Skocz do zawartości
MayamiBoy

Intel czy AMD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zawsze przy każdym update kompa wybieram te forum ponieważ zawsze otrzymuję idealną odpowiedź.

Niestety przyszedł moment gdzie już nie siadam na morele czy xkom i patrze INTEL.

Widziałem że AMD zrobił postępy i coś tam wygrywa.

A tak już przechodząc do tematu, mam trochę kasy i praktycznie składam na nowo kompa.

Otrzymałem polecenie od kumpla AMD 3900x i intel I7 9700k

Kompletnie nie wiem już co wybrać, jakby mógł ktos doradzić będę bardzo wdzięczny.

Jeszcze drobne pytanie które zastanawia mnie na benchmarkach na yt. Dlaczego amd 3900x ma użycie procesora okolice 40-50%?

A Intel cały czas okolice 70%+ czyżby po prostu na start odrazu dawał full opcje żeby wszystko płynnie chodziło?

Czy po prostu nie wyrabia :D ?

 

Pozdrawiam,

I z góry dzięki za każdą pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie głównie zastosowania? Gry/streaming/obróbka wideo itp ?

Wydajność w grach jest na korzyść intela , oczywiście po podkręceniu. 3900x na ogół się nie kręci, chyba że renderujesz to można go ustawić na sztywno przy dość niskim napięciu. Ważne jest kupienie ramu z całkiem dobrym potencjałem podkrecania w obu przypadkach. Jeśli masz monitor 1440p to różnice wydajności w grach są bardzo małe pomiędzy tymi prockami, w fullhd sa troszke wieksze, ale byś musiał grać w wszelkie gry na 144fps żeby odczuć te różnice, przy 60-75hz nie będziesz widział różnicy pomiędzy tymi Cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel informatyk pewnie. 8 jajkowy golas lub 12/24 byk. Tego intela nie kupiłbym nawet w promo -50%. Te gołe jajka za roczek lub dwa będą problemem. Już prędzej 8700k, albo dopłata do 9900. Ryzen 12 jajowy do gier też bez sensu. Bo jak rozumiem chodzi ci o gry. W ostatnich miesiącach odpowiedzi są takie same. Ekonomicznie ryzen 3600 + b450. Mniej ekonomicznie, ale +2 jajka - 3700x + b450. Jak nie chce się potem wymieniać procka dłuższy czas, styknie na długo. Możesz też iść moją drogą - 3700x + x570, ale konieczności takiej nie ma. Chciałem po prostu coś lepszego niż b450. Jeśli jednak nie chodzi tylko o gry, to 3900x może być.

 

Pod jakie to będzie gpu? Budżet podać powinieneś na samym początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gry to r3600.

3700x a tym bardziej 3900x zupełnie bez sensu, o wiele lepiej za pół roku wymienić na 4600

 

Dlaczego amd 3900x ma użycie procesora okolice 40-50%?

 

Bo ma dużo rdzeni które nic nie robią, a jak kiedyś zaczną być przydatne to będą za wolne. Dlatego nie kupuje się rdzeni na zapas bo lepiej mieć ich odpowiednią ilość (3600) i później wymienić na szybszy model (4600).

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy ma ochotę wymieniać procki co pół roku. Powiem więcej - poza forum jak nasze, to jest minimalny procent takich ludzi. Jak już ktoś coś wymienia, to gpu. Chyba, że coś padnie. Część ludzi, to nawet panel z obudowy boi się ściągnąć :E. Dlatego 3700x ma jak najbardziej sens z takiego punktu widzenia. Co w w nowych konsolach siedzi, to wiemy - niżej taktowany 3700x. Dlatego to właśnie 3700x, nie 3600 daje na teraz pewność spokoju na ładnych parę lat. Jak ktoś ma zamiar wymieniać, to pewnie - najpierw 3600, potem 4xxx.

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ma dużo rdzeni które nic nie robią, a jak kiedyś zaczną być przydatne to będą za wolne. Dlatego nie kupuje się rdzeni na zapas bo lepiej mieć ich odpowiednią ilość (3600) i później wymienić na szybszy model (4600).

