Skocz do zawartości
OConner

Linux pod nowego ale słabego laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zdaje sobie sprawę że tematów podobnych zapewne jest wiele, ale potrzebuje po prostu rady osobnej do mojego przypadku żeby też nic nie namieszać.

Posiadam nowego laptopa ale niestety nie rewelacyjnego, ale miał służyć jako drugi komputer po prostu do internetu, zabranie w podróż i nic więcej. Lecz przekonałem się że jego problemem jest procesor który nie daje rady a mi uświadomił że nawet już strony internetowe mogą być wymagające dla komputera.

Rzecz ma się w tym że uruchamianie przeglądarki, kart itd. wywołuje skoki procesora gdzie jego użycie jest chwilowe 100% później spada to ale zaraz wraca i tak ciągle. Jest to odczuwalne w samym przeglądaniu stron itd. Youtube w hd lub full hd żeby chodziło bez dużych zacinek to musiałem użyć wtyczki h264ify, powoduje to że czasem czuć spadek wydajności przy filmach na yt.

Zacząłem się zastanawiać czy może coś pomóc przejście na Linuxa czy jednak procesor jest na tyle lipny że to już różnicy nie zrobi jaki system. Jeżeli by pomogło to w jakiego Linuxa celować i gdzie go szukać ?

 

Tutaj specyfikacja laptopa :

Hp 255 G7

AMD A6-9225 z integra Radeon R4 Graphic

8GB ram

256gb ssd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zdaje sobie sprawę że tematów podobnych zapewne jest wiele, ale potrzebuje po prostu rady osobnej do mojego przypadku żeby też nic nie namieszać.

Posiadam nowego laptopa ale niestety nie rewelacyjnego, ale miał służyć jako drugi komputer po prostu do internetu, zabranie w podróż i nic więcej. Lecz przekonałem się że jego problemem jest procesor który nie daje rady a mi uświadomił że nawet już strony internetowe mogą być wymagające dla komputera.

Rzecz ma się w tym że uruchamianie przeglądarki, kart itd. wywołuje skoki procesora gdzie jego użycie jest chwilowe 100% później spada to ale zaraz wraca i tak ciągle. Jest to odczuwalne w samym przeglądaniu stron itd. Youtube w hd lub full hd żeby chodziło bez dużych zacinek to musiałem użyć wtyczki h264ify, powoduje to że czasem czuć spadek wydajności przy filmach na yt.

Zacząłem się zastanawiać czy może coś pomóc przejście na Linuxa czy jednak procesor jest na tyle lipny że to już różnicy nie zrobi jaki system. Jeżeli by pomogło to w jakiego Linuxa celować i gdzie go szukać ?

 

Tutaj specyfikacja laptopa :

Hp 255 G7

AMD A6-9225 z integra Radeon R4 Graphic

8GB ram

256gb ssd

 

uruchom byle jakie distro z trybem live i sprawdz :) tak to ciezko wyrokowac

 

polecam na poczatek ubuntu z racji zaawansowania ale mozesz bawic sie innymi dystrubucjami - z tego co wiem po prostu ubuntu jest najpopularniejsze na obecna chwile

Edytowane przez nettmanek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować PuppyLinux lub Lubuntu - chyba jedne z najlżejszych dystrybucji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO najbardziej trzeba patrzeć na środowisko graficzne, a dystrybucję wybrać według własnych preferencji. Np. przez długi czas GNOME było dość obciążające, ale w najnowszych wersjach sporo się poprawiło. Nie wiem tylko czy są one już w najnowszym Ubuntu. Możesz jeszcze spróbować KDE Plasma, jest względnie lekkie i ma ogromny potencjał jeśli chodzi o customizację. Jeśli chcesz naprawdę lekkie środowisko graficzne to możesz spróbować sobie XFCE.

 

Tak jak doradził nettmanek, zrób sobie LiveUSB z dystrybucji i DE które cię interesują i przetestuj ich działanie, zanim je zainstalujesz. ;)

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne też, żeby potestować różne sterowniki do grafiki. Raz lepsze są otwarte, raz właśnościowe. A reszta, tak jak napisali poprzednicy, będzie zależała bardziej od środowiska graficznego. Jedne z lżejszych to np: XFCE, Mate, LXDE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam,

 

Zdaje sobie sprawę że tematów podobnych zapewne jest wiele, ale potrzebuje po prostu rady osobnej do mojego przypadku żeby też nic nie namieszać.

Posiadam nowego laptopa ale niestety nie rewelacyjnego, ale miał służyć jako drugi komputer po prostu do internetu, zabranie w podróż i nic więcej. Lecz przekonałem się że jego problemem jest procesor który nie daje rady a mi uświadomił że nawet już strony internetowe mogą być wymagające dla komputera.

