Skocz do zawartości
karij

Czy win10 moze sam z siebie zaktualizowac uefi?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy windows10 moze podczas aktualizacji pozmieniac cos w biosie (zaktualizowac go, albo zmienic mu opcje)?

Pytam bo mam zainstalowane na raz win 7 i win 10 i po pewnym czasie uzytkowania windowsa 10 mam wrazenie ze na win 7 radykalniie spadly temperatury procesora. Oczywiscie mozliwe ze mi sie cos ubzduralo (w razie czego moge dokladniej opisac sytuacje), ale pytanie jak w tytule zadaje.

 

No i gdzie sie te slynne mikrokody od latek spectre i innych znanych ostatnio luk w procesorach intela instaluja.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizator systemu Windows sam z siebie nie może pobierać i aktualizować biosu.Jak chcesz sobie bios zaktualizować to trzeba ręcznie,pobrać ze strony producenta płyty głównej odpowiednie cudeńko.

Jakie masz na myśli temperatury,różnice oraz wartości.To opisz swoją sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows mógłby zaktualizować bios, ale musiałaby to być aktualizacja "pchana" przez producenta komputera jako całości (gotowce/laptopy) takiego jak np. dell czy hp.

Bardzo możliwe, że już coś takiego ma miejsce. Zacząłbym szukanie od surface'ów :P

 

Jeżeli chodzi o mikrokod, to jest on za każdym rozruchem wgrywany do procesora przez bios, ale sam system operacyjny także może go zaktualizować.

W windowsie odpowiedzialne za to dll to mcupdate_AuthenticAMD.dll oraz mcupdate_GenuineIntel.dll.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli idzie o te temperatury, to w przyblizeniu (nie pamietam teraz dokladnych wartosci) na win7 przez dluzszy czas przy obciazeniu maksymalnym procesora bylo 76 stopni. Potem zaczalem korzystac z windowsa 10. Gralem na nim tylko w anthem, gra czasem potrafila (zapewne w wyniku jakiegos bledu) obciazac procesor miedzy 90% a 100% przez jakis czas, ale nigdy teperatura nie siegnela wiecej niz 64 stopnie. Jak juz przeszedlem anthem to wrocilem do normalnego uzytkowania komputera na win7 i temperatura procesora rowniez nigdy nie przekroczyla tej wartosci 64 stopni, choc tu mozliwe, ze po prostu nie obciazalem procesora tak mocno jak wczesniej.

 

Jesli zas chodzi o mikrokody do procesora, to rozumiem, ze windows wgrywa je za kazdym razem po uruchomieniu systemu i nie jest tak ze na windowsie 7 bede uzywal juz tych nowszych mikrokodow wgranych przez windows10? Nie chcialbym spowolnienia systemu win7 po tych durnych latkach anty-spectre i innych.

 

Rozumiem tez , ze windows 10 co do zasady trzyma sie jednak w komputerach osobistych (w sensie stacjonarnych) od biosa-uefi z daleka.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd miałby wiedzieć jak zaktualizować bios? ;)

 

Jesli zas chodzi o mikrokody do procesora, to rozumiem, ze windows wgrywa je za kazdym razem po uruchomieniu systemu i nie jest tak ze na windowsie 7 bede uzywal juz tych nowszych mikrokodow wgranych przez windows10?

Każdy świeży rozruch to czysty przebieg.

Nie jestem za to pewien, czy między restartami mikrokod się czyści, czy nie. Można sprawdzić - trudne to nie jest.

 

Nie chcialbym spowolnienia systemu win7 po tych durnych latkach anty-spectre i innych.

Jeżeli posiadasz zaktualizowany win7, to on też jest załatany.

 

Tak z ciekawości - faktycznie mierzyłeś i widzisz różnicę w wydajności z łatami i bez, czy unikasz ich profilaktycznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 7 jest nieaktualizowany, w windowsie 10 wszystko jest ustawione na auto.

Jesli idzie o wydajnosc, to nie sprawdzalem specjalnie roznic programami diagnostycznymi, jedynie przy instalacji rok i 2 miesiace temu sprawdzalem wynik ktoregos darmowego 3dmarka dla win 10 i win 7. Z tego co pamietam wynik byl minimalnie na korzysc win 7 (gdzies to mam zapisane). Ale tez rozne wersje sterownikow do karty graficznej instalowalem (do win 7 z plytki od grafiki gtx 1060, a win 10 automatycznie).

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zapytam inaczej: robiłeś czystą instalację W10 czy migrację? Po migracji na laptopie miałem mocno obciążony procesor Defenderem działającym w tle. Po czystej instalacji wszelkie problemy zniknęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba systemy zostaly zainstalowane osobno na czysto w jeden dzien gdzies w lutym 2019.

Co do bledu anthema, jak mnie pamiec nie myli wystarczylo zresetowac gre, badz ja nawet zminimalizowac i problem ustepowal. W sumie nie wiem, czy zrodlem byl jedynie anthem czy jakis proces dzialajacy w tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows nie aktualizuje UEFI. Może natomiast ustawieniami systemu wpłynąć na ustawienia UEFI. Np ustawiając profile zasilania, oc, czy wentylatorów zmienia te ustawienia również w UEFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ja się dopiszę do tego wątku - jeżeli jest to laptop lub komputer stacjonarny markowy np. Dell lub Lenovo lub coś innego i jest zainstalowany soft tego producenta do aktualizacji sterowników, to ten sam soft potrafi też dbać o to żeby bios był aktualny.

 

W innym przypadku - komputer składak to bios sam się nie aktualizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...