Skocz do zawartości
pan_A

Ryzen 3600 OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, trafiłem chyba na gorszą sztukę, bo na 1.0.0.4 mój ryzen w trybie boost osiąga max 4150 i to na ułamki sekund, w cinebench r20 tylko 3920 i wynik koło 3400 podczas, gdy średni wynik w sieci to 3600. Ponadto, gdy spróbowałem oc (płyta msi b450m gaming plus) to nawet na 1.45v nie mogłem osiągnąć 4,20ghz, bo miałem crash cinebencha.

41,5 Ghz udało mi się ustawić na 1.3875v, przeszedł OCCT 10 minut i cinebencha, ale pojawiały się okazjonalne blue screeny. Teraz próbuję ustawić chociaż 41,25 na 1.325v i w ryzen masterze wszystko działa ok, occt i cinebench, ale jak zmieniłem w biosie to już nie przechodzi nawet na na 1.3375v. Nie wiem co robię źle w biosie, czy może trafiłem na jakąś marną sztukę, doradzcie panowie jak osiągnąć chociaż te 41,25...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ci stałe 4125 skoro boost działa do 4150. Daruj sobie podkręcanie, strata czasu. 1.3875v to dobre napięcie żeby zabić tego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te procki kręcą się mizernie, te "internetowe wyniki" to na bdb sztukach, nie wiem czy nie lepiej kupić tanią płytę i zostawić na stocku (ja bym tak zrobił kupując ten proc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ci stałe 4125 skoro boost działa do 4150. Daruj sobie podkręcanie, strata czasu. 1.3875v to dobre napięcie żeby zabić tego procka.

No tylko to 4150 pojawiała się raz na dwie godziny i to przy włączonym auto oc 200mhz i scalar 10x ... Poza tym w tym filmie

na 3600x czyli bardzo podobnym procesorze daje napięcie aż 1,45v. Sam na stocku osiągam okolice 1.43v,a i tak w idle mam 1.099v, więc 1.3875v nie powinno chyba nic spalić tym bardziej, że jest to maksymalne napięcie pod obciążeniem.

 

Edit: Ustawiłem 4150 na 1.3875v, płyta daje około 1.4v pod obciążeniem, ale ryzen master pokazuje peak core voltage na 1.325vi core vid podobnie. Jakie są skutki takiego napięcia?

Edytowane przez pan_A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie patrz sie na vid core, odpal sobie hwinfo i obserwuj cpu core voltage (SVI2 TFN) (zakładka cpu)

trafiła ci się słabo kręcąca sztuka, mój na auto podobnie robi do twojego, ale do 4200 potrzebuje 1,29v, przy 1,3875v to mu mogę 4325mhz ustawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie patrz sie na vid core, odpal sobie hwinfo i obserwuj cpu core voltage (SVI2 TFN) (zakładka cpu)

trafiła ci się słabo kręcąca sztuka, mój na auto podobnie robi do twojego, ale do 4200 potrzebuje 1,29v, przy 1,3875v to mu mogę 4325mhz ustawić

 

Ale co dokładnie ustawiłeś w biosie, że trzyma na takim napięciu? Mi nawet 4100 na 1.3v nie idzie :( Po prostu wyłączasz pbo, core boost,c-state i ustawiasz napięcie override czy coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zakładce OC zmieniasz na manual/expert, pbo nie ruszałem, jak ustawisz sztywne OC to pbo i tak nie ma znaczenia (oprócz limitów, te można wyłączyć jak chcesz wyższe OC robić), cstate, coolnquiet też nie ruszałme bo mam plan zasilania wysoka wydajność, zresztą przy zen2 jak zrobisz sztywne OC to i tak nie działa

napięcie ustawiasz na manual overide, mnożnik jaki chcesz i testujesz ;)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zakładce OC zmieniasz na manual/expert, pbo nie ruszałem, jak ustawisz sztywne OC to pbo i tak nie ma znaczenia (oprócz limitów, te można wyłączyć jak chcesz wyższe OC robić), cstate, coolnquiet też nie ruszałme bo mam plan zasilania wysoka wydajność, zresztą przy zen2 jak zrobisz sztywne OC to i tak nie działa

napięcie ustawiasz na manual overide, mnożnik jaki chcesz i testujesz ;)

