Skocz do zawartości
lukas108

Jak to jest z tym latency memory? Który soft pokazuje prawde?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Testowałem ostatnio RAM, i 2 programy pokazują dwie różne wartości. Platforma jest na Asrock X470 Taichi, Ryzen 1700 3.8Ghz OC, Ram Pamięć HyperX Predator, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL16 (HX432C16PB3K2/32 )

 

Sisoft Sandra pokazuje: 61.8 ns https://ranker.sisoftware.co.uk/show_run.php?q=c2ffc8ffd9b8d9e4d2e2d2e0d5f381bc8caacfaa97a781f2cfff wogóle Sandra pokazuje wartości korzystniejsze.

AIDA64 pokazuje 79.6 ns (test czas oczekiwania pamięci)

 

Która wartość jest prawdziwa? Który program jest 100% pewny. No i czy te wartości latencji są wysokie czy niskie?

Dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli programy mogą wykazywać różne wartości i żaden z nich nie popełnia błędu, tak? Skad więc różnice?

Widzialem ze niektore kości (na innych CPU) maja wartości ponizej 50 ns w AIDA64. Nie do zrobienia na tym Ryzen.

Czy te opóźnienia w realny sposób odzwierciedlają wydajność?

Edytowane przez lukas108

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz miec pewnosc to porównaj z jakims benchmarkiem np geekbench

On dobrze pokazuje OC na pamięciach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programy nie pokazują wartości dostępowej RAM, lecz zdolność kontrolera RAM CPU. :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programy nie pokazują wartości dostępowej RAM, lecz zdolność kontrolera RAM CPU. :Up_to_s:

Tak samo jak czas dostepu w ww programach nic nie mowi o wydajnosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc można powiedzieć że jedynym i najważniejszym wyznacznikiem wydajność jest końcowa przepustowość wyrażona w GB/s? Czy można z tego założyć że aplikacje wymagające niskich opóźnień będa działać lepiej na pamięciach gdzie transfer jest wyższy. Tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo luźne nastawy i dlatego taki wysoki parametr

U siebie na poprzednich pamięciach 3200 cl15 z zacisniętymi subtimingami miałem w aida 64ns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo luźne nastawy i dlatego taki wysoki parametr

U siebie na poprzednich pamięciach 3200 cl15 z zacisniętymi subtimingami miałem w aida 64ns

 

Probowalem grzebać w opóźnieniach CL, ale coś dostawalem błędy. Te ustawienia co mam teraz pochodzą z profilu XMP w BIOS. BIOS jako tako defaultowo ustawia mi ten RAM ns 2400mhz. Wiec żeby działał w swojej domyślnej fabrycznej wartości 3200 Mhz trzeba zrobić OC przez wybranie profilu. Myślisz że wystarczy przestawić CL i sprawdzać stabilność, czy może trzeba też innych zmian - napięcia, inne opóźnienia, czy jakies funkcje oszczędzania energii dla DDR?

 

Oczywistym jest fakt że wraz zmniejszeniem opóźnień polecą do góry osiągi GB/s?

 

 

Taki nalazlem fragment art. To go tu wkleję;

 

To jak liczyć opóźnienia pamięci RAM? W gruncie rzeczy jest to bardzo proste. CL15 oznacza, że kontroler RAM musi czekać 15 cykli zegara na otrzymanie bajta danych z otwartej strony pamięci. W przypadku taktowania 3000 MHz mamy do czynienia ze 1,5 mld cykli na sekundę. Czemu nie z 3 mld? Ponieważ DDR oznacza Double Data Rate, czyli dane są przesyłane w czasie trwania zarówno rosnącego, jak i opadającego zbocza zegara. Brzmi to skomplikowanie, ale sprowadza się do dwa razy większej przepustowości. W przypadku liczenia opóźnienia wymaga to jednak podzielenia cykli na pół. Dlatego 3000 MHz w praktyce oznacza nie 3 mld cykli, a połowę tej wartości, czyli 1,5 mld cykli na sekundę.

 

Ale wróćmy do naszych obliczeń. Skoro taktowanie 3000 MHz oznacza 1,5 mld cykli na sekundę, a CL15 oznacza opóźnienie w liczbie 15 cykli, to CL15 oznacza 15/1500000000 sekundy, czyli dokładnie 10 ns (nanosekund). Dla porównania pamięci DDR3 1600 MHz CL10 ma opóźnienie wynoszące 12,5 ns, a DDR1 400 MHz CL3 już 15 ns. To dowód na to, że pamięć CL3 wcale nie jest szybsza od CL10, a ta z kolei nie jest szybsza od CL15. Wszystko zależy od taktowania. Tutaj dochodzi też do prostej zależności – im wyższe taktowanie, tym zazwyczaj więcej cykli opóźnienia pamięci RAM, ale – jak widać – nie ma to aż tak dużego wpływu na bezwzględne wartości opóźnienia.

