Skocz do zawartości
Raven325

SeaSonic Focus GX-550W vs SilentiumPC Supremo FM2 750W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję zasilacza na lata, wstępnie do zestawu:

- Ryzen 5 3600 + GTX 1660Ti,

- za około 5 lat wymiana na procesor 8/16 rdzeni + wydajniejsza karta graficzna wydajnościowo odpowiadająca dzisiejszym RTX 2080.

Mam dwóch faworytów, co wybrać i dlaczego? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

SeaSonic Focus GX-550W:

- teoretycznie jakościowo lepszy,

- gwarancja 2 lata door2door a potem do 8 trzeba wysyłać na swój koszt,

- PÓŁ PASYWNY,

- w przyszłości po zmianie podzespołów może być za słaby?

 

SilentiumPC Supremo FM2 750W:

- mocniejszy,

- gwarancja door2door przez 5 lat,

- teoretycznie chłodniejszy, pracowałby poniżej 50% mocy.

- na Ryzen 5 3600 + GTX 1660 Ti może pracować bardzo słabo obciążony, może mieć to negatywne skutki?

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praca na niskim obciążeniu nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków.

 

GX jest lepszy od FM2, różnica jednak nie jest duża. 750W jest kompletnie zbędne, bo nawet przy i9 9900k i RTX 2080 Ti 650W spokojnie wystarczy. Różnica sprawności między 50% obciążenia a 70-80& to 1-2%, więc jest pomijalna.

 

Tak naprawdę którego zasilacza nie weźmiesz będzie ok i w zasadzie różnicy nie odczujesz. Za SS faktycznie przemawia dłuższa gwarancja (ale pociągająca za sobą ewentualne koszty wysyłki) oraz tryb pasywny. Dla mnie jedyną przewaga FM2 jest gwarancja D2D.

 

550W spokojnie wystarczy pod kompa z R7 3800X i RTX 2080 po OC.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak kolega wyżej napisał: to w miarę równorzędne zasilacze, ale Seasonic GX ma pewną przewagę choćby w postaci trybu półpasywnego. Do takiego kompa co masz teraz 550W w zupełności wystarczy

Do 9900K i 2080 Ti 750W jest jednak potrzebne ze względu na skoki obciążenia, ale to inny temat :)

Niezależnie co wybierzesz, będziesz zadowolony. Kupuj jednak szybko, bo ceny z dnia na dzień lecą w górę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Czyli teraz wszystko jedno ale tak wychodząc 3-5 lat do przodu gdy będą nowe procesory i karty graficzne oraz to, że z biegiem czasu pewnie zasilacz trochę traci moc (?) to lepiej wziąć 550W czy jednak to 750W będzie dobrym zapasem?

 

A druga kwestia to kultura pracy, duża różnica będzie między tymi dwoma zasilaczami?

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz nie traci mocy, to nie samochód :E.

 

550W spokojnie wystarcza jak nie chcesz przeznaczyć na CPU i GPU łącznie +5000 zł, bo dopiero powyżej tej ceny pojawiają się podzespoły, którym 550W po OC może być mało (mowa o nowych podzespołach).

 

Pod względem kultury pracy wygrywa Seasonic ze względu na tryb półpasywny.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu mój zestaw R5 3600 @ 4,2Ghz 1,3V + GTX 980Ti Zotac AMP Extreme (czyli jedna z najbardziej prądożernych kart, spokojnie porównywalna/przewyższająca RX 2080ti w zależności od modelu) przy mocnym obciążeniu CPU i karty bierze w skoku 415W z gniazdka (benchmark GPU ashes of singularity gdzie CPU dobija 100% i GPU też). Teoretycznie można jeszcze bardziej dociążyć CPU i GPU, odpalając jakieś wypalraki (Prime95 small + wypalarka GPU) - wtedy taki zestaw brałby do 460W z gniazdka. Co prawda mój zasilacz ma wysoką sprawność.

