Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam

od pewnego czasu zauważyłem znaczne spowolnienie pracy komputera.Proszę o pomoc

Pozdrawiam

DxDiag.txt

post-512443-15847335404645_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

1xC5 Current Pending Sector Count - Parametr ten określa liczbę sektorów niestabilnych (oczekujących na remapowanie). Dysk podczas próby odczytu/zapisu odznaczył te sektory jako niestabilne. Będą one oczekiwać na remap powierzchni talerz.+ C7 UltraDMA CRC Error Count - Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Wysokie wartości świadczą o uszkodzeniu podzespołów elektronicznych dysku. Jednocześnie parametr ten informuje nas o tym, że dysk ma problemy w komunikacji z kontrolerem (dysk<->płyta<-dysk). Najczęstszą przyczyną pojawiania się tego błędu jest: uszkodzona wstęga (taśma), fiksujący zasilacz, uszkodzona elektronika dysku, uszkodzona elektronika płyty głównej.

 

Dysk ma przepracowane ponad 30K godzin więc na emeryturę się nadaje

 

Wymiana na jakiś SSD by się przydała ;)

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc czyli rozwiązanie problemu to nowy dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wskazuje ale równie dobrze możesz mieć jakiegoś wirusa co pożera zasoby...sprawdź to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tragedii nie ma (chyba że 01 regularnie rośnie) ale dysk już sporo przepracował i może powoli mieć już dość.

 

Na teraz można przeskanować. Jak bawisz się HDTune, to "speed map" będzie najlepszą metodą. Zobaczymy gdzie te uszkodzone sektory i czy jakieś potencjalnie następne się nie czają.

Tylko pamiętaj, żeby powyłączać ile się da programów działających w tle, żeby nie zakłócały testu. Licz się z tym, że wynik będzie zaburzony.

 

Odnośnie zrzutów ekranu:

-ustaw okno programu na taki rozmiar, żeby było wszystko co potrzebne widać bez przewijania

-użyj wbudowanego w program narzędzia do zrzutu ekranu lub użyj kombinacji klawiszy Alt + PrintScreen, wtedy łapane jest tylko aktywne okno, a nie cały ekran

Plik powinien mieć rozsądną wagę (png), a będzie o wiele czytelniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quick scan jest nic nie warty...

Miało być Speed map.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam załączam zrzut ekranu speed map. I co teraz sądzisz o tym dysku trwało to ponad półtorej godziny nie wiem czy to prawidłowo.Chciałem jeszcze dodać że często robi się czarny ekran na którym widać tylko wskaźnik myszki. Kombinacja klawiszy Alt Control Delete nie pomaga, zostaje tylko Reset.

Pozdrawiam

post-512443-15849728914677_thumb.png

Edytowane przez dudikn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nadal nie jest speed map: https://imgur.com/gallery/HoTKVum ale przynajmniej cokolwiek widać.

 

Skan wskazuje na uszkodzenia na 35GB i 238GB. Jeżeli pliki systemowe lub plik wymiany (swap) są w tych obszarach, to będzie muliło.

Względnie bezpiecznie i niedestrukcyjnie można spróbować przelecieć dysk systemowym chkdsk z opcją /R W najlepszym wypadku wymusi to podmianę uszkodzonego sektora, w gorszym tylko wyłączenie z użycia w systemie plików tych obszarów dysku.

 

Dobrze by było teraz zobaczyć czy nie nabiło więcej błędów. Więc nowy zrzut z zakładki health by się przydał.

 

 

Jeżeli dobrze rozumiem, to masz 4,5GB ramu?

Do tego 10GB plik wymiany, który jest w ponad połowie zajęty?

Napisz coś więcej co to za komputer i czym jest obciążony, bo wygląda to dziwnie.

 

Odnośnie czarnego ekranu i potrzeby resetowania, to ciężko mi coś powiedzieć. Może to być efekt uszkodzeń dysku lub plików na nim ale też równie dobrze innych podzespołów. Komputer wygląda na leciwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samym poczatku zaczalbym od upgrade BIOSu, gdyz posiadasz najstarsza mozliwa wersje.

 

Link do BIOSow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Amsztel który konkretnie bios bym musiał wybrać z podanej listy biosów jest tam ich 6.Jestem zielony w sprawach wgrywania Biosu i czy to jest bezpieczne czy łatwo uwalić płytę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli pod moją płytę i procesor to będzie Bios F6H

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli pod moją płytę i procesor to będzie Bios F6H

 

Tak jak kolega Killer85 napisal - najnowszy. Czyli w tym przypadku F6H.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uaktualniłem programem @Bios do F6H

Edytowane przez dudikn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedł kolejny uszkodzony sektor, pewnie ten co w skanie wyszedł.

Dobrze by było go wymienić, w miarę możliwości na ssd, choć nie wiem czy z tą płytą będzie chodzić sensownie (ale pewnie i tak szybciej niż hdd).

 

Odnośnie reszty sprzętu, to najdziwniej wygląda pamięć. Pokaż w cpu-z w zakładce SPD wszystkie sloty.

Dodatkowo pokaż zużycie pamięci w systemie: menadżer zadań -> wydajność -> pamięć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz odpalone, że tyle pamięci ci schodzi?

 

Masz zapchaną pamięć, więc system korzysta z pliku wymiany. To nie ma prawa chodzić szybko, zwłaszcza przy zwykłym twardzielu.

Przejrzyj jakie programy zabierają pamięć i powyłączaj zbędne. Jeżeli nie ma zbędnych, to trzeba pomyśleć o dołożeniu pamięci. Absolutnym minimum wydaje się dobicie do 8GB, a można pomyśleć i o 16GB.

Nie czuję się mocny w dobieranie ale celować chyba trzeba w 2x4GB ddr2 800MHz ewentualnie w 4x4GB. Niech ktoś to zweryfikuje.

 

Druga sprawa, to masz strasznie pomieszane różne wielkości i szybkości kości pamięci. Całość będzie zwalniać do najwolniejszej.

Dodatkowo przy takim zestawieniu nie działa dual channel, więc znowu traci się na wydajności.

Na teraz spróbowałbym wyciągnąć te 512MB, bo jest najwolniejsza. Jest też pewna szansa, że wtedy ruszy dual channel (2GB na pierwszym kanale, 2x1GB na drugim).

Tak czy inaczej najpierw trzeba zwolnić pamięć lub dołożyć, bo całą wydajność diabli biorą przez wykorzystanie swapa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akurat dual channel powinien działać przy 4 modułach (niezależnie od ich taktowania i wielkości). Autor ma 3 modele kości a moduły 1GB są włożone w odpowiednie sloty. Do sprawdzenia w CPU-Z zakładka Memory. Ale dobrze by było wymienić ram (przynajmniej ten najwolniejszy moduł ograniczający taktowanie pozostałych kości).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień dysk i nie zawracaj gitary :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

wyjąłem tą najsłabszą pamięć i nie ma żadnej poprawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...