Skocz do zawartości
Kierownik L

Płyta pod Ryzen 7 3700X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , zamierzam kupić Ryzena 7 3700 , posiadam pamięci Crucial 3000 Mhz CL15 , RTX 2060 SUPER od Gigabyte .

 

Procesor nie będzie kręcony , ale posiadam dysk Plextora na PCI Express w wersji 3.0 x4 i chciałbym mieć taką płytę przy której RTX 2060 nie odetnie 8 linii PCIE po wpięciu dysku Plextora .

Co polecacie ? Zależy mi na jak największej ciszy ( dobry byłby pasywny mostek poludniowy, ale z racji wymagań linii PCI E to pewnie nie obejdzie sie bez chipsetu X570 z wentylatorkami...

 

Jakie chłodzenie z tańszych proponujecie do stockowego Ryzena ? Zasilacz mam Seasonica Gold półpasywnego więc wentylator w nim stoi gdy nie gram w gry , to samo RTX 2060 S równiez wentyle stoją, nie mam innych wentylatorów w komputerze ( oprócz na procesor który zakupię) , same dyski SSD , komputer bezgłośny obecnie mam ( I 6700K który sprzedaję na allegro) .

 

Co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij ten dysk z adaptera. Ta-dam! Masz normalny dysk M.2 używalny w każdej płycie B450.

 

A jeżeli musisz, naprawdę musisz zostawić ten dysk w adapterze i naprawdę musisz, ale to musisz mieć to 3.0 x4, to możesz pomyśleć o którymś asrocku B450 w pełnym formacie ATX. Na nich drugi długi slot jest 3.0 x4 i pracuje zamiennie z pierwszym M.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij ten dysk z adaptera. Ta-dam! Masz normalny dysk M.2 używalny w każdej płycie B450.

 

A jeżeli musisz, naprawdę musisz zostawić ten dysk w adapterze i naprawdę musisz, ale to musisz mieć to 3.0 x4, to możesz pomyśleć o którymś asrocku B450 w pełnym formacie ATX. Na nich drugi długi slot jest 3.0 x4 i pracuje zamiennie z pierwszym M.2.

 

 

Dysk kupilem 2 tygodnie temu, nie bede odkrecal srubki tracac tym samym 5 letnią gwarancje oraz duzo wiekszy radiator niz w przypadku m2 .

 

Hmm jestes pewien ze drugi slot po obsadzeniu RTXa w pierwszym bedzie mial pci express w wersji 3.0 i 4 linii? Patrze i czytam ze drugi slot jest przewaznie w wersji 2.0 ( pewnie nie wszystkie plyty glowne).

Dysk Plextora osiaga 3Gb/s i koniecznie musi miec pci e v3x4 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio tam dali plombę? :lol2:

Ja bym nawet odstąpił od umowy byle tylko nie być przymusowo uwiązanym do mniej praktycznego formatu.

 

 

Tak, jestem pewien. Asrocki B450 Pro4/Fata1ity/Steel Legend mają dokładnie tak prowadzone linie.

To jedyne płyty które potrafią "złożyć w ofierze" linie pierwszego M.2 na rzecz gniazda PCIe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio tam dali plombę? :lol2:

Ja bym nawet odstąpił od umowy byle tylko nie być przymusowo uwiązanym do mniej praktycznego formatu.

 

 

Tak, jestem pewien. Asrocki B450 Pro4/Fata1ity/Steel Legend mają dokładnie tak prowadzone linie.

To jedyne płyty które potrafią "złożyć w ofierze" linie pierwszego M.2 na rzecz gniazda PCIe.

 

Czy warto do procesora za prawie 1400xl kupowac plyte z takim chipsetem ? Nie ma z tym problemów? Zawsze mialem Asusy , Gigabyte i jakos nie mam do tego przekonania. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy warto wywalać prawie dwa razy tyle za płytę? Za co chcesz dopłacać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam przekonania na firmie Asrock. Ogladalem filmy z testow plyt pod x570 to sekcja zasilania procesora byla najwyzsza ( ok 120 stopni na tle 70 stopni w Asusie). Jesli inne plyty Asrocka rowniez sa takiej kiepskiej jakosci to tak wysoka temperatura nie gwarantuje dlugiej zywotnosci kondensatorom polimerowym.

