Skocz do zawartości
javelin11

Benq GW2480E - słabe kolory

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, a więc kupiłem Monitor GW2480E - https://www.x-kom.pl/p/439224-monitor-led-24-benq-gw2480e-czarny.html

 

dostawiłem go do starego Lenovo LT2452P z pancerną ramą i szok, w ogóle inna biel (na zdjęciu poniżej Benq jest po lewej). próbowałem uregulowć, ale nie idzie i się zastanawiam, czy jest coś nie halo z matrycą czy monitory za ok 500zł tak mają ? pracuję głównie w officie, więc raczej potrzebuję białą biel i czarną czerń, a w tym Benqu to wszystko jest widoczne jakby przez mgłę (żółto-brązową). Mam oczywiście możliwość zwrotu, ale może inne modele z tej półki cenowej mają podobnie ?

 

cf5zaqw6bnwz_t.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BenQ wydaje się mieć "bielszą" biel, na Lenovo jest zimna/niebieska.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten po lewej ma ustawione ciepłą barwę kolorów, a stary monitor ma zimną. Trzeba pogrzebać w menu monitora i poustawiać pod siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, tylko no właśnie nie mogę w tym Benq tego ustawić, jest opcja Color Temperature i mogę ustawić RGB (skala 0-100), ale za cholerę nie idzie. Się zastanawiam czy w tym monitorze to w ogóle możliwe. Są różne tryby typu photo, game, movie, low blue light, itd. wszystko daje obraz jak przez jasno brązową mgłę. a jak próbuję ustawić zimny kolor to ekran robi się niebieski. Szukałem w necie ustawień RGB ale dupa. Generalnie to ma być dodatkowy monitor do pracy i daje radę, ale nie wiem czy to zdrowe dla oczu pracować na 2 tak różnych. pewnie mogę w Lenovo zmienić barwę na ciepłą, ale jakoś na ten zimnej mi się lepiej pracuje, zwlaszcza w Officie.

 

Czyli matryca tego Benq jest OK ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz tryby ochrony oczu i zostaw na "użytkownika" lub "standard".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na użytkowniku jest najlepiej, niżej fotka, ale to też próbowałem. Zastanawiam się czy mogę RGB to poprawić, na teraz mam takie ustawienia: R 96, G 96, B 100 . To wygląda tak jakby jakiś filtr był nałożony na ekran. Albo Lenovo jest podkręcone na maksa i stąd taka różnica, ale w tym Benq to też powinno dać się ustawić.

 

d4acddbpocj6_t.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Genralnie mam wrażenie jakby matryca Lenovo była dużo lepiej podświetlona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co widać, jest normalne na nieskalibrowanych monitorach, jeszcze z różnym przebiegiem. Bez kolorymetru pozostaje jedynie dostroić jeden do drugiego, by świeciły w możliwie najbardziej podobny sposób (oba będą kłamać, bo na oko 6500K nie ustawisz, ale przynajmniej tak samo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć ten żółty to prawidłowy biały :)

musisz ostro zjechać z R i G jak chcesz taki zimny jak na starym.

 

Ja mam teraz na LG 34, 33 i 55 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć ten żółty to prawidłowy biały :)

Bez pomiaru kolorymetrem tego się nie dowiemy.

 

Ja mam teraz na LG 34, 33 i 55 :E

Jeśli kontrast masz na 70 i składowa niebieska jest na 55, to masz przepalony kanał niebieski (maksymalna wartość natywna na LG to kontrast70 + składowa50 - są czasem wyjątki, że natywna kombinacja jest k69+składowa50 lub k71+składowa50). Także ustaw Kontrast na 70 i obniż niebieski z 55 na 50 i ew. obniż pozostałe składowe, jeśli barwa nie będzie Ci odpowiadać.

 

ps. "przepalenie" skutkuje zlaniem odcieni najjaśniejszych np. niebieskich, zaburzeniem gammy i inną temp. barwową bieli a inną np. w okolicach szarego - czyli anomalie w kolorystyce. Oczywiście takie małe przepalenie nie będzie jakoś ekstremalnie widoczne. Jednak po co ustawiać monitor gorzej, jak można to zrobić lepiej. Pewnie na rzeźniku podbarwienie masz nie takie małe.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym nie pomyślałem uznałem że schodzenie do 30 i 29 też nie będzie OK.

A te drobne różnice gdy ktoś nie jest grafikiem albo fotografem są tak naprawdę znacznie mniej istotne niż sytuacja gdy nie wiemy tak naprawdę jakie są kolory bazowe i czy ten zielono żółty biały na każdym nowym monitorze to jest naprawdę 6500K - świetlówki i żarówki 6500K są np zdecydowanie bielsze, te monitory świeca raczej jak uliczne LED w okolicy 4000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pokoju mam oświetlenie LED 4000K CRI80 (zmierzone lekko ponad 4000K), do tego białe ściany i biały na skalibrowanym ekranie na 6500K jest chłodniejszy "bielszy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...