Skocz do zawartości
wallec

Proszę o usunięcie tego trololo tematu bo już szkoda pisać - pięknie się niektórzy pospinali

Rekomendowane odpowiedzi

tu nie chodzi o jakość grafiki tylko o to ile daje samo podkręcenie ram, w bf5 na multi r5 2600 mega zyskuje dzięki takiemu zabiegowi, szczególnie na minimalnym fps

 

@doamdor kiedyś robił testy na 1600af (w wątku o tym samym tytule bodajże), przy stock zegrach proca i ram i po podkręceniu , w parze z gtx1080, nawet w benchu różnice były kolosalne

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie ludzie tego nie liczą. Liczą za to że mają dalej wysoki FPS w jakieś głupiej grze. A komfort z korzystania komputera na NVMe, znacznie szybsze kontrolery I/O. Kontroler SATA3 w B450 jest znacznie szybszy niż to co jest na płytach głównych sprzed 4-5 lat.

 

Ja jako posiadacz i7 3770 nie narzekam na wolną pracę komputera.

Jak się ma śmietnik na dysku to nic Ci nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz i7 3770 skąd masz wiedzieć, jaki jest komfort pracy na maszynie z RAM ~3600MT/s + nvme? Zatrzymałeś się w rozwoju 10 lat temu i ciągle wydaje ci się, że lepiej się nie da ;)

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę zaznaczyć że te korzyści widać dopiero orzy kopiowaniu ogromnych plików czyli raz na ruski rok.

No i jeszcze na filmikach z youtube.

 

Czy loading farcry new dawn z mojej wrzuty jest długi i uciążliwy?

 

Ps. Używałem wszystkiego o czym wspominasz i nie widzę najmniejszej różnicy gdy vs zwykly dysk na sata i transfery 500mb/s

 

...chyba że bym siedział przed pc ze stoperem

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Good for you. Nie musisz przepłacać, skoro nie widać różnicy.

Zapomniał bym o jednej z największych zalet, dla których przesiadłem się na NVMe - 2 kable out z obudowy. Ale to tak nawiasem, bo dla innego to znaczenia nie ma.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś o wydajności mówiłem, ponieważ nie pamiętam...

Bardziej rozchodzi się o opłacalność. Bez polowania na okazję, w podobnej cenie masz nowego ryza 1600,płytę i ram, więc kto normalnie myślący sprzeda nową platformę i zainwestuje w trupa, przy czym odłoży ile 200-300 zł do skarpety? Raczej nikt. A później żeby sprzedać tego trupa będzie się bujał po allegro nie wiadomo ile czasu? Z ciekawości obserwuję aukcje i7 3770 nonK, cena ponad 300 zł jeden dzień do końca licytacji, 15 osób licytuje. Pójdzie napewno za 350 lub więcej, to już bym wolał dorzucić kilka zł do czegoś co ma przyszłość niż inwestować w zabytek, który później będzie leżał i się kurzył albo sprzedać po taniości.

 

Bez żadnych zgryźliwości, ale kupując całość na martwą platformę, po sprzedaży nowej jest jak cofanie się w rozwoju, dla paru groszy.

 

Ps

Tak na marginesie w Twoim filmiku to ja widzę z początku 20 parę fps :hmm: ale o wydajności nie będę dyskutował, ponieważ od zawsze chodziło o opłacalność. Pozdro i bez spin ;)

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tak cisną ale bez przesady, (pomijając oczywiście sens wymieniania części w miarę nowych na prawie 10 letnie żeby zarobić 3 stówki za pół roku :E) sam przesiadłem się właśnie z i5 4670k @ 4,4 na ryzena 1700 i przy GTX 1070 nie ma różnicy w fps, a gram w przeciwieństwie do autora tematu w 2k i lubię mieć trochę więcej niż 60fps. Oczywiście zależy to od wyboru gierek i może z moimi tak trafiłem, ale potwierdza to tylko że generalnie w grach i tak pierwsze skrzypce gra gpu, a w wydajności procków postęp ostatnimi laty jest po prostu mierny (wystarczy sobie przypomnieć poprzednią dekadę). Wiadomo, jak ustawimy wszystko na low to wtedy różnice widać, ale kto gra na low w jakieś nowe tomb raidery z wybajerzoną grafiką żeby mieć 120fps zamiast 90 :hmm:

Wiadomo jak komuś te fps potrzebne do dajmy na to cs'a - spoko, jak wykorzystuje kompa do czegoś prócz gier, też spoko - jak ma jakąś grafę typu rtx 2080 - to wtedy nie zestawi jej ze starym i7, ale z ryzenem 1600af raczej też nie :lol2:

Edytowane przez cambolio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś, kto posiada RTX 2080 raczej nie musi wybierać między 2600 a 1600af ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba logiczne, że jak sie ma kartę za ponad 2k to się nie tworzy takiej cebulioniady jaką nam kolega wallec zaserwował :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz i7 3770 skąd masz wiedzieć, jaki jest komfort pracy na maszynie z RAM ~3600MT/s + nvme? Zatrzymałeś się w rozwoju 10 lat temu i ciągle wydaje ci się, że lepiej się nie da ;)

 

Powiem tak to co robię ten klocek wystarcza mi do wszystkiego nie zdarza mi się przycinanie(przepraszam ostatnio raz jak skasowałem całą witrynę z przeglądarki to mi zamulił na 2-3 sek)

A to że gra mi się wczyta 2 sek szybciej lub win załaduje szybciej ale tu chyba kwestia płyty.

 

Więc na koniec dyskusji w tym temacie mnie te rzeczy nie podniecają jak was podnieca mnie kobieta

Mam nadzieję że życie prywatne wasze z kobietą nie jest takie szybkie jak te wasze komputery

 

pozdrawiam

Edytowane przez kiko81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tak cisną ale bez przesady, (pomijając oczywiście sens wymieniania części w miarę nowych na prawie 10 letnie żeby zarobić 3 stówki za pół roku :E) sam przesiadłem się właśnie z i5 4670k @ 4,4 na ryzena 1700 i przy GTX 1070 nie ma różnicy w fps, a gram w przeciwieństwie do autora tematu w 2k i lubię mieć trochę więcej niż 60fps. Oczywiście zależy to od wyboru gierek i może z moimi tak trafiłem, ale potwierdza to tylko że generalnie w grach i tak pierwsze skrzypce gra gpu, a w wydajności procków postęp ostatnimi laty jest po prostu mierny (wystarczy sobie przypomnieć poprzednią dekadę). Wiadomo, jak ustawimy wszystko na low to wtedy różnice widać, ale kto gra na low w jakieś nowe tomb raidery z wybajerzoną grafiką żeby mieć 120fps zamiast 90 :hmm:

Wiadomo jak komuś te fps potrzebne do dajmy na to cs'a - spoko, jak wykorzystuje kompa do czegoś prócz gier, też spoko - jak ma jakąś grafę typu rtx 2080 - to wtedy nie zestawi jej ze starym i7, ale z ryzenem 1600af raczej też nie :lol2:

 

masz na myśli 1400p ?

bo 2k to ~FHD :)

 

+ ja mam monitor 1440p i 1070 pocąc się niestety nie trzymał tam wyników w wielu grach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Więc na koniec dyskusji w tym temacie mnie te rzeczy nie podniecają jak was podnieca mnie kobieta

Mam nadzieję że życie prywatne wasze z kobietą nie jest takie szybkie jak te wasze komputery

 

pozdrawiam

Mnie podnieca moja kobieta i szybki NVME :D

 

Pozdro ;)

 

masz na myśli 1400p ?

bo 2k to ~FHD :)

 

+ ja mam monitor 1440p i 1070 pocąc się niestety nie trzymał tam wyników w wielu grach...