 

Czy tylko Asrock ma drugi slot Pcie w wersji v3.0 x 4 nie obcinający głównych 16 linii dla gpu w pierwszym slocie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam przekonania na firmie Asrock. Ogladalem filmy z testow plyt pod x570 to sekcja zasilania procesora byla najwyzsza ( ok 120 stopni na tle 70 stopni w Asusie). Jesli inne plyty Asrocka rowniez sa takiej kiepskiej jakosci to tak wysoka temperatura nie gwarantuje dlugiej zywotnosci kondensatorom polimerowym.

 

Czy tylko Asrock ma drugi slot Pcie w wersji v3.0 x 4 nie obcinający głównych 16 linii dla gpu w pierwszym slocie ?

 

Każdy producent ma płyty paździerzowe i płyty b.dobre, to że nie masz przekonania, to nie znaczy, że są złe. Nie wiem co to była za płyta, której oglądałeś testy, ale 120 stopni na VRM brzmi dość nieprawdopodobnie dla x570, które z reguły mają jednak okej VRM i radiatory. Nie zmienia to faktu, że Asrock ma na AM4 prawdopodobnie najgorszy BIOS na swoich płytach.

 

On topic, pozbądź się tego gównianego dysku na PCI-E, sam pomysł kupienia tego to jakaś pomyłka, a wygląda, że może masz jeszcze czas na zwrot :D

 

Wentylatory na x570 praktycznie w ogóle się nie odpalają, przejmowanie się nimi to głupota. No i przede wszystkim nie ma żadnego sensu kupowania płyty na x570, żeby pakować do niego 3700x, dobre płyty na b450 bezproblemowo to uciągną bez zająknięcia.

Edytowane przez Marvelm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam przekonania na firmie Asrock. Ogladalem filmy z testow plyt pod x570 to sekcja zasilania procesora byla najwyzsza ( ok 120 stopni na tle 70 stopni w Asusie). Jesli inne plyty Asrocka rowniez sa takiej kiepskiej jakosci to tak wysoka temperatura nie gwarantuje dlugiej zywotnosci kondensatorom polimerowym.

A czy testy które oglądałeś przypominają chociaż scenariusz użytkowy i warunki które planujesz u siebie? Jest przynajmniej kilka aspektów które czynią popularne testy sekcji na YT nierealnymi worst-case-scenario. Wtedy to sensacyjny temat, wychodzą duże liczby i oglądalność rośnie, ale czy zawsze powinno się tym sugerować?

 

Czy tylko Asrock ma drugi slot Pcie w wersji v3.0 x 4 nie obcinający głównych 16 linii dla gpu w pierwszym slocie ?

Na B450/X470 tylko ww. asrocki. Dalej są tylko X570.

Jeżeli to jest komputer głównie do gier, to prawie nic nie stracisz dając taki dysk do 2.0 x4. No, najbardziej na komforcie psychicznym i tym, że nie będzie ~3GB/s w benczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy testy które oglądałeś przypominają chociaż scenariusz użytkowy i warunki które planujesz u siebie? Jest przynajmniej kilka aspektów które czynią popularne testy sekcji na YT nierealnymi worst-case-scenario. Wtedy to sensacyjny temat, wychodzą duże liczby i oglądalność rośnie, ale czy zawsze powinno się tym sugerować?

 

 

Na B450/X470 tylko ww. asrocki. Dalej są tylko X570.

Jeżeli to jest komputer głównie do gier, to prawie nic nie stracisz dając taki dysk do 2.0 x4. No, najbardziej na komforcie psychicznym i tym, że nie będzie ~3GB/s w benczach.

 

 

Czuc roznice w pracy systemu ładowania programow i pracy przy konwersji filmow gdy ten dysk wepne do zlacza pci e 2.0 ( sprawdzalem na 2 plytach glownych) dlatego ma byc 3.0 x4 , inaczej po co go kupilem :).

 

Każdy producent ma płyty paździerzowe i płyty b.dobre, to że nie masz przekonania, to nie znaczy, że są złe. Nie wiem co to była za płyta, której oglądałeś testy, ale 120 stopni na VRM brzmi dość nieprawdopodobnie dla x570, które z reguły mają jednak okej VRM i radiatory. Nie zmienia to faktu, że Asrock ma na AM4 prawdopodobnie najgorszy BIOS na swoich płytach.

