Skocz do zawartości
kotek7117

Ryzen 5 3600 parę pytań

Rekomendowane odpowiedzi

najprościej DRAM Ryzen Calculator i wg niego

 

wszystko jest na tym forum opisane szczegółowo, tym bardziej że masz Ballistic

 

https://forum.pclab.pl/topic/1286471-Crucial-na-micron-Edie-poradnik-test-4x8gb-oc-z-ryzenem-1xxx-i-3xxx/

 

Dzięki Kolego. Na forum nie bylem od miesięcy, zaglądałem tylko okazjonalnie, ostatnio dopiero "wróciłem", stąd nie wiedziałem że takie bogate w wiedzę tematy były.

Poczytam i ogarnę, ale najpierw proc.

Byłbym wdzięczny jeszcze za podpowiedzi w tych wątpliwych dla mnie kwestiach o których wspomniałem w postach powyżej (dot. ustawień i napięć).

A i jescze jedno - zostawić w windzie na Ryzen balance czy dać Performance?

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ile te gaming plus max albo tomahawk osiągają temp szczególnie na sekcji vr mos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Ryzen 5 3600 @4,2 1,3250V w obciążeniu OCCT małe dane bez AVX

link

 

Coś mi się pokopało i nie mogę foty wstawić

P.S. Wentyle w budzie low

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Ryzen 5 3600 @4,2 1,3250V w obciążeniu OCCT małe dane bez AVX

link

 

Coś mi się pokopało i nie mogę foty wstawić

P.S. Wentyle w budzie low

Dzięki wielkie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ile te gaming plus max albo tomahawk osiągają temp szczególnie na sekcji vr mos?

Jedna i druga jest bardzo chłodna, u siebie mam tomahawka a u klienta zakładałem gaming plus i nawet z ryzenem 2600 sekcja jest chłodna (jak na sekcje zasilania) przy 3600 to już w ogóle... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna i druga jest bardzo chłodna, u siebie mam tomahawka a u klienta zakładałem gaming plus i nawet z ryzenem 2600 sekcja jest chłodna (jak na sekcje zasilania) przy 3600 to już w ogóle... ;)

Tak zdaję sobie sprawę sam mam gaming plus max... i mi już łapy opadają.

Najpierw porty usb wywalało w idlu. Poszła na gwarancję i serwis msi (zaktualizowali bios szaleństwo)(miesiąc bez pc). Teraz wywala usb jak się sekcja vr mos nagrzeje do około 53 stopni,a w idlle działają.(podejrzewam że jest coś na płycie uwalone, bo po za portami, pc jest ogólnie stabilny(no i na szczęscie 2 działają zawsze więc myszkę i klawiaturkę mam).

Ogólnie zaczynam przechodzić do obozu ludzi uważających MSI za wytwórnie elektro-śmieci, co z tego że specyfikacja ok skoro to co ma działać tego nie robi. A patrząc na obecną sytuację epidemiologiczną to jak wyślę płytę teraz to mogę ją przez przypadek zobaczyć za 2 miesiące albo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek zwiększ napięcie SoC, moze ci na auto za niskie podaje i usb szaleją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mnie na razie w domu to bym podrzucił screena. Najprościej odpal sobie OCCT na stock, na auto napięciu i porównaj zegar ustawiony z zegarem efektywnym pod obciążeniem, nie powinno być żadnej różnicy. Ustawienie już -0.05v powoduje u mnie że nie wszystkie rdzenie utrzymują taktowanie efektywne, na niektórych spada do ~3.2GHz. Jak ustawie -0.1v już wszystkie rdzenie lecą do około 3.2GHz. Im więcej odejme tym gorzej. Nie wiem czy na wszystkich płytach tak się dzieje, na pewno występuje to na MSI.

 

Jak masz procesor ustawiony na sztywno to właśnie po zegarze efektywnym widać że procesor zrzucił taktowanie w spoczynku, więc nie ma co obawiać się ustawienia na sztywno, bo i zegar i napięcie spada w spoczynku (Że napięcie spada widać w Ryzen Master).