Rzecz ma się w tym że uruchamianie przeglądarki, kart itd. wywołuje skoki procesora gdzie jego użycie jest chwilowe 100% później spada to ale zaraz wraca i tak ciągle. Jest to odczuwalne w samym przeglądaniu stron itd. Youtube w hd lub full hd żeby chodziło bez dużych zacinek to musiałem użyć wtyczki h264ify, powoduje to że czasem czuć spadek wydajności przy filmach na yt.

Zacząłem się zastanawiać czy może coś pomóc przejście na Linuxa czy jednak procesor jest na tyle lipny że to już różnicy nie zrobi jaki system. Jeżeli by pomogło to w jakiego Linuxa celować i gdzie go szukać ?

 

Tutaj specyfikacja laptopa :

Hp 255 G7

AMD A6-9225 z integra Radeon R4 Graphic

8GB ram

256gb ssd

 

Polecam Linuksa Minta XFCE. Bardzo lekki, dopracowany, prosty w użyciu i funkcjonalny system.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

... a mi uświadomił że nawet już strony internetowe mogą być wymagające dla komputera.

Rzecz ma się w tym że uruchamianie przeglądarki, kart itd. wywołuje skoki procesora gdzie jego użycie jest chwilowe 100% później spada to ale zaraz wraca i tak ciągle. Jest to odczuwalne w samym przeglądaniu stron itd. Youtube w hd lub full hd żeby chodziło bez dużych zacinek to musiałem użyć wtyczki h264ify, powoduje to że czasem czuć spadek wydajności przy filmach na yt.

 

Zacząłem się zastanawiać czy może coś pomóc przejście na Linuxa czy jednak procesor jest na tyle lipny że to już różnicy nie zrobi jaki system. Jeżeli by pomogło to w jakiego Linuxa celować i gdzie go szukać ?

 

Tutaj specyfikacja laptopa :

Hp 255 G7

AMD A6-9225 z integra Radeon R4 Graphic

8GB ram

256gb ssd

 

Tylko, to ze OS sam w sobie bedzie smigal nie znaczy, ze podobnie bedzie z programami ktore sie na nim uruchamia... Problem pytajacego nie jest zwiazany z OS'em tylko zlozonoscia obliczeniowa stron czy video, gdzie h264fy dziala tylko dlatego ze ten procesor ma wbudowany sprzetowy dekoder. Jakby nie wachlowac oprogramowaniem sie tego nie ominie, mozna co najwyzej pogorszyc sprawe instalujac dystrubycje z okrojonym wsparciem sprzetowego dekodowania h264, gdzie kolega nie obejrzy juz nic.

 

@OConner,

Przykro mi, linux to nie magia - jesli twoj laptop nie uciagnie www, youtube, wiedzmina3 czy najnowszego dooma pod windowsem nie zrobi tez tego pod innymi OS'ami, czy by to nie byl Window, Linux, Unix, MacOS, czy nawet BeOS...

 

Co do przyspieszenia stron mozesz sprobowac czegos pokroju adblock czy noscript (dla bardziej zaawansowanych). Mozna tez windowsa i oprogramowanie od czasu do czasu posprzatac. Przyspieszyc dekodowanie video na starszym sprzecie moglbys tylko dokupujac nowa karte graficzna (np. z takim polarisem moglbys ogladac h265 (obecny content) wzglednie wygodnie przy bardzo malym zuzyciu procesora) jednak to laptop, wiec jestes troche w d* :/

Cos za cos, za wygode sie placi, niestety laptopa do "w podrozy" trzeba od czasu do czasu wymieniac, i nie mozna na niego wydac dowolnie malych pieniedzy. Jesli ta "podroz" nie jest taka wazna a pieniadze juz tak, sugeruje na przyszlosc mala skrzyneczke na ITX'e ktora bedziesz mogl sobie aktualizowac za wzglednie niewielkie pieniadze. A jesli ogladasz telewizje, to wez pod uwage to ze wiele z dostepnych na rynkow telewizorow swietnie sie sprawdza w roli monitora. Nie jest to cos co mozna wykozystac w podrozy, ale bardzo ulatwia zycie przy czestych przeprowadzkach (czy chociazby w malym mieszkaniu).

 

Ps. Tego typu sytuacje sa dokladnie powodem tego, dla czego bronie decyzji AMD o wladowaniu 8/16 rdzeni w nowym APU. Nawet jesli w obecnej "minucie" nie wydaje sie to miec wiekszego sensu. Nowy kodek juz na horyzoncie, wiec juz za chwile ludzie ze sprzetem 4-rdzenie/8-watkow znajda sie w takiej samej sytuacji jak autor ze swoim Excavatorem. Karta graficzna (akceleracja) niekompatybilna z nowym kodekiem a procesor za slaby i bez akceleracji dekodowania nie uciagnie....