 

Nie jest mowa o ULTRA przy tym GPU

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p miałem na myśli, mój błąd :)

Nie twierdzę że wszystko ustawiam najwyżej jak się da, podchodzę do tego raczej praktycznie - zaczynam oczywiście od wysokich detali, ale też sprawdzam sobie w necie które opcje w grze mają jakie przełożenie na jakość i fps, jak między jakimś filtrowaniem 8x a 16x nie widzę różnicy, a traciłbym 10 klatek to ustawię na 8x. Przed odłączeniem i5 zrobiłem sobie benchmarki w gierkach w które gram, wrzucałem już wyniki w innym temacie:

QBeboih.jpg

 

Za rozgrywkę komfortową rozumiem 1% low fps powyżej 60klatek, ze średnią 80-90. Z własnych obserwacji - w gta i5 radziła sobie ciut lepiej, w csgo jest podobnie, roe nie ma co patrzeć bo jest kiepsko zoptymalizowane, a w bf 1 - z ryzenem nie ma spadków (które miałem w chwilę po wejściu na serwer) - pewnie z i7 też by ich nie było ze względu na dodatkowe jajka. Tak czy inaczej zmierzam do tego, że wszystko siedzi raczej na grafice i tak jak kiedyś słyszałem, że gtx 1060 6gb to max dla takiej i5, a wyżej będzie bottleneck, tak teraz uważam że nie jest tak źle, a dobrze wykręcone i7 3gen pewnie będą sobie radzić podobnie (a może i lepiej ze względu na ht)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej rozchodzi się o opłacalność. Bez polowania na okazję, w podobnej cenie masz nowego ryza 1600,płytę i ram, więc kto normalnie myślący sprzeda nową platformę i zainwestuje w trupa

w punkt :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba umieć kupować i brać jak tylko coś się pojawi.

Sprzedaż AM4 kupno trupa zajęło 72h.

Tutaj kolejny za 275zł https://www.olx.pl/oferta/i7-3770-CID99-IDEeebq.html#9e9802e80a gdzie obecnie w tej cenie nie ma szans wyrwać ryzena 1400, który nawet podkręcony będzie mniej wydajny i którego trudno sprzedać.

Jak kupowałem swoją sztukę i7 to za 300zł było z 7 ogłoszeń dzisiaj zostało 1 więc raczej jest popyt i nawet post Andrzeja świadczy o tym, że ciężko na tym stracić ;)

 

Eksperyment wyszedł fajny.

 

Jak do tej pory

plusy:

- cena ( proc 300+ ram 150+ mob 215 ) vs sprzedane ( proc 410, ram 330, 370 mobo )

- łatwość OC

- wydajność

- niski pobór prądu i temperatury ( 66w w occt )

- po nieudanym oc płyta sama się resetuje do ustawień fabrycznych

 

minusy:

- brak slotu m.2

- brak gwarancji

- brak obsługi DC dla wentylatorów

 

Mam Assasyna ale na bardzo wysokich karta ledwo daje radę powyżej 30fps więc kiepskie porównanie.

Na wysokich średni już koło 55-60 o ile dobrze pamiętam a minimalny lepszy niż w teście z Morele.

Filmiki jutro.

 

Wniosek dla wszystkich jest taki.

 

Obecnie są złote czasy dla graczy 1080p 60fps.

Na przykładzie tego builda

i7 3770 - 300 zł

Mobo z77 - 215 zł

2x4gb ram - 150 zł

Detale high, Rx480 - zapłaciłem 330zł | Detale ultra, Gtx 1070 - za 700zł znajdziesz

Dysk SSD 240gb - 150 zł

Zasilacz 450w - 100-150 zł

Obudowa - 150 zł

Wentylatory - 50zł

 

Za 1500 zł ( na używanych topowych częściach ) złożysz platformę, na której spokojnie pograsz :beer:

Za niewiele więcej złożysz coś z nowych na am4 ale wszystko będzie low-end i też pograsz.

