Skocz do zawartości
deton24

Indeks 82 modeli foteli biurowych (ergonomiczne, dla graczy, skórzane) w tym niektóre polecane i opatrzone opiniami + hi-end by YT: Panie Kierowniku

Rekomendowane odpowiedzi

Przeniesiono na:

https://www.dobreprogramy.pl/deton24/Indeks-modeli-foteli-biurowe-ergonomiczne-dla-graczy-skorzane-z-opiniami-polecany-hiend-by-YT-Panie-Kierowniku-silentpl,110714.html

 

Jeśli ktoś ma jakieś propozycje modeli, albo sugestie o istniejących, bardzo proszę o informację, pisząc tam najlepiej w komentarzach. Jeśli macie jakiś fotel, proszę, napiszcie krótką recenzję, najlepiej z wadami i zaletami.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma jakieś propozycje modeli, albo sugestie o istniejących, bardzo proszę o informację

Minimum dla krzesła ergonomicznego to podparcie lędźwiowe plus regulacja wysokości: siedziska, podłokietników, oparcia lędźwiowego (lub całego oparcia) i zagłówka (o ile jest, zagłówek nie jest wymagany).

 

 

Jak ktoś chce fotel ergonomiczny taniej niż Ergohuman

W tytule "indeksu" fotel ergonomiczny, a na liście większość jest NIE ergonomiczna:

- 4World 4W Style H004 - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- Agata Denver - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Bejot String SR103 - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Calviano Manager - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Eago 8905A - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Giosedio FBK011 - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Grospol Basic - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- Grospol Ergofix - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- Grospol Next - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- Grospol Optimal - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Grospol Supreme - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Halmar Desmond - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Halmar Neon - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Halmar Relax - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Halmar Saturn - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Halmar Vire - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Huzaro Boss 4.0 - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Ikea Alefjäll - brak regulacji wysokości podłokietników;

- Ikea Järvfjället - brak regulacji wysokości podłokietników;

- Ikea Markus - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Ikea Millberget - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- Imaggio Vip Masserano - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Jysk Billum - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka;

- Jysk Skodsborg - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- SPC Gear EG450 - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- Stema KB-8901 - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- Unique Ergonic - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- Unique Vip - brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego;

- Vecotti Xenos - brak regulacji wysokości podłokietników, brak regulacji wysokości podparcia lędźwiowego, brak regulacji wysokości zagłówka.

 

 

Dla graczy / Gamingowe

Niema czegoś takiego jak krzesło dla gracza, to wymysł marketingu ("jesteś graczem to potrzebujesz dla dobrych wyników w grach krzesła gamingowego").

Większość takich krzeseł nie jest ergonomiczna, przy ich projektowaniu brano pod uwagę tylko ich wygląd (à la sportowy fotel samochodowy).

Edytowane przez armt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci wielkie za tą wypowiedź!

Dokładnie o taki feedback mi chodziło.

Postaram się zedytować opis odpowiednio.

 

Jeszcze przydałoby mi się więcej opinii jeśli ktoś miał dany fotel, a jeszcze nie ma przy którymś wystarczająco dużo informacji, lub ich brak.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci wielkie za tą wypowiedź!

Dokładnie o taki feedback mi chodziło.

Na tej liście jest poplątanie z pomieszaniem: nowe z używanymi, markowe z no-name, dostępne z archiwalnymi.

 

W podziale na kategorie też są błędy, np. Markus i Järvfjället które mają zagłówki a są w kategorii "bez zagłówków" albo wszystkie krzesła z kategorii "skórzane" nie mają nic z skórą wspólnego (są pokryte poliuretanem).

 

Zresztą z takim podziałem na kategorie będą problemowy - niektóre modele krzeseł można kupić z oparciem siatkowym, materiałowym lub skórzanym i z lub bez zagłówka (a cały czas tak samo się nazywają).

 

 

 

Postaram się zedytować apis odpowiednio.

Nie wiem czy nie lepiej gdybyś zrezygnował z listy w Google Drive - nie można z niej (w prosty sposób) kopiować nazw modeli krzeseł, co utrudnia ich wyszukiwanie. Pod tym względem lepiej by się spisała lista na forum.

 

 

 

Jeszcze przydałoby mi się więcej opinii jeśli ktoś miał dany fotel, a jeszcze nie ma przy którymś wystarczająco dużo informacji, lub ich brak.

Z takimi opiniami jest problem, bo trwałość krzesła zależy od wielu czynników - wagi użytkownika, sposobu użytkowania, czy ilości godzin spędzonych na krześle na dzień. Tym bardziej ocena wygody czy ergonomii - też zależy od wielu czynników a dodatkowo będzie subiektywna. Trudno, też wydawać opinie o danym modelu krzesła jeżeli posada ono wiele możliwych konfiguracji pod jedną nazwą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Zatem rozchodzi się, by choć w prawidłowy sposób odróżnić te dwa typy zagłówków jak Markus i te znajdujące się obecnie w kategorii ergonomicznych, bo jest to raczej jasna różnica.