Edytowane przez TerakotowyKrolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tylko, to ze OS sam w sobie bedzie smigal nie znaczy, ze podobnie bedzie z programami ktore sie na nim uruchamia... Problem pytajacego nie jest zwiazany z OS'em tylko zlozonoscia obliczeniowa stron czy video, gdzie h264fy dziala tylko dlatego ze ten procesor ma wbudowany sprzetowy dekoder. Jakby nie wachlowac oprogramowaniem sie tego nie ominie, mozna co najwyzej pogorszyc sprawe instalujac dystrubycje z okrojonym wsparciem sprzetowego dekodowania h264, gdzie kolega nie obejrzy juz nic.

 

@OConner,

Przykro mi, linux to nie magia - jesli twoj laptop nie uciagnie www, youtube, wiedzmina3 czy najnowszego dooma pod windowsem nie zrobi tez tego pod innymi OS'ami, czy by to nie byl Window, Linux, Unix, MacOS, czy nawet BeOS...

 

Z moich testów na wielu dystrybucjach wynika, że nie musi tak być. Wiele zależny od tego jak dany system optymalizuje zasoby. Dla przykładu Puppy Linux pobiera minimalną ilość zasobów, a podczas przeglądania wymagających stron WWW, wentylator pracuje na maksymalnych obrotach. W przypadku Minta Xfce pobór zasobów w stanie spoczynku jest nieco większy, ale podczas otwierania wymagających stron na Firefoxie, czy oglądania filmów na wyższych rozdzielczościach, wentylator nie szaleje. Tak więc sam OS ma znaczenie, a to, że jest bardzo lekki w stanie spoczynku nie oznacza jeszcze, że nadaje się do słabszego sprzętu. Znaczenie ma także przeglądarka internetowa oraz wydajność samych aplikacji.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie widać że na słabszych maszynach lub starszych Linux działa lepiej gdyż przede wszystkim jest lepiej zoptymalizowany a po drugie są sterowniki w jądrze których próżno szukać do Windows 10.

 

I ogólnie linuxy z lekkim środowiskiem graficznym są mniej zasobożerne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam,

 

Zdaje sobie sprawę że tematów podobnych zapewne jest wiele, ale potrzebuje po prostu rady osobnej do mojego przypadku żeby też nic nie namieszać.

Posiadam nowego laptopa ale niestety nie rewelacyjnego, ale miał służyć jako drugi komputer po prostu do internetu, zabranie w podróż i nic więcej. Lecz przekonałem się że jego problemem jest procesor który nie daje rady a mi uświadomił że nawet już strony internetowe mogą być wymagające dla komputera.

Rzecz ma się w tym że uruchamianie przeglądarki, kart itd. wywołuje skoki procesora gdzie jego użycie jest chwilowe 100% później spada to ale zaraz wraca i tak ciągle. Jest to odczuwalne w samym przeglądaniu stron itd. Youtube w hd lub full hd żeby chodziło bez dużych zacinek to musiałem użyć wtyczki h264ify, powoduje to że czasem czuć spadek wydajności przy filmach na yt.

Zacząłem się zastanawiać czy może coś pomóc przejście na Linuxa czy jednak procesor jest na tyle lipny że to już różnicy nie zrobi jaki system. Jeżeli by pomogło to w jakiego Linuxa celować i gdzie go szukać ?

 

Tutaj specyfikacja laptopa :

Hp 255 G7

AMD A6-9225 z integra Radeon R4 Graphic

8GB ram

256gb ssd

 

Najpierw zaktualizuj Windowsa, zastosuj "oczyszczenie dysku - oczyść pliki systemowe" (zaznacz wszystko) i wyczyść ślady oraz rejestr CCleanerem.

Wyłącz Windowsa Defendera lub wyinstaluj innego antywirusa, a zainstaluj Pandę Free Antivirusa (Panda Dome Free).

 

Jeśli zdecydujesz się na Linuksa, to zainstaluj go najpierw obok Windowsa (wyłącz w Windowsie 10 szybki start). Testowałem wiele dystrybucji pod kątem laptopa i zdecydowanie polecam Linuks Mint Xfce, najlepiej wersję Ulyana 20. Obraz możesz pobrać stąd - klik. Używam tej wersji na laptopie. Jest bardzo lekka i wygodna w użyciu. Po instalacji Minta wykonaj aktualizację systemu!

W przypadku problemów możesz skorzystać z pomocy na forum - klik. Możesz też pytać na PW.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...