Skocz do zawartości
KumKwat

Płyta padła ale działa? Brak procedury post

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję porady w kwestii płyty głównej.

Komponenty:

Proc i7700k podkręcony do 4.6ghz stabilnie do tej pory

Grafa gigabyte rtx 2070 super gaming oc

Płyta asus z170 pro gaming

RAM 2x po 8ghz

 

Problem jest następujący:

Przy okazji czyszczenia biurka po zalaniu sokiem postanowiłem odkurzyć lekko komputer. Komputer został poprawnie wyłączony oraz odłączony od zasilania i położony na płasko na dywanie, lekko przetarte powierzchnie obudowy detergentem wewnątrz oraz przedmuchny względem kurzu na jakichś łatwo dostępnych powierzchniach. Nie zauważyłem aby plyn się dostał do zasilacza albo z tyłu komputera gdzieś na jakiejś powierzchni. (sucho). Komputer zamknąłem, wszystko podłączyłem i co? Czarny ekran, brak zasilania na myszce/klawiaturze (nie świecą się) lecz w portach USB jest napięcie - ładują mi telefon oraz port na słuchawki usb. Wszyskie ledy oraz swietelka na plycie się świecą normalnie, wszyskie radiatory w obudowie oraz na chłodzeniu od procesora się kręcą, karta graficzna się kręci i świeci.

Najbardziej niepokojący jest brak dzwieku że speakera dot. poprawnej procedury post oraz brak zasilania na urządzeniach peryferyjnych.

 

Co było robione?

 

Wyjęte poszczególne komponenty komputera, grafika (podłączenie kabla hdmi od monitora do płyt głównie i próba na integrze)

Wyjęte kości ramu, najpierw dwie potem tylko jedna, odłączone 2x HDD 1xSSD 1xM2 i rozruch - dalej cisza.

Wyjęty procesor, przedmuchane wnętrze, odpięte i podpięte 24pinowce i 8pinowce do proc (ale i tak wszyskie Ledy się świecą a wiatraczki kręcą podpięte pod płytę więc tu była tylko formalność).

Na płycie są diody oznaczające błędy poszczególnych komponentów CPU_LED, DRAM_LED, VGA_LED oraz BOOT_DEVICE - żadna się nie świeciła przy odłączaniu poszczególnych elementów... Świeci się za to ciągle przy wyłączonym oraz włączonym komputerze dioda SBY_PWR - ponoć normalne?

I finalnie zwarte 2 zworki w miejscu oznaczonym CLRTC ze 3x razy oraz wyjęta bateria na około 5 minut. Po podłączeniu wszystkich komponentów dalej cisza, martwa cisza biosu bez pikania dzwieku Post...

 

Jestem załamany, niby wszysko działa, ale nie działa :(

 

Przetestuję potem jeszcze sprawdzić seaker czy wydaje jakieś dźwięki na drugim komputerze

 

PS temat może być w złym dziale, piszę post o 3 w nocy zmęczony, po fakcie dopiero doczytałem o intelu/amd..prosił bym o przeniesienie :/

Edytowane przez KumKwat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oglądałeś kondensatory na płycie ?

 

U mnie kiedyś było podobnie, komp się włączył i to tyle - żadnego posta, piknięcia czy coś.

Wymieniłem kondensatory (wysokiego i niskiego), bo były napuchnięte. Jak ręką odjął.

 

Nie wiem czy u Ciebie takie coś występuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczuje....

 

Może spróbuj podmienić zasilacz, żeby ewentualnie wyeliminować ten podzespół ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dywan + elektronika nie brzmi dobrze.

Może jakiś ładunek przeskoczył jak odkurzałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co to podmień zasilacz, wyjmij wszystko z budy i na stole na pająka podłącz tylko płyta, procek, 1 kość RAM i sprawdz czy sie uruchamia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oglądałeś kondensatory na płycie ?

 

 

Oglądałem kondensatory, wydają się czyste. Opcja z odłączeniem wszyskiego od płyty (wiatraczki, panele USB etc) i zostawieniem samej jeden kostki ram plus procka - dalej martwa cisza.

CrashFree BIOS 3 też nie zadziałał bo nie włącza się nic na płycie to skąd ma się bootowac z usb :/

Przetestuję jeszcze drugi zasilacz na płycie.