 

Także dobre 550W, jak ten SeaSonic, powinno dawać radę nawet z R7 3800x + takim RX 2080, nawet super.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jeśli dopłata nie jest duża warto wziąć jednak mocniejszy ze względu na kulturę pracy - zwłaszcza w przypadku Seasonica (dłużej będzie szedł pasywnie). Chyba iż dla Ciebie hałas jest bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jeśli dopłata nie jest duża warto wziąć jednak mocniejszy ze względu na kulturę pracy - zwłaszcza w przypadku Seasonica (dłużej będzie szedł pasywnie). Chyba iż dla Ciebie hałas jest bez znaczenia.

 

Czyli sugerowałbyś SeaSonic FOCUS GX-650? To już będzie 460 zł - sporo, za 360 miałbym Supremo FM2 750W z zapasem mocy na wszystko praktycznie ALE gorszą kulturę pracy...ciężki orzech do zgryzienia.

w SeaSonic mnie odpycha to, że gdyby coś walnęło to muszę wysyłać paczki za granicę a to jednak może być koszt nawet kilkudziesięciu złoty.

 

EDIT: Z tego co czytałem to, Supremo nie ma zabezpieczenia temperaturowego a SeaSonic ma, czy jego brak to duży minus?

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o be quiet! Straight Power 11 550W 80 Plus Gold? Widzę, że zasilacze be quiet są rzadko tutaj polecane, więc ciekawi mnie w czym są gorsze, jeśli są. Ja go kupiłem ze względu na kulturę pracy, ale do komputera raczej energooszczędnego, więc wydajność prądowa nie miała dla mnie znaczenia, natomiast cisza naprawdę robi wrażenie pomimo, że wentylator się kręci ciągle. O Seasonicach czytałem, że zdarza im się bzykać (coil whine), ale nie wiem jak częsty jest to problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest wart kasy, którą chce za niego BQ. To dobry zasilacz, ale nie oferuje nic więcej niż FM2, a jest jednak sporo droższy. Generalnie to jest uniwersalna wada wszystkich zasilaczy BQ - są źle wycenione względem konkurencji.

 

Piszczenie cewek dotyka wszystkie zasilacze, bez względu na producenta i pułap cenowy. To po prostu loteria.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej mam dylemat. Do tej pory jadę na PSU z sygnatury jak i całym PC, ten mój Antec nie ma za dobrych opinii.

 

Teraz mi się to trochę wyklarowało lepiej:

Supremo:

+ 750W,

- brak pół pasywnego trybu,

- brak zabezpieczenia termicznego.

SeaSonic:

- 550W, które może nie wystarczyć kiedyś (?),

+- krążą plotki o terkotaniu wentylatorów (?),

+ tryb pół pasywny,

+ zabezpieczenie termiczne.

 

Co robić :(?

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co robić? wymienić zasilacz, jak zamontujesz mocniejsze komponenty szczerbaty.gif a jak chcesz na już, po taniości - KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co robić? wymienić zasilacz, jak zamontujesz mocniejsze komponenty szczerbaty.gif a jak chcesz na już, po taniości - KLIK

Ja mam dylemat między tymi dwoma z posta wyżej, napisałem plusy i minusy jednego i drugiego i dalej nie wiem.

 

Supremo:

+ 750W,

- brak pół pasywnego trybu,

- brak zabezpieczenia termicznego.

SeaSonic:

- 550W, które może nie wystarczyć kiedyś (?),

+- krążą plotki o terkotaniu wentylatorów (?),

+ tryb pół pasywny,

+ zabezpieczenie termiczne.

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerowałbyś SeaSonic FOCUS GX-650? To już będzie 460 zł - sporo, za 360 miałbym Supremo FM2 750W z zapasem mocy na wszystko praktycznie ALE gorszą kulturę pracy...ciężki orzech do zgryzienia.

w SeaSonic mnie odpycha to, że gdyby coś walnęło to muszę wysyłać paczki za granicę a to jednak może być koszt nawet kilkudziesięciu złoty.

 

EDIT: Z tego co czytałem to, Supremo nie ma zabezpieczenia temperaturowego a SeaSonic ma, czy jego brak to duży minus?

Zabezpieczenie przeciwprzegrzaniu w Supremo FM2 jest. W każdym razie zasilacz wyłącza się gdy odłączy się wentylator i temperatura niebezpiecznie wzrośnie. Po wychłodzeniu zasilacz działa poprawnie.