Za wolne? Do dzisiaj niektórzy z powodzeniem użytkują i7 990x lub Xeony 6/12 na LGA1366 i to w tandemie z RTX2060 zwłaszcza jeśli w grę wchodzi rozdzielczość od 1440p w górę. Podejrzewam że jak ktoś dzisiaj kupi takiego R7 3700, to bez problemu przesiedzi na nim całą przyszłą generację konsol, tylko GPU zmieni w międzyczasie.

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel informatyk pewnie. 8 jajkowy golas lub 12/24 byk. Tego intela nie kupiłbym nawet w promo -50%.

Idealne porównanie. Profesjonalny procesor kontra procek dla gimbazy co trzepie w CS:GO.

 

y7 lypszy

 

 

Za wolne? Do dzisiaj niektórzy z powodzeniem użytkują i7 990x lub Xeony 6/12 na LGA1366 i to w tandemie z RTX2060 zwłaszcza jeśli w grę wchodzi rozdzielczość od 1440p w górę. Podejrzewam że jak ktoś dzisiaj kupi takiego R7 3700, to bez problemu przesiedzi na nim całą przyszłą generację konsol, tylko GPU zmieni w międzyczasie.

Gościu ma okazję kupić 3900X który mu starczy na ok 8-10 lat. A ty piszesz o i7 990x z 2011 roku? Zawsze tak było że jak kupisz HI-END to posiedzisz dłużej (nie dotyczy FX :lol2: :lol2: :lol2: ) Zaraz ktoś pomyśli żeby HUANAN ZHI LGA2011 zamawiać. 3900X to fenomenalny procesor i jak kogoś stać i nie szkoda mu kasy to warty grzechu sprzęt. Instalujesz i 10 lat się nie interesujesz "czy Ci starczy".

 

CPU>> 8700k 4.9GHz 1.34V/

 

Teraz już wszystko zumim.

 

Nie każdy ma ochotę wymieniać procki co pół roku. Powiem więcej - poza forum jak nasze, to jest minimalny procent takich ludzi. Jak już ktoś coś wymienia, to gpu. Chyba, że coś padnie. Część ludzi, to nawet panel z obudowy boi się ściągnąć :E. Dlatego 3700x ma jak najbardziej sens z takiego punktu widzenia. Co w w nowych konsolach siedzi, to wiemy - niżej taktowany 3700x. Dlatego to właśnie 3700x, nie 3600 daje na teraz pewność spokoju na ładnych parę lat. Jak ktoś ma zamiar wymieniać, to pewnie - najpierw 3600, potem 4xxx.

150% racji. Wszystkie nowe gry będą optymalizowane pod 8 rdzeni 16 wątków. Czyli pod PS5 i XBX nowy. Posiadanie zamiast 8c16t tych 4 rdzeni więcej/8 wątków więcej to chyba nie ciężar? :D To jest komputer a nie konsola ;) Jeszcze nikt nie narzekał że sprzęt jest "za szybki" :E :E :E :E

Edytowane przez Adamiakadam100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może napisze, bo wcześniej tego nie napisałem. Komputer już chciałbym mieć na kilka lat, tak jak to było z i5 2500k i gtx 770. Gdzie do teraz gram ma średnich. Z racji ze trafiła się okazja i przypływ gotówki chce naprawdę mieć komputer na pare ładnych lat. Dlatego nie chce procesora na teraz, który mi zadziała w grach jak i w drobnej obróbce filmów. Tylko chce cos przy czym za 3lata siądę i bd zadowolony tak jak z 2500k. Także jakby mógł ktoś doradzić. Bo jeżeli mam dopłacić do i9 9900k i mieć satysfakcję za kilka lat to wybiorę ten procesor. Jeżeli chodzi o kartę graficzna to byłbym w stanie dać ok 2.5k zł na dzień dzisiejszy. Resztę podzespołów już sam dopasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy ma ochotę wymieniać procki co pół roku. Powiem więcej - poza forum jak nasze, to jest minimalny procent takich ludzi.