Należałoby tu zastosować jakieś odpowiednie nazewnictwo.

 

Z opiniami jak najbardziej tak jest, ale natrafiałem niekiedy na zbieżne, a czasem na rozbieżne, bo właśnie zależało to od fizjonomii danego człowieka, i na tej zasadzie można było zbudować wtedy bazę na zasadzie - fotel dla niskich, fotel głównie dla wysokich itp.

 

Ciężki temat, i nigdzie raczej nie spotkałem się, by ktoś faktycznie uczciwie podszedł do tematu podobnego opisu kilku modeli chociaż. Jest szansa to trochę jeszcze dopracować, i faktycznie po prostu wkleję to tutaj po poprawkach albo pododaję wszędzie hiperłącza do ofert.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem rozchodzi się, by choć w prawidłowy sposób odróżnić te dwa typy zagłówków jak Markus i te znajdujące się obecnie w kategorii ergonomicznych, bo jest to raczej jasna różnica.

Należałoby tu zastosować jakieś odpowiednie nazewnictwo.

Sposobów rozwiązania zagłówka jest więcej niż dwa, w zasadzie każdy producent ma swoje podejście do tego tematu (a niektórzy więcej niż jedno). Tak jak pisałem podział na takie grupy będzie problemowy - jeden model będzie mógłby należeć do np. 4 grup (oparcie siatkowe bez zagłówka, oparcie materiałowe bez zagłówka, oparcie siatkowe z zagłówkiem, oparcie materiałowe z zagłówkiem).

 

 

Z opiniami jak najbardziej tak jest, ale natrafiałem niekiedy na zbieżne, a czasem na rozbieżne, bo właśnie zależało to od fizjonomii danego człowieka, i na tej zasadzie można było zbudować wtedy bazę na zasadzie - fotel dla niskich, fotel głównie dla wysokich itp.

 

Ciężki temat, i nigdzie raczej nie spotkałem się, by ktoś faktycznie uczciwie podszedł do tematu podobnego opisu kilku modeli chociaż.

Problem w tym, by ocenić i polecić krzesło trzeba odpowiedni długo na nim posiedzieć ale też mieć porównanie do innych, a mało ludzi może sobie na to pozwolić. Dodatkowo każdy ocenia swoją miarą czyli nie można porównywać tych ocen.

 

 

Jest szansa to trochę jeszcze dopracować, i faktycznie po prostu wkleję to tutaj po poprawkach albo pododaję wszędzie hiperłącza do ofert.

Linki do ofert szybko się zdezaktualizują - w sklepach zmieniają się ceny, a oferty mogą znikać. Nawet w porównywarkach trzeba uważać, np. w jednym sklepie będzie tańsze krzesło (ale za podłokietniki będzie trzeba dopłacić), a w drugim sklepie krzesło będzie droższe (ale będzie miało już w standardzie podłokietniki) i może wychodzić taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko prawda, niemniej najmniejszym złem są jednak cenowarki przy tych ofertach, jeśli tylko dany produkt tam się znajduje.

 

I najbardziej wartościowe są właśnie takie opinie, gdzie ktoś porównuje dwa fotele ze sobą, i na takie też się napotykałem.

 

Ogólnie też uważam, że dałoby się zauważyć pewną prawidłowość w ocenie danego fotela przez osoby w danym zakresie wzrostu, ale wymaga to dłuższego researchu.

Ogólnie zdarza się, że opinie się pokrywają, czy to pozytywne, czy negatywne a wtedy już uważam, że lepiej by taki krótki opis danego produktu był, niż nie było wcale. Po prostu temat jest dość trudny i nie będzie się dało na razie zacząć od czegokolwiek innego w niektórych przypadkach.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opiniami na temat wzrostu też trzeba uważać, np. na forach spotykana jest opinia jakoby Markus był krzesłem dla wyższych (co jest nieprawdą). Wystarczy porównać wysokość podłokietników w wszystkich krzesłach Ikei:

Renberget        |    199zł    | 24cm
Flintan/Nominell |    249zł    | 24cm
Millberget       |    299zł    | 22cm
Fjällberget      |    499zł    | 24cm
Långfjäll        |    499zł    | 22cm
Markus           | 499zł/599zł | 22cm
Järvfjället      | 699zł/799zł | 23cm
Hattefjäll       | 699zł/799zł | 22cm
Alefjäll         |    799zł    | 23cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, że nadal interesujesz się tematem.

 

W kwestii wzrostu, zwłaszcza w wypadku Markusa nie chodzi o wysokość podłokietników, ale o wysokość zagłówka.