 

 

Coś masz nie tak :D

-0.1V i all core chodzi mi +/- 4,05 GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek zwiększ napięcie SoC, moze ci na auto za niskie podaje i usb szaleją

Podniosłem 1.1v>1.2v odpaliłem 3dmarka i po raz pierwszy mi nie wywaliło.(a zawsze na koniec wywalało)

Jak przetestuję dogłębniej i się okaże że pomogło to normalnie Ci flaszkę wyśle. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podniosłem 1.1v>1.2v odpaliłem 3dmarka i po raz pierwszy mi nie wywaliło.(a zawsze na koniec wywalało)

Jak przetestuję dogłębniej i się okaże że pomogło to normalnie Ci flaszkę wyśle. ;)

SOC spróbuj 1.15v 1.2 to trochę dużo i wątpię aby tyle było wymagane do stabilności, najlepiej wrzuć resztę ustawień z biosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SOC spróbuj 1.15v 1.2 to trochę dużo i wątpię aby tyle było wymagane do stabilności, najlepiej wrzuć resztę ustawień z biosu

Ryzen5 3600@ 1.3v 4.1ghz ramy crucial 3000mhzcl15@3800 20-20-19-40-8 1.4v(tak wiem padlina przy 1.1v soc stabilne). I rtx 2070s x trio @ 110/900.

Ogolnie wywala tylko usb(nawet na all stock) zresztą nie wszystkie bo z tyłu 2 zawsze działają.(2x 2.0 i 2x3.0 z tyłu i 2x3.0 z przodu na panelu przez jusb3 wywala a 2x {3.1 albo 3.0 działają zawsze). Zapodałem 1 test 30min occt power supply bez avg wracam(1min do końca testu) działa hurra(temp vmos 60stopni), ale otwarte okno od pendrive w Windowsie(więc musiało rozłączyć podłączyć) . Zapodałem 2x test 53 stopnie mos przedni panel(usb i myszka disconect(myszka świeci 1 kolorem (normalnie zmienia) ale zero reakcji. Z tyłu na jednym 2.0 czasem dźwięk podłączenia ale nic a czasem opala pena(oryginalny windows ).Reset ustawienia stock bios soc 1.0v 57stopni freezy myszki i disconect + nie rozpoznano urzadzenia błąd 43 i po resecie długi boot + freezowanie biosu lol.

3 próba bios stock tylko soc 1.2v 57vrmos i dyskoteka się zaczyna.

Ogolnie raz sobie działa raz nie ale na moje to coś uwalone na płycie/bios niedoruchany.

Uprzedzam pytanie psu seasonic gx 550w.

Najbardziej mnie wk :mad2::mad2: :mad2:a to że kompa mam równo 2 miesiące z czego dłużej był na gwarancji sklep>serwis msi niż go używałem, chu :mad2: tam zrobili + moje stracone godziny na ogarnięcie tematu a ja się dalej bujam z problemem.

W MSI pracują idioci bo doczepili się że zasilacz za słaby (niby powinien być 650w z tym że karty ani nic innego poza usb nie wywala), i że ram niekompatybilny (na stronie są kompatybilne tylko te z czerwonym radiatorem a że kolor wpływa na nazwę fabryczna to szare już się nie nadają.lol2.). Ogólnie kopiuj wklej regułka i wpier :mad2: pan. Ciekawe czy mi coś na moje wyjaśnienia w ogóle odpiszą.

Ogolnie ciemna dupa bo patrząc przez pryzmat wirusa to wolę mieć kompa z 2 portami niż nie mieć go w ogóle przez nie wiadomo ile patrząc przez pryzmat rekojmi/gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwa i marka zasilacza o niczym nie świadczy. Weź porządny miernik i napięcia sprawdź na wtyczce ATX, dobrze by było pod obciążeniem, ale to ryzyko że uwalisz coś jak zwarcie zrobisz. Sterowniki chipsetu itd poinstalowałeś jak rozumiem? Plan zasilania Ryzen Balanced?

Bo tu wyraźnie świrują napięcia, tylko trzeba ustalić czy w ustawieniach czy fizycznie.

 

Co do pamięci to chyba bzdura jakaś. Na upartego memorytryit można włączyć. Tylko po co...