 

Ale my jesteśmny na forum i piszemy do takich ludzi ;) Przecież to główna zaleta am4 że można wymienić cpu bez wymiany płyty, więc lepiej sobie rozłożyć wydatki w czasie niż od razu wydać wszystko.

 

Dlatego 3700x ma jak najbardziej sens z takiego punktu widzenia. Co w w nowych konsolach siedzi, to wiemy - niżej taktowany 3700x. Dlatego to właśnie 3700x, nie 3600 daje na teraz pewność spokoju na ładnych parę lat.

 

Niestety to nieprawda, kilka banalnych powodów:

 

1. Inny target fps konsola/pc

2. Sprawdź wydajność w grach 2700 vs 3600, liczy się wydajność a nie liczenie rdzeni bo rdzeni nie brakuje

3. Zobacz jak się grało przez ostatnie lata na procesorach zbliżonych do konsol obecnej generacji ;)

 

Za wolne? Do dzisiaj niektórzy z powodzeniem użytkują i7 990x lub Xeony 6/12 na LGA1366

 

Ja nie mówię, że te procesory przestają działać. Postęp był tak mizerny, że spokojnie można ich ciągle używać.

Ale odpal sobie jakąś grę w 144Hz i łatwo zobaczysz, że cpu (szczególnie ze starym wolnym ramem) to problem.

W 60Hz też nie będzie kolorowy, co większa akcja to jakiś drop fps.

 

Ludzie zmieniali ryzeny 2700 8/16 na 3600 6/12 bo jest wydajniej i nie czekali 10lat aż komputer przestanie się uruchamiać ;)

 

Może napisze, bo wcześniej tego nie napisałem. Komputer już chciałbym mieć na kilka lat, tak jak to było z i5 2500k i gtx 770. Gdzie do teraz gram ma średnich. Z racji ze trafiła się okazja i przypływ gotówki chce naprawdę mieć komputer na pare ładnych lat.

 

To 3700x ale pod koniec roku wychodzi ostatnia generacja na am4, o wiele lepiej na tym wyjdziesz jak kupisz 3600 a różnicę w cenie schowaj do obudowy na pół roku :D

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, liczysz każdego fpsa, czy te 10-15% mniej fps w jakimś przypadku nie będzie mocnym bólem?

 

Zen2 tak na prawdę nie ma dużych strat do intela, są gry w których intel ma przewagę, a są i takie w których oba cpu idą łeb w łeb.

Patrząc bardzo przyszłościowo, ryzen 3900x będzie takim procesorem, ale nie ukrywam że te 8/16 czy to w ryzenie 3700x czy w i9 9900k starczy na długi okres czasu.

W przyszłości raczej przewagę będzie miał procesor z większą ilością rdzeni i cpu , skoro już w domowej podstawce można mieć 16/32w , intel też powiększa ilość rdzeni, to jednak chcąc nie chcąc programiści muszą iść bardziej w wielozadaniowość. Podstawą w obu platformach jest mieć dobrze podkręcony ram. Do takiej kwoty, to raczej tylko zakup rtx2070super wchodzi w grę, na rtx2080 raczej zabraknie. Więc przy 2070 super, nie będą to aż tak bolesne straty fps jak na np rtx2080ti, gdzie 90% testów wydajności procesorów jest robiona na tej karcie.

 

Patrząc przyszłościowo lepiej wziąć płytę x570 pod ryzena, ten chipset pozwala wrzucić 2 dyski nvme bez strat przepustowości. Najlepsze z tańszych x570 to gigabyte Aorus elite i asus tuf gaming.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktoś wypowie się właśnie jak to wyglada z rdzeniami i watkami w amd. Bo z tego co słyszałem jak i czytałem niby są gorsze od intela. I teraz mam taki dylemat, co wybrać przyszłościowo żeby za te kilka lat odpalić kompani zagrać w nowa grę która bez żadnych problemów bd działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym pisałem wcześniej. Jak chcesz mieć pewność i spokój na kilka lat bez wymian, to 3700x będzie twoim przyjacielem :E. Nie patrz na teorie o słabszych ryśkach. Były aktualne przy poprzednich ryzenach. Różnice są teraz niewielkie, nie ma co sobie tym zawracać głowy, jeśli się nie walczy o każdy fps przy topowych specach. Ale nic na siłę. Jeśli czujesz, że wolisz 9900k, to śmiało kup.

