Skocz do zawartości
kotek7117

Ryzen 5 3600 parę pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam Ryzen 5 3600. Chłodzenia Fera 3.Chłodzenie założone idealnie + pasta dobrze rozprowadzona(be quiet) .Profil XMP włączony.Płyta głowna to MSI B450 a pro MAX

1.Pytanie ustawiłem tylko napięcie 1.300 dobrze zrobiłem ?

2.W idle dziwne skoki temperatur 33 stopnie potem nagle 44 a nawet na chwilkę do 55 .Tak ma być czy coś jest nie tak ? Max temperatura to tak 72-76 stopnie pod obciążeniem.

3.Ten procesor sam sie boostuje do 4,2 ? Bo nic nie zmieniałem w biosie.Jedyne co to tylko napięcie i opcje cool n quiet na włączoną .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli nie wiesz co robisz to ustaw AUTO, niczego nie ruszaj.

2. Normalne.

3. Normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem tuż po tych samych pytaniach.

 

1. Jak już to ustaw w BIOSie offset ze znakiem (-) o wartość 0.1, wystarczy

2. Tak, one tak mają, a wynika to m.in. z punktu 3, specyfiki rozmieszczenia czujników, powierzchni oddawania ciepła...

3. Boostuje w dziwnych momentach, na przykład nie lubi się z programami monitorującymi :P Gdzieś czytałem że możliwe że to też kwestia BIOSu, ale...

 

Najważniejsze ile masz w stresie, u mnie w Prime95 po 10 minutach max 72 stopnie przy wentylach w budzie na low i to jest ważne.

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki ;) Ustawiłem z 1.3 na auto,i ustawiłem (-) o wartości 0.1

Edytowane przez kotek7117

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki ;) Ustawiłem z 1.3 na auto,i ustawiłem (-) o wartości 0.1

 

Dobrze.Ustawiając na sztywno napięcie miałbyś problem ze stabilnością, bo procek boostuje i potrzebuje więcej papu. A na offsecie będzie sobie podbijał automatem, ale o zmniejszoną o 0,1 wartość, więc trochę mniej będzie się grzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3600 na tej samej płycie nic nie ruszałem poza odpaleniem XMP. Temperatury poniżej 70 stopni na macho 140mm. Aktualna wydajnośc procka dla 1070 jest wystarczająca. Jak zmienię kartę to pobawię się w OC ramu, a tak bez dłubania bo jak to było na wczesnych biosach dłubanie to proszenie się o BSODy :P Tak więc jak działa to daj sobie spokój na razie ;)

Edytowane przez Omega93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale faktycznie Koledzy tu na forum polecili mi zrobienie tegoż lekkiego undervoltingu. Z resztą w wielu tematach, nie tylko tutaj, jest poruszany temat wprowadzenia offsetu od - 0,5 do -0,1 i użytkownicy potwierdzają spadek temperatur bez odczuwalnego obniżenia wydajności. Może dlatego że stockowe napięcia są domyślnie nieco zawyżone.

Do tego warto wrzucić sterownik chipsetu ze strony AMD, ustawić plan zasilania Ryzen Balanced, spłaszczyć krzywą wentylatorów w zakresie do 50*C, włączyć C&Q i Global C-state Control i masz cicho, chłodno i wydajnie.

 

A jak nie to plan Ryzen Performance, ustawić w BIOSie PBO na IV i ogień :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.offset ujemny obniza wydajnosc

Niby tak, ale Ryzeny to jakieś dziwne twory LINK

 

W razie problemów ze stabilnością można zejść do -0,05, ale mój egzemplarz stoi stabilnie jak skała

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dajecie offset ujemny na auto to procesor nie będzie trzymał takiego taktowania jak powinien. Chodzi o zegar efektywny który możecie podejrzeć za pomocą hwinfo. Im mocniej zejdiecie z napięciem tym mocniej zegar będzie pikował pod obciążeniem. Nie da się też zdestabilizować procesora offsetem właśnie przez to. Więc zostaje tylko ustawienie procesora na sztywno.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dajecie offset ujemny na auto to procesor nie będzie trzymał takiego taktowania jak powinien. Chodzi o zegar efektywny który możecie podejrzeć za pomocą hwinfo. Im mocniej zejdiecie z napięciem tym mocniej zegar będzie pikował pod obciążeniem. Nie da się też zdestabilizować procesora offsetem właśnie przez to. Więc zostaje tylko ustawienie procesora na sztywno.

 

Czy mogę Cię prosić o rozwinięcie myśli? Dopiero zagłębiam się w temat i nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę Cię prosić o rozwinięcie myśli? Dopiero zagłębiam się w temat i nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe.