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie zrobi zwarcia sondami tam na wtyczce, napięcie tylko pod obciążeniem inaczej bez sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwa i marka zasilacza o niczym nie świadczy. Weź porządny miernik i napięcia sprawdź na wtyczce ATX, dobrze by było pod obciążeniem, ale to ryzyko że uwalisz coś jak zwarcie zrobisz. Sterowniki chipsetu itd poinstalowałeś jak rozumiem? Plan zasilania Ryzen Balanced?

Bo tu wyraźnie świrują napięcia, tylko trzeba ustalić czy w ustawieniach czy fizycznie.

 

Co do pamięci to chyba bzdura jakaś. Na upartego memorytryit można włączyć. Tylko po co...

Wszystko instalowane plany ustawione oszczędzanie energii w menedżerze wyłączone, reinstale Windowsa biosu.

No zasilacz też podejrzewam, ale to by prędzej wywaliło pod obciążeniem grafikę procka bsoda ram reset nie wiem(a nic się takiego nie dzieję). Nawet nie mam jak zamienić na 650w bo nikt takiego nie ma zasilacza(wszyscy laptopy tablety i inne pierdoły).

Zresztą nie mam sprzętu ani specjalnie wiedzy na sprawdzanie napięć miernikiem.

Tylko usb wywala i to zresztą nie wszystkie, bo 2 całe szczęście działają cały czas.

Bzdura w sensie ustawienia(spoko bedę zmieniać i tak) czy to że MSI stwierdziło że są niekompatybilne ? :lol2:

Edytowane przez Nequrix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie zrobi zwarcia sondami tam na wtyczce, napięcie tylko pod obciążeniem inaczej bez sensu

Różne rzeczy ludzie potrafią miernikiem wyprawiać, wierz mi :E Najlepsi są tacy co równolegle natężenie mierzą :P

Nie takie cuda widziałem.

 

A wracając do tematu - masz oczywiście rację, ale jak jest uwalona linia na zasilaczu to i bez obciążenia może świrować. Małe prawdopodobieństwo, ale może ;)

 

Up. że MSI po kolorze :E

 

Koniecznie sprawdź napięcia, na forum w dziale zasilaczy znajdziesz całą potrzebną wiedzę, zakres napięć w normie ATX i co gdzie mierzyć. Tak naprawdę to potrzebujesz schematu wtyczki żeby wiedzieć gdzie masa i gdzie sondy wpychać.

Jak jest uwalona jedna specyficzna linia albo nawet kabelek to się cuda cudeńka mogą dziać z kompem.

A masz możliwość sprawdzić na innym zasilaczu?

 

Jeszcze jedno: masz jakieś oprogramowanie typu SteelSeries Engine albo Logitech Unifying? Wywal i sprawdź. U mnie SS Engine losowo porty zawieszał, wywaliłem i jest ok.

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne rzeczy ludzie potrafią miernikiem wyprawiać, wierz mi :E Najlepsi są tacy co równolegle natężenie mierzą :P

Nie takie cuda widziałem.

 

A wracając do tematu - masz oczywiście rację, ale jak jest uwalona linia na zasilaczu to i bez obciążenia może świrować. Małe prawdopodobieństwo, ale może ;)

 

Up. że MSI po kolorze :E

 

Koniecznie sprawdź napięcia, na forum w dziale zasilaczy znajdziesz całą potrzebną wiedzę, zakres napięć w normie ATX i co gdzie mierzyć. Tak naprawdę to potrzebujesz schematu wtyczki żeby wiedzieć gdzie masa i gdzie sondy wpychać.

Jak jest uwalona jedna specyficzna linia albo nawet kabelek to się cuda cudeńka mogą dziać z kompem.

A masz możliwość sprawdzić na innym zasilaczu?

 

Jeszcze jedno: masz jakieś oprogramowanie typu SteelSeries Engine albo Logitech Unifying? Wywal i sprawdź. U mnie SS Engine losowo porty zawieszał, wywaliłem i jest ok.

Na początku wywalało nawet w pulpicie sklep>serwis aktualizacja biosu(śmiech na sali)>wywala tylko w stresie (temp vr mos około 53-57).

No właśnie nie mam możliwości nikt zasilacza 650w nie ma karty mniej prądożernej też. Znajomy ma niby 1050ti ale wątpię żeby mu się chciało ją wyciągać.