Edytowane przez lukas108

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie jakiś inny kalkulator niż Ryzen DRAM Calculator 1.7.0 do OC? Ustawiłem tym softem mój RAM na CL 14. System jako tako działa, nie wywala nic, ale Memtest wywalił kilkanaście błędów. Sam nie jestem wstanie wyczaić jak zoptymalizować te ustawienia podane przez ten kalkulator. Po podkręceniu RAM jak cały komputer przyspieszył, ale boje się że jak tak zostawię jakaś aplikacja czy gra zacznie sue sypać. A nie ma to sensu.

 

Jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka zabawa z opóźnieniami to zadanie dla hobbystów.

Hobbysta lubi sobie grzebać, więc siedzi i zmienia pojedynczo cyferki, a potem testuje.

Ma to znikome przełożenie na rzeczywistość, ale hobbysty to nie interesuje, ponieważ dla hobbysty sama zabawa z numerkami jest przyjemnością.

Hobbysta siedzi i grzebie tak długo, aż uda mu się trafić cyferki, które nie powodują wywalania błędów.

Hobbysta korzysta z kalkulatorów OC, które podają przybliżone wartości, od których hobbysta zaczyna, a potem sam dalej jedzie metodą na chybił trafił.

Hobbysta spędza swój wolny czas na podziwianiu statuetki "Klient Miesiąca" wręczonej mu przez lokalną elektrownię i nie zawraca gitary innym :)

 

Osoba, która nie jest hobbystą, ustawia profil xmp i więcej nie wchodzi do biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka zabawa z opóźnieniami to zadanie dla hobbystów.

Hobbysta lubi sobie grzebać, więc siedzi i zmienia pojedynczo cyferki, a potem testuje.

Ma to znikome przełożenie na rzeczywistość, ale hobbysty to nie interesuje, ponieważ dla hobbysty sama zabawa z numerkami jest przyjemnością.

Hobbysta siedzi i grzebie tak długo, aż uda mu się trafić cyferki, które nie powodują wywalania błędów.

Hobbysta korzysta z kalkulatorów OC, które podają przybliżone wartości, od których hobbysta zaczyna, a potem sam dalej jedzie metodą na chybił trafił.

Hobbysta spędza swój wolny czas na podziwianiu statuetki "Klient Miesiąca" wręczonej mu przez lokalną elektrownię i nie zawraca gitary innym :)

 

Osoba, która nie jest hobbystą, ustawia profil xmp i więcej nie wchodzi do biosu.

 

Hahaha :) Piękne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka zabawa z opóźnieniami to zadanie dla hobbystów.

Hobbysta lubi sobie grzebać, więc siedzi i zmienia pojedynczo cyferki, a potem testuje.

Ma to znikome przełożenie na rzeczywistość, ale hobbysty to nie interesuje, ponieważ dla hobbysty sama zabawa z numerkami jest przyjemnością.

Hobbysta siedzi i grzebie tak długo, aż uda mu się trafić cyferki, które nie powodują wywalania błędów.

Hobbysta korzysta z kalkulatorów OC, które podają przybliżone wartości, od których hobbysta zaczyna, a potem sam dalej jedzie metodą na chybił trafił.

Hobbysta spędza swój wolny czas na podziwianiu statuetki "Klient Miesiąca" wręczonej mu przez lokalną elektrownię i nie zawraca gitary innym :)

 

Osoba, która nie jest hobbystą, ustawia profil xmp i więcej nie wchodzi do biosu.

Otóż nie tym razem. Są wzory z których korzystać można reszta to ogarnięcie co może kontroler i jakie napięcia są potrzebne. Żmudne dłubanie zaczyna jak próbujesz wystrugać ekstremalne nastawy i płyta mówi wal się grzybie, a kontroler krzyczy czy ty normalny jesteś. Takie nastawy wciągające nosem xmp to się robi relatywnie bardzo szybko.

 

Edit: Jednak z klienta miesiąca to kekłem.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc postanowiłem pozostać przy XMPowych nastawach. Różnice prędkości są nieznaczne według benchmarków a stabilność jest rzeczą podstawową. Być może poprostu zmienię RAM na 3466 Mhz, przy zmianie CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z używaniem pojęć "stabilność" i "xmp" w jednym zdaniu to lepiej bądź ostrożny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z używaniem pojęć "stabilność" i "xmp" w jednym zdaniu to lepiej bądź ostrożny ;)

 

Zdarza mi się Bsod, ale to wina driverów i widać których (najczęściej kaszani mi grafika obecnie RTX2060). Ram testowany całą noc na XMP nie wykazał błędów. Niemniej jednak jak najbardziej się zgadzam. Możliwości MOBO VS RAM jest tak wiele że zawsze może coś nie zagrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...