Jeśli chodzi o hałas, to jeśli ten Seasonic 550W przekroczy 80% obciążenia to będzie głośniejszy, ale tylko wtedy

 

A co sądzicie o be quiet! Straight Power 11 550W 80 Plus Gold? Widzę, że zasilacze be quiet są rzadko tutaj polecane, więc ciekawi mnie w czym są gorsze, jeśli są. Ja go kupiłem ze względu na kulturę pracy, ale do komputera raczej energooszczędnego, więc wydajność prądowa nie miała dla mnie znaczenia, natomiast cisza naprawdę robi wrażenie pomimo, że wentylator się kręci ciągle. O Seasonicach czytałem, że zdarza im się bzykać (coil whine), ale nie wiem jak częsty jest to problem.

Bzyczenie czy piszczenie cewek to czysta loteria i nie zawsze jest winą zasilacza, bo np. możliwe jest że dany zasilacz z komputerem ABC piszczy, ale z teoretycznie bardziej wymagayjącym komputereb XYZ już nie, albo nawet biorąc zasilacz A z komputerem ABC do innego mieszkania, to piszczenie może ustać. Albo ma się farta (99,9% przypadków) albo nie :)

Edytowane przez Born

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tak zasilacze wystrzeliły z ceną w górę?

Teraz GX-650 jest za 459 zł,Supremo FM2 650W za 379 zł,kiedy w styczniu dałem za GX-650 429 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij sobie na kurs dolara. W styczniu 3.8 zł, teraz 4.1 zł, a będzie tylko gorzej :E.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij sobie na kurs dolara. W styczniu 3.8 zł, teraz 4.1 zł, a będzie tylko gorzej :E.

Bez komentarza,teraz 4,12 za dolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tak zasilacze wystrzeliły z ceną w górę?

Teraz GX-650 jest za 459 zł,Supremo FM2 650W za 379 zł,kiedy w styczniu dałem za GX-650 429 zł

Corona wirus i dolar, generalnie szukaj oferty niskiej teraz i kupuj jeśli mają towar. Za kilka dni będzie lipa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corona wirus i dolar, generalnie szukaj oferty niskiej teraz i kupuj jeśli mają towar. Za kilka dni będzie lipa

Będzie lipa i to totalna :(

Miałem chyba nosa w styczniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie lipa i to totalna :(

Miałem chyba nosa w styczniu

Owszem, najbardziej oberwały pammięci: RAM i SSD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc.

Stwierdziłem, że kupię Focusa GX 650W, nie będę oszczędzał na zasilaczu bo teoretycznie powinien on mi wystarczyć na 10 lat :).

Ktoś może wie jak wygląda gwarancja producenta w okresie od 2 do 10 roku przy zakupie w jednym z popularnych sklepów internetowych o nazwie owoca (xD)?

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym w owocowym nie kupował bo nie piszą nic o 10 latach co sugeruje że sam się bujasz potem

 

Długość

24 miesiące

 

Pewniejszy zakup wydaje się w Xkom

120 miesięcy (gwarancja producenta)

 

Wysokie prawdopodobieństwo że oni się tym zajmują ale dopytaj dla pewności

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym w owocowym nie kupował bo nie piszą nic o 10 latach co sugeruje że sam się bujasz potem

 

Długość

24 miesiące

 

Pewniejszy zakup wydaje się w Xkom

120 miesięcy (gwarancja producenta)

 

Wysokie prawdopodobieństwo że oni się tym zajmują ale dopytaj dla pewności

 

O widzisz, dziękuję bardzo.

Czy może lepiej na proline - niby oficjalny dystrybutor SeaSonic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Xkom czy Proline decyzje pozostawiam już Tobie jako przyszłemu użytkownikowi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu bym wziął Seasonic PX-650 Platinium, 100 zł więcej, który ma tryb pasywny do 270 Wat, dużo więcej niż wersja Gold. Mam wersję 850W tego zasilacza i jeszcze go nie słyszałem w normalnym użytkowaniu.

 

Tutaj masz jego recenzję:

 

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/zardon/seasonic-focus-px-650-platinum-review/

Edytowane przez rvenix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...