 

Co Ciebie osobiście skłania do wydania takiej opinii?

 

Być może zarezerwowanie go poglądowo tylko dla najwyższych jest z jakiegoś powodu błędem, ale warto zaznaczyć, że w tej cenie szczególnie lubią go właśnie wyżsi, z uwagi na wysoki zagłówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii wzrostu, zwłaszcza w wypadku Markusa nie chodzi o wysokość podłokietników, ale o wysokość zagłówka.

 

Co Ciebie osobiście skłania do wydania takiej opinii?

W krześle ergonomicznym od zagłówka ważniejsze są podłokietniki na prawidłowej wysokości, bo odciążają ramiona i obręcz barkową. W Ikei wszystkie krzesła mają podłokietniki nieregulowane na podobnej wysokości (~23cm, +/-1), więc są dostosowane do podobnego wzrostu.

 

Umieszczenie nieproporcjonalnie wysoko zagłówka w Markusie jest podyktowane brakiem jego regulacji i chęcią dostosowania krzesła do większej ilości użytkowników - na krześle z za wysokim zagłówkiem da się siedzieć, a z za niskim (który wchodzi w ramiona) jest to już niemożliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że podłokietniki powinny być dostosowane do wzrostu, a nie do wysokości biurka? Bo do tego z reguły wystarczy wyregulować podnośnik dostępny przy każdym fotelu. Przy czym osobiście nie jestem zwolennikiem tych krótkich plastikowych deseczek, które producenci nazywają podłokietnikami. O wiele wygodniejsze w zwłaszcza niestandardowych pozycjach są całe łączone podłokietniki z fotelami, choć to ja siedzę czasem na fotelu jak popadnie, i niekoniecznie przy biurku.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że podłokietniki powinny być dostosowane do wzrostu, a nie do wysokości biurka? Bo do tego z reguły wystarczy wyregulować podnośnik dostępny przy każdym fotelu.

Ergonomia to dyscyplina naukowa zajmująca się przystosowaniem narzędzi, maszyn, środowiska oraz warunków pracy do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka. Celem ergonomii jest najefektywniejsza praca przy możliwie niskim koszcie biologicznym (m.in. poprzez eliminację źródeł chorób zawodowych).

 

Stanowisko ergonomiczne do pracy przy komputerze to takie które jest dostosowane do użytkownika, do jego wzrostu i proporcji ciała (takie stanowisko będzie zmniejszało np. bóle kręgosłupa). Czyli to nie człowiek ma dostosowywać się do krzesła i biurka, a krzesło i biurko powinno być dostosowane do człowieka (np. podłokietniki powinny mięć odpowiednią wysokość by podpierać ramiona i odciążać obręcz barkową).

 

Tak jak napisałem wcześniej minimum dla krzesła ergonomicznego to podparcie lędźwiowe plus regulacja wysokości: siedziska, podłokietników, oparcia lędźwiowego (lub całego oparcia). Na twojej liście jest tylko kilka takich karzeł, zdecydowana większość jest nieergonomiczna (np. wszystkie krzesła z Ikei są nieergonomiczne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że już co najmniej drugi raz trafnie wypunktowałeś, czym się różni fotel ergonomiczny od biurowego.

Postaram się jeszcze przerobić tę listę, jak wcześniej pisałeś, niemniej jednak są tam nie tylko fotele ergonomiczne, ale też biurowe. No i wszystko też w tle zazwyczaj rozbija się też jednak o cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema podziału na biurowe i ergonomiczne, podział jest na ergonomiczne i nieergonomiczne (ergonomiczne też są biurowe).

Edytowane przez armt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestawienie w formie zaktualizowanej o sugestie dot. ergonomiczności pojawiło się na blogu DP.

Dodatkowo nawiązałem kontakt z silentpl który prowadzi kanał Panie Kierowniku, który specjalnie dla nas zrobił zestawienie foteli hi-end w przedziale od 5K, który poniżej też zamieściłem:

https://www.dobreprogramy.pl/deton24/Indeks-modeli-foteli-biurowe-ergonomiczne-dla-graczy-skorzane-z-opiniami-polecany-hiend-by-YT-Panie-Kierowniku-silentpl,110714.html

Jeżeli macie jeszcze jakieś sugestie, to śmiało. Armt tu na tyle różnych rzeczy wypunktował, że pewnie nie ogarnąłem nawet zawrzeć wszystkiego jak trzeba.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam odnośnie fotela ANGEL eurOpa

 

ZALETY:

  • gumowane kółka

WADY:

  • zagłówek rusza się podczas użytkowania fotela
  • oparcie fotela w pozycji najbardziej zbliżonej do pionowej wciąż jest zbyt wychylone do tyłu
  • wyprofilowane podłokietniki są niewygodne gdy przekrzywia się ręce
  • podłokietniki mogłyby być bardziej cofnięte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...