 

On topic, pozbądź się tego gównianego dysku na PCI-E, sam pomysł kupienia tego to jakaś pomyłka, a wygląda, że może masz jeszcze czas na zwrot :D

 

Wentylatory na x570 praktycznie w ogóle się nie odpalają, przejmowanie się nimi to głupota. No i przede wszystkim nie ma żadnego sensu kupowania płyty na x570, żeby pakować do niego 3700x, dobre płyty na b450 bezproblemowo to uciągną bez zająknięcia.

 

 

Nie planowalem wymiany I2600K na nowszy sprzet w tym roku , dlatego kupilem dysk ssd pci ex. Dopiero gdy zobaczylem roznice co on potrafi i postanowilem ze w tym roku przejde na nowszy procesor .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam przekonania na firmie Asrock. Ogladalem filmy z testow plyt pod x570 to sekcja zasilania procesora byla najwyzsza ( ok 120 stopni na tle 70 stopni w Asusie). (...)

https://prnt.sc/rf5mh2

od razu dodam, że jak już x570 to z dala od MSI. Niby ok, ale cuda jakie z tą płytą miałem, to szkoda nawet opisywać. 

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://prnt.sc/rf5mh2

od razu dodam, że jak już x570 to z dala od MSI. Niby ok, ale cuda jakie z tą płytą miałem, to szkoda nawet opisywać. 

 

 

Dziekuje Ci. Nie kupie produktu msi gdyz nie jestes pierwszy ktory mial z nimi problemy. Zostaje albo gigabyte lub asus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakie chłodzenie z tańszych proponujecie do stockowego Ryzena ?

https://pclab.pl/art83402.html

Arctic Freezer 34 lub Fera 3

Ale polecałbym dorzucić do SPC Fortis i będzie z głowy na przyszłość też.

 

 

Z płyt to lepsza opcja to wymiana dysku na zwykły M.2 i kupno B450/X470.

Albo faktycznie X570 - tylko to już z 8-9 stów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem Ryzena 7 3700X i Gigabyte X570 UD . Tutaj jestem pewien ze dysk daleko oddalony od RTXa bedzie w pełni obslugiwany a i RTX nie koliduje z półpasywnym wentylatorkiem od chipsetu . Dzis wyslali, jutro moze bedzie w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat taka sobie płyta. Tylko jedno M.2, kiepska dźwiękówka.

 

Z tanich lepiej dorzucić ciut do Asus TUF GAMING X570-PLUS, albo najtańszego Aorusa jak nie lubisz Asrocka i MSI

Ew Biostar X570GT8.

 

Ten Gigabyte jest trochę bidny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat taka sobie płyta. Tylko jedno M.2, kiepska dźwiękówka.

 

Z tanich lepiej dorzucić ciut do Asus TUF GAMING X570-PLUS, albo najtańszego Aorusa jak nie lubisz Asrocka i MSI

Ew Biostar X570GT8.

 

Ten Gigabyte jest trochę bidny.

 

 

 

Nie szukam wypasionej płyty ze świecidełkami i tysiącem dla mnie zbędnych pierdół :) .

 

Ważne dla mnie było :

 

1.Najnowszy chipset X570 , moze bedzie lepiej współpracował z różnymi pamięciami .

2.Slot PCI E 3.0 x4 dla dysku ( po obsadzeniu RTXa w głównym PCIE ) . Większość płyt głównych jako drugi dodatkowy slot PCIE ma w wersji 2.0 który nie wykorzysta potencjału dysku Plextora .

3. Slot pod dysk Plextor ten najniżej jest oddalony od karty graficznej co ułatwia cyrkulację powietrza .

4. Wentylator chipsetu nie będzie blokowany przez karte graficzną a więc nie będzie podbijał swoich obrotów .

5.610 zł nowa ze sklepu z Warszawy , procesor Ryzen 7 3700X za 1319 zł , wysłano dzis, jutro zapewne będzie wymiana starej jednostki .

6.Nie będe kręcił procesora , nie interesują mnie 3-5 % wydajności , sprawdze osiągi tego egzemplarza ale wrócę do stocku , ewentualnie zrobi się undervolting lub skoryguje napięcia jeśli będzie taka mozliwość .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o ten film

https://www.youtube.com/watch?v=3NTkpb3pj9U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o ten film

https://www.youtube.com/watch?v=3NTkpb3pj9U

 

Co prawda inna płyta z nazwy ale mozna powiedziec ze niemal identyczna.