 

Na drugim zasilaczu również to samo, brak obrazu na hdmi podłączonym do płyty, brak dzwieku post, po włączeniu kompa sb_pwr dalej się świeci...

Edytowane przez KumKwat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może faktycznie jakiś ładunek załatwił któryś z podzespołów, albo jednak ten płyn gdzieś się tam dostał, a Ty nie zauważyłeś.

 

" położony na płasko na dywanie," Czy robiłeś to w miare delikatnie. Może był jakiś wstrząs i dysk oberwał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może faktycznie jakiś ładunek załatwił któryś z podzespołów, albo jednak ten płyn gdzieś się tam dostał, a Ty nie zauważyłeś.

 

" położony na płasko na dywanie," Czy robiłeś to w miare delikatnie. Może był jakiś wstrząs i dysk oberwał?

 

Komp się nie włącza z dyskami czy bez. 2 talerzowe się kręcą ssd/m2 chyba też chodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle płyta nie startuje?

 

Wyciągałeś procesor z gniazda? Nie uszkodziłeś pinów? Bez procesora te płyty nie startują, w przypadku pogięcia szpilek i niestyku efekt będzie ten sam, zasilacz też do weryfikacji pod kątem obecności wszystkich napięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod drugim, starszym zasilaczem też nie startuje. Procesor Wyjęty, przeczyszczony i sprawdzony. Żadne piny się nie pogięły - sprawdzone. Nie miały jak się pogiąć bo wszystko było w środku na miejscu jak się zjebao. Przetestuję jeszcze potem na drugim procesorze. Teraz ma i7 7700k a przetestuję na i5 6600k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując na drugim procku zachowuje się tak samo, brak post, brak życia, mobo ded.

 

Tylko i wyłącznie ładnie świeci jak się włączy guziczkiem pc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując na drugim procku zachowuje się tak samo, brak post, brak życia, mobo ded.

 

Tylko i wyłącznie ładnie świeci jak się włączy guziczkiem pc

Wyjąłeś mobo poza budę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mobo poza budą na podkładce od myszki, podłączone jedynie kabelki od powera od odbudowy. Wszysko się pięknie włącza, mobo świeci, chłodzenie od procka kręci ale na ekranie cisza, na płycie że speakera cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, może podmień baterię na płycie? Ostatnio kupiłem z390 gigabyte, 2 dni przed 14 dniowym zwrotem, plyta się zbuntowała. Najpierw martwa totalnie, potem same wentylatory kręciły, bez obrazu. Wymieniłem baterię na drugą i płyta wstała od kopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu już nic nie da. Płyta główna jest uwalona i do wymiany.

 

Czym to było przedmuchane - jak sprężonym powietrzem z puszki to nie dziwota. To nie jest czyste powietrze, tylko bardziej gaz do zapalniczki.

 

To musiało by być powietrze ze sprężarki, żeby było bezpiecznie.

 

I czyścić najlepiej jest tylko odkurzaczem z założoną szczotką, z długim włosiem w warunkach domowych.

 

O czymś podobnym: 300_300_productGfx_d800f0830faf265469f9526ea55ae5e5.jpg

 

I niczym więcej.

 

Powietrze z puszki dobre jest do czyszczenia klawiatury w komputerze stacjonarnym i do niczego więcej.

 

@novi płyta główna sprawna powinna wystartować również bez tej baterii.

 

@SomeOne Kondensatory to puchły typowe elektrolityczne - te obecne na płytach to mogą co najwyżej robić pod siebie. Ale płyta jest zbyt nowa żeby do tego doszło.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu już nic nie da. Płyta główna jest uwalona i do wymiany.

 

Czym to było przedmuchane - jak sprężonym powietrzem z puszki to nie dziwota. To nie jest czyste powietrze, tylko bardziej gaz do zapalniczki.

 

To musiało by być powietrze ze sprężarki, żeby było bezpiecznie.

 

I czyścić najlepiej jest tylko odkurzaczem z założoną szczotką, z długim włosiem w warunkach domowych.

 

O czymś podobnym: https://sklep.odkurzaczexxl.pl/environment/cache/images/300_300_productGfx_d800f0830faf265469f9526ea55ae5e5.jpg

 

I niczym więcej.

 

Powietrze z puszki dobre jest do czyszczenia klawiatury w komputerze stacjonarnym i do niczego więcej.