 

Zrobiłem wszystko tak jak mówisz i po 2s wywala Cinebencha i OCCT tysiąc błędów 1.3v na 4175. Z ciekawości też używasz ten paskudny msi click bios ? Poza tym mam takie napięcie w idlu na stocku, więc po ustawieniu na 1.3875v zmniejszyłem je.

post-555606-15849683952344_thumb.png

Edytowane przez pan_A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a daj SoC Voltage na 1,15v (też z auto zmien na overide) i na razie daj 4150 i napięcie 1,32v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a daj SoC Voltage na 1,15v (też z auto zmien na overide) i na razie daj 4150 i napięcie 1,32v

Nic z tego, a powyżej 1,15v system mi nie wstaje i trzeba ręcznie cmos resetowac. Ale co się stanie jak będe jechał na 1.38v i tak juz przez pół roku używam stockowych czyli napięcie jest w okolicach 1.45v, więc jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego, a powyżej 1,15v system mi nie wstaje i trzeba ręcznie cmos resetowac. Ale co się stanie jak będe jechał na 1.38v i tak juz przez pół roku używam stockowych czyli napięcie jest w okolicach 1.45v, więc jak to jest?

milion razy było na temat stockowego napięcia na tym forum, to nie jest napięcie allcore pod obciążeniem zostanie zbite, poczytaj tematy o nowych ryzenach i wszystkiego się dowiesz :)

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

milion razy było na temat stockowego napięcia na tym forum, to nie jest napięcie allcore pod obciążeniem zostanie zbite, poczytaj tematy o nowych ryzenach i wszystkiego się dowiesz :)

 

Możesz mi to na szybko wytłumaczyć? Bo co forum to inne rzeczy piszą o tym napięciu. Ja pod obciążeniem na stocku cały czas mam koło 1.4v więc więcej niż po OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi to na szybko wytłumaczyć? Bo co forum to inne rzeczy piszą o tym napięciu. Ja pod obciążeniem na stocku cały czas mam koło 1.4v więc więcej niż po OC.

Zrób tak:

1.przywróc ustawienia domyślne biosu

2.ustaw sobie napiecie procka 1.3v

3.ustaw load line calibration dla procka i soc na 3

3.przy napieciu 1.3v testuj od 4.0ghz do 4.2ghx do niestabilności

4.Teraz masz 2 opcje albo podbijasz napięcie wyżej albo chodzisz z zegarem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak:

1.przywróc ustawienia domyślne biosu

2.ustaw sobie napiecie procka 1.3v

3.ustaw load line calibration dla procka i soc na 3

3.przy napieciu 1.3v testuj od 4.0ghz do 4.2ghx do niestabilności

4.Teraz masz 2 opcje albo podbijasz napięcie wyżej albo chodzisz z zegarem.

 

 

Udało mi się ustabilizować 4150 na 1.375v, tylko odczyty napięcia są dosyć różne, bo OCCT pokazuje 1.39v podczas gdy HwInfo tylko 1.33v więc????

Screen nie przechodzi przez forum.

Edytowane przez pan_A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale patrzysz w idle czy pod obciążeniem? Pod obciążeniem zawsze będzie vdroop, po to LLC podbijasz, żeby ustabilizować spadki. HWInfo pokazuje raczej dobrze.

 

ALe faktycznie słabieńka sztuka, a mi się zdawało że ja mam padakę.

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale patrzysz w idle czy pod obciążeniem? Pod obciążeniem zawsze będzie vdroop, po to LLC podbijasz, żeby ustabilizować spadki. HWInfo pokazuje raczej dobrze.

 

ALe faktycznie słabieńka sztuka, a mi się zdawało że ja mam padakę.

 

Tyle mam w idle, a w drugim screenie tyle pod obciążeniem OCCT.

post-555606-15850776149672_thumb.png

post-555606-15850776194179_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabieńka sztuka, co zrobisz. Ustaw na auto, pobaw się pamięcią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabieńka sztuka, co zrobisz. Ustaw na auto, pobaw się pamięcią.