 

Nie ma mnie na razie w domu to bym podrzucił screena. Najprościej odpal sobie OCCT na stock, na auto napięciu i porównaj zegar ustawiony z zegarem efektywnym pod obciążeniem, nie powinno być żadnej różnicy. Ustawienie już -0.05v powoduje u mnie że nie wszystkie rdzenie utrzymują taktowanie efektywne, na niektórych spada do ~3.2GHz. Jak ustawie -0.1v już wszystkie rdzenie lecą do około 3.2GHz. Im więcej odejme tym gorzej. Nie wiem czy na wszystkich płytach tak się dzieje, na pewno występuje to na MSI.

 

Jak masz procesor ustawiony na sztywno to właśnie po zegarze efektywnym widać że procesor zrzucił taktowanie w spoczynku, więc nie ma co obawiać się ustawienia na sztywno, bo i zegar i napięcie spada w spoczynku (Że napięcie spada widać w Ryzen Master).

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. To teraz muszę tylko ogarnąć jak go bezpiecznie ustawić. Z drugiej strony różnica w temperaturze jest duuuża. W max stresie nawet 5-7*C, na Prime Small FTT na stock dobija 75-77*C, na offsecie -1 i PBO IV max 67-69 przy wentylacji w budzie na high

Ale, czego nie rozumiem, jak wbiję offset - 0.1 to patrząc w Ryzen Master Peak Voltage mi się podnosi względem stock, nawet ponad 0.05, z PBO włączonym to w ogóle. Przy Prime Small FTT sięga 1,375, gdzie na stock 1,35, brzy blend 1,45 gdzie na stock 1,39. Z czego to wynika?

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te nowe r3600 pracuja stabilnie na niskim napieciu

 

ja mam stale 4100 na napieciu 1.1 override , cisza, chlod, maly pobor pradu

 

a jak ktos nie chce krecic to mozna sprobowac jeszcze mniej, mi np na stalym 3650 chodzi na napieciu 0.9

oczywiscie bez boostowania, taktowanie na sztywno

 

 

przy 4100-4300 przy stosunkowo niskim napieciu, reszte lepiej ugrac OC pamieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z drugiej strony, jeśli nie chcę (a raczej nie mam czasu, życie) walczyć z OC i testować stabilność, to zejście na offsecie 0,1 + PBO enhanced mode IV powinno mi na co dzień wystarczyć, prawda?

Na małym obciążeniu chłodno + boost z PBO w razie potrzeby? Bardziej kwestia komfortu w czasie użytkowania pod małym obciążeniem, bo pod dużym (granie) to musi wejść na obroty, nie ,:E

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale Ryzeny to jakieś dziwne twory LINK

 

W razie problemów ze stabilnością można zejść do -0,05, ale mój egzemplarz stoi stabilnie jak skała

 

To nie jest dziwne - dla większych ryzenów większym ograniczeniem jest temperatura i pobierana moc, więc obniżenie napięcia o 0,05V minimalnie podnosi osiągane taktowania.

Natomiast -0,1V już może obniżać maksymalny boost na pojedyńczym rdzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie patrzę i nie mam różnicy w boost pomiędzy 0,05 a 0,1, może rzędu 20-30MHz, tylko im większy offset tym większy boost napięcia, ale za to temperatury mniejsze.

Tylko wnerwiają mnie rozbieżności, bo Ryzen Master pokazuje inne napięcie, a CPUZ inne, mniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na taktowanie tylko na wydajość np. w Cinebenchu R20. Taktowanie może być takie samo a wydajność ci spadnie o 20%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na taktowanie tylko na wydajość np. w Cinebenchu R20. Taktowanie może być takie samo a wydajność ci spadnie o 20%

Dziękuję. Człowiek się całe życie uczy. Sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra.

 

Cinebench

 

Temperatura podana w zaokrągleniu, przy większym offsecie była powiedzmy 72,6, przy mniejszym 73,4 - napisałem na okrągło 73. Napięcie zaokrąglone do drugiego miejsca na podobnej zasadzie. Odczyty z Ryzen Master, w tle Kaspersky, Daemon Lite, Steelseries Engine, NVidia

 

Stock

PBO Auto

T=72*C, V=1,37V, Wynik 3485

 

PBO Enhanced Mode IV

T=74*c, V=1,35V, Wynik 3479

 

Offset -0,05

PBO Auto

T=74*C, V=1,35V, Wynik 3414

 

PBO Enhanced Mode IV

T=74*c, V=1,35V, Wynik 3477

 

Offset -0,1

PBO Auto

T=74*C, V=1,375V, Wynik 3469

 

PBO Enhanced Mode IV

T=73*C, V=1,375V, Wynik 3473

 

Offset -0,0875

PBO Enhanced Mode IV

T=73*C, V=1,35V, Wynik 3472

 

Offset -0,0625

PBO Enhanced Mode IV

T=74*C, V=1,35V, Wynik 3473

 

Offset -0,0750

PBO Enhanced Mode IV

T=73*C, V=1,35V, Wynik 3604

+ niższe temperatury o 5-7*C przy katowaniu Prime, w idle zresztą też.