 

@novi płyta główna sprawna powinna wystartować również bez tej baterii.

 

@SomeOne Kondensatory to puchły typowe elektrolityczne - te obecne na płytach to mogą co najwyżej robić pod siebie. Ale płyta jest zbyt nowa żeby do tego doszło.

 

Ty masz w ogóle jakieś pojęcie praktyczne? Czy może sobie teoretyzujesz tak żeby było śmiesznej?

Tak, tak, powietrze może wywołać uszkodzenie, co najwyżej u posiadacza dwóch lewych rąk, nawet jak powietrze plunie szronem to wystarczy odczekać kilka minut przed startem.

W zamian proponujesz jeżdżenie po płycie brudną szczotką od odkurzacza która może przenieść ładunki elektrostatyczne. :lol2:

 

Nie, niektóre płyty główne nie wystartują bez sprawnej baterii CMOS.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z tą baterią. koszt w sumie niewielki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tą baterią.

Podłączyłem wszystko do płyty ASUS z270f i .... DALEJ CZARNY EKRAN a wszystko się kręci xD

 

Ciekawe z tą baterią.

Podłączyłem wszystko do płyty ASUS z270f i .... DALEJ CZARNY EKRAN a wszystko się kręci xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody EZ-Debug LED odezwały się na Z270, czy nadal cisza?

Sytuacja trochę myląca, bo sprawna płyta w sytuacji gdy jakiś inny podzespół jest wadliwy powinna sygnalizować to za pomocą speakera/diod/wyświetlacza - w zależności od posiadanego wyposażenia płyty.

W momencie gdy płyta jest całkowicie martwa wszystkie symptomy wskazują że usterka leży właśnie po stronie płyty, uszkodzony procesor czy pamięć ram zablokuje start, ale diody LED powinny wskazać gdzie leży problem.

 

Należało by się jeszcze upewnić czy żaden podzespół nie powoduje zwarcia od strony płyty, co mogło by tłumaczyć brak informacji debug.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwie płyty wydają się być działające, inicują włączanie podzespołów. Te 4 Ledy odpowiedzialne za wskazywanie błędów nic nie pokazują, nie świecą. Na obydwu płytach tak samo. Myślałem że to może procesor ale podłączyłem i5 6600k i też nie hulało (lul). Nawet na drugim zasilaczu. Mam wrażenie płyta jest walnięta jedna i druga ale tak że nie włącza nic? Ram sprawny i grafa bo sprawdziłem na drugim pc :/

 

Baterie też podmieniłem na płycie z trzeciej działającej i ciszs

Edytowane przez KumKwat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się bardzo często trafiało że właśnie przy uszkodzonej płycie kręciły się tylko wiatraki wpięte w płytę, ten w zasilaczu i nic więcej.

 

Więc dlatego mimo wszystko stawiam na płytę.

 

Może też być uwalony bios. Ale bez lutownicy i programatora nic się nie dowiemy.

 

Co do tej szczotki to wiadomo że po płycie nią jeździł nie będę, ale obudowę, radiator można wyczyścić i wiatraki.

 

W każdym razie sprężone powietrze z puszki nie jest dobrym rozwiązaniem.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwie płyty wydają się być działające, inicują włączanie podzespołów. Te 4 Ledy odpowiedzialne za wskazywanie błędów nic nie pokazują, nie świecą. Na obydwu płytach tak samo. Myślałem że to może procesor ale podłączyłem i5 6600k i też nie hulało (lul). Nawet na drugim zasilaczu. Mam wrażenie płyta jest walnięta jedna i druga ale tak że nie włącza nic? Ram sprawny i grafa bo sprawdziłem na drugim pc :/

 

Baterie też podmieniłem na płycie z trzeciej działającej i ciszs

 

Idiotyczne jakby nie bylo, ale sprawdzales czy monitor daje obraz z czegokolwiek, moze kabel sie odpial/monitor przestawil na inne wejscie przy czyszczeniu biurka itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Więc dlatego mimo wszystko stawiam na płytę.

Może też być uwalony bios. Ale bez lutownicy i programatora nic się nie dowiemy.

do takiej operacji trzeba też mieć wsad biosu a nie zwykły bios ze strony tak samo jak do płyty z lapków ? bo jeśli tak to nie widzę owego w internetach :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...