Forum PCLab.pl: Ryzen - pchanie timingów czy subtimingów? - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty
Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Ryzen - pchanie timingów czy subtimingów? jak już dochodzimy do ściany

#1 Użytkownik jest niedostępny   decorator12 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 26 Marzec 2020 - 17:23

Hej,

Mój 3600 chciałby dostać szybsze pamięci. Posiadam HyperX Predator 3000Mhz CL15 na Hynix AFR [:E tak, wiem, ciężko aby było gorzej] - ale kalkulator DRAM dla Ryzenów poradził sobie i siedzę teraz na 3333Mhz CL16-18-18-30-54. Jest to przeniesienie całkowite Presetu "SAFE" do BIOSu. Na pełnym Fast komp nie wstaje.

I teraz pytanie - jeśli chciałbym ręcznie się bawić [a niestety moja płyta Mortar b450M jak i wiele innych Ryzenów zawiesza się na amen jak pamięci nie chcą wstać i trzeba wyciągać baterię - czyli w moim przypadku wymontować GPU i podłączyć na nowo] - bardzo to niewygodne i zamiast sprawnego OC pamięci to droga przez mękę - na szczęście przy ustawieniu OC CPU nie ma takich cyrków.

Także chciałbym połączyć timingi z presetu "fast" oraz "safe" - jednak większa szansa powodzenia operacji jest kiedy chciałbym podciągnąć timingi główne jak tCL czy tRP czy lepiej próbować z subtimingami?

#2 Użytkownik jest niedostępny   xtn 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Marzec 2020 - 17:30

Daj sobie spokój z timingami, jak masz takie RAMy. Spróbuj na 16 18 18 (reszta auto), napięcie na 1,36v i mhz podnoś powoli na 3400, 3466 itd. Jak będzie komp odpalał ale w TM5 będzie sypało błędami to podnoś napięcie po 0,01v i testuj. Możesz max dobić do 1,45v i wyżej nie ma sensu.

#3 Użytkownik jest niedostępny   decorator12 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Marzec 2020 - 17:44

Zobacz postxtn, o 26 Marzec 2020 - 17:30, napisał(a):

Daj sobie spokój z timingami, jak masz takie RAMy. Spróbuj na 16 18 18 (reszta auto), napięcie na 1,36v i mhz podnoś powoli na 3400, 3466 itd. Jak będzie komp odpalał ale w TM5 będzie sypało błędami to podnoś napięcie po 0,01v i testuj. Możesz max dobić do 1,45v i wyżej nie ma sensu.

Jakbym zostawił subtimingi z safe z 3333Mhz i próbował właśnie pchnąć dalej samo taktowanie? Czy chrzanić to - zrobić reset i walczyć tylko o pierwsze timingi?

#4 Użytkownik jest niedostępny   xtn 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Marzec 2020 - 17:51

Ta jak Ci napisałem wyżej, próbuj podnosić mhz i ewentualnie napięcie na RAMie.

Strona 1 z 1