Wczoraj stawiałem system na nowo więc sterów do myszki( logitech g102prodigy) nie ściągałem.

Schematu wtyczki zasadniczo nie mam ale mam schemat z instrukcji płytu który pin jest od czego.

Już nawet myślałem żeby kompa całego rozkręcić i odpalić bez budy, może tu gdzieś coś(armis 7tg) tylko czy ma to sens.

Podobny problem na innej płycie od MSI z 2017r https://forum-en.msi.com/index.php?topic=289239.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalenie na pająka (poza budą) eliminuje z grona podejrzanych zwarcia na linii płyta główna-masa. Jak masz czas można sprawdzić.

Co do psu - najwyżej weź zamów i odeślij... Niby niefajnie, ale jak nie masz alternatywy.

Schemat wtyczki wygooglujesz. Ważne żebyś mierzył linię z masą nie linię z linią :D

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalenie na pająka (poza budą) eliminuje z grona podejrzanych zwarcia na linii płyta główna-masa. Jak masz czas można sprawdzić.

Co do psu - najwyżej weź zamów i odeślij... Niby niefajnie, ale jak nie masz alternatywy.

Schemat wtyczki wygooglujesz. Ważne żebyś mierzył linię z masą nie linię z linią :D

Ten filmik będzie okej jeżeli chodzi o metodologię?

Z msi mi odpisali ze zalecamy używania zasilacza o wymaganej mocy i pamięci z listy kompatybilności. Idioci... Ale przy okazji się dowiedziałem że płyta była 2x w serwisie a ja ją reklamowałem 1x więc możliwe że dostałem jakiś zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten filmik będzie okej jeżeli chodzi o metodologię?

Z msi mi odpisali ze zalecamy używania zasilacza o wymaganej mocy i pamięci z listy kompatybilności. Idioci... Ale przy okazji się dowiedziałem że płyta była 2x w serwisie a ja ją reklamowałem 1x więc możliwe że dostałem jakiś zwrot.

 

No to nie ma o czym dyskutować. Wepchnęli Ci poserwisowy szrot. Nagraj filmik, zgłoś na niezgodność towaru z umową i wymień na nową albo zwrot kasy i kupno.

A w którym sklepie kupiłeś?

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie ma o czym dyskutować. Wepchnęli Ci poserwisowy szrot. Nagraj filmik, zgłoś na niezgodność towaru z umową i wymień na nową albo zwrot kasy i kupno.

A w którym sklepie kupiłeś?

Proline

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ło matko.... :kwasny:

 

Link

 

Link

 

januszex sp zoo, to nie pierwszy myk jak używany szrot komuś wcisnęli

 

Wal na rękojmię. Nic nie wywalczysz skoro płyta uszkodzona.

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ło matko.... :kwasny:

 

Link

 

Link

 

januszex sp zoo, to nie pierwszy myk jak używany szrot komuś wcisnęli

 

Wal na rękojmię. Nic nie wywalczysz skoro płyta uszkodzona.

Ogólnie opinie mają ok może po za akcją pozywania ludzi za opinie negatywne. lol2

A że mi kompa składali(moja wina moja wina moja bardzo wielka...) to się badziewia pozbyli.

Zresztą jak patrzę po kartonach to foli antystatycznej od płyty nie dostałem.

MSI po zapytaniu kiedy płyta była w serwisie pierwszy i drugi raz oczywiście umyli ręce że nie mogą takich informacji udzielać i że sobie mam reklamować jak nie działa.

Mam jeszcze pytanie może ktoś coś?

Mogę walnąć samą płytę główną na rękojmie jeżeli na fakturze imiennej mam cały zestaw, czy muszę oddać całego kompa ?

Edytowane przez Nequrix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem pomiary podczas obciążenia. :cool:

12v- 12.06v

3.3v-3.335v

5v-5.04v

Nie ma wuja ze to zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem pomiary podczas obciążenia. :cool:

12v- 12.06v

3.3v-3.335v

5v-5.04v

Nie ma wuja ze to zasilacz.

 

Płyta uwalona.

Widzisz, dałeś radę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...