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gościu ma okazję kupić 3900X który mu starczy na ok 8-10 lat. A ty piszesz o i7 990x z 2011 roku? Zawsze tak było że jak kupisz HI-END to posiedzisz dłużej (nie dotyczy FX :lol2: :lol2: :lol2: ) Zaraz ktoś pomyśli żeby HUANAN ZHI LGA2011 zamawiać. 3900X to fenomenalny procesor i jak kogoś stać i nie szkoda mu kasy to warty grzechu sprzęt. Instalujesz i 10 lat się nie interesujesz "czy Ci starczy".

Ja podałem tylko przykład, że jednak nie do końca jest tak że coś jest za słabe, prędzej może nastąpić taki scenariusz, że procesor do uruchomienia jakiejś gry nie będzie miał potrzebnych instrukcji. A wspomniany 3900x to już praktycznie tak jak HI-END jak na mainstreamową platformę.

Nie mówię że by kupować stare Xeony z płytami Huananzi. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

 

Aha i jeszcze co do napięcia 1.34V na moim 8700k. Na taka gównianą sztukę trafiłem co przy zegarze 4.9 potrzebuje właśnie 1.34V. Nie każdy ma szczęście trafić na "złotą sztukę" ;)

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie intel dalej ma mocniejszy wątek szczególnie po OC i zasadniczo w grach wypada lepiej. Minusem jest oczywiście stosunek ceny do wydajności który w ryzenach jet lepszy. Jak masz zamiar grać w 100 fps+ z topową kartą graficzną to intel ma sens jak do tego kompa wstawisz średniaka pokroju 1660 super to nie odczujesz różnicy między jednym a drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

intel i to zdecydowanie jesli do gier. najlepszy obecnie do 1x gpu to 9900k ale nie kupilbym bo za chwile nowa podstawka i lepsze ceny z 8/16 a jak tak badzo lubujesz sie w ich ilosciach to bedzie rowniez 10/20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie intel dalej ma mocniejszy wątek szczególnie po OC i zasadniczo w grach wypada lepiej. Minusem jest oczywiście stosunek ceny do wydajności który w ryzenach jet lepszy. Jak masz zamiar grać w 100 fps+ z topową kartą graficzną to intel ma sens jak do tego kompa wstawisz średniaka pokroju 1660 super to nie odczujesz różnicy między jednym a drugim.

 

Okay, i na taką odpowiedz czekałem. Dzięki wielkie, także jednak wybiorę i7 9700k. Natomiast dopytam jeszcze żeby nie zaśmiecać działu GPU, jaka karta do tego polecicie? Budżet no to okolice 2.5k także jak mam dodać kilka stówek a mieć lepsza satysfakcję to jestem otwarty na każda propozycje.

 

intel i to zdecydowanie jesli do gier. najlepszy obecnie do 1x gpu to 9900k ale nie kupilbym bo za chwile nowa podstawka i lepsze ceny z 8/16 a jak tak badzo lubujesz sie w ich ilosciach to bedzie rowniez 10/20

 

A czy może orientujesz się kiedy wyjdą nowe intele? Bo powiem szczerze nwm czy potem bd miał tyle kasy. Różnie bywa, tym bardziej ze czeka mnie „opuszczenie gniazda” jeśli ktoś rozumie. A może jeżeli nie bd to długi okres to mogę zaczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okay, i na taką odpowiedz czekałem. Dzięki wielkie, także jednak wybiorę i7 9700k. Natomiast dopytam jeszcze żeby nie zaśmiecać działu GPU, jaka karta do tego polecicie? Budżet no to okolice 2.5k także jak mam dodać kilka stówek a mieć lepsza satysfakcję to jestem otwarty na każda propozycje.

