Skocz do zawartości
jaszczur90

Gravel czy Cross ?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Ostatnio coraz bardziej zastanawiam się nad zmianą lub dokupieniem drugiego roweru. Aktualnie posiadam Kross Level A2 (model 2011). Z biegiem lat niestety ten rower coraz bardziej mnie irytuje ( jest to typowy mtb rekreacyjny górski). Zmieniłem ostatnio m.in na cieńsze opony, aby móc trochę szybciej jechać niż na standardowych oponach. Wiadomo z wiekiem ten rower wymaga coraz więcej serwisowania co powoduje, że nie mam już zbytnio po 9 latach dokładać do tego roweru.

 

Zacząłem oglądać i czytać recenzje na temat różnych typów rowerów. Jak mogę scharakteryzować swój aktualny typ i sposób jazdy ? :

- robię dłuższe dystanse niż przedtem min. 50km do 100km

- często używam roweru jak dojazd do pracy po mieście ( Kraków)

- jazda typowo rekreacyjna amatorska bez jakiegoś ciśnienia na robienie jakiś treningów, wyników

- raczej wycieczki jednodniowe max 2 dniowe bez jakiegoś survivalu w terenie :)

- trasy raczej głównie asfaltowe, ale również zdarzają się szutrowe, leśne

 

Po oglądnięciu mnóstwa filmików, blogów wytypowałem dwa rodzaje rowerów dla siebie:

 

- rower typu cross

- rower typu gravel

 

Zalety i wady roweru typu cross:

+ niższa cena

+ bardziej wyprostowana sylwetka

+ amortyzator przedni

- brak możliwości zmiany pozycji rąk (brak "baranka" na kierownicy)

- jest zazwyczaj cięższy od gravela

 

Zalety i wady typu gravel:

+ możliwość zmiany pozycji rąk

+ osiąganie szybszych prędkości i możliwości rozpędzania

+ lżejszy

+ pewniejszy na drogach leśnych, szutrowych

- cena

 

Czy np. taki gravel jest wart swojej ceny ? -> https://www.dobrerowery.pl/kross-esker-2-0-2020?from=listing

 

Ogólnie pytanie czy ktoś posiada gravela i może ocenić jak wygląda kwestia komfortu gdy większość aktualnie sprzedawanych graveli nie ma amortyzatora z przodu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modernizacja obecnego może wyjść taniej niż kupno nowego.

Doprecyzuj co w nim nie tak chodzi, co w nim przeszkadza, czego mu brakuje. To będzie też punkt wyjścia do określenia jaki ma być owy rower.

 

Przemyśl też jeszcze raz potrzeby, bo jesteś niekonsekwentny. Z jednej strony piszesz, że wymieniałeś opony żeby jeździć szybciej, z drugiej że jeździsz rekreacyjnie bez ciśnienia na wynik.

 

Skąd wnioski, że gravel jest pewniejszy na leśnych drogach i szutrach?

 

Jak się zastanawiasz co kupić, to warto określić ile chcesz wydać i pamiętaj, że doradzający będą zawsze ciągnąć w górę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wad graveli raczej bym zaznaczył brak amortyzacji. Do rekreacyjnej jazdy bez spinania dupy jednak amortyzator bym wziął.

 

Tamten gravel ma osprzęt szosowy dość podstawowy i mechaniczne hamulce. Będziesz z tym jeździł, ale zobacz jaki osprzęt oferują crossy za 3.5 koła.

 

Do zalet graveli raczej bym zaliczył to że jest na nie moda i hype. Zależy kto jak patrzy na takie rzeczy.

Edytowane przez resistance

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...