Skocz do zawartości
fido920

Dell Optiplex 9030 upgrade.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.Sorry za pewnie źle sformułowane pytanie, ale nie wiem jak nazwać ten sprzęt. Jest to DELL, przeznaczony był UK do utylizacji, zintegrowany z monitorem. Już się do niego dobierałem, po zdjęciu pokrywy tylnej oczom się ukazał widok znajomy z laptopa. Dysk HDD, pamięć laptopowa, itp...Rodzice dostali kompa od brata, tak jak pisałem przeznaczonego do utylizacji (utrącony kawałem obudowy i win7 na pokładzie), ale hardwerowo wszystko sprawne. Siedzi w nim jakiś intel i3. Chciałbym trochę go podpicować, najbardziej zależy mi na zmianie dysku na SSD. Nie mogę znaleźć tylko portu M2, bo byłoby najlepiej przeinstalować OS na SSD m2, a talerzowy dysk zostawić na dane. Oczywiście wiem, że win7 nie ma już wsparcia i biorę też pod uwagę zakup nowego systemu. Komputer nie jest dla wymagających, najbardziej zależy na przeglądaniu neta ewentualnie na pasjansach.;)... No i minimalnym kosztem. Pytania:Gdzie szukać wejścia M2 ?Jak uzyskać najtańszą windę?Może jakiś inny taniutki patent na modernizację...?

Edytowane przez fido920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki to jest Dell? (Model)

 

Jaką ma ogólnie specyfikację?

 

Kupiłbym do niego SSD taki MX500 250GB dałby radę.

 

Co do windy https://soft360.pl/w...9842188264.html lub jeśli tylko do neta to jakiś lekki linux https://lubuntu.net/ ściągasz wersję 64bit.

 

Dzięki za odpowiedź :)Niestety, komp jest u rodziców i nie jestem w stanie teraz podać specyfikacji, rodzice sobie nie poradzą żeby to odczytać...Może jutro podeślę jaki to komp...Te 250 G to trochę mało...Rodzice mają jakieś filmiki z aparatu i zdjęcia...Najlepiej, żeby było wejście M2...Myślałem, że może być ukryte jeszcze pod pokrywami aluminiowymi w środku (pozasłaniane nimi było jeszcze wiele rzeczy min. płyta główna...) Linuks raczej odpada, potrzebny jest jeszcze office (a conajmniej word) do pisania pism, protokołów, no i nie przyzwyczajeni do linuksa-ja zresztą też się nigdy nim nie bawiłem...Ta Winda to legalny system??? W X-komie i podobnych sklepach widzę za 570 najtańszy...Z tym Officem to już sobie poradzę, chodziło mi o to w kontekście Linuksa (bo chyba nie ma na linuksa Officea-w sensie taki, że piszę dokument w takim Wordzie i odtwarzam go na innym kompie z Windą...?

Edytowane przez fido920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie, bo w do tej pory nie zabrałem się za modernizację. Na razie chcę kupić dysk SSD do tego kompa i wstawić go w miejsce modułu wi-fi, który jest zbędny bo jest kabelek. Rozbierałem tego Della i widziałem, że moduł jest mały/krótki, więc format dysku M2 też musi być mały...Czy taki:

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-toshiba-m2-nvme-256gb-9347741778

będzie ok pod system? Może coś zaproponujecie? Rozumiem, że podczas wgrywania nowego OSa muszę w BIOSie pogrzebać...? Co trzeba tam zmienić? Nie chcę kupować pod SATA bo trochę pojemności chciałbym dołożyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że siedzi tam karta taka:

Komunikacja bezprzewodowa•
Karta M.2 2230•
Hybrydowa karta M.2 (Intel Wireless 7260 M.2 PCIe WLAN (802.11n/ac) z funkcją Bluetooth

Chyba w takim razie jest to m2 na PCIexpress czyli właściwy do tego Della?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.03.2020 o 21:25, fido920 napisał:

 

Ta Winda to legalny system??? W X-komie i podobnych sklepach widzę za 570 najtańszy...

Tak samo legalna jak bocian przynosi dzieci?
Temat wałkowany wielokrotnie na forum,tylko czekać aż się zlecą obrońcy takich sklepów(partner MS-taa) i tej ceny...ale dobra ja tam nic nie wiem i w ogóle zarobiony jestem:D
Każdy kupi co uważa za słuszne :)

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Killer85 napisał:

Tak samo legalna jak bocian przynosi dzieci?
Temat wałkowany wielokrotnie na forum,tylko czekać aż się zlecą obrońcy takich sklepów(partner MS-taa) i tej ceny...ale dobra ja tam nic nie wiem i w ogóle zarobiony jestem:D
Każdy kupi co uważa za słuszne

System na razie odpuszczam, czy ten dysk będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Killer85 napisał:

Chwila szukania w google...

Dzięki, nie umiem szukać w takim razie...Ale z tego tłumaczenia translatorem googla wynika, że ten co podałem jest nie taki jak trzeba...A czy ten będzie ok:

https://allegro.pl/oferta/dysk-wd-256gb-ssd-m-2-nvme-pcie-2242-pc-sn520-8650469121

???

Z tego co zrozumiałem trzeba mieć najnowszy BIOS i ...Co ustawić?

Nie jestem z barnży, a kompy w domu ogarniam dzięki pomocy forumowiczów, za co oczywiście bardzo dziękuję...:) Przy okazji daje mi to trochę frajdy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak nie kombinował tylko poszedł w dysk SATA 2,5+zewnętrzny 2,5 na dane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.07.2020 o 19:16, Killer85 napisał:

Ja bym tak nie kombinował tylko poszedł w dysk SATA 2,5+zewnętrzny 2,5 na dane

Już prawie mnie przekonałeś, ale...

szkoda mi kasy na takie rozwiązanie bo musiałbym włożyć go do kieszeni HDD, a wymagana minimalna pojemność to 500GB czyli co najmniej 250 zł za 500GB. Dysk np Toshiby 256 z demontażu np Dell Inspirion G17 kosztuje 100 zł i mam 750 GB za 100. Tylko pytanie czy taki dysk podejdzie, czy go zobaczę w BIOSie żeby Bootownie ustawić...Czy format 2230 jest właściwy no i rozumiem, że skoro w miejsce modułu wi-fi to PCIe...? To specyfikacja tego DELLa:

https://www.dell.com/support/home/pl-pl/product-support/servicetag/0-WjlMYjczS1BwbklWUUZyNFBHaFdtUT090/docs

nie mogę się dodzwonić na pomoc DELLa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, no i powyżej te linki, któe przesłałeś to trochę się do innej sytuacji odnoszą, nikt nie wyjmuje modułu wi-fi i dlatego piszą o formacie dysku 2242, port m2 pod wi fi jest 2230...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Killer85 napisał:

Zrobisz jak uważasz

Dzięki za odpowiedzi oczywiście :). Zrobię taką wersję:

ADATA 256GB 2,5" SATA SSD Ultimate SU800 na dysk systemowy, stary HDD albo jako dysk zewnętrzny, albo w miejsce napędu DVD. Mam tylko jeszcze pytania dotyczące samej instalacji. Wyczytałem, że można DELLa przełączyć w tryb UEFI zamiast BIOS.

1. Czy coś to wniesie?

2. Będę instalował WINDOWS 7 64 bit -rozumiem, że jeśli tak, to powinienem to zrobić przed instalacją windy...?

3. Tryb NVME rozumiem, że nie dotyczy dysku na SATA...?

4. ...i nie muszę przestawiać nic w konfiguracji dysku-jest teraz na AHCI...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...