 

 

 

A czy może orientujesz się kiedy wyjdą nowe intele? Bo powiem szczerze nwm czy potem bd miał tyle kasy. Różnie bywa, tym bardziej ze czeka mnie „opuszczenie gniazda” jeśli ktoś rozumie. A może jeżeli nie bd to długi okres to mogę zaczekać.

 

Przecież było wiadomo od pierwszego postu że i tak wybierzesz intela XD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie orientuje sie bo nie chce go kupic bo mi nie jest potrzeby ,mam 6/12 intela ktory ma bardzo wysoko realna wydajność wiec dopiero kupie cos wielordzeniowego na lga1700 z ddr5.

na lga 1200 bedziesz miec w cenie ht a do tego mozliwosc montazu kolejnej generaci ktora bedzie miala lepsza wydajnosc o 18 procent wzgledem skylake

Edytowane przez michu20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszedlem z intela na amd i jestem bardzo zadowolony , na dzis do gier

 

Ryzen 3600 jak ktos ma ograniczony budzet

Ryzen 3700x w wiekszym budzecie na dluzej bo konsole beda miec 8/16

potem jest i9 9990 , te i7 9700 8/8 to bedzie malo ;F

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzyżyk na drogę :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jednak chcąc nie chcąc programiści muszą iść bardziej w wielozadaniowość.

raczej unikał bym wypowiadania się za kogoś kim się nie jest ...

wielozadaniowość czy wielowątkowość? bo wielozadaniowy to był już Windows 1.0

od zawsze była nie chęć do równoległościan kodu ... zapadła mi w pamięć wypowiedz Gabe'a Newell o ps3 i wymuszonym zrównolegleniu obliczeń na CEEL ...

w 2011 (wiec prawie 10 lat temu) do biblioteki standardowej C++ została dodana klasa std::thread i cała zgraja jej pomocniczych (std::mutex, std::lock_guard, std::atomic)

do czego dziś są używane ? do zastąpienia (wcześniejszych) specyficznych API systemów operacyjnych a co za tym idzie możliwości kompilacji tego samego kodu pod rożne OS [jeden wspólny kod oznacza mniej roboczogodzin; mniej $]

 

do tej pory CPU w konsolach miało bardzo slaby watek wiec chcąc czy nie chcąc musiano się ratować zrównoleglając obliczenia (i zapewne przerzucając cześć obliczeń na GPU korzystając z dobrodziejstw HSA)

przy Zen 2 nie trzeba się już z tym przejmować ...

 

to że w konsolach jest 8 rdzeni nie oznacza że wszystkie są dostępne dla gier i aplikacji :D

 

wielordzeniowość nie przyszłą razem z Ryzen'ami ...

... przyszła 15 lat temu (2005) razem z Pentium Extreme Edition 840 (2 rdzenie z HT wiec 4 watki; historia marki pentium zatoczyła kolo) i Pentium D 840 nie zapominając oczywiście o Athlon 64 X2 4800+ a 3 lata wcześniej (2002) wprowadzono do sprzedaży Pentium 4 3,06 GHz z HT (2 wątki)

nie wielu jeszcze to pamięta ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okay, i na taką odpowiedz czekałem. Dzięki wielkie, także jednak wybiorę i7 9700k.

 

Jak naprawdę chcesz na nim siedzieć wiele lat to warto wziąć 9900k zamiast 9700k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okay, i na taką odpowiedz czekałem. Dzięki wielkie, także jednak wybiorę i7 9700k. [...]

 

Czyli wybierasz "na lata" najmniej przyszlosciowy procesor ze wszystkich tu wymienianych w dyskusji. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram - jak ma być Intel to tylko 9900.

Gołe jajek może skończyć jak stare i5 4/4 teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł na twoim miejscu w ryzena 3600 lub 3700x. Miałem ten sam dylemat czyli przesiadke z 2700k I pierwsza myśl to naturalnie intel :F ale na logikę rzecz biorąc to kupowanie teraz i7 9700k to chyba najgorszy pomysł. Albo 9900k albo ryzeny. Ja poszedłem w ryzena 3600 i czekam co przyniesie nowa generacja. Ale tak to można czekać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...