 

Tak że tego.... :E

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CB słabo obciąża, ale da radę pokazać różnice w warunkach skrajnych czyli offset -0.3v. W moim przypadku to nie takie znowu warunki skraje, bo wtedy dla taktowania ~4.0 GHz ustawia się napięcie ~1.1v, czyli normalnie full stable w sztywnym nastawie ;).

Jak odejmę -0.05v to taktowanie jednego z rdzeni spada do 3500 MHz. To co podawałem wyżej z pamięci były wartości dla mojego poprzedniego proca, który był strasznym kasztanem i poszedł na zwrot. Na nowym się offsetem w ogóle nie bawiłem, ale i tak idzie udowodnić jak widać że wydajność spada. Im gorsza sztuka procesora tym bardziej spada wydajność i taktowanie gdy obniżamy napięcie offsetem.

 

CPU Auto, Napięcie Offset -0.3v

 

CUFnK39.png

CPU Auto, Napięcie Auto

 

QqiEm8d.png

CPU 4.00 GHz, 1.1v

 

nQjf3dl.png

 

Tak btw, ustawienie procesora na sztywno to jest naprawdę chwila roboty. Dopiero przy RAM-ie zaczyna się wyższa szkoła jazdy :E.

No i to że w CB na pierwszy rzut oka ciężko wychwycić różnice w nie skrajnych warunkach, to nie znaczy że w grach wydajność nie zacznie spadać, na przykład w takim BF5.

Edytowane przez KamileN7
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne myślałem, że dla 3600 undervolting na poziomie 0,05 nie obniży wydajności

 

 

Aczkolwiek dla wyższych modeli to działa

 

3_amd-r9-3900x_cinebench-multithreaded.png

 

u mnie też tak się zachowuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna rzecz do sprawdzenia wieczorem :) Dzięki za info i screeny. Jak widać dużo ciekawych mitów krąży po sieci.

KamileN7, ustawiasz na sztywno na ovedrive max stabilne ustawienia?

Będę szczery, o ile jeszcze fxa coś tam wiedziałem jak ryznąć w górę o parę MHz, tak tutaj trochę nie teges.

Podpowiesz ustawienia? Coś dłubać w LLC, coś włączyć/wyłączyć dodatkowo?

 

Albo inaczej. Spróbuję tak:

Oczywiście XMP włączony.

PBO, Global C-state Control, Core Performance Boost disabled.

CPU LLC L3

CPU Current Capability 130 (140?) - doradzicie?

CPU Soc Vol 1.2V sztywno

1.8V PLL Voltage 1.8V sztywno

DRAM Vol 1.35V sztywno

 

I teraz zabawa, mnożnik np. na 41 i sprawdzam VCore na 1.1 w overdrive itd.

 

Co wy na to?

 

A miałem już się w to nie bawić... :E

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taką samą płytę właściwie jak Ty ( gaming plus max )

 

nie zmieniam nic poza napięciem procka i taktowaniem, pamięci wg profilu XMP

 

4100 , napięcie 1.1 Override i tyle

 

3fe194655879.jpg

 

nie wywala błędow nawet przy małych danych w OCCT

 

fbdc8ca3d976.jpg

 

4300, napięcie 1.19 override :

 

4983a10f7ea9.jpg

 

dd652833cd1a.jpg

 

 

jak masz końcówkę 2019, albo z tego roku procesor, to one w zdecydowane większości świetnie pracują przy małym napięciu, co przekłada się na niskie temperatury.

 

za to w automacie na domyślnych boostują na bardzo wysokim napięciu, pod 1.45-1.47

przez to skaczą temperatury nawet przy przeglądaniu stron

 

Zobacz z ciekawości czystej na ile Ci pójdzie stabilnie twoja sztuka

może będzie pracować stabilnie na 4500 przy napięciu ok 1.3

 

4d4d928a70fc.jpg

 

wtedy sobie ustawisz do codziennej pracy takie 4100-4200 przy 1.1.-1.2 i będzie miód malina

Potem troszkę podnieść pamięci i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ustawienia które dałem mieszczą się w bezpiecznych granicach, a zosostawiam mało miejsca na zadziałania jakiego debilnego "auto" przy wrażliwych napięciach, prawda?

Podobno (bo sam nie sprawdzałem) Core Performance czy też PBO automatycznie się wyłączają jak przejdziesz na tryb override. Czy ktoś to może potwierdzić? (bo ja dopiero wieczorem :P ) Global C-state na disabled ponoć poprawia stabilność.

 

Te boosty są mega irytujące - to prawda.

 

Co do OC:

O ile z procem sobie radzę, o tyle pamięci nie umiem niestety kręcić. Chyba że możesz mi coś doradzić? :)

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...