Skocz do zawartości
piecz

Dysk i pamięć RAM do laptopa ASUS ROG G531GT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem posiadaczem laptopa ASUS ROG G531GT, który ma 8GB pamięci RAM oraz dysk SSD 500GB. Chodzi mi po głowie zwiększenie zarówno ilości RAM jak i dołożenie drugiego dysku. I tu nasuwa mi się kilka pytań.

1. Istniejące kości RAM to DDR4 2666MHz SDRAM. Jakie kości byście polecili i czy mogę do drugiego slotu zamontować 16GB, pomimo, że w pierwszym jest 8gb?

2. Chciałbym dokupić drugi dysk. ASUS rekomenduje 2.5’ 1TB SSHD. Też prosiłbym o poradę jaki warto kupić.

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Upewnij się ile masz wolnych slotów. Montaż drugiej kości o możliwie zbliżonych parametrach pozwoli pracować kościom RAM w trybie dual channel. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby zamontować kość 16 GB i mieć finalnie 24GB - kości będą wtedy pracować w trybie flex channel czyli do 8 GB z dużej 16tki będzie zaadresowane do pracy w trybie dual z fizycznymi 8 GB, zaś pozostała część tej szesnastki będzie działać jako single channel. Sam mam w swoim lapku lutowane na sztywno 4 GB i tylko jeden slot, w którym jest 8 GB (łącznie 12GB), a niektórzy montowali nawet 16GB (finalnie 20GB) i nie było żadnych problemów.

2. Jeśli masz złącze SATA, to zanim cokolwiek kupisz, upewnij się, że jest konektor! Do niektórych lapków np. Acer Swift 3 15" można było podłączyć dysk ale trzeba było kupić fikuśną przejściówkę. Jeśli wszystko gra, możesz zamontować co chcesz - to co Asus poleca to jedno, ale możesz zamontować wszystko, od starego talerza 160GB 2,5" do 1TB SSD czy 2TB SSHD - bez różnicy, aby złącze pasowało. SSHD ma bufor SSD i w dobrej cenie nie będzie złym rozwiązaniem, ale ja w takiej konfiguracji polecałbym pojemniejszy 1TB lub 2TB HDD - na magazyn danych. Jeśli będziesz tam chciał trzymać dane, z których często korzystasz, dodatkowy bufor dysku SSHD nie za bardzo się przyda (dane najpierw muszą do niego być załadowane i służy on jako cache) - czyli nie jest to najlepszy pomysł dla dysku dla np. biblioteki gier, a raczej dla dysku, gdzie trzymamy system lub program z którego często korzystamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...