 

OC ramu już chyba dalej nie pójdzie. Mam ram Corsair Vegenance LPX CL14 2400mhz podkręcony aż do 3200mhz CL16 timingi 16-18-18-38 2T na napięciu 1.37v, próbowałem 3600 18-22-22-42 2T na 1.4v, ale OCCT crashuje od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj 16-19-16-36 na 3400 i 1,4v daj napiecie, powinno spokojnie pójść, a i zamiast 2t ustaw Gear Down Mode

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj 16-19-16-36 na 3400 i 1,4v daj napiecie, powinno spokojnie pójść, a i zamiast 2t ustaw Gear Down Mode

 

Ma to jakiś wpływ na zegary procesora? Bo przy tym OC, to co chwile BSOD mam, a 3400 na CL18 jest nieopłacalne. Nawet 3266 mi na CL16 nie idzie, ram już naprawdę na maxa wyciśnięty (jak patrzyłem to normalnie chodzi na 2133 mhz i 1.2v, więc i tak dobre OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zmień chociaż na gear down mode z tych 2t, a reszte z subtimingów możesz wycisnąć - napięcie do 1,45v możesz na ramach cisnąć, więc też to zwiększaj może coś wydoisz lepszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zmień chociaż na gear down mode z tych 2t, a reszte z subtimingów możesz wycisnąć - napięcie do 1,45v możesz na ramach cisnąć, więc też to zwiększaj może coś wydoisz lepszego

 

Nie da rady, wracam do 3200mhz. Tylko w końcu czy szybkość ramu ma wpływ na zegary procesora tzw osiąga wyższe na stocku i łatwiej sie kręci na niższych napięciach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz procesor wykręcony na granicy i ram też, to może wpływać na stabilność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Miałem podobne problemy z podkręcaniem jak ty. Mam pamięć predator 3200. Też mam nie najlepsza sztukę do oc. W końcu udało mi się ustawić ją na 4,2 i napięciu 1.4. Jeśli masz dobre chodzenie to wszędzie na internecie piszą że do 1.45. Bardziej spójrz na temperatury czy nie ma skoków. Jeżeli pod obciążeniem OCCT temperatury masz do 75 stopni to jest dobrze.

 

Ja bym ci zaproponował puszczenie pamięci na seryjnych ustawieniach i sprawdzić procka ile wyciśniesz.

Będziesz miał stabilnego procka dopiero przestaw pamięci.

 

 

Ja mam płytę x470 i miałem właśnie problemy z ramem - pamięć musiała być ustawiona w konkretnych slotach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Miałem podobne problemy z podkręcaniem jak ty. Mam pamięć predator 3200. Też mam nie najlepsza sztukę do oc. W końcu udało mi się ustawić ją na 4,2 i napięciu 1.4. Jeśli masz dobre chodzenie to wszędzie na internecie piszą że do 1.45. Bardziej spójrz na temperatury czy nie ma skoków. Jeżeli pod obciążeniem OCCT temperatury masz do 75 stopni to jest dobrze.

 

Ja bym ci zaproponował puszczenie pamięci na seryjnych ustawieniach i sprawdzić procka ile wyciśniesz.

Będziesz miał stabilnego procka dopiero przestaw pamięci.

 

 

Ja mam płytę x470 i miałem właśnie problemy z ramem - pamięć musiała być ustawiona w konkretnych slotach

 

No tylko ja na domyślnych mam ram 2133mhz, więc do ryzena tak średnio. bo tracę sporo fpsów. 3200 to minimum do ryzenów, a zalecane jest 3600. Z ramem już nie kombinowałem, ale zauważyłem, że procek na napięciu 1.375v i 4150mhz LLC 3 pod obciążeniem osiąga tylko około 1.33v według HwInfo. Czy jest to bezpieczne napięcie, bo w internecie pisze, że niby do 1.325v, ale to niewiele przewyższa. Dodam, że na stocku mam niewiele niższe pod obciążeniem, bo 1.32 do 1.33v i w dodatku mam jakieś 1.45v w idlu podczas gdy przy OC tylko 1.37v. Chłodzenie jakie posiadam to Silenitumpc Spartan 3LT,a co do slotów na ram to mam tylko 2, więc nie da się inaczej ustawić.

Edytowane przez pan_A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...