Nigdy nie zawiodlem sie na Gigabyte , teraz kupilem Rtxa 2060S wiec bedzie komplet. Przez 10 lat mialem plyty Asusa z serii Maximus ( bawilem sie bajerami OC itd) , teraz mnie to juz nie bawi , Ryzena nie bede podkrecal , obudowa Fractal Design bez pleksi okna, żadne swiecidelka ( mimo ze i dysk Plextora ma system RGB i RTX ) . Z pewnych rzeczy wyroslem. Komp ma byc w idle bezglosny ( wentylator zasilacza Seasonic stoi w miejscu dopoki nie uruchomie gry , wentylatory RTXa rowniez stoją , wentylator nowego Ryzena ( kupilem oddzielne chlodzenie PWM) bedzie krecil sie z mala predkoscia , same dyski ssd bez tradycyjnego hdd ktory bylby najglosniejszy. Jedynie obawiam sie tego malego wentylatorka z chipsetu , niby zalacza sie powyzej 60 stopni , ciekawe czy w spoczynku tez bedzie sie tak grzal . Dzis sie przekonam . Jesli bedzie najglosniejszy wowczas zamontuje duzy wentylator pwm aby chlodzil chipset nieumozliwiajac wlaczenie tego małego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat taka sobie płyta. Tylko jedno M.2, kiepska dźwiękówka.

 

Z tanich lepiej dorzucić ciut do Asus TUF GAMING X570-PLUS, albo najtańszego Aorusa jak nie lubisz Asrocka i MSI

Ew Biostar X570GT8.

 

Ten Gigabyte jest trochę bidny.

 

czepiasz się, owszem też z dwojga wybrałbym Asus TUF, ale nie samymi portami człowiek zyje

 

Nie szukam wypasionej płyty ze świecidełkami i tysiącem  dla mnie zbędnych pierdół :) .

 

Ważne dla mnie było :

 

1.Najnowszy chipset X570 , moze bedzie lepiej współpracował z różnymi pamięciami .

2.Slot PCI E 3.0 x4  dla dysku  ( po obsadzeniu RTXa w głównym PCIE ) . Większość płyt głównych jako drugi dodatkowy slot PCIE ma w wersji 2.0  który nie wykorzysta potencjału dysku Plextora .

3. Slot pod dysk Plextor ten najniżej jest oddalony od karty graficznej co ułatwia cyrkulację powietrza .

4. Wentylator chipsetu nie będzie blokowany przez karte graficzną a więc nie będzie podbijał swoich obrotów .

5.610 zł nowa ze sklepu z Warszawy  , procesor Ryzen 7 3700X za 1319 zł , wysłano dzis, jutro zapewne będzie wymiana starej jednostki .

6.Nie będe kręcił procesora , nie interesują mnie 3-5 % wydajności , sprawdze osiągi tego egzemplarza ale wrócę do stocku , ewentualnie zrobi się undervolting lub skoryguje napięcia jeśli będzie taka mozliwość .

no, sensownie piszesz - tak trzymać.

 

ja zrobiłem identycznie w kwestii wentylatorów i obudowy. Buda u mnie rewelacyjna nie jest (w sensie bez plexi), ale kto co lubi. Dorzucilem wentyle (łącznie jest 5 szt (szkolda ze 1 wiecej na wlocie nie usawielm) i tempy od razu opadly, a jako ze to 120 mm to spokojnie pracuja i wydajnie usuwaja ciepło z wnętrza. PC ma teraz druga funkcje: grzejnik.