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeplacony ten twoj zestaw, nie warto placic za te topowe stare czesci

procek : ~180zl https://www.aliexpress.com/item/32995396131.html ~i7 3770 no albo mocniejszy 1270 v2 https://www.aliexpress.com/item/32991973432.html

kod: 7MOJEKODYRABATOWE albo jakies inne na ali czesto jakies kodziki sa przeciez.

plyta: za 150zl styknie bez OC

ramy 8gb (4x2) zwykle 1600 za ~ 60zl

wydajnosc niewiele mniejsza od twojego zestawu a sporo siana w kieszeni. Twoj zestaw ma oplacalnosc zadna jezeli ma to byc price/performance

I to jest zestaw w cenie samego 1600af, ktory mozna rozwazyc na przeczekanie bo stracisz przy sprzedazy juz na nim niewiele.

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeplacony ten twoj zestaw, nie warto placic za te topowe stare czesci

procek : ~180zl https://www.aliexpress.com/item/32995396131.html ~i7 3770

plyta: za 150zl styknie bez OC

ramy 8gb (4x2) zwykle 1600 za ~ 60zl

wydajnosc niewiele mniejsza od twojego zestawu a sporo siana w kieszeni. Twoj zestaw ma oplacalnosc zadna jezeli ma to byc price/performance

I to jest zestaw w cenie samego 1600af, ktory mozna rozwazyc na przeczekanie bo stracic przy sprzedazy juz na nim niewiele.

I tyle w temacie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeplacony ten twoj zestaw, nie warto placic za te topowe stare czesci

procek : ~180zl https://www.aliexpress.com/item/32995396131.html ~i7 3770

plyta: za 150zl styknie bez OC

ramy 8gb (4x2) zwykle 1600 za ~ 60zl

wydajnosc niewiele mniejsza od twojego zestawu a sporo siana w kieszeni. Twoj zestaw ma oplacalnosc zadna jezeli ma to byc price/performance

I to jest zestaw w cenie samego 1600af, ktory mozna rozwazyc na przeczekanie bo stracisz przy sprzedazy juz na nim niewiele.

Też dawałem linka, ale widać jak widać.Myślę że wyczerpałeś temat :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro wam puszcze filmik na stocku + ddr 1600 i zobaczycie -30% wydajności.

Właśnie dlatego nie ogarniacie rynku używek.

 

W innych postach piszecie że dużo czasu trzeba i polowac na okazje itp a po chwili Ci sami ludzie wyskakują z aliexpres, czekaniem miesiąc i modleniem sie o brak cła.

Przecież to żałosne.

Przegrywacie na każdym froncie. Punktuje was jak dzieci...

 

W dodatku chłop linkuje xeona, bez gou, bez boost.

 

Tfu

 

A co do stracenia,

Robimy zakład że sprzedam ten setup drożej niż go kupiłem?

W ile mam go sprzedać? Do poniedziałku może być?

 

Punktuje was jak dzieci... na każdym froncie. Jedyne czym się bronicie to jakieś testy kwadratowe na kow a Andrzej forzy 4 od trzech dni nie może nagrać

 

Wygladacie jak multikonto

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W ile mam go sprzedać? Do poniedziałku może być?

 

Podejrzanie pewny siebie jesteś... :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja opuszczam ten temat, typ ma swoj swiat szkoda czasu :lol2:

P.S Jakbym za kazdym razem mial zakladac temat jak cos kupilem taniej niz sprzedalem to by mi licznik postow przekrecilo :E

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzanie pewny siebie jesteś... :Up_to_s:

Jaki mam być skoro gość 2h temu napisał że obserwuje aukcje na allegro wraz z kilkunastoma innymi osobami gdzie ten procek ma kosztować 350zł?

 

Początkowo śmiali się, że ten zestaw nie zadziała i nie będzie dało się grać.

Bum, SOTR taka sama wydajność jak na ryzenie.

No to pośmiejmy się, że gpu jest ogarnicznikiem.

Bum, FAR CRY wyższy minimalny fps przy GPU za 330zł vs za 1500 zł?

No to powrzucajmy jakieś kwadratowe testy w 1600:900 low.

 

Ja mam beke, Ci goście i tak nie zrozumieją, że podniecają się wynikami w cinebench, tym że zacieśnią jeden timing na pamięciach poświęcając na to 8h, tym że mają rozwojową platforme na am4 na płycie głównej ds3h a i tak mają gorszą lub taką samą wydajność w normalnym zastosowaniu od ludzi na "trupach" a nie wspominając o ludziach "na trupach" z lepszym GPU.

