Skocz do zawartości
Rufik_

Uprawnienia do plików i folderów w Linuxie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie czy da się tak jak w Windowsie przypisać uprawnienia do pliku lub katalogu w Linuxie per User? Chodzi o to, że mam trzech użytkowników jednego folderu, jeden (ja) mam mieć full control, drugi pracownik ma mieć only read, trzeci pracownik ma mieć read/write? Mówimy o Mint lub Kubuntu. Przegooglowałem wiele stron i for i wszędzie widzę tylko uprawnienia dla u-właściciel, a-all, g-group i nie potrafię tego rozkminić. Laik prosi o pomoc jak to zrobić bo nie wierzę, że Linux jest tak ubogi w ustawienia zwłaszcza, że to system często np. serwerowy jak ORacle Linux :) Dzięki mili za wszystkie wskazówki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) A trochę bardziej jak dla laika? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że mam trzech użytkowników jednego folderu, jeden (ja) mam mieć full control, drugi pracownik ma mieć only read, trzeci pracownik ma mieć read/write?

Najprościej:

root@linux:~/tmp$ ls -la
-rwxrw-r--  1 rufik rufikgroup    0 Mar 26 10:00 rufik.txt

 

Jesteś zalogowany jako rufik, jesteś właścicielem pliku więc masz full uprawnienia. Trzeci pracownik jest członkiem grupy rufikgroup więc ma uprawnienia r/w. Drugi pracownik nie może być grupie rufikgroup, ma wtedy tylko prawo odczytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...