Skocz do zawartości
adif

Ryzen 3900x bath

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, orientuje się ktoś jak wygląda sprawa 3900x ? nadal można trafić na głaz podobnie jak w przypadku 3600?

 

dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kazdy model cpu mozesz trafic gorsza sztuke i nie zalezy to od okresu porukcji, to po prostu zwykla loteria. Niemniej 3900X same w sobie sa to lepsze biny cpu niz taki 3600 wiec trafic kasztana jest o wiele trudniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CCD0 to bardzo dobre biny, CCD1 najczęściej padlina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CCD0 to bardzo dobre biny, CCD1 najczęściej padlina.

 

Ciekawy jaki ja kupiłem... Nawet nie sprawdziłem ( ten kod jest w numerze na pudełku ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jaki ja kupiłem... Nawet nie sprawdziłem ( ten kod jest w numerze na pudełku ?)

Z tego co wiem tylko na procesorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na jakim napięciu jest stabilny. U mnie mam w bios 4100 [MHz] All Core i 1088 [mV] , CPU-Z w windzie pokazuje ok. 1,100 [V] ;)

 

Do każdych 100 [MHz] wyżej potrzebuje +0,1 [V]

 

4.2- 1,19 w bios ; 4,3- 1,29[V] ...

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CCD0 i CCD1 to chiplety, dwa kawałki krzemu pod IHS. CCD0 boostuje zwykle 200-300MHz wyżej niż CCD1 przy single core load. Twój procek raczej nie jest wyjątkiem pod tym względem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CCD0 i CCD1 to chiplety, dwa kawałki krzemu pod IHS. CCD0 boostuje zwykle 200-300MHz wyżej niż CCD1 przy single core load. Twój procek raczej nie jest wyjątkiem pod tym względem.

 

OK ;) czyli poza loterią krzemową AMD przeprowadza jeszcze selekcje tych układów i zawsze wkłada jeden lepszy i jeden gorszy :hmm: Tego nie wiedziałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK ;) czyli poza loterią krzemową AMD przeprowadza jeszcze selekcje tych układów i zawsze wkłada jeden lepszy i jeden gorszy :hmm: Tego nie wiedziałem...

 

Czy zawsze to nie wiem, ale sądzę że tak, pewnie chodziło o to żeby chociaż jeden rdzeń boostował chwilowo do katalogowego 4.6GHz, a dwóch dobrze binowanych chipletów po prostu nie opłaca się wkładać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zawsze to nie wiem, ale sądzę że tak, pewnie chodziło o to żeby chociaż jeden rdzeń boostował chwilowo do katalogowego 4.6GHz, a dwóch dobrze binowanych chipletów po prostu nie opłaca się wkładać.

 

Faktycznie u mnie na normalnych ustawieniach dwa rdzenie czasami idą na 4,65 GHz na krzemie CCD0 a reszta taka ospała :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows z tego co wiem obsługuje już CPPC i CPPC preffered cores więc jeśli włączysz to sobie w biosie to (przynajmniej teoretycznie) przy obciążeniu 1-2 rdzeni scheduler powinien wybierać najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytank w Cinebench R20 w single core mam 499 pkt, procesor nigdy nie kręci żadnego rdzenia wyżej niż 4300, żaden rodzaj obciążenia nie powoduej wzrostu powyżej 4,6.

Ustawienia stock, chłodzenie fortis 3 (idle 30-45 - zależy jaki ambient, a stress max 75)

Co zrobić żeby wykręcił się na 4.6...

Edytowane przez kmlnvm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić żeby wykręcił się na 4.6...

 

Nic. 4.6GHz występuje w czasie 'homeopatycznym', AMD tak ustawiło AGESę, że jest szansa zobaczenia go na ułamek sekundy w bardzo specyficznych okolicznościach (małe obciążenie jednym wątkiem), dlatego nie wypatrywałbym tych 4.6 bo życia może zbraknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytank w Cinebench R20 w single core mam 499 pkt, procesor nigdy nie kręci żadnego rdzenia wyżej niż 4300, żaden rodzaj obciążenia nie powoduej wzrostu powyżej 4,6.

Ustawienia stock, chłodzenie fortis 3 (idle 30-45 - zależy jaki ambient, a stress max 75)

Co zrobić żeby wykręcił się na 4.6...

 

U mnie to zarejestrował program "Hardware monitor" ale ile to trwało tego ja nie wiem ;) pewnie tak jak kolega Jenot pisze mikrosekundy. Mam ustawienia stokowe, Pod obciążeniem max 148 Wat pobiera mi 3900x. W CineBench 20 na jednym rdzeniu maks jaki wdziałem to 540 ale zazwyczaj coś koło 515-525 - tak więc losowo i to przy wyłączeniu wszystkich programów w tle i nic nierobieniu podczas testu.

Edytowane przez Lisekg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to zarejestrował program "Hardware monitor" ale ile to trwało tego ja nie wiem ;) pewnie tak jak kolega Jenot pisze mikrosekundy. Mam ustawienia stokowe, Pod obciążeniem max 148 Wat pobiera mi 3900x. W CineBench 20 na jednym rdzeniu maks jaki wdziałem to 540 ale zazwyczaj coś koło 525 - tak więc losowo i to przy wyłączeniu wszystkich programów w tle i nic nierobieniu podczas testu.

 

Różnice biorą się pewnie z tego, że za każdym razem wylosuje Ci inne rdzenie przy teście SC. Przy MC wyniki powinny być bardziej powtarzalne. Ewentualnie włącz CPPC i CPPC Preffered cores w biosie i w Windows zainstaluj plan zasilania 1usmus. To powinno (teoretycznie) spowodować, że scheduler będzie "wybierał" mocniejsze rdzenie i wynik będzie powtarzalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice biorą się pewnie z tego, że za każdym razem wylosuje Ci inne rdzenie przy teście SC. Przy MC wyniki powinny być bardziej powtarzalne. Ewentualnie włącz CPPC i CPPC Preffered cores w biosie i w Windows zainstaluj plan zasilania 1usmus. To powinno (teoretycznie) spowodować, że scheduler będzie "wybierał" mocniejsze rdzenie i wynik będzie powtarzalny.

 

Skorzystam z rady i pobawię się :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie, czy wszystko na AUTO ma wpływ na życie procesora jeśli chłodzenie trzyma go poniżej 70 stopni?

I jeszcze jedno pytanie, 1,15V i 4,2 na CCD0 i 4,1 na CCD1 to akceptowalny wynik przy stabilnym działaniu i czy przede wszystkim bezpieczne napięcie? (wyniki w syntetykach trochę lepsze niż na auto)

Edytowane przez kmlnvm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...