 

Najfajniejsze jest to, że są pierwsi do polecania innym zakupów i to za każdym razem takich samych.

Ktoś szuka samego proca? Po co Panie sprzedaj dołóż 500 i kup ryzena 1600af:E

 

I proszę pamiętać, że uważam że te ryzeny to super procki.

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Najfajniejsze jest to, że są pierwsi do polecania innym zakupów i to za każdym razem takich samych.

Ktoś szuka samego proca? Po co Panie sprzedaj dołóż 500 i kup ryzena 1600af:E

 

Obydwie strony mają swoje racje i to należy uszanować

Każdy ma też swoje pieniądze i to jego sprawa co wybierze ale faktem jest też że platforma jest archaiczna więc może paść w każdym momencie bo to w końcu elektronika a platforma AM4 jest relatywnie nowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze ciekaw bylbym porownania ryzen uzywka 1400/1500 + nowe mobo + nowe pamieci bo to byla by taka sama cena albo nawet taniej niz ten zestaw co autor zlozyl a tez 4/8. Przelecialem jeszcze raz allegro/olx ceny uzywek szybkich ddr3 sa takiej jak nowek ddr4, gdzie tu sens gdzie logika :hmm:

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze ciekaw bylbym porownania ryzen uzywka 1400/1500 + nowe mobo + nowe pamieci bo to byla by taka sama cena albo nawet taniej niz ten zestaw co autor zlozyl a tez 4/8. Przelecialem jeszcze raz allegro/olx ceny uzywek szybkich ddr3 sa takiej jak nowek ddr4, gdzie tu sens gdzie logika :hmm:

miałem taki zestaw z GTXem 1660

OC na 3975mhz kosztował chyba 220zł :E

https://www.3dmark.com/fs/21348206

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Gdyby rozumiał co to oznacza, rozumiałby także, że masowe zalesienie spowodowałoby lokalnie wygładzenie zmian, pogodowych, a nie ich nasilenie. Nie, on najwyraźniej uważa, że od lasów wody przybywa. Ma niesłychanego niefarta, bo akurat ubywa.
    • Poczekaj na wypowiedź Senda w sprawie ewentualnego terkotania w poziomie do góry nogami. Sickeflow nie terkocze, mam u siebie dwa na chłodnicy i można je używać w każdej dowolnej pozycji montażowej. Nie wiem tylko od jakiego napięcia kręci ten Sickeflow
    • Zgadza się, w tej rozdzielczości większej różnicy nie będzie. Na upartego można wziąć tego Intela, źle nie będzie, ale zamykasz sobie pole do dalszej rozbudowy w przyszłosci - podstawka LGA 1700 jest już martwa, podczas gdy na AM5 jeszcze pewnie z 2-3 serie przynajmniej wyjdą.     Można też taniej na AM5, czyli zamiast 7800X3D dać Ryzen 7 7700 (~ 1100 zł). Wydajnościowo będzie bliżej i5-tki, za to taniej, a no i w twojej rozdziałce tak samo - bez wielkich różnic. Do tego 7700 jest chłodny, więc nawet Freezer 36 za 120 zł go schłodzi z powodzeniem. Pod 7800X3D już warto dać AIO, bo ta pamięć 3DV-Cache się mocno grzeje. I wtedy np za 2-3 lata sobie zmienić procka na lepszego.
    • to "pokrycie" pieniądza dzisiaj jest trochę tajemnicze - co to w praktyce oznacza? to pojęcie pokrycia wzięło się z początków większego handlu w Europie, gdzieś z 14-15 wieku, kiedy powstały w większych miastach europejskich banki i tzw "banknoty", czyli dokładnie tłumacząc papierowe noty bankowe poświadczające złożenie w banku jakiegoś kruszcu, z reguły złota, w depozycie, o wartości odpowiadającej wartości tych wydanych not - wtedy pokrycie było dosłowne; wydane banknoty służyły do operacji handlowych zamiast złota, bo oczywiście handel, zwłaszcza na dalekich trasach, był wtedy b. ryzykowny i targanie ze sobą dużych ilości cennego kruszcu albo pieniądza z niego było obarczone zbyt dużym ryzykiem - nie trzeba chyba dodawać, że był to wielki postęp w handlu i przyczynił się decydująco do do rozwoju handlu i obrotu bankowego (zwłaszcza banków, bo złożone w depozycie złoto można było wykorzystać np do udzielenia pożyczek, też w papierach, nie kruszcu i inkasować z tego solidne procenty - tak chyba? powstała np fortuna Fuggerów); zresztą to chyba nie wynalazek europejski, bo niedawno czytałem, że np w Chinach, gdzie monetą zdawkową były pieniądze z miedzi a główną jednostką kruszcowy srebrny tael, powstało mnóstwo kantorów wymieniających te miedziane grosze na świstki papierowe z odpowiednim napisem, bo miedź jest ciężka i po prostu duża ilość tych drobniaków nawet obrywała kieszenie, dlatego papier powszechnie się przyjął - tutaj też oczywiście pokrycie jest dosłowne; nie muszę chyba dodawać, że kruszec czy w postaci sztabek,  czy wybitych monet był towarem jak każdy inny i jego stosunek do każdego innego towaru zależał od popytu i podaży, czyli był normalnym stosunkiem handlowym; jak np podaż kruszców po odkryciu Ameryki i uruchomieniu meksykańskich i boliwijskich kopalń srebra nagle gwałtownie się zwiększyła to wartość srebra spadła i ceny wszystkich towarów w nim wyrażone podskoczyły, co podobno spowodowało pierwsza większą inflację w Europie natomiast dzisiaj pieniędzy kruszcowych w dosłownym znaczeniu już praktycznie nie ma, bo tzw drobne to zupełny margines obrotu - zamiast prawdziwych pieniędzy mamy tzw "fiduciary money", czyli konwencjonalne pieniądze papierowe, których funkcjonowanie opiera się na zaufaniu (fiduciary od fiducia - zaufanie) do ich wydawcy, czyli państwa, bo wszędzie tylko państwo może je emitować - nie jestem znawcą historii finansów, ale to chyba dopiero 19 wiek, i to druga polowa, kiedy większość państw przechodziła na te konwencjonalne świstki - wiec co znaczy dziś "pokrycie" - może oznaczać tylko po 1- wymianę zużytych banknotów - nie zwiększa oczywiście ilości pieniędzy w obrocie, przynajmniej nie powinna, i 2 - dodruk pieniądza odpowiadający zwiększeniu się ilości towarów i wartości usług w obrocie gospodarczym - miernikiem jest chyba? prognoza wzrostu pkb, przy uwzględnieniu oczywiście inflacji, bo inflacja to dopust boży i nie da się jej wg obecnej wiedzy wyeliminować; jak wprowadza się te dodruki do obrotu - chyba przez pożyczki banku państwowego dla innych banków, które z kolei wprowadzają je do obrotu, itd?? - znaki zapytania, bo nie wiem, jaki jest dokładny mechanizm i jak to funkcjonuje; natomiast te nadmierne dodruki to chyba trochę mit, bo państwo by sobie samo strzelało w stopę napędzając inflację, itp - oczywiście wiem, że państwo dzisiaj zostało zawłaszczone przez prywatne kliki, tzw partie, więc w praktyce różnie z tym może być natomiast na pewno USA nie upadły po Nixonie i rezygnacji z parytetu złota, wprost przeciwnie - to po Nixonie np sama Kalifornia ma pkb przekraczające 2 biliony, więcej chyba niż np cała Rosja, więc informacje o agonii USA trochę przesadzone - w ogóle złoto to przesąd, który utrzymuje się wskutek wegetacji innych przedpotopowych przesądów jak np państwa narodowe, czy narodowo-plemienne, itp
    • 3.7 V dostaje po uruchomieniu. Jeśli ten arctic F12 się nadaje, o którym mówi kolega wyżej, to biorę.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...