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I uruchomiłem system . Pięknie śmiga, cisza, wentylek stoi w miejscu od chipsetu , bios ma ultra fast start , fantastycznie . Dysk Plextora osiąga max swoje transfery , 3GB/s odczyt i 2GB/s zapis , RTX pracuje w 16 linii PCIE . Ryzen 3700X stock 3d mark Time Spy cpu speed 100400 pkt . Jednak widze, żepłyta potrafi dac 1,5v napiecia w iddle . Chciałbym spróbować ustawić recznie , jakie napiecie minimum moge ustawic ? Czy warto zwiekszac czestotliwosc samej pamięci RAM ? jakim programem testujecie stabilnosc ? i jaki czas jest potrzebny. Czytałem o degradacji procesora testami . Czy to prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - Minimalne vcore musisz sam ustawić ale wiedz że jak procesor odpali boosta a vcore się nie podniesie to będzie BSOD. ( po co chcesz to ruszać ? )

2 - Tak

3 - Benchmarkami różnego rodzaju, np: Time Spy, oraz samymi grami np: Wiedźmin 3 on nie lubi niestabilnego CPU od razu się wysypuje.

4 - Tak następuje degradacja CPU mój już nie działa na takim OC jak dawniej muszę zwiększyć vcore - więc zrezygnowałem z OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie ma sensu podkrecac procesora , nieraz 1 czy 2 rdzenie przyspieszają mi do 4,4ghz a wszystkie max co zauwazylem 4,3 ghz . Nie ma sensu sie bawic w OC . Jest cisza ( płyta obsługuje funcję FAN STOP i zatrzymuje wszystkie wentylatory) . Cisza i wydajnosc . Ustawiłem tylko ciut wyzej pamięci na 3200Mhz Corsair . Tylko dziwi mnie niski wynik zapisu do pamięci w programie Aida 64 , patrzac na wyniki Ryzena 7 2700 moje sa duzo nizsze , patrze rowniez na osiagi forumowiczów i rownież zapis do pamięci jest nizszy . Czyzby błąd wyniku programu testującego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne na ryśkach serii 3000 mających mniej niż 12 rdzeni. Połączenie między chipletem CPU a I/O pozwala na pełną prędkość odczytu, ale tylko połowę zapisu. Dopiero przy cpu z dwoma chipletami można osiągnąć max - ale to oczywiście tylko przy obciążeniach, które pracują na obu chipletach na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I uruchomiłem system . Pięknie śmiga, cisza, wentylek stoi w miejscu od chipsetu , bios ma ultra fast start , fantastycznie . Dysk Plextora osiąga max swoje transfery , 3GB/s odczyt i 2GB/s zapis , RTX pracuje w 16 linii PCIE . Ryzen 3700X stock 3d mark Time Spy cpu speed 100400 pkt . Jednak widze, żepłyta potrafi dac 1,5v napiecia w iddle . Chciałbym spróbować ustawić recznie , jakie napiecie minimum moge ustawic ? Czy warto zwiekszac czestotliwosc samej pamięci RAM ? jakim programem testujecie stabilnosc ? i jaki czas jest potrzebny. Czytałem o degradacji procesora testami . Czy to prawda ?

z ciekawości jaką masz temperaturę na chipsecie / mostku południowym przy wyłączeniu wentyli (w idle i pod obciążeniem*)

 

*zakładam, że tutaj już coś zaczyna się kręcić, ale przy półpasywnym chłodzeniu jaką masz później w stress test temp na chipsecie?

 

HWMonitor lub coś innego ile podaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości jaką masz temperaturę na chipsecie / mostku południowym przy wyłączeniu wentyli (w idle i pod obciążeniem*)

 

*zakładam, że tutaj już coś zaczyna się kręcić, ale przy półpasywnym chłodzeniu jaką masz później w stress test temp na chipsecie?

 

HWMonitor lub coś innego ile podaje?

 

 

Wentylator chipsetu stoi ( tryb silent) , temperatura PCH 55-57 stopni po 3 godzinach pracy komputera ( jedyny wentylator jaki pracuje w komputerze to od procesora ( chłodzenie Fera 3 , 650 obr/min ) . Jestem przekonany że od czasu do czasu się uruchomi o małej prędkości tak że w pasywnym komputerze tego nie słysze .

Natomiast ten wentylator słychać na 2 sekundy tuż przy uruchomieniu komputera , wtedy na 2 sekundy ma wysokie obroty bo jest bardzo słyszalny ( mam wuczulony słuch a małe łopatki i wysokie obroty mocno wtedy słychać . Gdy wentylator kreci sie do 1000 obr/min to jest niesłyszalny w pasywnym komputerze . Zrezygnowałem z dysków hdd bo był za głośne i zbyt wolne, mam same dyski SSD i nvme pci express .

Edytowane przez Kierownik L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...