odpuścić msi b450. Reszta b450, na ogół ma słabe sekcje zasilania, takie jak w msi b450 dopiero trafiają się w x470, np asus x470-pro , itp więc to jest koszt prawie budżetowej płyty x570, chociażby takiej x570-p, którą miałem.

 

Najlepiej wyposażoną płytą do 1000zł jest aorus elite x570 , jak się zachowuję ta płyta ? Nie podpowiem, bo nie miałem, ale ludzie raczej nie narzekają. Z troszkę słabszym wyposażeniem, ale również b.dobra płyta to asus x570 tuf gaming , różni się minimalnie mocniejszą sekcją i paroma funkcjami w biosie, względem x570-p którą miałem.

Chociaż musiałbyś zobaczyć, czy trwa jeszcze promocja na płyty msi , jak kupisz ryzen+płyta, to może najlepszym wyborem będzie msi x570 unify ?

 

X570-pro od X570 tuf gaming, różni się tylko lanem , i wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym , reszta jest ta sama, strix-f to taki -pro, z fajniejszym wyglądem, dopiero lepsza płyta to x570-E , ma jeszcze potężniejszą sekcję zasilania, ale tu już wchodzimy w koszta w okolicach 1400zł.

 

Jakbym miał wybierać, to klasyk albo tuf gaming, albo elite . Ewentualnie jak dają cashback , to unify , bo po zwrocie kasy wyjdzie około 1000zł (przynajmniej tak wychodziła parę dni temu).

 

Jeśli nie masz, żadnych specjalnych wymagań, to co nie wybierzesz, z tych płyt które wymieniłem, będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unify trochę staniał wychodzi circa 1100 z 3900X albo 1150 z 3700x/3800x po cashbacku

 

Promocja trwa do 17 marca

 

https://msi-promotions.com/pl/pl/pages/amd-msi-cashback/home

 

 

Super sekcja zasilania + chyba wszystko co kiedykolwiek może się przydać włącznie z wi-fi 6 na płycie

 

Pytanie czy będziesz chciał to kiedykolwiek wykorzystać

 

 

Ale może lepiej zamiast brać 3800X + Aorusa/Unify to lepiej tańszego Asusa i 3900X cenowo to wyjdzie podobnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różnią płyty B450 od x570? Lepiej brać najtańszą x570 czy najdroższą x570? Podejrzewam, że różnica dotyczy wyposażenia i zasilania, ale wolę być pewien.

 

Edit: przejrzałem na szybko i jest tak jak myślałem, MOBO B450 są biedacko wyposażone w funkcje, jak i komponenty.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda x570 ma pcie 4.0, dodatkowo więcej lini pci, można wrzucić 2 dyski nvme i nie martwić się, ze utnie wydajność na pcie. Najtańsza x570 od najdroższej różni się na pewno sekcja zasilania, układami audio/lan, inne ilości złącz itp.

 

Tu masz taka listę vrm płyt głównych:

 

https://docs.google.com/spreadsheets/u/0/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview#gid=611478281

 

Tu masz bardzo szczegółowe info o płytach:

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview#

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, obejrzę sobie na spokojnie. Na marginesie - ładne są te płyty na DDR 4. Te na Z97 były takie gołe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] Na marginesie - ładne są te płyty na DDR 4. Te na Z97 były takie gołe.

 

6 lat minelo od wprowadzenia Z97. Od tamtej pory sporo sie zmienilo w branzy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zauważyłem i powoli się dokształcam, bo jestem z tyłu. Mam już dwie nowe rzeczy, czyli monitor 144Hz, 1440p IPS oraz RTX. Powoli będę wymieniał resztę. Może kiedyś zamontuję nawet LEDy i customowe przedłużki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różnią płyty B450 od x570? Lepiej brać najtańszą x570 czy najdroższą x570? Podejrzewam, że różnica dotyczy wyposażenia i zasilania, ale wolę być pewien.

 

Edit: przejrzałem na szybko i jest tak jak myślałem, MOBO B450 są biedacko wyposażone w funkcje, jak i komponenty.

 

Tak B450 to jest mobo do zrobienia takiego podstawowego kompa który nie będzie specjalnie rozbudowywany.

 

X570 różnią się między sobą głównie jakością sekcji zasilania i załadowanymi na płytę bajerami (jakieś wi-fi, DACi w torze audio, dodatkowe sieciówki itp.

Spokojnie starczy Asus TUF za 800 zeta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co jest warte te 400zł (100%) porównując do B450? Wiatraczek na płycie gratis? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co jest warte te 400zł (100%) porównując do B450? Wiatraczek na płycie gratis? :)

PCI-E 4.0

3 sloty m.2

Daisy chaining pamięci (nie wynika z chipsetu po prostu producenci dają tak dla potencjalnie wyższych taktowań)

Zwykle mocniejsze VRM

Często sieciówka Intela, Audio zazwyczaj ALC1220 w droższych płytach jakieś wzmacniacze słuchawkowe.

 

Czy to warte tych paru stów? Kwestia ile kto ma kasy. Ogólnie trend cenowy mi się nie podoba.

Jeszcze niedawno za 7-8 stów można było kupić płytę na wypasie, teraz to średnia półka. Te lepsze B450 też podskoczyły, MSI B450 Pro Carbon AC kupowałem bratu rok temu za 480 zł, teraz kosztuje w większości sklepów 750 :/.

Za 4 stówy jest MSI Tomahawk/A-Pro/Gaming (to samo właściwie) a potem cokolwiek więcej to trzeba bulić.

 

 

Najtańszą taką płytą z górnej półki jest MSI Unify za 1300 zł, a za porządniejsze Aorus Master czy Meg ACE trzeba jeszcze dorzucić kilka stów.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I najważniejsze- brak problemów. Wystarczy wejść w temat w tym dziale i poczytać o przejściach na płytach msi b450, temat nazywa się "uszkodzony port pci-express", wystarczy ostatnią stronę przeczytać. Trafiłem ostatnio x470 taichi na olx z niedziałającym pierwszym slotem pcie, więc jak widać może bywać kolorowo. Ba jak chcesz oszczędzić, to mam na sprzedaż w całkiem dobrej cenie x570-p od asusa, plyta na poziomie tufa a dobre 150zl taniej. Przy takiej cenie nie wiem czy lepiej jest brać za 450 msi b450 czy za niespełna 200zl więcej asusa x570, to już musi sobie każdy sam odpowiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gadanie, jak sie sprzedaje 100 sztuk msi b450 na 1 sztukę x570 to wiadomo z którymi będzie wiecej tematów z problemami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...